1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку проблеми со самодовербата носат корен од онлајн светот?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theowndemon, 23 септември 2020.

  1. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Искрено, јас не знам која би била да не постоеја социјални мрежи и интернет во генерала. :D Првата социјална мрежа ми беше фејсбук на 7 години, а и тоа е некој успех имајќи го предвид фактот дека интернет имав три години порано а не се ,,запознав" со тој свет, што верувам не е случај со децата денес. Од бебиња се на ТикТок.

    Како и многу други на моја возраст, комплетно израснав на интернет, па не можам ни да кажам како ми го смениле животот кога цел живот ми е поминат со нив. :D Просто тоа е средината во која пораснав и несомнено имала многу ефекти, ама не можам да ги препознаам бидејќи тоа е сè што сум знаела. :D

    Што се однесува до изолирање од социјални мрежи, не мислам дека е добра идеја во денешно време. Според моето искуство луѓето што немаат инстаграм, немаат фб, твитер, редит, ништо, не знаат да направат муабет и се комплетно исклучени од актуелниот свет. Како ќе бидам другарка со некој ако не разбира мимс? На постарите генерации можеби им е чудно, ама во денешно време ова е must. Eдноставно културата на социјалните мрежи e интегриранa во начинот на кој зборуваме, во однесувањето, во хуморот. Секако дека е избор да немаш никаков социјален медиум и го почитувам, ама не гледам никакви бенефити од исклучување од својственоста на својата генерација.

    Тоа што социјалните медиуми за многу луѓе се негативна работа е целосно релативно. Секако дека ако заследиш само супермодели на инста ќе ти падне самодовербата. Треба да знаеш како да ги користиш. И нормално е некогаш да осетиш токсичност од нив, тогаш знаеш дека е време за пауза. Пред некое време деактивирав инстаграм на 2 месеци, бидејќи видов дека кога и да отворам инстаграм ми паѓа расположението. И фино е што можам така лесно да се исклучам од токсичност, што не е случај во реалниот свет. Исто така, ако осетам негативност од некој, отследувам одма, барем тоа е лесно.

    Придобивките според мене се многу поголеми. Да не постоеја социјални медиуми, ќе ги немав најдобрите другари. Тоа не сакам ни да си го замислам. Друго, создаваат универзална култура, нешто што светот досега го немаше искусено и мислам дека тоа е вистински револуционерно. Што се однесува до самодоверба, повеќе булинг имам осетено од деца од основно надвор од социјални медиуми отколку од девојки што ставаат слики.

    Ова генерално се однесува на инстаграм, бидејќи најмногу го користам. На Фејсбук не ни знам што се дешава откако стана збиралиште на бумери.
     
    На edna_malecka, RainBow, KateKane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    То е добро, јас мислев дека сум многу досадна, ама испадна дека сум само досадна. :D
    Ако некогаш напрајш социјална мрежа, кажи, шансите се дека имам профил и таму. :rofl:

    Инаку филмот гледан ми е, дур ми беше текстов во драфт ама никако не го поврзав со овај текст туку ме инспирира за сосем друг иако брзав да го изгледам зошто мислев дека ете ќе слушнам нешто ново. :rofl: Фактички од пола филм шо се збораше за радикализација на ставој и улогата на интернетот генерално, не само на друштвени мрежи, то ми е нова инспирација. Пошто прво не го забележав ова, после @Billy Idol ( морам да ти дам заслуга, не знам ни дали памтиш муабетов одамна беше ама од тогаш ја чепкам темава и ми е интересна) ми спомна и од тогаш само гледам дека во секоја сфера нема баланс туку се оди во екстреми и ме интересира зошто ама ми требаше нешто да ме турни да барам за то. Тој текст ми е во драфт сега. Иако во филмот е поќе нагласена политичка левица и десница, мене ме интересира радикализација, не само политичка. Додуша можи да се земи како политичка ... Не знам. Лично мислам дека ако сакаш да избегаш од еден крај во друг, мора прво да одиш во екстрем за да „компромисот“ биди во средина. Али ова е од ракав првично, ќе видам шо ќе научам во наредните недели. Ако се возбудам дур пишам финалното, има шанси да отворам тема. Ако не се возбудам дур пишам финалното обично не отворам теми ахахха.

