1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку пари да ставите во плик за свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од Caramell, 30 август 2022.

  1. Wolfie Girl

    Wolfie Girl Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2024
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Зависи од тоа кај кого сум поканета во смисла близок или далечен роднина,пријател,колега,комшија итн.Најниска сума која ја носам е 2000 денари а највисока 9.000-15000 денари ако е за близок роднина,законик,кум,близок другар или блиска другарка.За кај сестра ми повисока сума од наведените дефинитивно.
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  2. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.097
    Допаѓања:
    20.197
    Пол:
    Женски
    Точно е дека е смешно што се канат до 5то колено и нема потреба ни да се кани далечен човек ни да се оди кај далечен. Никогаш не ми било јасно тоа, и е искрено претерано. Безвеза трошоци од двете страни, на улица нема да се препознаеш, не си се видел никогаш ама на свадба поканети. И за таму сметам дека особено тој што нема пари нема ни потреба да оди.
    Муабетот беше за поблиски… зошто да треба да се осакати човек од давање пари само за да биде достоен гостин? Јас реков, близок човек ми е важно да е присутен, поклони не гледам. Жива ќе де јадам ако не би ми дошол некој близок оти немал доволно пари. Ако го почитувам човекот сакам да е таму присутен и тоа ми е доволно.
    За шминки, фризури и фустани за секоја свадба искрено ми е претерано, особено ако се нема многу. Секој може дома да се среди, јас искрено иако можам да си дозволам тие работи дома си ги правам. Не гледам потреба илјадници денари за се тоа да се дадат. Секој има другарка што ќе помогне коса да се свитка дома, или некој кок убав со шнола украсна да личи. Има и на јутјуб туторијали за едноставни и лесни фризури, ако се нема не мора на фризер.
     
    На Трагедијаупмм, Skyler81, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Wojak

    Wojak Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2024
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Машки
    50 евра по човек е сосема доволно, едино ако е многу близок роднина/пријател би оставил повеќе.
     
    На Anie93 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.434
    Допаѓања:
    8.774
    Пол:
    Женски
    На свадба сум кај прва братучетка ама ќе прават и крштевка и прв роденден за бебето. Сакам да дадам пари ама не знам колку би било прикладно. Да беше само свадба ќе дадевме 100 евра (јас,мм и ќерка ми). Ама до сега не сум била на 3 во 1, па што мислите? Или ако ве има што сте правеле таква прослава пишете отприлика колку сте добиле од први братучеди. Знам дека сѐ е индивидуално и секој со можностите, но ме интересира онака ориентационо.
     
  5. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.751
    Допаѓања:
    5.699
    Пол:
    Женски
    200 до 250€ за се.
     
    На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.210
    Допаѓања:
    32.372
    Пол:
    Женски
    За детето можеш и да купиш нешто ако сакаш.
     
  7. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.266
    Допаѓања:
    11.334
    Пол:
    Женски
    100 евра исто ќе ставам, они на ист трошок ќе поминат, зашто да давам повеќе поклони јас? Евентуално нешто ќе купам за детето, некоја играчка, облека, ама дека ќе им давам три поклони ако они си прават свадба, крштевка и роденден во едно мало сутра.
     
    На Okica, andromedae, Anyshka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.254
    Допаѓања:
    9.052
    Пол:
    Женски
    На мм братучетка правеше вака 3во1, и ставивме 150€, и една играчка купив за детето, не многу скапа.
     
    На Lovebug01 и FriendOfDorothy им се допаѓа ова.
  9. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.067
    Допаѓања:
    3.503
    Пол:
    Женски
    Младоженциве многу безобразни станаа, те гледаат криво ако им дадеш 50 евра бе.
    На девојачка треба да дадеш 100 евра од човек зошто невестата сакала во вила да слави две ноќи.
    Па подобро ќе си седам дома и нерви ќе си поштедам. :x
     
    На SummerGirl, Anyshka, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    3.654
    Сериозно ова????
    Јас сум запрепастена од сумиве кои се вртат на темава.
    Ко за споредба, живеам во скандинавските земји, за подарок на свадба се дава поклон до макс 50 еур, а кај е скандинавскиот стандард, кај е нашиот.
     
