1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку се платени различните професии во Македонија?

Дискусија во 'На работното место' започната од nemir, 23 мај 2010.

  1. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Тазе завршени студенти. првите 6 месеци 12000, покачување на 13000 и така терај уште една година, на крај нормално дека ќе се откажеш. И празници, и викенди, и прекувремено останување за 13000. (facepalm) Ме потсети на една фирма, а може да станува збор и за истата. Но нели, тазе завршените студенти најлесно може да се изманипулираат, без искуство, како за почеток доволно ви се 200e. :^)
     
    На JuLleE, CaraMia и Aquamarine93 им се допаѓа ова.
  2. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Mozete do utre sabajle da me citirate i oznacuvate, forum e.
    Moeto i vashite mislenja ne moraat da se sovpagaat. Mozeme da se soglasime samo deka ne se soglausvame. I toa e toa.

    Na kraj kraeva sekoj si znae sto e najdobro za nego, sto saka i kon sto celi.

    Jas ne gi postavuvam.licno standardite vo drzavata nitu se soglasuvam so istite. Vie mozete do utre da se raspravate i da mi objasnuvate.

    Kako za promena bidejki sme makedncinja sto samo pljukame po nasheto, shto ne otvorite firma -pravete iljadnici evra dnevno i davajte pocetna 1000 evra plata.
     
    На iskeshiran му/ѝ се допаѓа ова.
  3. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Дали си сериозна?
    Дека очекуваш првенци на генерација да работат 6 месеци за минималец и приота отом потом сезонски?!
    Ма дај ти се молам, ако фирмата е толку солидна нема зошто работниците да ви бегаат на 3 месеци!
    И не може сите да не чинат, а работодавецот да е тој што стално е во право, притоа не земајќи го фактот што за млади до 29 години државата субвенционира придонеси!
     
    На cresa-jagoda, YoungandBeautiful, Someonespecial и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    I sto ako si prvenec na generacija? Koga izleguvas od fakultet znaes da rabotis? Ne znaes. Vo prvi 6 meseci ti ne pravis nikakov benefit za kompanijata tuku si samo trosok.
    Isto taka firmata e solidna ednostavno lugeto ne izdrzuvaat.
    Ne mi gi isprevrtuvajte zborovite..vo pogorniot post sosema mi bese druga poentata. Zalam sto ne ja svati.
    Da se redaktiram:
    Poveketo sto me isponapadnavte nitu edna ne se proizjasni sto raboti? Celosno gi generaliziravte rabotite i vo drugite profesii ne znam kako se dvizat platite pokacuvanjata i slicno, vo mojata ima prostor i skalila da se napreduva, vo nekoi voopsto gi nema.
     
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.553
    Ејјј ама сте ја затерале... ревизор не може да е излезен од факс. Ревизор тррба да има барем 10 год раб искуство во областа што ја ревидира.

    Излезен од факс и со 11 просек не вреди во ревизорските води. Има 10тина меѓународни испити да положи па да стане ревизир.

    Јас за 1000 денари работев првата година. Не гледав вработување туку искуство. Чирак е тоа.

    Од тогаш до сега платата ми е 50 пати најмалце поголема ама благодарение на работите кои ги научив првата година. И нормално искуството после.

    Ревизор без 10 год искуство во струката што ја ревидира и 5 во ревизија за мене е шарлатан.
     
    На KuklickaSk, Espadrila, stetoskop и 2 други им се допаѓа ова.
  6. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Eve sega ti generaliziras. Mozda kaj tebe vo firma pocetnici se trosok,ama veruvaj ima rabotni mesta na koj pocetnicite i toa kako mnogu doprinesuvaat. A za smetka gazdite im frlaat troski zosto i samite gazdi znaat deka takvo ponizuvanje nikoj ne go trpi poveke od 3meseci i samo se vrtat novi pocetnici koi mesec-dva ke rabotat ko za 3ca vraboteni a plateni se so tretina plata na redoven rabotnik.
     
    На DAngel, baby-star и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Извини ама тој ваш ,,трошок" можеби пробува да си го прехрани семејството.Не гледајте толку сурово на работите.
     
