1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку пари да ставите во плик за свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од Caramell, 30 август 2022.

  1. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    14.713
    Пол:
    Машки
    Колку според тебе е во ред најмалку да се однеси?
     
  2. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.015
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Добро ја викам сите да купиме една машина за дома за да не добијат дотичните невести случајно фалц.
    Ако ти сама не ја позна, како гостинот ќе ја познаел?
     
  3. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.112
    Допаѓања:
    3.638
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е ништо чудно, знам луѓе во реалниот живот со секаков мајндсет, ама ме нервира осуда. Како што ти кажа си правела и не си мислела за тоа, некој мисли. И се тоа е во ред додека не почне да се џавка и се дели памет на секого.

    Ние сакавме свадба без адети, така и праевме. Знаеш колку осуди и пребацувања добивавме? Не баре им земавме нешто ним.
     
    На WildMk и mssuniquee им се допаѓа ова.
  4. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    14.713
    Пол:
    Машки
    Мене друго ми е во мисла сега, Ели шо луѓе имаш ти шо се расправат со фалц банкноти? :worried:
    Поблиски или подалечни ти се, ако се подалечни зошто си ги канела за шо ти се, ако ти се поблиски оти не се оддалечиш од таквите, м? :?:
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  5. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.916
    Допаѓања:
    48.053
    Пол:
    Женски
    Ти си правела свадба? Изглеа не, ги собираш сите пари на куп и ги носиш в банка, таму цела голгота ја преживеав, од каде е фалцот, па записници, па согласност да се поништи, па позади мене ме гледаат ко криминалец и сеа ти се најде паметна да ми кажиш дека јас сум крива? Што мислиш јас секоја една пара ја вртам низ раце и ја проверувам?
     
    На sj *O*, Angie1432, Just.do.it и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.446
    Допаѓања:
    7.594
    Пол:
    Женски
    Ај вака за крај. Да бидеме реални.
    Бидејки во моментов спремам свадба , се осекам компетентна да зборам за цифри бидејки се ми е свежо.
    Дали знаете со моменталните поскапувања колку пари ви се потребни да организирате свадба?
    Па да не претерам , со се ресторан ,околу 10.000 евра.
    Некој ги има чисти,некој подига кредити.
    Вие шти викате дека не очекувате пари и поклони - лажете.
    Точка.
     
    На sj *O*, mira.mira, Just.do.it и 3 други им се допаѓа ова.
  7. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.916
    Допаѓања:
    48.053
    Пол:
    Женски
    Брате од толку пари јас како да знам кој која пара ми ја дал, 350 души скоро, имаше повеќе 50е од која една 50е беше фалц
     
    На Bratot му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.015
    Допаѓања:
    18.187
    Пол:
    Женски
    Јас ти кажувам дека фалц пари знаат толку многу да личат на оригинал што само искусен или машина може да ја познае.
     
  9. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    14.713
    Пол:
    Машки
    Ели во тој момент има брдо пара, не и пошле канетите со празни раце, сигурно не и дошло секоја посебно да ја проверва, ама затоа тој шо ја дал добро знаел шо дава :emo:
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  10. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.916
    Допаѓања:
    48.053
    Пол:
    Женски
    Уствари многу лесно се познава кога ми ја даде службеничката во право беше, сосема подруга хартијата
     
  11. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.751
    Допаѓања:
    52.718
    Пол:
    Женски
    Е тоа е проблемот. Дигате кредит 10.000 еу за свадба после се пребројувате и очекувате гостите да ви го исплатат кредитот.:wasntme:
    Јас ни приближно до таа сума не правам а ниту дигам кредити затоа искрено не ме занима ни кој што ни колку ќе донесе:)
     
    На sj *O*, WildMk, unearthlysarah и 9 други им се допаѓа ова.
  12. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    14.713
    Пол:
    Машки
    Еее Ели Ели да напишеше не носете ништо немаше да имаш вакви проблеми, ти си крива, то е :doh:
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.079
    Пол:
    Женски
    Па,ако ти е голема свадбата. Испод 10.000€ нема да бидеш, да.
    Ама сега ако земаш кредит за свадба треба да размислиш дали вреди.

    Ништо лично до тебе ама реално 80% од гостите на големите свадби и празни знаат да дојдат чисто за гага јадење.
     
