1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку се исплатеше образованието?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tanjamm, 7 јануари 2016.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Само за факултет е прашањево и постдипломски или и за со средно и основно?
     
  2. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    И покрај реалните тажни факти и безредие што владее во нашата држава (квалитетот на образованието, тоа какви сè луѓе се запишуваат и завршуваат факултет без некаков посебен труд, трошоците за високото образование кои оптеретуваат многу семејства со нашиов стандард), сепак би рекла дека на некој начин несомнено се исплати образовното надоградување.
    Во секоја академска струка, покрај онаа првична цел - обука за идна професија (за која во државава по завршувањето факултет е дискутабилно колку лесно ќе најдеме работа), има и по нешто корисно за во секојдневниот живот - секаде може да дојдеш до факти и ставови кои прошируваат видици, да збогатиш вокабулар, да научиш нешто со што ќе поткрепиш свое мислење и ќе бидеш порелевантен за нешто.
    Затоа мислам дека вреди да бидеш академски граѓанин (секако, тука ги подразбирам оние кои со свој труд одат низ таа етапа на образованието - не со врски или постојано препишување, и посебно оние кои по своја желба го учат она што го сакаат) во смисла на интелектуално надоградување, знаење, самодоверба.
     
    На Annora, Purplelilac, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  3. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Лично да, задоволство повеќе е секогаш да се надоградуваш и да го изучуваш тоа што ти е интерес. Сметам дека дека тоа исполнува, барем мене лично ми е сатисфакција секојдневно нешто ново да научам.

    А сега, за мене тоа е поважно од исплатливоста на формалното образование кое сум го стекнала.
    Згора, имам куп пари давано по курсеви, но се што сум учела е затоа што ме интересирало и мислам дека тоа и да не ми се врати финансиски, не ми е важно.
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  4. moni.poni

    moni.poni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    84
    Каде се купуват дипломи во областа за медицина?и по која цена се движат?
     
    На elimkd и WildMk им се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Одлично прашање :)
     
    На Someonespecial, Purplelilac и Worldas им се допаѓа ова.
  6. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    3.967
    Пол:
    Женски
    Многу. Буквално животот ми се смени на подобро, професионално и приватно.
     
    На elimkd и Annora им се допаѓа ова.
  7. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Хах, фино прашање :D
    А одговорот би бил, со оглед на тоа дека сеуште студирам, не би можела да кажам дали од финансиски аспект ќе се исплати. Дека вложените суми ќе се вратат - тоа е сигурно, но за кој временски период ќе се вратат тоа не би можела да кажам. За мене лично уште “поинтересно“ прашање, односно позначајно прашање е дали се исплати вложувањето во студии во нашата земја конкретно од аспект на психолошкото и физичкото здравје? Дали вреди студирањето во ваков несреден образовен систем, кога по таа цена си губиш здравје?
    Си размислувам дали утре некој ќе ми честита за дипломата која сум ја добила додека се влечкам по болници за средување на последиците од сиот психолошки товар од одговарањето, полагањата и контактите со дотични личности кои поради функцијата која ја добиле се сметаат за богови? Дали утре тие Зевс-ови и Посејдон-и навистина ќе поседуваат поголема интелегенција од новозавршените студенти, или сепак за да се сметаш како интелегентна личност пред се треба да имаш и некакви емоции и човечност? :emo:
     
    На Mr. Right, Someonespecial, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    Многу често сум рамислувала на оваа тема. И навистина незнам колку долг период би ми требало за да ја "вратам" сумата која моите родители ја вложиле во мене и моето образование. Често образованието и животот надвор од родното место коштаат повеќе, од она што можеме да го заработиме во рок од неколку години, работејќи на својата струка.

    Меѓутоа за мене се исплатеше. Работа по струка најдов не долго по дипломирањето и од финансиски аспект можам да речам дека сум задоволна. Но кога би биле работите поинакви пак би рекла дека образованието се исплати.
    За мене студентскиот живот е многу битен период од животот. Самиот процес на студирање, како што спомнаа и погоре. Запознавањето на нови луѓе, соочувањето со многу предизвици, тешки и лесни, учењето да се биде трпелив, упорен, снаодлив итн...
    Јас лично чувствувам дека многу се променив, станав многу посигурна, посамоуверена, посамостојна. Мислам дека минувањето низ целиот тој процес е многу битно во градењето на карактерот на личноста.
    И секако, пријателствата се незаменливи. Запознавањето на многу луѓе, со кои ден денес сме во контакт и соработувамe, а се надевам ќе соработуваме и во иднина.
    И пред се друго, за мене образованието е и лична сатисфакција. Така да, несомнено повторно би се запишала на факултет, без разлика дали би бил исходот ваков каков што е.
     
    На Someonespecial, јolene и RoseRain им се допаѓа ова.
  9. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Pa uste i u oblasta na medicina kade covecki zivoti se vo prasanje :D dlaboko vo sebe se nadevam deka trolas no ne bi me iznenadilo ni sprotivnoto vekje :smoke:
     
    На Someonespecial и WildMk им се допаѓа ова.
  10. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Дури сега можам да кажам дека ми се исплати трудот, ќе се исплати секому само трпение, вложување и никако откажување
     
    На Annora и јolene им се допаѓа ова.
  11. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Сеуште не сум ги повратила парите, со оглед на тоа дека прескапо(за наш стандард) ме чинеше факултетот и постдипломските, но работам тоа што сум завшила и сум задоволна на тоа поле.
    Дали во иднина ќе ги вратам скроз парите не знам, но искрено се надевам дека ќе се случи и тоа.
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Работам по струка, така да се исплати.