    Уште нешто за филмот. Бев зачудена како толку многу луѓе беа запрепастени или уплашени од него. То, најнајискрено не ми беше јасно. Јас не слушнав нешто шо не знам. И не ме плаши то шо го видов, како некој да ми продај информации за да стигни реклама до мене по „вкус“. Пошто и нов телефон ко ќе земам го персонализирам од корен, па ќеф ми е кога и предлозите на интернет се баш ко за мене. :wasntme: Зумер не сум, на граница сум уствари јас, '96та, ама call me zoomer, ова е реалноста. :rofl: Сфаќам дека шо пишеше дека ако бараш пример одредени информации и се гледа дека застанваш зад одредени ставови - ќе ти промовира текстови за тие ставови ама јас то мислам дека е наша кривица. Дискусијата носи до соживување со промените и ставовите, а избегнување на дискусија и само читање на истомисленици без труд да се види другата страна - нема да вроди со предизвик на мислење. Да мора да го одбраниш. Ако не можиш да го одбраниш да увидиш дека „Еј, можи јас грешам. Се случва“. Ако јас не зборам за она шо го застапвам туку само вервам во то шо го читам - никогаш нема да се сменам и ќе се радикализирам. И затоа вака кога теми ми се ептен при срце гледам да ги отворворам. Ако према мене и информациите кои јас ги читам - вакцините се океј и функционираат, тоа не значи дека нема еднаш да седнам и да ислушам антиваксер за да сфатам од „каде“ иди. Го земав ова како пример зошто имам прашано во конкретната тема лани ако не се лажам, прашања за да сфатам од кај идат. Не велам дека не разбирам, иако према мене е грешен избор.

    Бумер ти е баш како шо ти објасни @Celltica ( уште чекам на право да ти погодам името без да ти го проверам и препишвам) по книга дефиниција, ама на интернет е навреда која се користи кон постара генерација, најчесто ради некои нефлексибилни ставови и муабети од „во мое време“. :D

    Миленијалс ти се до кај 1996, генерација Z ти е после 1996. Фактички се групираат карактеристики на одредена група луѓе за да влезат во засебна категорија. Со подем на технологија и интернет подоближени сме и сите промени се побрзи и зато вака набрзо идат промените. Има мајтапи и за миленијалс како се депресивни и без работа и не можат да си доплатат факултетот. :D Као има по нешто лошо за сите. Само шо ова група сама си прај мајтапите, бумерите обично се лутат за мајтапите. :D

    Како шо baby boomers ги викат бумери, generation Z ги викат зумери. Фактички генерација целосно порасната „задоена“ на интернет ти е. Миленијалс ти се делумно на интернет, онака сите се таму, али не од детство како овие последните. Бумерс покасно во животот „открија“ интернет. И то нормално има многу големо влијание врз личноста шо цели три генерации се имаат одделено. 8-| Ќе ја означам @Lella тука зошто дур го пишев мислењето ми стигна дека коментирала, вика дека на 7 години имала прва социјална мрежа, јас околу 11 години почнав да имам Фејсбук али не многу активно ама бев на форум еден ( :D ) и Фејсбук после 14 активно на Фејсбук, па Инстаграм и tumblr. Сега ми се чини не можам да донабројам каде се сум имала профил или пак имам зошто, а видам нешто морам да го пробам. То е то шо велам задоени на интернет иако развојно, јас сум сепак покасно.

    Е сега како пишевте ви читав мислењата, знам дека имав неколку коментари ама ме мрзеше да ги пишам. :lol: Така да сега ќе ве пречитвам и кај шо имам шо да додам и прокоментирам ќе пишам ново мислење.

    И мило ми е дека ви се допадна темата, онака егото ми се креваше ко ќе прочитав дека ви се допаѓа. :devil: :l:
     
    На Billy Idol, RainBow, KateKane и 3 други им се допаѓа ова.
  3. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Во право си, се случува и во реалноста бидејќи отсекогаш постоеле стандарди за убавина и секој сака да се прикаже на најдобар можен начин, за исполнување на егото (што не мислам дека секогаш е лоша работа). Сакав само да кажам дека поради тоа што најдобро учиме преку визуелизација, а сега имаме поголема изложеност на визуелизацијата за тоа каков изглед е најпосакуван од општеството за разлика од порано, мислам дека има и поголем притисок кон тоа и ние да се стремиме кон тој изглед.

    Се разбира, тука може да се каже дека како одговор на ова се јавија еден куп на (светски) движења кои се категорично против ова и се заложуваат за прифаќање на различностите, било од аспект на тип на тело или стил, но мислам дека сѐ уште не е стандард во реалниот свет, кога се работи за обични луѓе, а не познати. Ова е особено точно кај нас, но добро, ние заостануваме и во далеку „посериозни" теми, така што ќе ги почекаме промените, иако не велам дека нема труд и од наши луѓе (јавни личности или инстаблогери).
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Овде един коментар шо го имам е едка и јас имав ваква другарка во средно. :D
    Ќе избегам малку од темата, ама постои интернет бон тон шо е онака прифатлив нели, ама и има правила за како да те забележат - ако сакаш. Пример во средно се дружевме три девојчиња, една беше пополупларна и онака се трудеше да биди забележана и излегваше со машки, пробваше нив да ги привлечи, буквално профилот ѝ беше центриран околу неа. После во следачи и лајкови бев јас, шо не гледав да сум толку забележана колку шо се забавував. До ден денес слики ми се забавни и сакам да шкртам по Инстаграм. И претпоставувам дека и таква „публика“ влечев, шо то му беше интересно. И третата не праеше ништо. Беше слабо сегде активна, и кога ќе постираше нешто еднаш годишно немаше многу лајка зошто немаше многу луѓе кои ја пратат. И нормално, то стигаше до неа, и сфаќам. Као сфаќам кое чувство би било ако имаш две другарки шо онлајн се прифатени, а ако си онлајн прифатен до некој степен ќе бидиш и irl од личности со кои се следиш ( ова не го спомнав погоре али во мое искуство од кога водам активен профил на Инстаграм зборам со луѓе со кои порано сме немале муабет ама сме си нашле нешто заеднички и муабет ни тргнало и на кафе сме излегла, фактички вадење на онлајн личноста во реален свет), и ти ако не си. Изоставен, или како шо спомнав погоре „мисли дека не вреди, а другите вредат“.