    На cresa-jagoda, Dust и baby-star им се допаѓа ова.
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Првенец на генерација, меѓудругото, значи дека се работи за доста интелигентна особа која многу брзо учи, сфаќа, полна е со знаење, одговорна. Дури и да нема многу познавање во работата што и следи (а не може да нема ако работата е по струка а таа не го завршила факултетот со врски) имаш сигурност дека за брзо време ќе се оспособи па и ќе ве надмине вас просеците таму што си ја знаете работата затоа што ја работите долго, не затоа што сте нешто посебно паметни или способни. Пример. Се додека ги гледате со потценување добрите студенти затоа што нормално не се запознати целосно со работата што им следи на почеток, а не гледате на нив како на потенцијал кој ќе ја унапреди вашата фирма, ќе имате проблеми какви што имате. Секој може да се оспособи за одредена работа. Разликата е дали ќе го оспособуваш 1 месец, 6 месеци или година дена, и дали ќе е на крај полуспособен и површно ќе работи оти толку му е капацитетот или ќе стане професионалец и ќе ја унапреди работата. Бенефитите и загубите за фирмата од овие два примери се јасни. Па ти пак потценувај нечија интелигенција и труд.
     
    На Dream-Girl, Christine01, Luminary и 15 други им се допаѓа ова.
  9. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    @Feminka22 ако не се лажам ти си средношколка..па сакав да те прашам од каде ти се податоците кои ги изнесуваш?
     
    На cresa-jagoda, Someonespecial, stetoskop и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Сум.Од дома.
     
  11. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Ако ја читаше дискусијава од пред неколку поста ќе прочиташе дека имаше напишано дека татко и е ревзор а мајка и сметководител и ги знае платите на сите таму кај што работат. Ако некој е средно школо не значи дека нема поим од реалноста и во какво општество живееме. Да бидеме реални баш среднистите веднаш по средно први заминуваат од тука. Гледаат,разбираат и свесни се што ги чека тука,така да се желни за подобра иднина и први тие заминуваат.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.553
    Луѓе... ревизор е специфична струка. Мнооогу. Што ако завршил факс ревизија и фати да ревидира јавни набавки? Врска нема. Може да научи да... ама прво треба искуство у јавни набавки па после да ревидира. Не нешто што прв пат го слуша. Од таму и мала плата. Додека научи
     
    На stetoskop, Lavica2016 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Тоа и пробувам да го кажам.Не може да очекуваат дете тукушто искочено од факултет да зима плата исто колку и некој што е во фирмата бар 3 години еве 4.Значи нема шанса.А ревизор не се станува толку лесно само со завршување економски.Татко ми 20 години ако не и повеќе е ревизор и уште работи прекувремено пошто има млад кадар што само ќе прокнижи и се останува на другите.
     
    На Lavica2016 и stetoskop им се допаѓа ова.
  14. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Епа бидете си вие задоволни со 100 евра плата првите 20 години од работото искуство, па после ако имате среќа и ако бидете послушни ќе ви ја зголемат и до 200 евра...Ќе имате 50 години и 200 евра плата...цел свет ќе го држите на дланка (fingers)

    Зашто мислите дека се е невозможно, страшно и чудно, затоа државата ни е до ова дереџе и нема млади ни за лек по градовите.
    Нормално дека поарно ќе биде да одиш келнер во Германија за 1200 евра, отколку овде да се тешиме со 100 евра дека биле нормално.:x

    Да заклучиме: -100 евра биле ок за почеток, па после 20 години ако ти се посреќи ќе ти зголемат.

    Ајде гасете интернет.
     
    На crimson, Annath, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Da da bas zatoa so ne odat site vo Germanija da rabotat za minimalec u burger king zatoa ni ide drzavata u kurac.

    Sva sreka sto ne site razmisluvaat bolje 1300 kako cistacka nego za 400 - 500 eur u Makedonija. Da bese taka nemase da imame lekari, advokati, smetkovoditeli, profesori i slicni profesionalci.

    Ehee koj bi ne lekuval primer da mu teknalo na Zan Mitrev na vremeno deka bolje da ide u Germanija za 1500 evra plata nego da zrtvuva godini od zivotot na ucenje praksi specijalizacii i slicno.