    На sj *O*, Misskirova, minne992 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.916
    Допаѓања:
    48.053
    Пол:
    Женски
    Хаха поарно празен плик него тој срам што го јадев:x
     
    На sj *O* и Bratot им се допаѓа ова.
  15. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    14.713
    Пол:
    Машки
    Во случајов да, се сложвам :mm:
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    14.713
    Пол:
    Машки
    Напиша ти на поканата дека не сакаш ништо да ти носат?
     
    На najjacha, Misskirova и elimkd им се допаѓа ова.
  17. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.751
    Допаѓања:
    52.718
    Пол:
    Женски
    Немав покани, правам веселба со 60-70 луѓе само најблиски. Телефонски ги повикавме :).
    Никогаш пример, не сум добила покана каде пишува поклон во плик или општо да се спомне подарок ..
     
    Последна измена: 3 септември 2022
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.817
    Допаѓања:
    54.014
    Пол:
    Женски
    Многу мислења тука се причина зошто сѐ повеќе и повеќе ми се одмилува одење по свадби. Се прави бизнис од тоа, и ако немаш доволно пари "барем порцијата" да си ја платиш поарно ич не оди. Втф бе луѓе, што ви е вака најсериозно??? Да сметам дека блиска личност не треба да се појави на свадба ако нема пари колку за порцијата??? Ако знам дека некој ќе ми замери да ставам до 30 евра во пликот оти јбг то е она што можам сама да си дозволам моментално, а порцијата била пример 50, поарно нека не ме кани ич. Мада оние многу малку блиски што ги имам знам дека не се такви што би ми замериле, за другите не знам.

    Па јас мислев дека свадбата е да прославиш битен момент во животот со оние најмногу што ти значат. Не знам што е толку тешко да се поверува дека има луѓе кои најбитно им е да се изнаиграат и да уживаат во свадбата со оние кои најмногу им значат и не им е битно кој колку можи да даде. Не можам никако да замислам да не сакам да си ја видам пример најблиската пријателка како сестра што ми е или некои од првите братучеди само затоа што во моментот можда немаат доволно ни порцијата да ја покријаат. Каква себичност би било тоа.
    Најдобриот другар пример не сака ни родендени, камоли свадби, и никогаш не ми дал поклон за роденден и замислете уште го канам и сме блиски и ми е во топ блиските луѓе.

    Не знам еве, по некои мислења почнувам да се сомневам во сопствената реалност од што толку наликувам на "светица". :D Пошто мислев досега дека нормално е со блиски луѓе да имаш неформален однос.
    Сосема друга ситуација е кога некој намерно прави нешто со кое индиректно сака да ти каже дека не те почитува, на пример празен плик. Ама ете, ваљда секој знае кој колку му е близок, што би очекувал од него и дали треба да го покани воопшто.

    Ако некогаш правам свадба, сакам да ми дојдат оти им е ќеф да прослават со мене, а не колку за да јадат пијат и стават слика на соц мрежи. За другото кој колку е во можност. Јас ќе бидам таа што ќе одбери колкава порција да плати и не очекувам гостите да носат одговорност за тоа.
    Стварно се зачудив колку луѓе има што замеруваат, да му е страв на човек да појди на свадба. :D
     
    На unearthlysarah, VDT2906, Srckata28 и 6 други им се допаѓа ова.
  19. ^BadGirl007^

    ^BadGirl007^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2018
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    497
    Пол:
    Женски
    Едно од најнормалните, а за мене и објективно мислење што го прочитав во темава. :clap:
     
    На Frosty! му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.355
    Допаѓања:
    161.259
    Бес бец и ништо трето
    Нашле и зашле
    Поклон у плик
    Бреее
    вие изгледа не знаете дека порано и со две пепељари се одело на свадба или филџани или тањири
    Ајде после се поизмодери ај пари да си купат нешто што им треба поголемо
    Па се дојди до стање да се извадат порциите шо ги дале
    Пу ,јазк и свадба и се
    Ако правите свадба каните си ги оние најблиските колу шо можете да си дозволите да си платите порции а не ке земам кредит после ке соберам пари па ке го вратам кредитиот ама битно ке направам помпа свадба да зборуват луѓето како Перо направил свадба екстра
     
    На VDT2906, jacqueline.s и mssuniquee им се допаѓа ова.