1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку пари е златна рипка?

Дискусија во 'Дом' започната од HoneyBunny, 7 март 2010.

  1. HoneyBunny

    HoneyBunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    сакам да си купам риба за да чувам но онаква како златна :) Дали некоја од вас знае колку пари би можела да биде
     
  2. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    хехе па различна е цената во зависност од големината на рибата. не знам од каде си, но тука во Скопје во Амазон се движат од 100 до 300 ден карасите (златните риби) тие се наједноставни за чување затоа што можат да живеат во кугла без додатна опрема и се хранат 2пати дневно.
     
  3. HoneyBunny

    HoneyBunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    фала emce-kremce
    a да не поставувам ново прашање па тука ке прашам а да не знае некој колку пари е мал аквариуум ?
     
  4. unique17

    unique17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    Najpametno da otides vo pet-shop..i da se informiras za se sto te interesira...nema da ti odzeme mn vreme..a i ke vidis razni zivotin4inja..pa namesto ribi moze ke si kupis nesto drugo..hh...xD
     
  5. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    е мал аквариум не знам, а куглите за караси се со различна големина и се движат од 500 до 1500.
     
  6. HoneyBunny

    HoneyBunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    не ми требА друго животно. Имам дома цело животинско царство. Мачки, 4 мали кутриња, папагал само риба ми фали :D
    Инаку ке одам овие денови, прашањево го поставив да знам отприлика колку пари би ми биле потребни :oops:
     
  7. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Златната рипка имала само 3 секунди меморија. :wasntme: Додека и ги кажеш желбите таа ќе заборави и кој си и што сакаш. :lol:
     
    На biGirl, Ketchup, k.i.t.t.y и 2 други им се допаѓа ова.
  8. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    3 секунди??? Знаев дека рибите кратко памтат ама до толку? Јас гои жалав дека им е досадно во аквариумот затворени нон-стоп, а нив цело време да ти им било интересно, цело време нешто ново гледаат :lol:
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    јас едно време имав златни рипки ама ништо од желбите |( :rofl: хаха ,а јас имав така среден аквариум ни мн голем ни мн мал го купивме 700 ден
     
  10. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Цената зависи од големината на Карасот. За големите и поубави цената е 250-300 денари. Куглата е отприлика 800(пак се зависи од големината). Храната 50-60 денари. И јас кога ја купив ми рекоа дека не и се потребни пумпи филтри и други тракатанци, ама ќе видиш дека водата станува лом после 2-3 дена па големо олеснување е филтерот. :)
     
  11. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.935
    во детската соба секогаш имам по 2 златни рипки во аквариумот ..одвреме навреме ми умираат ама тука не се многу скапи ..по 100 денари се и си купувам ..сега сакам црна д а си земам да сменам малце :D
     
  12. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Ај некој ако знае нека ми каже по колку време живеат карасите? Сакам и јас риби ама кога ќе умрат ќе плачам ;( ..
    Кажете ми по колку треба да се хранат (имам слушнато дека ако ги прејадеш умираат а незнам дали е точно тоа) и на колку време треба да им се менува водата..
    обожавам риби ама незнам како да ги чувам :inlove:
     
  13. K-a-t-e-n-c-e

    K-a-t-e-n-c-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    32
    може некој да ми каже каде низ центар има продавница за миленичиња, пошо не сум сретала а сакам да купам рипче ????????????????
     
  14. Legadema

    Legadema Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    караси-златни рипчиња може да купите во Амазон спрема Соборен Храм и во Акватика централ карши Католичка тие се две што ги знам во центар а мислам дека има и кај Војо,продавницата му кај хотел Амбасадор близу Соборна. Цената им е од 200 па натака зависи колкаво рипче ќе земете и кој подвид е .
    а куглите се околу 700денари ,но за карасите ти треба филтер и поголем аквариум оти растат поголемки.
    Во Акватика централ можеш да си порачаш аквариум по твои димензии и ти го прават за ден два.
    Тоа дека рипчињата имаат само 3секунди меморија е апсолутно погрешно.
    Карасите живеат по 20-30години ако се чуваат како што треба, терба да се хранат 2 пати дневно по неклку трошки од храната.
    Ако сакаш да чуваш рипче во кугла без филтер земи си борец,многу се убави,живеат до година ретко две.
     
    На K-a-t-e-n-c-e му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    нешто у последно време фрлив мерак за рипчиња и у план ми е да си купам 1 или 2
    тоа што сакав да ве прашам колку пари е храната за рибиве и колку пари е да си порачам аквариум со филтер и колку е куглата благодарам однапред :)
     
  16. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Храната за риби е 40 -50 денари во кутивче,а во кеса е 20 мислам.Ама мислам дека е поздрава таа во кутивче па затоа и таква купувам.Сега имам бета-борец,и го чувам 7 месеци,а кутивчето беше полупразно,па немам до сега купено,уште таа ја користи,што значи треба 1 кутивче за цела година,ако чуваш една рибка.Куглата јас ја купив 500 мислам ама најголемата,а средната мислам дека е 300,од Амазон јас ги земам.Аквариум и опрема можеш да земеш од Амазон,или некој друг пет-шоп,каде вршат порачка,или пак на стаклар.Не е многу скапо,и сето тоа зависи од колку литри сакаш да биде.Инаку,јас имам кугла од 5л,најголемата и таму ја чувам.Еве и сликче.Еве слики и како ми е средено,школки и полжави од море што сум ги собрала,не е нешто посебно,ама сакам да ставам и песок,каде можам да најдам,во пет-шоповите има ли?И колку е ?
     

    Прикачени фајлови:

    • PHOT0462.JPG
      PHOT0462.JPG
      Големина на фајлот:
      127,2 KB
      Прегледи:
      244
    • PHOT0463.JPG
      PHOT0463.JPG
      Големина на фајлот:
      158,3 KB
      Прегледи:
      238
    • PHOT0464.JPG
      PHOT0464.JPG
      Големина на фајлот:
      179,8 KB
      Прегледи:
      240
    • PHOT0467.JPG
      PHOT0467.JPG
      Големина на фајлот:
      145,6 KB
      Прегледи:
      240
    • PHOT0468.JPG
      PHOT0468.JPG
      Големина на фајлот:
      141,9 KB
      Прегледи:
      244
  17. Pocahontas.

    Pocahontas. Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво, да не знае некој каде точно се наоѓа Амазон пет шоп во Аеродром? :)
     
  18. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Колку и да ви изгледа дека рибите се задоволни и дека ништо не им фали во кугла, се лажете.
    Доколку сте решиле веќе да чувате риби ќе си купите аквариум ,помпа и греачи итн.
    Јас имам другарка која има златна рипка веќе 8 години огромна стана цела педа ,ама си барат внимание , хигиена ,храна , а не во кугла да се бори за воздух.
    Друго сакав да кажам . Тоа една година најмногу живеат тргнете го настрана ,ако ств се грижиш како што веќе реков ќе живеат мн години. А нема смила да не се грижите за нив , а веќе сте ги купиле , сте ги затвориле и сте свршлие работа НЕ мора да ги чистите помпите барем еднаш неделно и да се хранат двапати дневно . Јас имам златни рипки веќе две ипол години :!:
     
    На SnowDOG му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Aleksandra1997

    Aleksandra1997 Нов член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали може да ми кажете за 1 риба колку литри вода треба?..Имам аквариум од 25 литри и ме интересира колку риби би требало да имам?
     
  20. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.208
    Пол:
    Женски
    па јас у аквариум од 30 литри имам 10