    Na kraj kraeva 200 evra e sramota i e troska u sporedba so iljadnici evra so gi praat firmite ama i 1300 evra e isto sramota da gi zarabotuvas vo firmi vo Germanija koi zarabotuvaat ne iljadnici tuku miliono evra. Troskite se segde isti no samo zasto vas vi e brojka 1300 evra ne znaci deka e dobra brojkata, tuku deka vie bi se zadovolile so tolku za ubav zivot.

    Standardot ni e takov, za zalenje, ama ajde vie kako individualec napravete nesto sto bi go smenile toa. Otvorete firma, plakajte danoci, trud, barajte klienti, rizikot prezemajte go pa nema da si odat.mozda lugevo. Na kraj kraeva za kolku rabotele vashite roditeli? 2000 evra li zimale? I nicnite roditeli i tako dalje.
     
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ја браниш фирмата кај што работиш како твоја да е.
    Oh, wait... Твоја е?
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Ne e moja. Od gorniot post zakluci deka bi mozela da bide moja? Posto vo gorniot post ne zborev konkretno za firmata vo koja rabotam tuku opsto.. ti za toa se fati..
     
  18. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Абе да ама со минималецот во Германија нема да броиш десетденарки до први.

    А за болдот, ќе ти кажам дека јас и уште минимум 5 души што ти реплицираме на темава имаме направено петпати повеќе за подобрување на економијата и олеснување на вработувањето во државава отколку некои политичари ама ај, да не ја шириме темата.
     
    На Feminka192, Dust, Annath и 8 други им се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ништо не заклучив. Ама еве, тука ти дадовме до знаење повеќе млади луѓе дека не се задоволуваме со никаква плата, без разлика дали е 200 или 1300, дека бараме работа која ќе не мотивира и ќе ни даде простор за напредок. А ти се фати за задоволување со работа во Бургер Кинг, и тоа многу остро настапи, затоа прашувам.
    Работа во која немаш шанса за напредок е работа во која немаш шанса за напредок. Без разлика дали е на струка или чистење тоалети.
    Ако знам дека и на двете нема да добијам покачување, а чистењето тоалети ми се плаќа повеќе од работата на струка - порадо би чистела тоалети, искрено.
     
    На Dust, Annath, baby-star и 7 други им се допаѓа ова.
  20. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Искрено, просечен интелигентен човек може било која работа да ја научи за помалце од месец. Не зборам овде за ревизори или за работи на кои стварно треба искуство, пошто секоја гранка си бара посебно третирање, ами за повеќето. Што, овие во државна администрација квантна физика да не работат? Или овие на шалтер у банка? Шаблони се повеќето работи, кои гарант робот комотно може да ги замени.
    Како се оди нагоре во потешки работи, нормално е да се бара повеќе искуство. Но овде се прави муабет за почетна плата, и за тоа колку е таа самата понижувачка.
    Не е во ред тоа 100 евра никако. Јас во никој случај не би се нафатила на таква работа. Не сум човек за тоа, посекако ќе си барам поарно, па макар било и друга индустрија од она што сум учела. Не работам од љубов, секој што е задоволен само од љубовта кон работата нека работи, мене тоа не ме храни.

    Во секоја нормална земја има период на тренирање на работник, само кај нас е тоа проблем знаеш, пошто сите треба учени да се родиме за да не ги замараме више вработените таму, знаеш, многу нервоза им се ствара. Како не ви е срам? :D
    Па тоа ви е работа, ваљда, и онака задоволни сте со работата, не го капирам мрчењето.

    Давачките за фирма се согласувам дека не се мали, јасно е дека малите бизниси скоро и година да не преживуваат. Но, што правиме со огромните фирми кои прават милиони месечно, а тешко им е да дадат плата поише од 200 евра? Еве ви го Кам на пример прво што ми паѓа напамет. Сум отворила огласи и за таму кога сум барала работа, не е дека не бараат со факултет и слични срања наведено, а те третираат ко стока што треба да работи за 12.000 месечно, секој ден, било која смена? Што правиме со таквите газди?
     
    На mKdevojce, Annath, parksey и 8 други им се допаѓа ова.