1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку пари е златна рипка?

Дискусија во 'Дом' започната од HoneyBunny, 7 март 2010.

 1. HoneyBunny

  HoneyBunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  сакам да си купам риба за да чувам но онаква како златна :) Дали некоја од вас знае колку пари би можела да биде
   
 2. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  хехе па различна е цената во зависност од големината на рибата. не знам од каде си, но тука во Скопје во Амазон се движат од 100 до 300 ден карасите (златните риби) тие се наједноставни за чување затоа што можат да живеат во кугла без додатна опрема и се хранат 2пати дневно.
   
 3. HoneyBunny

  HoneyBunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  фала emce-kremce
  a да не поставувам ново прашање па тука ке прашам а да не знае некој колку пари е мал аквариуум ?
   
 4. unique17

  unique17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  2
  Najpametno da otides vo pet-shop..i da se informiras za se sto te interesira...nema da ti odzeme mn vreme..a i ke vidis razni zivotin4inja..pa namesto ribi moze ke si kupis nesto drugo..hh...xD
   
 5. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  е мал аквариум не знам, а куглите за караси се со различна големина и се движат од 500 до 1500.
   
 6. HoneyBunny

  HoneyBunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  не ми требА друго животно. Имам дома цело животинско царство. Мачки, 4 мали кутриња, папагал само риба ми фали :D
  Инаку ке одам овие денови, прашањево го поставив да знам отприлика колку пари би ми биле потребни :oops:
   
 7. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Златната рипка имала само 3 секунди меморија. :wasntme: Додека и ги кажеш желбите таа ќе заборави и кој си и што сакаш. :lol:
   
  На biGirl, Ketchup, k.i.t.t.y и 2 други им се допаѓа ова.
 8. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  3 секунди??? Знаев дека рибите кратко памтат ама до толку? Јас гои жалав дека им е досадно во аквариумот затворени нон-стоп, а нив цело време да ти им било интересно, цело време нешто ново гледаат :lol:
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  302
  јас едно време имав златни рипки ама ништо од желбите |( :rofl: хаха ,а јас имав така среден аквариум ни мн голем ни мн мал го купивме 700 ден
   
 10. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.260
  Допаѓања:
  8.646
  Цената зависи од големината на Карасот. За големите и поубави цената е 250-300 денари. Куглата е отприлика 800(пак се зависи од големината). Храната 50-60 денари. И јас кога ја купив ми рекоа дека не и се потребни пумпи филтри и други тракатанци, ама ќе видиш дека водата станува лом после 2-3 дена па големо олеснување е филтерот. :)
   
 11. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.958
  Допаѓања:
  5.578
  во детската соба секогаш имам по 2 златни рипки во аквариумот ..одвреме навреме ми умираат ама тука не се многу скапи ..по 100 денари се и си купувам ..сега сакам црна д а си земам да сменам малце :D
   
 12. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Ај некој ако знае нека ми каже по колку време живеат карасите? Сакам и јас риби ама кога ќе умрат ќе плачам ;( ..
  Кажете ми по колку треба да се хранат (имам слушнато дека ако ги прејадеш умираат а незнам дали е точно тоа) и на колку време треба да им се менува водата..
  обожавам риби ама незнам како да ги чувам :inlove:
   
 13. K-a-t-e-n-c-e

  K-a-t-e-n-c-e Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  32
  може некој да ми каже каде низ центар има продавница за миленичиња, пошо не сум сретала а сакам да купам рипче ????????????????
   
 14. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  караси-златни рипчиња може да купите во Амазон спрема Соборен Храм и во Акватика централ карши Католичка тие се две што ги знам во центар а мислам дека има и кај Војо,продавницата му кај хотел Амбасадор близу Соборна. Цената им е од 200 па натака зависи колкаво рипче ќе земете и кој подвид е .
  а куглите се околу 700денари ,но за карасите ти треба филтер и поголем аквариум оти растат поголемки.
  Во Акватика централ можеш да си порачаш аквариум по твои димензии и ти го прават за ден два.
  Тоа дека рипчињата имаат само 3секунди меморија е апсолутно погрешно.
  Карасите живеат по 20-30години ако се чуваат како што треба, терба да се хранат 2 пати дневно по неклку трошки од храната.
  Ако сакаш да чуваш рипче во кугла без филтер земи си борец,многу се убави,живеат до година ретко две.
   
