1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку пари да ставите во плик за свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од Caramell, 30 август 2022.

  1. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.210
    Допаѓања:
    106.815
    Пол:
    Женски
    Темата отиде јабана. Не од тебе само се надоврзувам. Ама навистина е многу безобразно тоа што оние кои прва свадба, реално не можат да си ја дозволат, мислат дека гостите треба да им дадат одредена сума на пари ( како најсељачкото да се покрие порцијата), и кога есапот нема да излезе на јаве се љутат и се мерат којколку дал што дал. Мене ми е најмизерно, кажав и пак ќе кажам кога на покана пишува поклон во плик!!!
     
    На sj *O*, buba4e89, senjorita-v и 9 други им се допаѓа ова.
  2. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    94.759
    И што ако испишавме?
    На одмор трошокот за храна не е ист ко и дома??? Или на одмор се бањаме и лежиме на плажа гладни?

    Да, членката си кажа за неа, малку нереални работи, ама добро, секој со својот памет.

    @nena2010 јас се надоврзав за одморот дека РЕАЛНО малку така за денешни цени одговорот беше смешен да не речам, па затоа после се надоврзаа и други кои очигледно или се буџовани што не им се поклопуваат тие 100е за не знам ти веќе што или и на нив им беше нелогично.

    За свадби не коментирам, мене ми е досадно кога одам на свадба последните 5+ год. Не ги сакам.
     
    На senjorita-v и Just.do.it им се допаѓа ова.
  3. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.663
    Допаѓања:
    16.145
    Пол:
    Женски
    А со бакнирака и пола меден месец да си платат. Тоа па кога ќе видам дека сеуште се прави на некои свадби, јасно ти е се.
     
    На SuperGirl24 и nena2010 им се допаѓа ова.
  4. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.889
    Ништо посебно освен што забегавме од темата и ќе не бришат кај и да е :D

    Генерално трошокот за храната дома и на одмор не е ист, оти на одмор се опуштаме повеке и мнозинството не готват. Ама тоа е генерално, а членката си збореше за неа и не знам зошто мислиш дека е нереално некој што е кнап со пари или не му се даваат многу пари за одмор, да плати смештај и превоз за 200 евра во Охрид на пример и за храна да си тера исто како дома. КАМ, Стокомак, Тинекс, Рамстор имаш и таму и цените се исти.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.784
    Допаѓања:
    23.058
    Пол:
    Женски
    Луѓе дај не го тупите, ко бев помала немате појма како се стискавме по одмори. Никогаш во кафиќ не седнувавме, лежалки никако, носевме цел куфер само со храна, во ресторани не седнувавме, само најефтино гиро јадевме и некогаш мене пошто сум дете ми удоволуваа со благо. Сега кога имаме, јас се осеќам дека правам нешто погрешно кога одам со друштво и седнуваме во кафиќ, жими се. На некои родители помило им е да ги однесат децата на море и убав песок во Грција и тоа е доволно, отколку други луксузи. Пишавме веќе доволно искуства од прва рака за барем разбирање да имате дека не сите тераат одмор на ист начин.
     
    На sj *O*, Ketchup, christinnn и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.915
    Допаѓања:
    165.695
    Пол:
    Женски
    Членката збореше за неа и маж и муабетот беше дали двајца возрасни можат да се прехранат со 100 евра 10 дена .
    Јас и мм можеме со 50 евра,
    За бебево сум без коментар.

    Ми се разбуди па немам баш време
    Ама без разлика на тоа што имам домашно .
    Еве,една мусака за двајца кошта не цели 80 ден ( јас ставам 200 гр мелено и 800 гр компир ). Зејтин , зачини и едно јајце. Толку кошта .
    Доручек омлет со урда ќе не кошта исто 80 ден.
    Грав со колбас на Меин исто кошта 80 ден.

    Јас на одмор правам и пишии. Цел ден јадевме со кг брашно и литро јогурт.

    На свадба даваме 100 евра на другарските деца на маж.
    На први братучеди исто толку.
    Е имам 2 братучетки кои мнооогуу ми донесоа за крштевката на бепка моја. Пред мажење се. На нив сигурно ќе им дадам појќе од 100.
    На комшии 50 евра.
    На колеги различно. Имаат они некоја смешна тарифа на давање , не би да зборам на таа тема :)

    Сега сме на свадба кај познаници, не можам да ги кажам другари ниту пријатели,се дружиме од неодамна. Се мислам колку да им ставам. Ама сигурно ќе биде бар 2000 ден над порцијата во ресторантот
     
  7. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.210
    Допаѓања:
    106.815
    Пол:
    Женски
    Што е тоа бакнирака?
     
  8. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.478
    Допаѓања:
    38.121
    Пол:
    Женски
    Ме измотивиравте да почнам да водам дневник колку трошам.

    Инаку сто евра за една недела и десет дена не е исто за семејство со возрасни луѓе и деца. :?: плус има огромна разлика колку количински се јаде. Нормално дека моментално со изгор цениве не може да се спореди ни со лани ни со прелани ама пак, сите сме навикнати на различно.
     
