1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку се платени различните професии во Македонија?

Дискусија во 'На работното место' започната од nemir, 23 мај 2010.

  1. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Replicirav vo odnos na Germanija i tie 200 evra i 1300 evra bidejki nekolku postovi nanazad me napagaa deka e sramota 200 evra plata i slicno, na sto jas 100 pati se soglasiv deka e taka. I pisuvav za konkretno mojata profesija vo koja ima prostor za mnogu napreduvanje, visoki plati i benefiti ne i za drugite.
     
  2. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Спомна многупати твојата професија. Ако не е проблем, ќе пишеш за која професија станува збор?
     
  3. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Revizija.
     
    На moonlight-girl.55 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Ја читам темава и не ми се верува што читам. Едно е да кажеш дека 200-300 евра е просечна плата во Македонија - тоа е непобитен факт, но нешто сосема друго е да убедуваш некој дека тоа е нешто совршено исправно и нормално. Затоа што не е.

    На страна заебанциите за СДСМ и тоа што никогаш нема да го исполнат предизборново ветување - со нив се сложувам за една работа - минималната плата треба да е 500 евра, затоа што толку е потребно за колку-толку пристоен живот во земјава. Тука зборам за самостоен живот, а не со родители и поширока фамилија, со покриени трошоци за храна и сметки.

    И стварно не го сфаќам муабетот „за млад човек од 25 години тоа ти е сосема солидна плата“ (се мисли на 200 евриќа или помалце). Прво, тој „млад“ човек више проарчил една третина од целокупниот живот (ако има среќа) и скоро една половина од работниот век. Второ, треба ли тој млад човек да види нешто од животот, да основа семејство, да си го реши станбеното прашање, да израсне деца? У тие години највише им требаат пари на луѓето. Ако ја цел живот сум мизерувал за 200-300 евра, и тек на 60 години се доближам до „светиот грал“ од 500 евра - thanks, but no thanks - најбитните ствари у животот веќе сум ги завршил. Ако до тогаш не ми требале пари, на 60 - ич.

    Проблемот е и у вработените и у работодавачите - целата работа е како магичен круг. Точно е дека квалитетот на образовани кадри е значително опаднат, ама па и точно е дека 90% од работните места во Македонија не се rocket science и може да се научат за релативно кратко време. Ако на муабет од работодавач „почетна плата е 6000 ден., а после ќе расте“ сите потенцијални вработени одговорат „е па тогаш, ја ќе дојдам после“ - работодавачите ќе немаат избор - или ќе ги покачат платите или ќе си ги затворат фирмичките.

    И пред некој да ми каже колку се големи трошоците за водење приватна фирма, уште сега ќе ви одговорам - boo-freakin'-hoo. Не е секој за газда и не е фирма за секого - ако не можеш да си дозволиш нормална плата за вработените и притоа да имаш ќар, не си ти за фирма, бате, џабе се правиш дека си газда.

    И да не ме сфати некој погрешно - најмалце сакам да потценам, навредам или омаловажам некого кој работи за минималец - во прашање е комплексен проблем на целокупното општество, проблем кој ниту една индивидуа сама не може да го реши. Реалноста во земјава е таква, сите ја знаеме, искусуваме и живееме секојдневно. И дури и тоа не е страшно, се' додека постои некаква надеж за подобро утре. Страшно е кога ќе почнеме да се убедуваме меѓу себе дека тоа е правилно и нормално и дека така треба да биде.
     
    Последна измена: 26 март 2018
    На Lizi, mKdevojce, *Ench@nted* и 27 други им се допаѓа ова.
  5. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Е кога веќе фативме муабети, да се доискажеме.

    Види, за мене 450 евра не се премија. Всушност таа сума би била океј да беа трошоците пониски. Исто така, не се премија јер мојот труд вреди повеќе.


    Во врска со болдот - грешка си. Младите си одат од државата јер истата не им нуди пристојни услови за живот. Неизбалансирани се платите и трошоците за живот, што не ти е јасно? Кој бега од убаво?

    Чистачката и вработените у Бургер Кинг не се пребројуваат до последно евро. Овде сум видела луѓе кои го прават тоа.