  На K-a-t-e-n-c-e му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  635
  нешто у последно време фрлив мерак за рипчиња и у план ми е да си купам 1 или 2
  тоа што сакав да ве прашам колку пари е храната за рибиве и колку пари е да си порачам аквариум со филтер и колку е куглата благодарам однапред :)
   
 16. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.743
  Допаѓања:
  4.842
  Храната за риби е 40 -50 денари во кутивче,а во кеса е 20 мислам.Ама мислам дека е поздрава таа во кутивче па затоа и таква купувам.Сега имам бета-борец,и го чувам 7 месеци,а кутивчето беше полупразно,па немам до сега купено,уште таа ја користи,што значи треба 1 кутивче за цела година,ако чуваш една рибка.Куглата јас ја купив 500 мислам ама најголемата,а средната мислам дека е 300,од Амазон јас ги земам.Аквариум и опрема можеш да земеш од Амазон,или некој друг пет-шоп,каде вршат порачка,или пак на стаклар.Не е многу скапо,и сето тоа зависи од колку литри сакаш да биде.Инаку,јас имам кугла од 5л,најголемата и таму ја чувам.Еве и сликче.Еве слики и како ми е средено,школки и полжави од море што сум ги собрала,не е нешто посебно,ама сакам да ставам и песок,каде можам да најдам,во пет-шоповите има ли?И колку е ?
   

  Прикачени фајлови:

  • PHOT0462.JPG
   PHOT0462.JPG
   Големина на фајлот:
   127,2 KB
   Прегледи:
   242
  • PHOT0463.JPG
   PHOT0463.JPG
   Големина на фајлот:
   158,3 KB
   Прегледи:
   236
  • PHOT0464.JPG
   PHOT0464.JPG
   Големина на фајлот:
   179,8 KB
   Прегледи:
   238
  • PHOT0467.JPG
   PHOT0467.JPG
   Големина на фајлот:
   145,6 KB
   Прегледи:
   238
  • PHOT0468.JPG
   PHOT0468.JPG
   Големина на фајлот:
   141,9 KB
   Прегледи:
   242
 17. Pocahontas.

  Pocahontas. Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2015
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Здраво, да не знае некој каде точно се наоѓа Амазон пет шоп во Аеродром? :)
   
 18. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  4.895
  Пол:
  Женски
  Колку и да ви изгледа дека рибите се задоволни и дека ништо не им фали во кугла, се лажете.
  Доколку сте решиле веќе да чувате риби ќе си купите аквариум ,помпа и греачи итн.
  Јас имам другарка која има златна рипка веќе 8 години огромна стана цела педа ,ама си барат внимание , хигиена ,храна , а не во кугла да се бори за воздух.
  Друго сакав да кажам . Тоа една година најмногу живеат тргнете го настрана ,ако ств се грижиш како што веќе реков ќе живеат мн години. А нема смила да не се грижите за нив , а веќе сте ги купиле , сте ги затвориле и сте свршлие работа НЕ мора да ги чистите помпите барем еднаш неделно и да се хранат двапати дневно . Јас имам златни рипки веќе две ипол години :!:
   
  На SnowDOG му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Aleksandra1997

  Aleksandra1997 Нов член

  Се зачлени на:
  30 мај 2016
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дали може да ми кажете за 1 риба колку литри вода треба?..Имам аквариум од 25 литри и ме интересира колку риби би требало да имам?
   
 20. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.832
  Допаѓања:
  132.802
  Пол:
  Женски
  па јас у аквариум од 30 литри имам 10