    На Цунами, H.VAGA, SummerGirl и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.751
    Допаѓања:
    5.699
    Пол:
    Женски
    Епа 100€ поклон за свадба, зашо е прва братучедка, и некои си 50€ за поклон за детенцето, или па некој убав поклон како голема играчка, да се однесе, според мене е така океј, бидејќи се блислки, да не се нешто многу блиски од 50 до 70€ макс. Секако ако може да се дозволи тоа. Ако не, никому ништо.
     
  12. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.210
    Допаѓања:
    32.372
    Пол:
    Женски
    Тие сакаат со еден трошок 3 во 1 да поминат, а гостите треба да се срамат за поклонот.
    Јас би оставила колку планирам за свадба и плус нешто за детето ќе купам (облека, играчка, чоколадо).
    Така направив кај мој прв братучед што правеше свадба и крштевка, ама тој не планираше така, свадбата му беше одложена 2 пати поради колоната и затоа така правеше, и живее во странство и мораше и свадба и крштевка.
    Прв роденден правеше посебно.
     
    На SummerGirl и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  13. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.751
    Допаѓања:
    5.699
    Пол:
    Женски
    Па што знам, криво би ми било за детето, затоа би дала и за него нешто, или би купила убава играчка.
     
  14. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.210
    Допаѓања:
    32.372
    Пол:
    Женски
    Па да де, облека, играчка може за детето.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DS10

    DS10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2024
    Пораки:
    2.002
    Допаѓања:
    2.124
    Пол:
    Машки
    Свадбата ко свадба секако дека е бесмислица особено кога се канат луѓе ко од братучедата, вујната, зетот за сестра. Со тие пари реновирај си домот или шетај го светот, барем ти ќе си се задоволиш, а не осмото колено, а штом си се нафатил толку луѓе да каниш не очекувај да си ја исплатиш свадбата. Со тие пари за огромна свадба можеш да си направиш помала свадба само со најблиските, а и плус после по ваш избор да си се задоволите како сакате.
     
    На eliesaab, злоба, Anyshka и 3 други им се допаѓа ова.
  16. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    451
    Пол:
    Женски
    Така и треба да биде. Тие не прават свадба за пари-богати се туку чисто да го обележат денот со луѓе што им значат, а не како кај нас со Ојле и Дојле што не ги знаеш колку да има повеќе луѓе и повеќе пари да се соберат. Кај нас свадбата е за заработка али не се криви луѓето-сиромаштијата тоа го налага.
     
    На SummerGirl и Lavender13 им се допаѓа ова.
  17. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.434
    Допаѓања:
    8.774
    Пол:
    Женски
    И тие не планираа така, имаа свадба закажано ама она трудна остана и околу датумот на закажаната свадба ѝ беше терминот за пораѓај па мораа да ја откажат. И затоа сега ја закажаа со роденден и крштевка. Инаку сме мн блиски, во иста куќа живеевме.
     
    На SummerGirl, Mumoftwo30 и Anyshka им се допаѓа ова.
  18. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.210
    Допаѓања:
    32.372
    Пол:
    Женски
    Епа остави за свадба и крштевка колку планираш, можеш и нешто на детето да му купиш.
     
    На SummerGirl и Lovebug01 им се допаѓа ова.
  19. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.965
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Кој прави свадба да се збогати бе?
    Ние сега ќе правиме и по груба пррсметка ни требаат околу 13.000 евра за 250 гости отприлика. Се е плафон цени. Парите сигурно нема да ти се вратат реално или дуплираат :DОсвен ако не ти дава секој гостин по 100евра
     
    На DS10 и Iva.T им се допаѓа ова.
  20. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.097
    Допаѓања:
    20.197
    Пол:
    Женски
    А зошто мора свадба со 250 гости?
     
    На eliesaab и Anyshka им се допаѓа ова.