1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку пари да ставите во плик за свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од Caramell, 30 август 2022.

  1. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.213
    Допаѓања:
    106.816
    Пол:
    Женски
    А мора пари? Има убави поклони со кои ќе можеш да одиш а да не се скапи. Бар сега има избор.
     
    На Didajo и Aнонимус_ им се допаѓа ова.
  2. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.081
    Допаѓања:
    22.927
    Пофер е тој што ти е толку битен, ако стварно сака да го прославиш склучувањето на брак заедно со него, да те остаи да дојдеш со колку можеш, да не очекува одредена сум. Која е поентата на свадба да ти доаѓаат луѓе што не ти се толку битни, ама имаат повеќе пари да дадат за поклон, а тие што ти се битни, да не дојдат затоа што немаат толку пари да дадат? Тоа е понефер, и тие што прават свадби треба да се запрашаат зошто уствари прават свадби.
     
    На sj *O*, Bella •••, Ketchup и 7 други им се допаѓа ова.
  3. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.015
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Ја пре би канела такви што од срце ќе се најаде и напие и изнаигра цела вечер без разлика колку донел, него да ми даде 100 евра ама ко намќор од маса да не стане. Испаѓа ко ради реда дошол само.

    А баш вториве ми се нејасни. Дошле на свадба, едно оро не стануваат да свртат. Ама битно ве ценеле оти донеле повеќе пари. Важи.

    Едит.
    На либе баба му ни вика многу пати - "пред да умрам (нели стандард муабет на стари луѓе) само сакам да ве видам да се земете". Е вакви луѓе и џамлија да ми донесат ќе ми се добредојдени.
     
    Последна измена: 2 септември 2022
    На _beautyy_, Alexandrite, Aнонимус_ и 5 други им се допаѓа ова.
  4. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.213
    Допаѓања:
    106.816
    Пол:
    Женски
    А како ќе им се исплати свадбата на младите ако не соберат пари?
     
  5. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.273
    Допаѓања:
    19.376
    Пол:
    Женски
    А го праша вујко ти дали има и може да си дозволи да даде повеќе? Ако вака правиш за блиски кој знае што збориш за подалечни. И кога ќе слушнам тие имале пари ама ни дојдоа со 50 евра, со 2000 ден...Да тие заработуваат за вас да ви дадат за свадбата да си ја платите. Никој не ве тера и не мора свадба да правите ако не можете да си дозволите и да земате кредити кој ќе ги враќате 10+ години. Бракот и без свадба важи.
     
    На sj *O*, _beautyy_, naturally и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    2.068
    Допаѓања:
    8.069
    Пол:
    Женски
    Хммм...
    Кога канам некого не го канам за поклонот. Го канам зошто сакам да ми дојде на прославата. Да биде присутен.
    Ми дошле гости и со поклон од неколку стотки по човек. Немаа да дадат повеќе, нема да им се лутам.
    Не ми држи вода тоа дека треба да е минимум колку порцијата зашто на младенците може им се сака скапа порција. И да е најавена свадбата и од пред година, некој пак може да нема зашто не работи, нема за да тргне или има долгови ...
    Инаку јас кога одам гледам да носам колку што е порцијата. А ако е повеќе од моите можности или не одам или носам колку можам ..
     
    На sj *O*, _beautyy_, Bezimenka90 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.721
    Пол:
    Женски
    Свадба не правевме поради корона и мојата бременост, само регистрација со родители и блиски. Ја закажавме свадбата со многу гости по желба на родителите за скоро време сега откако се породив. Ќе имаме многу гости и од тие што ни се далечни очекувам и помали суми, родителите запнаа од култура да ги викаат, мерак било и атер да не им кршиме. Ние секако сме заедно, нека се радуваат они, по едно дете сме од двете страни, затоа прифативме.
    Ако некој има осет нема да дојде со 20 евра 4 луѓе, но не знам какви луѓе се, ќе видиме. Од блиски би била налутена од празен плик и многу ситни суми. Немаме на поканата пишано поклон во плик, но очекувам такви подароци, веќе ретко кој купува нешто, а и имаме се во станот, не ми е потребно. И да донесат нешто ќе му најдеме примена.

    Под 3000 не сум однела на свадба никаде и мислам дека е срамота. Дека има такви луѓе и ќе дојдат така со 1000 денари и не би била изненадена. Какви глупи поклони сум добивала за други прилики, не дека немале туку нешто дома што не го користат, го носат. Не сум зборувала наоколу дека не ми се допаѓа, но не сум толку невинашче да не помислам дека е грд некој поклон и каде му текнало такво нешто да ми донесе на некого.

    На темата, се чудевте дека луѓе озборувале за поклони, а вие исмевате некого за бакнирака. Нема да имам такво нешто на свадба, но зошто да не, нека си прават луѓето свадби по традиции. За оговарање ли одите на свадбите? Не се чудете после што збореле луѓе наоколу кој што им донел. Македонски менталитет, сите нешто зборат.
     
    На butterflysk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.915
    Допаѓања:
    165.696
    Пол:
    Женски
    Само молам Бога да не се најдам во ситуација да морам кај внука ми да отидам на свадба со 20 евра. Да ја ставам во трошок.
    Ќе одам , ако немам и 2 евра само да можам да и ставам пак ќе одам.
    На такви свадби се оди од мерак ,од радост , со ќеиф се оди.
    На такви свадби не можеш да не отидеш. Срце нема да ти даде .