    И јас не можам да замислам да не можам да пишам мејл, и да договорам излегвање во групен чат набрзинка. :D Ама не би рекла дека покорисно го трошеле времето тогаш. За да се стигни до некоја информација долго се мачеле. За вака да имаат увид шо мислат други на темата, имале пример само блиско опкружување. И то мислам дека не дозволва индивидуалност, туку мора да припаѓаш на тоа блиско опкружување за да не бидиш исфрлен.

    Мислиш дека креирање различна онлајн личност е потипична за одреден народ наспроти друг?

    Тука ќе дам спојлер за нешто шо имам во драфт. :D
    Секој ден носиме одлуки. Но, квалитетот на одлуките кои ги носиме се намалува доколку треба да носиме голем број одлуки. Во психологијата, ова е познато како „замор при одлука“ и е главна причина зошто кога имаме понуда за едноставно решение на комплексно прашање, го избираме патот со најмала резистентност.“ Накратко, ако имаме поќе комплексни проблеми, квалитетот на решавање е намален. Пропратно, носи до зголемен стрес и фрустрации.

    Горе имам ставено линк од Тифани, еве ќе го додам уште ова зошто е ептен on topic.

    Генерално, не можам доволно да ја предложам Тифани. Феноменална е. Омилен Јутубер ми е.

    Ова! Ова заборајв да го спомнам и ќе го спојам со ова:
    Јас ја сфаќам потребата тинејџерите и општо децата да се заштитат и дефинитивно мора да има мерки кои родителите ги преземаат покрај тоа што пишав шо е разговор со тинјеџер ( шо нема да функционира толку добро кај помали деца) за контрола ама не мислам дека можи долго децата да се држат надвор од социјални мрежи. Да тргниме од то дека од училиште со наставниците од основно имаат групи и чатови на Фејсбук. Башка, сите пријатели му се таму и ќе биди изоставено. Тие ќе комуницираат - нема да им знај хуморот. Ама апсолутно мора да се има контрола, кој му пиши, колку, некако тивко да гледа родителот шо се случва за да можи да го поучи малото дете како е правилно, а веќе за тинејџери и адолесценти има начини на разговор шо би рекла се по ефективни.
    upload_2020-9-24_13-17-43.png
    Не е само учење како да се справуваат со социјални мрежи, туку веќе е прашање како да се справуваат со реалноста зошто сакале или не, социјалните мрежи се новата реалност.

    Уште една едиција од #КогаДемонПуштаЈазикНеЗнајЗаДоста :P :rofl:
     
    На Dream-Girl, Lella, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  5. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    @theowndemon од тој аспект, се согласувам дека денес е многу полесно човек да се договори за што било, набрзина да дознае некоја информација итн. И тоа секако нема само добри страни, бидејќи пред се', информациите треба внимателно да се селектираат и да се филтрираат...

    Инаку, кога реков покорисни работи , имав предвид можеби дружење, почести разговори со блиски личности, книги итн. Сите активности што се прават офлајн :) Секако, голем дел од нив можат да бидат и те како бескорисни. И пак доаѓаме до тоа дека социјалните мрежи не се штетни, само ако човек си ја знае мерката.
     
    На candy.cane, KateKane и theowndemon им се допаѓа ова.
  6. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Апсолутно на тоа и мислев. Не мислам дека треба да се стават децата под стаклено ѕвоно и да им се ствараат стравови од мали дека светот е пренајстрашно нешто. Ни па да апстинираат од социјалните мрежи, далеку од тоа. Нормално дека секоја генерација ќе си ги тера терковите на своето време, сигурно нема да се вратиме да живееме назад во времето.
    Сакам да кажам, точно ова. Да биде свесен родителот што прави, како што е спомнато во цитатот. Да биде родителот свесен и запознаен за активноста на детето и со кого комуницира, особено ако таа комуникација е поинтензивна.

    Апсолутно дека и разговорот е дел од целата таа приказна.
     
