1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку проблеми со самодовербата носат корен од онлајн светот?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theowndemon, 23 септември 2020.

  1. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.185
    Допаѓања:
    57.732
    Пол:
    Женски
    Се е избор. На инстаграм feed ми е полн со pugs, корги, мачки, било какви други кучиња, чорапи, музичари и актери што ги следам. Исто е и овде, омилена тема ми е за слики од вашите миленици, а другиве што ги наброив во претходниот пост ми се отворени еднаш на 100 години.

    Да, твитер. Местото на кое почна #metoo, #blacklivesmatter и уште стотици други хаштагс? (хаштаг ли да го пишам?) од кои народот се информира, се добива глобален момент на ситуацијата и со самото тоа внимание и следење на истото. Тоа што имаше пресмешки на тоа прашање не значи дека тие немаа импакт. Сите кои ги објавија јавно, да види цел свет, со примери напишани од обични луѓе ги изгубија кариерите. Сега се кариерите, ако продолжи со овој моментум силно верувам и дека по затвори ќе ги почнат да ги пикаат. Дени Мастерсон, Кевин Спејси, Дастин Хофман, Ед Вествик... На сите кариерите им се мртви, медиумски мртви личности се веќе. Од каде? Од твитер.

    Не се лажам јас привидно ич. Со тоа што правам јавно експонирање на сексистички коментари, доволно ми е едно девојче да го види тоа и да види кои сељаци се. За мене тоа е успех. Тие коментари може нема да можам да ги сменам, затоа што тоа се дегени кои господ не може да ги смени а не јас, ама и те како можеш да ги споделиш за да има девојчиња кои ќе бегаат од нив. И едно девојче да се свести, пак ќе повторам за мене е успех.
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Аууу, да. Ти си привилегирана па само на тебе ти излегуваат тие коментари, не ги гледа секоја девојка истите. Секако, од тоа што ќе ги видат по 10 пат ќе се свестат, не им е доволно што девет пати веќе ги виделе истите.
    Оти Кејт не ги пријавиш во полиција, па да ги има во евиденција ако некогаш направат нешто? Да се знае дека се познати повикувачки на насилство и познати насилници.
    Неминовно е и дека добри работи излегуваат од социјалните мрежи, сѐ зависи од начинот на користење. Ама и човекот кој го измислил интернетот ама ќе признае дека "the internet doesn't work for women and girls" ваљда нема поента Ката и Анѓа со индивидуалните искуства да дојдат и да кажуваат "нееее, неќам јас на тој дел од паричката да сум".
    Немам што веќе да кажам на темава.
     
  3. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    И тука во некои теми се започнуваат сосема други муабети, за кои не си ја отворил темата првично. И на улица ќе видиш нешто што не си одбрал да го видиш. Јас на пример на плажа одам да се одморам и да уживам, а не за да гледам сељаци кај што манијачат се живо и диво, парови кај што се драпаат или луѓе како оставаат ѓубре и се однесуваат нецивилизирано. Не можеме да избегнеме некои реални проблеми во општеството, ни во реалноста ни на интернет.

    Инаку за болдираното, мене не ми влијаат воопшто лошо овие работи. Да, ме нервираат и ме иритираат, ама на крајот на денот барем дознавам какви луѓе има и со какви проблеми се соочуваат некои групи на луѓе, нешто со што инаку не би успеала да се запознаам затоа што во мојата околина луѓето не се воопшто такви.
    Надвор немам никогаш видено отруено куче или маче, па да не видам на ФБ што се случува, не знам како поинаку би дознала затоа што вести не гледам.
     
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.246
    Допаѓања:
    166.084
    И сега пак ќе избегаме од темата ама јавна соба беше или не беше на социјална мрежа?Извинете за старост и мрза:tmi:
    Ако беше, ќе се вратиме на темата, ако не извинувањето од погоре.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  5. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Јас не негирам дека има злоупотребување на социјални мрежи и интернет. Ама и без таа Јавна соба, педофилијата и објавувањето на такви фотографии/видеа без дозвола постојат. Тоа не го намалува злото нанесено од тие што ја користеа Јавна соба и сличните "социјални мрежи" (наводници затоа што не сум запознаена со платформата).

    Јас си кажав и на почетокот, социјалните мрежи не се проблем, корисниците се.
     
    На Bezimenka90, theowndemon и Biljarkata им се допаѓа ова.
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Што е социјална мрежа без корисници?
     
  7. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Па нема потреба да е без корисници, среќа па има голем дел кои може да се каже дека се добри корисници. На тоа мислев.
     
