1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку пари да ставите во плик за свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од Caramell, 30 август 2022.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.300
    Пол:
    Женски
    Друго е. На една свадба и јас во друг град првпат го видов ова во животот, се зачудив па ми објаснија што било, на ниедна свадба друга не сум видела. Изгледа во некои градови само се практикува ова како обичај.
     
    На senjorita-v и Srckata28 им се допаѓа ова.
  2. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.478
    Допаѓања:
    38.121
    Пол:
    Женски
    Фото студијата така прават за да си земат повеќе пари вечерта. Реално не си обврзан/а да земеш ни една слика.
     
    На Ketchup, Anie93, _beautyy_ и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.236
    Допаѓања:
    27.822
    Јас знам дека во западна Македонија многу одамна се практикувало и како дете сум била на таква свадба, а сега последниве 20тина години ни во Скопје, ни на страна не сум видела.
    Веројатно зависи колку ептен традиционални се младиве, друго објаснување немам.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.300
    Пол:
    Женски
    Најверојатно, свадбата кај што бев беше баш со многу обичаи, не само тоа со поминувањето околу маси за пари, туку и други работи првпат ги видов и ми беа чудни, само еве да не беше свадбата немаше ни да знам дека такви работи се применувале. Реално да, зависи колку традиционална свадба е...
     
    На senjorita-v и Celltica им се допаѓа ова.
  5. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    2.068
    Допаѓања:
    8.069
    Пол:
    Женски
    Да така прават. Освен со младенците сликаат во тек на свадбата гости во слободен аранжман и им ги нудат сликите на крајот од прославата. Можеш да земеш колку сакаш, не мораш сите да ги купиш.
    Тоа им е добар дел од заработка на фотостудијата. Со оглед на тоа дека овие фотографии се поскапи во однос на тие на младенците.
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    48.124
    Пол:
    Женски
    Во врска со сликите на свадба што бевме пред неколку месеци ни извадија такви 2 бонус слики само со маж и со мене нешто налик слика за табло. Си се свиѓавме па си ги земавме таман во рамки ни стојат едини кадарни фотографии што ги имаме од нас.
    Иначе за останати слики како што знаат да сликаат додека играш или збориш со младоженците или цигара додека пушиш не сум зимала пошто реално праат по 10 такви рандом слики и само за тоа ќе треба да дадам плус 50 е вечерта.
    Јас дека не правев свадба не знам дали така се договараат младите со фотографот, но во секој случај не е нешто обврзувачко за среќа. А за воља на вистината тие спонтаните слики ми се многу поубави него оние официјалните на врата што се прават.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.234
    Кај мене беше забрането наметнување на албумчиња по гости, баш од тие причини да им биде незгодно и да се приморани да купат. Не беа ич ефтини. Беше дозволено само по некоја слика да поделат ако некој сака да купи.
     
  8. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.389
    Пол:
    Женски
    На мојата свадба 10тина души (мнолгу блиски куќни пријатели) ми дојдоа со 50 ев вкупно од сите (луѓе со по 3 стана,имотни) По вашиов муабет сум требала да се налутам и да ги плукам со кое лице дошле кај мене.
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.039
    Пол:
    Женски
    Ти одлучуваш кого ќе викнеш на свадба. Гостинот треба да даде подарок, но не е обврзан. Гостинот одлучува колку ќе даде. Сепак, јас не би се појавила кај близок пријател со мала сума. А, за не толку блиски, баш ми е гајле, 1500 до 3000 доста се.
     
    На Серотин му/ѝ се допаѓа ова.
  10. _beautyy_

    _beautyy_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    733
    Допаѓања:
    2.479
    Пол:
    Женски
    Испревртено е значењето на свадбата.
    Не е за младенците да се збогатат, да добијат подароци или за докажување (направат веселба со 300 души за на крај комшиките да зборуваат 'леле каква свадба направија'). Свадбата е мала церемонија за обележување на значаен датум, со цел викање на луѓе кои ќе се забавуваат и веселат на вашата среќа, а не да викнам некој од 3то колено кого немам сретнато два пати во животот.

    Ептен лошо е тоа.

    Ако сакате да се збогатите НЕ правете свадба, за што некои дури подигаат и кредити. Факт е дека со свадба само можете да сте во минус.

    Еве порција 30 евра, пар да дојде 60 евра, а донеле 50 евра. 10 евра сте минус, и така пола гости па ќе банкротирате.

    Ама сфатете, НЕ се гостите криви, ништо не ви должат. Вие ги викате, вие ги планирате и не очекувајте ништо за возврат, не се должни тие самите да си плаќаат зашто не се тутнале само на свадба, поканети се од ваша страна.

    И до кога со материјализам? Овој толку ставил, оној волку.
    Колку имам ќе ставам. Колку имаат нека стават, абе нека дојдат и со празен плик, нека не донесат ништо, сакам да се со мене на среќен ден, а не да прегледувам поклони и да рачунам кој колку ми дал, за толку да му вратам.
    Ужас.
     