    Последна измена: 24 септември 2020
    На candy.cane, KateKane и theowndemon им се допаѓа ова.
  7. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.180
    Допаѓања:
    57.670
    Пол:
    Женски
    Па добро, користиме социјална мрежа за да го направиме муабетов :D И ако се користат правилно се навистина убаво нешто. Еве и форумов како платформа им помага на многу жени да си имаат пријателства, јас си имам другарки што си ги најдов од тука и си комуницирам со нив on a daily basis повеќе од година дена. Имаме жени што бараат совети и утеха тука. Па и врски од тука излегле, дури и брак мислам ако не се лажам.

    Е сеа како и секоја друга иновација на планетава, во погрешни раце е бетер од нуклеарно оружје. Јавни соби и такви гадотии, омаловажување, вреѓање и сето тоа е многу присутно ама јас сум одлучила дека не е социјалната мрежа виновна, туку дека човекот што ја користи е. Тој што е шупак си е шупак секаде, да нема социјална мрежа пак би бил таков сељак, само што ние не би го знаеле тоа. Вака некои сами си се издаваат и ми е мило кога ќе ги мавнам од животов.

    Конкретно таа јавна соба ми беше мене клучна да си ја редуцирам листата на фејсбук пријатели. Не ми се веруваше кои сељаци сум ги имала за пријатели, сељаци што да не се истрчаа тогаш со нивните пресмешки немаше да ги знам кои манијачиња и педофилчиња си биле.

    За самодовербата не постирам често, на фејс немам ставено слика со години, на инста сум многу поактивна. Ставам тек тук некое стори, од мене слики си ставам кога навистина ќе си се допаднам во некоја комбинација. Зборовите одамна не ме повредуваат и терам со мантра "Words can’t hurt you, only your own perception of those words can."

    A и искрено не сакам да живеам во Северна Кореја каде немаат никаков принцип до социјални мрежи, ниту пак се запознаени што се случува во светов, ниту па знаат нешто друго освен диктаторот нив. Со социјалните мрежи си доаѓа слобода секој да си најде катче кое го исполнува, кое го лабави после напорен ден на работа и место за потрошено време без нервози.
     
    На lovestoneddd, noteforself, edna_malecka и 6 други им се допаѓа ова.
  8. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ретки се тие што одлучуваат да седат дома и да ставаат слики на инстаграм инстаграм наместо да одат и да се дружат. Според мене повеќето си го исполнуваат слободното време со социјалните мрежи. Пример додека лежам, наместо да гледам бош емисии на телевизија, јас земам телефон и читам тука, на ФБ или на Инстаграм.

    Исто така мислам дека луѓето многу мешаат достапност на социјални мрежи со зависност. На пример јас сум цело време со вклучен интернет и кога ќе ми пише некој често враќам, освен ако немам причина да не го сторам тоа. Ама не значи дека седам цело време на телефон и дека ради тоа сум постојано достапна.

    Се согласувам со @Lella дека најчесто тие што не користат ниедна социјална мрежа се исклучени од светот.
    Баба ми и дедо ми се научија да користат ФБ и Вибер, со цел да комуницираат со сите нас, да се гледаме на камера и да гледаат слики и новости, затоа што е многу полесно да дознаеш нешто на соц. Мрежи отколку нс телевизија, на пример.

    Јас пак ќе кажам дека социјалните мрежи сами по себе се одлична работа, ама дека луѓето кои ги користат едноставно треба да одлучат како тие ќе им влијаат. Затоа и сметам дека дете под 10 години ретко треба да има пристап до интернет.

    Мислам дека тоа е многу покомплицирана тематика, како социјалните мрежи им влијаат на децата. Затоа што на децата им влијае се многу повеќе отколку на возрасните (па и на тинејџерите) и многу полесно се манипулира со нив.
    Доволно е дете кое од дома не осетило доволно внимание и љубов да биде прифатен на социјални мрежи од една личност, а таа личност да го наведе на нешто лошо без детето да е свесно а најчесто и без родителите да се свесни. (Муабетот на @Celltica )
     
    На Veta, prominent, Celltica и 4 други им се допаѓа ова.
  9. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    40.239
    Пол:
    Женски
    • Дали мислиш дека социјалните мрежи влијаат на самодовербата и до кој степен? Во смисла, кај тинејџери и адолесценти повеќе нели, али онака и кај просечен човек?
    Кај мене немало, нема ни да има во иднина.
    Воопшто не се замарам со бројот на лајкови, објави и слично, додека ги има такви што молат за лајкче, напињаат со објави, се фалат секој ден и лечат комплекси.

    • Како социјалните мрежи тебе ти го сменаа животот?

    Па има позитивни и негативни работи.
    Од позитивните работи ќе издвојам дека запознав прекрасни луѓе, макар и виртуелно некои а со некои и сум се запознавала лично и ден денес ги имам во близина и сум благодарна што ги имам во мојот живот.
    За негативните некој друг пат.