    Последна измена: 2 септември 2022
    На MarijaMi90, Celltica и Ketchup им се допаѓа ова.
  9. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.663
    Допаѓања:
    16.145
    Пол:
    Женски
    За време на вечерата, невестата, момчето и деверот минат со ташна, наздравуваат со гостите, невестата дава бонбони, а гостите ја даруваат со пари.
     
    На buba4e89 и WildMk им се допаѓа ова.
  10. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.210
    Допаѓања:
    106.815
    Пол:
    Женски
    Проси сакаш да кажеш? Ова уште го прават?
     
    На elimkd и Angie1432 им се допаѓа ова.
  11. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.663
    Допаѓања:
    16.145
    Пол:
    Женски
    Да има уште што го прават (facepalm).
     
    На Angie1432 и nena2010 им се допаѓа ова.
  12. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    94.759
    Па што одиш, донирај ги парите штом толку те јаде јанѕа.
    Многу пресвет свет на форумов, нема што(facepalm)
     
    На MilaSs12 и Just.do.it им се допаѓа ова.
  13. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.784
    Допаѓања:
    23.058
    Пол:
    Женски
    Многу си без осет. Мене финансиски проблеми ми се трауми од детство и причина за секој проблем во моето семејство и тоа останува со човек.

    И ме погоди што дочекав на форум некои си госпоѓи без грам разбирање да ми даваат нивни дефиниции за што значи одмор и како треба цела година да штедам за да дадам некому поклон на свадба. Да, мајка ми секој ден готвеше кога идевме на море и и беше мачно и пак за неа беше одмор да се бања со семејството во море. Сум била и сведок моите да не идат на свадба затоа што немале пари. И не можам да ве читам како се дрско однесувате во врска што другите прават со нивни финансии, па уште да се чудите како тоа некој нема пари како вас. Безобразлук. Да ви ебам и свадбите и се, турете си ја цела пирошка во гз.
     
    На sj *O*, Bella •••, Glasna и 14 други им се допаѓа ова.
  14. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.015
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Скоро што бев, да, имаше ова.
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.669
    Допаѓања:
    29.153
    Пол:
    Женски
    Леле луѓе.
    Не ми се верува дека некој прави свадба за да заработи.

    Свадба правиш затоа што ти така сакаш. И за мене е свадба во било кој облик (дали со сите обичаи или она што денес се виак не првиме свадба туку журка) е нешто што се прави за да се видиш со луѓе да споделиш радост и слично.
    Лично секогаш ставам пари за свадба чисто зашто не сакам да се замарам со тоа како поклон би купила. Порано стававме околу 50 евра, на последнава свадба ставивме 4000. Мене парите ми се пажња кон младенците не нешто со кое треба да си платам јадење. И на свадба добивме и поклони и на сите им најдеовме место. Убави поклони беа. Фала на сите што се потрудиле да ме испочитуваат со доаѓање на свадба.

    Јас еднаш во живот пред некои 25/6 години видов такво сликање со невестата на секоја маса со частење со бонбоњиера. И ми беше чудно и тогаш. Од тогаш до сега никогаш такво нешто немам доживеано. Мислев дека тоа одамна, одамна го нема.
     
    На sj *O*, IRBBB, Guns N` Roses и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    94.759
    А ти од кај знаеш мене дали не ми се трауми???
    Безобразна, што читаш ако не можеш???
    Или за да поентираме во скромност , мораме сите да издрамиме колку трауми имаме од немање пари во детство?
    И сега заради тие трауми не треба да коментираме реално???
    Свашта еј!
     
    На Bratot, doll.a и Just.do.it им се допаѓа ова.
  17. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.916
    Допаѓања:
    48.053
    Пол:
    Женски
    Кај мене на свадба имаше фалц пари, сакаа во банка записник да ми прават:lol:
     
    На Bratot, buba4e89 и Puellapulchra им се допаѓа ова.
  18. Daniela93

    Daniela93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2020
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    763
    Порано одевме на многу свадби фамилијарно, ама слушајќи ги овие муабети од тетки, стрини и баби, де ова не им се допаѓало, де оние толку им дале, требало повеќе или помалце, па странска музика им била лоша, ми се одмилија свадбите ко дешавки и не правев моја.
    Правев ручек со најблиските ко прослава само.
    Со тоа ги оттргнав овие што не ми се блиски и во иднина би ме канеле ради реда, пошо ваљда се сега навредени нешто, кујзнае, а за овие другиве секогаш би дала сигурно 100-150-200 евра без никаква задна или не знам каква намера, зашто ми се блиски.
     
    На sj *O*, Guns N` Roses, nena2010 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.081
    Допаѓања:
    22.927
    А ако ти е битен човекот и пак немаш да издвојуваш секој месец, пола година?
     
  20. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.446
    Допаѓања:
    7.594
    Пол:
    Женски
    Нема да одам. Или ке одам ама ке му нагласам дека пари нема да дадам. А да одам а да не нагласам дека пари нема да дадам не е фер.