    На sj *O*, dayla, Ketchup и 9 други им се допаѓа ова.
  11. butterfly6223

    butterfly6223 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    1.139
    Тоа со шетање на невестата по маси се вика баци рака, претежно источниот дел уште некаде се практикува. Сум била на таква свадба, невестата оди по масите демек да баци рака, а гостите оставаат пари.
     
  12. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    7.500
    Пол:
    Женски
    Мене ми е мизерно многу овој обичај.
     
    На sj *O*, Серотин, _beautyy_ и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    11.434
    Пол:
    Женски
    Не е така, барем кај нас. Се шета и оставаат невестинско бонбони, и демек треба да си платиш.
    Во секој случај е мизерно.
     
  14. Серотин

    Серотин Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2022
    Пораки:
    987
    Допаѓања:
    2.389
    Пол:
    Женски


    Да е за близок не би ми било срам и апла би му кажала немам пари за подарок. Пишување на плико "поклон во плико" за мене е низок чин, беден. Тука се гледа тоа колку им сече паметот.
     
  15. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    14.713
    Пол:
    Машки
    Адет е не е просење, некаде го има, а некаде не, јас до кај што сум присуствувал на свадби го немало.

    Темата е "Колку пари да ставите во плик за свадба?" а не "Tрагични фамилијарни судбини", и како што е поставена вака не ни треба да се коментира дали туку само колку пари ставате како поклон.
     
    На Серотин му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.015
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    А тек китење на врата, а тек невестата што не обува штиклите без да нафрлаш илјадарки ехее...
     
  17. Meddy

    Meddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2021
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    467
    Vaka sega spored mene poklonot e poklon nema vrska dali e dovolno za porciite ili ne, ili kolku dusi ke se odi pa da se pokriva trosokot. Ima i nekoj sto pravat vo drug grad deka porciite bile poevtini evro dva ok a narodot sto treba da patuva da obezbedi prevoz i toa treba da smisli domakinot.
    Svadbata e veselba za lugjeto so gi sakas da jades pies i da se razveseluvas a ne da stanes bogat, jas velam ako nemas nekoja suma na pari primer 70%da prwpokrivas od trosocite pa ostanatoto od plikovite ic ne se nafakjaj za takva veselba.

    Licno nie so mazmi stavame ili 3000 ili 50evra. Ne sekoj moze da dozvoli da stava 50evra koga edna plata sega e 300.

    Nie nemavme svadba zaradi pricinite sto nemavme pari nastrana za da napravime svadba a svadbata kako jas sto sakav ke kostase malku povekje za dekoracii i masa so slatki, a nemozev da rizikuvam da napravam svadba so nasi 2 3 iljadi pa da cekam od plikovite.
    Vo sekoj slucaj mislam deka covekot neka nosi edna suma kolku simbolicno ili kolku moze da si dozvoli a da e vesel da igra i uziva vo svadbata
     
  18. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.785
    Допаѓања:
    23.058
    Пол:
    Женски
    Во право си, но како шо кажав, бев погодена во моментот од сите коментари без осет пошто ако не искусиле, немаат разбирање. Плус, и онака дискусијата отиде у курац, не ми се закачувај.
     
    На Bratot му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.112
    Допаѓања:
    3.638
    Пол:
    Женски
    Сакале да се збогатат младите и праеле свадби..добри ли сте бе луѓе. Со 5, ете и 10 илјади евра богаташ не се станува, и тоа еднократно. Ние немавме кола, си купивме, и нешто низ дома, крупни ствари и толку се парите. Богаташи не биднавме.

    50 евра сметам дека се уште се доволни за сегде освен за поблиските, нешто плус ставаме. И ако немам пари, а се случило, не одам.
     
    На MilaSs12 и Misskirova им се допаѓа ова.
  20. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.446
    Допаѓања:
    7.594
    Пол:
    Женски
    Да ,па дури сакале да се збогатат а ги угнетувале сиромашните со тоа дека морало да однесат пари. Свадбата чиниш стана механизам за да се потчинуваат сиромашните. Мислам бог да чува.
    Не мора да се преувеличува.
    Срамота е да отидеш со 1000 денари двајца -факт
    Не е срамота да кажеш дека не можеш да отидеш .
    Јас ке правам свадба за недела дена.
    Верувајте многу повеке ги ценам оние кои ми кажаа дека нема да дојдат ( во причина не навлагам) за некои од нив причина е можеби немање пари. Ама ценам што ми кажаа ,зашто ако не ми кажат , и јас рачунам порција ,а они не дојдат , у дупка сум 60 евра. Замисли така да ми направат 10 или 20 луѓе
    Затоа , се со усул.
    Ако имам ,ке отидам и ке дадам барем 50 евра
    Ако немам ке кажам не одам и толку.
     
    На Mimmi39 и MilaSs12 им се допаѓа ова.