    • Дали можиш долго да бидиш далеку од социјални мрежи од било кој тип?
    Да, можам без социјални мрежи.
    Моментално користам иг бидејќи комуницирам со блиски луѓе, да не беа тие, иг одамна ќе беше избришан.
    Фб веќе една година немам.

    • Дали имаш престанато да користиш одредена социјална мрежа поради токсично опкружување?
    Да, фејсбук.
    Немам веќе една година и искрено, подобро ми е.


    • Дали социјалните мрежи се нужно зло или пак само не можиме доволно да ги управуваме и затоа доаѓа до одредени проблеми?
    Има проблеми, да.
    Кај и да одиш, кај и да поминеш, секој зјапа во телефон, луѓето заборавија да се дружат.
    не е како што беше порано.
    И секогаш кога и да излезам, немам интернет на телефон, гледам да си поминам најубаво, секако ако и друштвото ми е погодено.
     
    На FancyCinderellla и edna_malecka им се допаѓа ова.
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.243
    Допаѓања:
    166.016
    Најнов апдејт. Зборев сега со 12 годишно девојче. Од денес прв ден има фб. Не, не и се родителите социал медиа фашисти како што сум јас:lol:.
    Заклучок од истражувањето спроведено на еден репрезентативен примерок- корените на намалена самодоверба не се во социјалните мрежи. Генерално проблемот е во отуѓувањето на луѓето и во чувството на неприпаѓање. А веројатно потребата од припаѓање кон некоја заедница е примордијална (ако е тоа точниот израз:?:), исто како потребата да добиете потврда од истата (потврда дека сте добри, убави, вредни). Пошто денес луѓето растат во таква неприродна атмосфера на неприпаѓање, социјалните мрежи може да го продлабочат проблемот со самодовербата. Ама корен на проблемот веројатно не се.
     
    На KateKane, Celltica, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ќе дадам краток одговор на темава општо. Се зависи до корисникот на социјалните мрежи, типот на мрежата и со која причина и намера ги користи.
    Лично на мене влијаеле и позитивно и негативно што е нормално.. Тоа е случува и во реалноста при секакво општење со луѓе. Можам да се дистанцирам од социјални мрежи без проблем но тоа не би го направил бидејќи би резултирало со трајни последици во мојот живот бидејќи се развивам, учам и заработувам во ИТ секторот.
    Одредени социјални мрежи се зло, како тик ток, луѓе губат скапоцено време гледајќи дебилизам и изопаченост.
     
  12. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Влијаат на самодовербата. Исто како што влијае и реалноста. Со таа разлика што на социјалните мрежи поголема е изложеноста на информации, слики, видеа, филтри за да се покаже реалноста во подобро светло. За некој со намалена самодоверба, тоа се само причини плус да си набива комплекси.
    Човекот е социјално суштество и сака да се вклопи во средината. Затоа често, особено адолесцентите, се обидуваат да најдат валидација преку лајкови/број на следачи.
    Од аспект на двете крајности:
    - Ако некој нема доволно лајкови и следачи, ќе се чувствува дека не е доволно добар. Дали ќе се фрустрира или ќе се труди уште повеќе, во секој случај се губи во виртуелниот свет и дозволува тоа да му влијае на перцепцијата за себе.
    - Ако некој има огромен број на лајкови и следачи и се опседнува со тоа, исто влијае на самодовербата. Во смисла дека секоја слика, видео, пост мора да се совршени. Па ќе се пресликува со часови додека не се извади совршената слика, наместо да се ужива во моментот.

    Во двата случаја се дозволува виртуелниот живот да им ја изгради сликата за себе.

    Ми го ослеснија. Како човек што многу мрази да се јавува на телефони, многу е полесно да стапиш во контакт со сите преку социјалните мрежи. :)

    Полесно е да останеме во контакт со луѓето и да организираме средби. Полесно е да се запознаат нови луѓе. За многумина полесно е да комуницираат со пишување, наместо во живо. Еве за тинејџери да го земеме и форумов. Полесно е да напишат тука за некој проблем и да најдат некој што ќе ги разбере.

    Од друга страна полесно е да бидат и мета за bullying, па освен на училиште тоа да продолжи и виртуелно.

    Можам, ама не гледам поента зошто. Освен контактирање со пријатели, нудат и можност за релаксирање и информирање. Се зависи од тоа какви содржини некој сака да следи.

    Имам престанато да користам само MSN, затоа што го укинаа. ;(
    Инаку не. Токсично опкружување ќе има само ако ние со него се опкружиме. Токсични луѓе се отстрануваат и блокираат. Исто и со токсични страни и постови.

    Социјалните мрежи не се ниту добро ниту зло. Тие се само алатка и од нас зависи како ќе ја користиме. Според тоа би рекла до второто е.

    Денес е полесно, бидејќи родителите и самите пораснале со нив или подолго време користеле социјални мрежи. Така можат да им објаснат на децата како да ги користат за да се заштитат. Треба да работат на самодовербата кај децата и да ограничат време на користење, за да не дојде до комплетна изолација и запоставање на другите обврски од зависност од мрежите.
     
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Здраво, јас и други жени што ги знам се развиваме, учиме и заработуваме во ИТ секторот и немаме социјални мрежи. Јас сум овде да ви кажам зошто :D
    Шала на страна, темава ја избегнував затоа што се чувствувам како да дрвам нешто што никого не го интересира. Ама ајде...

    Форумот не е социјална мрежа. Можеби е социјален хибрид затоа што има аспекти на дружење, ама има нешто што не се среќава на социјалните мрежи. На форумот сите сме "еднакви", сите сме слика и мислењата кои ги пишуваме, додека социјалните мрежи се иронично, крајно "недруштвени" и на големо промовираат нееднаквост.
    Имаш критериуми кои треба да ги исполниш, имаш лајкови, следачи и број на пријатели кои кажуваат колку вредиш. Имаш култура на исклучување која те става на "игли". Имаш потреба за докажување на битност која се манифестира со кретенски паблик постови и "споделете, молам".
    За негативните емоционални слики со патетичните вести кои имаат само за цел да те стават во "state of emergency" нема ни да почнувам.
    Социјалните мрежи различно ги афектираат мажите и жените и најранлива категорија се девојчињата во развој.
    Социјалните мрежи негативно влијаат на менталните процеси кај девојчињата промовирајќи чувство на осаменост, напуштеност, fear of missing out, посебно кога налетаат на слики од нивни врсници, или нивни блиски вклучени во активности или собири од кои тие не биле дел.
    Социјалните мрежи се директни контрибутори на пречки во емоционалниот развој на младите, посебно младите девојчиња.
    Појавата и растот на популарноста на социјалните мрежи директно корелира со зголемувањето на анксиозноста и депресијата кај тинејџерите и адолесцентите. Генерациите растени на социјални мрежи се доказ за тоа.

    Јас сум во ИТ. Професионално, уште немам ништо корисно извлечено од социјална мрежа.
    Куп книги, туторијали, видеа, курсеви и активна работа. Се друго се бајки.
    Да се учеа ИТ вештини на ФБ, тетките во наградните игри сите во силиконската долина ќе работеа.
     
    На drugarka, Celltica, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Ептен ме заинтригира со филмов, да не го потенцираше може и немаше да го гледам.
    Го изгледав, многу интересни поенти има. Ептен ме заинтересира кое ти беше прашањето и коментарите што чекаше да ги пишеш :) Пиши ми и порака ако сакаш да не им го расипуваме на другите што го немаат гледано или спојлер евентуално :)
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  15. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Социјалните мрежи денес се вид на поле во кое сите се натпреваруваат, кој ќе покаже дека има посовршен живот. Често пати она што ни е сервирано на социјалните мрежи е сосем спротивно на она во реалниот живот.
    Малите деца уште рано се изложени на социјални мрежи до степен што е загрижувачко и алармантно.
    Самодовербата зависи од многу фактори, но луѓето на Интернет често се злобни.
    Можам да си замислам што би се десило доколку мало, пополно девојче стави слика, какви коментари ќе фрчат кои ќе влијаат на самата самодоверба на детето. НО, не ретко злобните коментари влијаат и врз самодовербата на возрасни индивидуи. Прилично сум сигурна и јас да видам злобен коментар за мојата надворешност ќе ме допре. Од друга страна, со Интернет е дадена слобода на секакви умови кои не пазат и не размислуваат за последиците на коментарите кои ги делат.
    • Дали мислиш дека социјалните мрежи влијаат на самодовербата и до кој степен? Во смисла, кај тинејџери и адолесценти повеќе нели, али онака и кај просечен човек.
    -Мислам дека влијаат социјалните мрежи и кај помлади личности (околу 20-30 години) во некоја умерена точка. Со самото тоа што се наметнува таа слика за совршен живот предизвикува некој (не толку) успешен во некое поле да се осети помалку вредно. Поголем проблем мислам дека се коментарите бидејќи ретко некој може да остане рамнодушен за злобни коментари упатени кон него.
    • Како социјалните мрежи тебе ти го сменаа животот?
    -Никако, искрено. Последните 5-6 години користам мрежи само за комуникација за школо и толку. Ретко објавувам слики на Инстаграм, обично поголем дел ми стои во Галеријата, необјавено. Не осеќам потреба да споделувам буквално се со луѓето кои ме следат и ги следам.
    • Дали можиш долго да бидиш далеку од социјални мрежи од било кој тип?
    -Да. Често пати ми е деактивиран некој профил. Сама си правам така, ако осетам дека станувам многу зависна од некоја мрежа.
    • Дали имаш престанато да користиш одредена социјална мрежа поради токсично опкружување?
    -Да. Еден период не користев Инстаграм пошто минев низ тежок период, а објавите кои ми излегуваа ми правеја да ми е потешко и престанав да користам одреден период.
    • Дали социјалните мрежи се нужно зло или пак само не можиме доволно да ги управуваме и затоа доаѓа до одредени проблеми?
    -Не мислам дека се нужно зло, само што со тек на време социјалните мрежи како да станаа портфолијо на животот на човекот. Кога ќе вклучиш профил, одма Хајлајтс од роденден, веридба, свадба, бебе. Сметам дека тие слики се доста интимни и не треба да се објавуваат пред поголема маса на луѓе, посебно не слики од бебиња/деца.
    Дојдовме до степен мрежите да ни го контролираат животот нас, а, не обратно.
     
    На FancyCinderellla, candy.cane, noteforself и 2 други им се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Океј, сакам да измешам прсти во уште нешто сега. Пошто и со еден другар зборав денес добив говорен, повратен есеј шо да можев некако да клам скриншотс ќе ставев ама ...
    IMG_20200926_110640.jpg
    И зато сега ќе парафразирам некои работи. Прво зошто сакав ова да го зборам со него е зошто на Инстаграм дојде неодамна од потреба, а пред то само фб месенџер користат со брат му. Значи чат, не целосна мрежа за да се во контакт со пријатели, и шо беше спомнато мим и онлајн култура за да сме во тек со врсниците сајтови како девиантарт, редит и слично.

    Вика дека еден од поскриените проблеми на социјалните мрежи е desensitisation на генералната популација. Дека има премногу стимули, и малку и од муабетот погоре - премногу стимули не е лошо per se ама ако е константен притисок од премногу стимули е проблем. Исто така према него социјалните мрежи се нужно зло зошто се неопходни ама во огромен број ситуации деструктивни. Исто така збораше за факторот завист, шо се спомнува во the social dilemma па му предложив да гледа ахаха. И за крај спомна дека луѓе кои имаат проблеми со социјалниот аспект од животот, бараат прибежиште на социјалните мрежи, и јас тука ќе додадам, место да пробат да го решат проблемот. Пошто не е лошо да бараш прибежиште ако сепак во исто време работиш на проблемот.

    Е сега ме интересира што мислите за ова. За полесно, секогаш поставувам прашања.
    • Дали чувствувате притисок на социјални мрежи? Ако да, каков?
    • Дали сметате дека навистина сте престимулирани со информации и дали тоа носи до зголемен стрес?
    • За луѓе со проблеми во социјален аспект од животот: дали ви е олесната комуникацијата на социјални мрежи? Дали ве фрустрира дека не се совпаѓа со реалноста? Што правите за да се смени нешто?
    • Дали сметате дека социјалните мрежи не дозволват реален социјален развој и дали сметате дека можеби и предизвикуваат проблеми со социјалниот живот на индивидуата?
    Лично, не осеќам притисок на социјални мрежи. Осеќав како шо растев, да изгледам на одреден начин. Кога не успевав одев во другата крајност. Сега буквално се забавувам. Ама, во секој случај сум престимулирана. Јас сум без соц мрежи престимулирана, а не па сега. Дефинитивно знам работи шо не би сакала да знам и за кои не ми е грижа ама фаќат простор.

    Следно, не мислам дека социјалните мрежи носат до проблеми со социјален аспект од животот кај луѓето ама сметам дека е проблем и во исто време не проблем кај луѓе со веќе постоечки проблем со социјалниот живот. Не е проблем зошто пак исполнуваат социјализација и дружење и некако излегваат од комфорт зона. Проблем е шо ова е само онлајн промена ама не реална промена и се занемарува и не се работи на неа да се смени кон попрофатлива состојба.

    Ок, се потсетив оти не типкам од телефон долги мислења. Простете печатни грешки пошто не пречитвам чудово.
     
    На noteforself, GirlRose и KateKane им се допаѓа ова.
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Јас имам само фејсбук, немам ништо друго. Некако сум навикната и не ми се троши време на друго нешто. Имам мал број пријатели, не прифаќам луѓе што не ги познавам и баш си го користам за комуникација и за следење на работи кои ми се од интерес. Не чувствувам ама баш никаков притисок, релаксација ми е, во тек сум со луѓето, читам што ме интересира и толку.
    Е сега, за деца во развој сигурно дека би било проблематично. Читав дека се будат и ноќе и проверуваат телефони, дали некој ги спомнал, лајкнал, едноставно преминува во реалноста и делува на квалитет на живот. Не знам, во дилема сум ( :wasntme: ) како да го воспитувам детето од тој аспект зашто јас не сум порасната со социјални мрежи. Сакам најмногу на самодовербата да работам, па ќе видиме како ќе оди, ќе се учиме заедно веројатно.
    Би рекла за информациите дека и тоа како предизвикуваат стрес. Би спомнала од аспект на родител, бомбардирани сме со секакви информации, па поради тоа чувствуваме вина дека не правиме доволно, или па дишиме во врат, или не дишиме во врат, и што и да правиме пак како да е малку. Мене ова повеќе ме погодува зашто не можам некако да се ограничам, од страв да не пропуштам некоја важна информација. Fear of missing out, родителско издание. :D
     