  8. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.246
    Допаѓања:
    166.084
    Антисоцијална мрежа:wasntme:

    Не е тема дали социјалните мрежи се добри или не. Ако се држиме во рамките на влијанието врз самодовербата, тоа секако зависи од корисниците. Затоа прашав за јавна соба, оти е многу убава илустрација на она што го спомна погоре, зошто интернетот не е функционален за жените.

    Секако, морав да проверам кој тоа го измислил интернетот:lol:... небитно... од кај да почнам:?:
    Ај прочитајте сами
    ... the web is simply not safe enough. New research by the Web Foundation and the World Association of Girl Guides and Girl Scouts found over half of young women surveyed have experienced violence online — including being sexually harassed, sent threatening messages, or having their private images shared without consent. Eighty-four percent think the problem is getting worse.
    Such abuse forces women out of jobs and causes girls to skip school. It damages relationships and leads to tremendous distress. Relentless harassment silences women and deprives the world of their opinions and ideas...

    Мое прашање- како стана норма да се споделуваат експлицитни фотографии? Како им текна да си праќаат такви слики со дечковците? Како им текнува на средношколки да малтретираат/посрамуваат/омаловажуваат соученички и да го публикуваат клипот кајшто го прават тоа? Да редам уште или визуелизиравте доволно?
    Е сега, како таа изложеност влијае на нечија самодоверба:?:

    Имам уште ама тоа во следната епизода
     
    Последна измена: 26 септември 2020
    На candy.cane и DAngel им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не го прајте црно-бело.
    Секоја алатка која ќе ја измисли човекот, колку за арно толку и за лошо може да се користи.
    Човечка природа...

    Oppenheimer: "Now I am become Death, the destroyer of worlds."
     
    На teddybear3 и candy.cane им се допаѓа ова.
  10. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Оф леле темава за мене, а само што отворив нова тема за слично, ветувам дека ќе ви ги прочитам сите мислења на темава и се надевам да си придојдам.
    Да јас дозволив да ми се урне заради фб самодовербата, поточно заради слики и пораки од дечко ми, сеуште сум во жалост и шок, размислувам камо да ме немаше.Дечко ми на сите скоро 4000 пријатели од фб праќа мои слики без моја дозвола, се фали дека ме легнал и ме убил од с... лесно, видов дека ми е непријател и тој и многу други, стигнав непознати да ме знаат по лошо и делумно невистина.

    И да, ми урна самодоверба бидејќи дечко ми ме прашуваше стално што е со мене проблемот што немам големо друштво и 94268426 слики на фб со другари и другарки и зошто бројот на пријатели на фб ми е помалку од 1000
    ме направи ментална и болна што имам само 10тина блиски луге, не било ок и многу ме повреди
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  11. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш пиши ми
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  12. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    И јас се согласувам дека проблем се корисниците, јас сум заради нив под стрес и 2 дена само пола чаша вода имам пиено од завчера немам јадено.
    Скршена сум од болка заради мои слики и муабети на фб не знам што да направам
     
  13. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.246
    Допаѓања:
    166.084
    Може поарно групен разговор да почне @theowndemon со тебе, колку што ми е мене познато разбира таа повеќе психологија и млади од мене. Јас сум само баба што неодамна била млада ама не е проблем да се вклучам во муабетот заради поинаква перспектива. Можам да давам лекции за самодоверба ама самодоверба и популарност не одат заедно:). Демон, заклучена си, ако можеш почни го ти муабетот.
     
    На tambelina, theowndemon и teddybear3 им се допаѓа ова.
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Океј, видов и тука, ѝ пишав во нејзината тема, се надевам доволно детално. Ако има потреба за групен ќе ви пишам на двете, нека види еднаш шо напишав таму зошто ако почнам групен фактички ќе треба да копирам мислењето од таму зошто засега то имам на темава. Бројот на followers/ following е реално многу нерелевантен, проблемот на @teddybear3 е со психопатот од дечко. Прочитај во таа тема. Биди добра, ова ќе помини и ќе бидиш посилна и посреќна во иднина. :hug:
     
    На tambelina, Biljarkata и teddybear3 им се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.246
    Допаѓања:
    166.084
    Јас немам проблем да продолжиме да дискутираме во нејзината тема ( баш сега се обидувам да ја исчитам) напротив, повеќе глави-повеќе памет. Ама гледам арно сум те тагнала тебе, си помислив и на некои други, ама и сензибилитет треба, не да се собереме и да го нашибаме копукот;)
    Ако е сепак уште нешто што не би го дискутирала пред толкав аудиториум, пиши ми @teddybear3
     
    На teddybear3 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. teddybear3

    teddybear3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, слободоно може да разговараме
     
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    IMG_20200930_005704.jpg
    IMG_20200930_010452.jpg
     
    Последна измена: 30 септември 2020
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  18. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925