    Со 200 евра плата можеш само да се молиш месецот да помине без непредвиден трошок, дали за лошо, дали за арно. Па една свадба бре ти ремети планови или покварен миксер.

    Ја лично како индивидуалец влијаам на економијата у оваа држава.

    Моите родители работеле за одредена сума на пари која била соодветна за потрошувачката кошничка во тоа време.
     
    На Annath, baby-star, CaraMia и 5 други им се допаѓа ова.
  6. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Ова се топ 5 професии во Македонија во кои се земаат највисоки плати според податоците од Државниот завод за статистика;

     
  7. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.564
    Пол:
    Женски
    Ај што е смешно да тврдите дека 200 евра се доволни за 25годишен човек, туку и жално е.
    Голем дел од тие 25 годишници имаат и деца. Со кој памет велите дека се доволни кога еден помочан памперс е скоро 1000ден?
    А градинка 30 евра? Еее тоа е и повеќе од 10% од платата...
    А парно 2-3000?
    А јадење? Ај на диета, трева ќе пасеме...

    Им се смеете на тие што одат да работат во Бургер Кинг... смејте им се:D и тие ви се смеат што не можете да си дозволите ништо малку поскапо..:rofl:
    Многу млади работат на брод за 2000-3500 долари месечно.. и тоа ги има секакви и со по 2 факултети и со 3год средно..
    Секој сака поубаво.
    Секој што си го вреднува трудот ќе каже дека е понижен од понудата од 100-200 евра..

    Јас си отворив микро фирма.. може ќе стигне до мала за кратко..
    Трошоците се неминовни. Сметководители, провизии, потрошен материјал... па фирмарина... па кога ќе ти текне дека треба да си платиш ддв.. ти се одмилува животов..

    Ама барем знаеш дека не работиш за некој лигуш со 5 грама мозок.
    Колку ќе се вложиш себеси, толкава добивка ќе оствариш.. и само небото е граница:hai:
     
    На *Ench@nted*, Роберт 7, Mini90 и 21 други им се допаѓа ова.
  9. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Пред 6 години платата им беше 870 евра. Сега и дa е зголемена повеќе од 1000 еврa не е.
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bellissa

    Bellissa Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    За греота...
    А ќе ни кажеш ли дневно дали работиш по 12 или 14 часа,па секој викенд работа од дома...
    Е сеа на крај кога ќе поделиш со саатнината....
    Али у реду, супер ви е и уште не можете да сватите зошто новајлиите си оделе...
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Da.
     
  12. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Да не има некој инфо колку зимаат вработените во Гете Институт во Скопје ?
     
  13. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Дали има некој директно или индиректно искуство со Охридска банка?
    Каков е однос вработен со вработен и вработен со претпоставен, плата и регреси, можност за унапредување...?
     
  14. Morena 20

    Morena 20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Дали има некој искуство со Мy time или B watch продавниците за часовници,услови,плата и слично
     
  15. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Дали некој има познавање како се движат платите во Armedia,за developeri?
     
  16. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.986
    Допаѓања:
    4.846
    Пол:
    Женски
    12-13000 денари. Не е никаква тајна, Мај Тајм мислам дека и јавно на огласите ја споделуваат платата. А за услови не би знаела
     
  17. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Колку зимаат вработените на патарина?
    Пуста желба имам да пробам на патарина да работам.:lol:
     
  18. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш на тие што наплаќаат на патарина, огласи порано што сум забележала, околу 19 700 земаат. Освен ако сега нешто не се променило но не верувам.
    Другар работеше, стварно е напорна работата, во смени е и плус многу време ќе губиш во патување до работа. Обиди се ако има оглас но имај во предвид дека не се влегува лесно.
     
    На realGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Платени им се викенди/дежурства,смените цел ден,трета па два слободни.Под 25 000 не се сигурно мислам и повеќе,за мене тоа е сосема солидна плата,само за вработување не знам како е:)дали се сите тетка,чичко,вујна:D
     
  20. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Знаете во Бершка колку би била плата за пола работно време?И дали уопште има шанса да те викнат само од пополнување на формуларине за кариера што ги имаат во продавница?:?: