1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сакате свечена гардароба?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од marinadejan, 24 ноември 2009.

  1. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Во мај сум на свадба кај прва братучедка. Гледам фустани во темите ама сите се за поголеми. Ај некој предлог на фустан и чевли. Инаку висока сум 1.68 и имам 14 години. Тогаш ќе имам. :D
     
  2. guguence

    guguence Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Девојки што мислите за ова фустанче дали е прикладно да се носи кај бликса роднина на свадба?
     

    Прикачени фајлови:

    • 6829.jpg
      6829.jpg
      Големина на фајлот:
      81 KB
      Прегледи:
      451
    На IvanaMkd му/ѝ се допаѓа ова.
  3. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Зависи кај кого одиш на свадба.
    Долг фустан имам еднаш носено кај золва ми,и здравје кај сестра ми :lol:
    Кај другарки никогаш не сум носела долг фустан.Обично преку ден ,за црква и матично понежна шминка ,без фризура и некое фустанче,а за навечер некоја фризурка и појака шминка и секако посвечена гардероба ;)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  4. I.vana

    I.vana Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    40
    Долг сигурно преубаво ќе ти стои. Затоа што долгите фустани и истенчуваат и извишуваат..е моделот зависи од тоа во кој дел на телото си поширока. Секако најубаво стои горе да е корсет, со врзување, а надоле да се шири. Само ако од повисоко почнува ширењето бетер ќе те дуе

    Ова е предобро според мене, само со друга комбинација на бои, не е во ред спрема невестата да ти биде долниот дел бел
     

    Прикачени фајлови:

  5. I.vana

    I.vana Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    40
    Еве уште некоја идеја
     

    Прикачени фајлови:

  6. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    0%. Moжда ради возраста, шознам. Несакам ништо свечено..
     
  7. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Обожавам. :)
    Многу сакам свечена облека,особено оние убави фустани подолги,па со ракавици чипкани или сатенски,па на главата некои венчиња или шапки со мрежа или некои пердуфчиња.Уфф многу фантазирам,но таква сум сакам такви работи зошто на времето имаше една личност која во моето детство изгледаше така и ме учеше и мене на тие работи.Така да и да не сакам тоа веќе од мала ми е влезено во глава,и се трудам и да го имам. :)
     
  8. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Сакам свечена облека, чувството на женственост, гламур, грациозност, елеганција, класика... стварно сакам да има што е можно повеќе свечени прилики за да се облекувам така :)
     
  9. Melany.Macedonia

    Melany.Macedonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    67
    па сакам да се средувам и да се дотерувам но не да се направам како некоја тетка :D
    не премногу светликаво, црни фустанчиња имам најмногу и се до над колена..
    омилено ми е фустанчето кое си го купив од Италија само еднаш го имам облечено и едвај чекам да се затопли некаде да го носам на некоја свеченост.
    а со другарками обожаваме да сме по бутиците по цел ден, обожаваме шопинг само шо понекогаш ме мрзи да пробувам :lol:
     
  10. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Па ... неутрална сум, ни премногу сакам или мразам свечена гардероба ниту пак нешто посебно ме воодушевува. Обично за свечени настани шијам фустани, не носам панталони или сукњи на вакви настани. Скоро секогаш имам некоја идеја во глава како сакам да изгледам, па лесно доаѓам до идејата каков фустан сакам да сошијам, повеќе време и пари ми одземаат чевлите и додатоците одколку самиот фустан. Сакам лесни материјали, несакам циркони, сатени и шљокици, несакам кич изглед.
    Сама незнам да се шминкам за свечени настани, а пригодата бара појака и подолготрајна шминка па или одам на шминкер или ме шминка една другарка која преубаво знае да нашминка.
    За косата се погрижувам сама, несакам експерименти од типот на пунџи и тапирани коси, или ми е пеглана или виткана, секако пуштена.
     
  11. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Со оглед дека си собирам колекција од слики на модели од 2008 до денес, очигледно ми сакам тој стил.
    Покрај моделот и кројот, најважно е да се чуствуваш удобно во тој модел и да умееш да го носиш, не се јаде се што лета- па така и не се му стои на секому.
    Свадбите се начеста прилика кај што облекувам класичен посвечен фустан, додека за ноќните излегувања одам на варијанта до колена или кратко, сепак е посвечено, отколку дневен памучен фустан.

    Обожавам долги фустани, различен материјал, умерен дезен, без циркони и 300 тракатанци, и така ќе остане засекогаш без разлика на модата.
    Едноставноста е безвременска и ќе си држам до таа теза.
    На убав долг фустан, би додала и поприкладна фризура, во зависнот од моделот, таква и фризура, зависно има нема ракав, дел, исто и аксесорис.
     
  12. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
    Многу.Имам и голем број свечени фустани во плакарот,и секогаш кога ги купувам за одредена прилика со душа чекам да дојде денот да ги облечам.
    Понекогаш едвај го чекам денот на одредена свечена церемонија само за да се облечам во тоа што ми е одредено,да изгледам убаво и гламурозно,отколку поводот на самиот тој настан. :$

    Најчесто ги купувам готови,и не ми е воопшто тешко да ги најдам.Не ми требаат денови и денови за барање било каква гардероба па така и свечени фустани.Ретко,скоро никогаш не ги шијам.

    Зборувам само за фустани затоа што фустанот како свечена гардероба ми е незаменлив.
     
  13. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Сакам свечени природи и ја обожавам свечената гардероба :inlove:
    Особено кога бирам што да носам, како да се облечам... :$
    Едвај го чекам денот кога ќе биде настанот :rofl:
     
  14. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.640
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Што облече за на свадба и како си помина?
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    јас во август сум кума, дефинитивно ќе шијам фустам несакам да биде нешто WOW, но сакам да биде нешто убаво и елегантвно, долг фустан....уффф немам претстава,ако имате идеа пишете
     
  16. Addrianna

    Addrianna Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    15
    јас наредната недела сум на свадба,нз што да носам. ај дајте слика од некое убаво фустаче(кратко по можност) :)
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    посвечено или онака light, нешто посебно боја?
     
  18. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.640
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Јас наредната недела сум на свадба,нe знам што да носам.
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^што одприлика би сакала, може некоја феминка ќе ти даде добра идеа.
     
  20. Addrianna

    Addrianna Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    15
    јас сакам некое фустанче кратко боја било каква :)