    На eliesaab и theowndemon им се допаѓа ова.
  18. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.180
    Допаѓања:
    57.670
    Пол:
    Женски
    Точно. Ама и на форумов имаш теми од кое можеш да се издепримираш ако гледаме така. Имаш тема за модни критики каде има бомби од жени, тема за шминка каде девојките се шминкаат подобро од професионални шминкери, теми за најразлична облека, за ствари по дома, тема за све. И од тука можеш да видиш некој колку има нешто што ти лично го посакуваш и тоа да се проектира врз твоето расположение. И тука има лајкови, форумџики на годината, листа на најлајкувани членови и ред други вакви работи.

    Интернетот и социјалните мрежи се концепт кој се движи со вртоглав моментум и не можеш апсолутно никако да се изолираш од нив, освен под камен ако не живееш. Она што можеме да го направиме јас, ти и секое друго девојче тука е да овозможиме пријатен престој, стимулација на гледањето на убавината на човечкото тело, можности за маневрирање со четка и сенки за секој да може да биде убав. Ако порано тие beauty standards ни биле наметнати од списанија со жени со 90-60-90 пропорции, сега имаш жени од секаков тип, туторијали за сечие тело, за секаква кожа, буквално нема нешто што не можеш да го најдеш онлајн. Ако порано сите кои не се вклопувале во таа рамка се осеќале грдо и поинаку, денес има толку многу body positivity кампањи со кои се дава акцентот и на поинаква, пореална убавина.

    Единствена константа во животот е промената, тркалото на иновации се движи и никако не можеме да застанеме на средина. Може да се потрудиме да го дадеме најдоброто од себеси tho, да дадеме support секаде каде што треба и да бидеме најдобра верзија од себеси. Затоа што кога ќе дојде девојче со расклатена самодоверба да прочита дека е убава, дека убавината доаѓа во секаква форма.

    Не можеш да направиш да нема социјални мрежи. Ама можеш да се адаптираш на нив и да направиш најдобра верзија од нив. Наспроти свет кој го промовира се тоа ти што го пиша. Не дека не е точно, ама јас одбивам да бидам на тој дел од паричката.
     
    На Bezimenka90, candy.cane, Billy Idol и 2 други им се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Имаш избор да не ги посетуваш тие теми. Имаш структурни разлики кои го разликуваат форумот од социјална мрежа базирана на привидно инфлуенсерство.

    Успехот на софтверско решение е да направиш корисниците да се "адаптираат". Токму тоа што ти го кажа. Да се адаптираат на социјалната мрежа наместо да работиш на развивање на подобри решенија кои би функционирале и ни креирале подобар свет. И тоа постои. Постојат децентрализирани социјални мрежи, кај што моќта на контрола на мислењето не е кај сопственикот на мрежата, постојат социјални мрежи создадени за спојување, социјално здружување и заштита на одреден категорија луѓе. И на крај постојат Фејсбук и твитер.

    На кој дел од паричката одбиваш да бидеш? На ФБ си бомбардирана со промовирани вести под кои се куп сексистички коментари за кои неминовно ти создаваат негативни чувства и за кои со нивното споделување само привидно се лажеш дека "си постигнала нешто", за утре пак да налеташ на истите коментари кои пак ќе ти ги предизвикаат истите чувста. И те како си на тој дел од паричката. Ако ви е полесно да мислите дека супер ви влијаат таквите коментари - слободно.
     
  20. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.088
    Пол:
    Женски
    Доколку растеш во средина што те стимулира, те поттикнува и ти создава самодоверба, те прави да се чувствуваш вредно и самоуверено, влијанието на социјаните мрежи не може да биде многу негативно.

    Социјалната мрежа е само одлика на средината во која живееме, и нееднаквоста и популарноста се пренесуваат таму, само што сето тоа е понудено на тацна и полесно се истакнува.Таа самата не може да уништи нечија самодоверба ако постои, може да влијае најмногу на луѓе кај кои има многу малку или нема.Значи, коренот е во друго, не во инстаграм или фејсбук.Пример, човек/тинејџер кој нема самодоверба ќе се споредува себе си и со рандом луѓе од улица, познаници и сл. не само со инстаграм модели, што пак води до тоа дека самодовербата е личен проблем на кој секој треба да работи или да помогне на некој друг, а не да се обвинуваат други луѓе кои имаат поубаво лице/тело/куќа/живот...

    Мене позагрижувачки аспект ми е тоа што соц.мрежи се буквално создадени да те направат зависен, се пласираат секакви вести што само ти го уморуваат мозокот и некогаш ствараат паника за која што реално нема потреба, како и фактот што често се заменува контакт во живо со зјапање во мобилни.Особено кај деца.
     
    На FancyCinderellla и candy.cane им се допаѓа ова.