    Ама на не толку блиски луѓе
    Ако немам пари да си ја покријам бар порцијата навистина нема да одам. Културно ќе се извинам и унапред ќе им кажам да не ме планираат.
    И ќе им кажам дека не можам да дојдам ради финансиите.
    Од после може да им појдам на торта и да им однесам некој поскромен подарок.
     
    На SuperGirl24, Celltica, Lalalupsi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.446
    Допаѓања:
    7.594
    Пол:
    Женски
    Не мора пари таман работа.
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    3.750
    Пол:
    Женски
    Ајде сега пак ќе се објаснувам зошто најверојатно не си прочитала.
    Значи 2 недели пред свадбата плати цел роденден за внуката од братучедка . Сигурно повеќе од 1000 евра искешира.
    Работатат сите 4ца со солидни примања. Дома за јадење од пиле млеко и што уште и не. Пазарат не во Кам или Стомак туку во маалска продавница каде е се дупло поскапо зошто ги мрзи да отидат до Кам ило Стомак.За таквите зборам како немаат срам при пари да се избацат 4ца со 20 евра. Да немал пари немало сигурно да пишам . Најдобрата другарка моја не кажувам колку стави зошто и ја знаев ситуацијата и се мислеше дали дојде напротив и кажав ако не дојдеш ќе ти се налутам не ни сакам да ми ставиш ништо.
    И напоменувам пак сами плативме свадба од наши пари и не земавме никакви кредити и не ни очекував од гостите да ми е платена свадбата. 100 души беа поканети најблиските. И не пишуваше поклон во плик. Така да се надевам дека нема веќе да бидам осудувана.
    Ама тука на форумот одма сме материјалисти ние зошто се бунам како можел 20 евра да стави при толку пари.
     
    Последна измена: 2 септември 2022
    На Noemi, Angie1432, butterflysk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.213
    Допаѓања:
    106.816
    Пол:
    Женски
    Мене поклон ми има повеќе драж, па макар и дупли да е, и што да е. Пари ок, ама еве баш пред некое време бевме кај другарка моја на роденден и еден од гостите вика Убави тањирчињата од каде ти се. Вика поклон од свадба ми се од тој и тој ( а тој веќе покоен) и вика спомен ми се на него и фамилијата. Пари ќе се истрошат, спомени остануваат.
     
    На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.446
    Допаѓања:
    7.594
    Пол:
    Женски
    Не е битно секако. Ама па и 4ца да отидат со чаши од 1500 денари не ми лепи.
    Нејсе, трендот на давање пари го измислија младите пред некоја година зашто никој нема време да трча по поклони
     
    На butterflysk и Just.do.it им се допаѓа ова.
  13. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    27.822
    По логиката на темава сама си си крива што викаш криминалци на свадба :D
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  14. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.273
    Допаѓања:
    19.376
    Пол:
    Женски
    Се потрошиле немале повеќе, заработуваат солидно за нив не за вас...Дали зошто е вујко треба да даде 1000 евра и на вас?
     
    На _beautyy_, Didajo и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  15. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.069
    Допаѓања:
    20.066
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е проблем кога им се мешате во финансиите на другите луѓе. Не е важно кој колку има, кој колку дал кај внуката за роденден, и кај пазари... не е важно воопшто, затоа што пак ќе речам, свадбата не е за поклони. Тоа ние шо сме прости и ги прајме за заработка тоа е мизерното. Не е во ред да ги анализираме сите гости, кој колку заработува, кај пазари па да судиме дали соодветно искеширале на свадба во согласност со нивните примања и можности.
     
    На Ketchup, _beautyy_, An-na и 4 други им се допаѓа ова.
  16. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    3.750
    Пол:
    Женски
    Со вас нема разбирачка дефинитвно.
    Не ме знаеш како личност дефинитвно не сум барала 1000 евра нит сакам 1000 евра.

    Им ги знам примањата. Баба ми беше на постела не можеше да дојде и срам ја фати живее со нив и она се извинуваше и сакаше од пензијата што и ја трошат да ми даде меѓутоа јас лично не се согласив.
    Ама добро јас сум сепак лошата .
     
    На butterflysk, Just.do.it и Misskirova им се допаѓа ова.
  17. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.915
    Допаѓања:
    165.696
    Пол:
    Женски
    А мајка ти што вели на тоа што на нејзината мајка некој и ја зема пензијата и не и дозволува да си купи/потроши на што сака?:(
     
  18. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    3.750
    Пол:
    Женски
    Толку те интересира животот мој што си се фатила со глупи саркастични прашања? Ако те интересира пиши лп ќе ти кажам.
    Бог да чува.
     
  19. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.915
    Допаѓања:
    165.696
    Пол:
    Женски
    Зашо глупи ?
    Така кажуваш ти . Баба ти на постела с вујко ти и ја троши пензијата .
    Нема сарказам тука .
    Мене жал ме фати за баба ти. Ова искрено.
    Да не можам од моите пари да и купам нешто на внука ми која се мажи , мене ми е навистина жално и болно .
    И баш ми е за бог да чува
     
    На Ouravanture и Didajo им се допаѓа ова.
  20. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    3.750
    Пол:
    Женски
    Да кажав тоа не значи дека треба да навлагам подлабоко и да ти се објаснувам.
     
  21. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.915
    Допаѓања:
    165.696
    Пол:
    Женски
    Ок
    Доволно длабоко навлезе посекако
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.