1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку се платени различните професии во Македонија?

Дискусија во 'На работното место' започната од nemir, 23 мај 2010.

  1. Andzelika

    Andzelika Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    176

    Ќе се надоврзам на твојот пост.

    Не сум програмер, ама исто работам за странска фирма ( нешто у стил на планирање на човечки ресурси) и можам да кажам дека сум презадоволна( од платата, од работата не баш). Најбитно ми е дека се цени мојот труд. Дека секое прекувремено се плаќа, службениот пат ми се води како 2 дневници итн итн. Основна плата ми е 20 000, плус на рака уште 15 000(како и секоја друга фирма) со тоа што има доста често службени патувања(до главното претставништво на фирмата) и секој ден се останува пркувремено најмалку 2 часа, ми доаѓа околу 55 000(груба математика)

    Претходоно работев за една фирма наша како бренд менаџер :devil: Маста ми ја извадија, работев од јутра до сутра, па имав работа и за дома, секоај сабота се работеше а земав 20 000 денари :fubar: Не се ценеше мојот труд и како расипана лента-Ама ова е за добро на фирмата, кога ќе се пробиеме на пазарот, ќе се зголеми платата :|
     
  2. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    за козметичари и шминкери не знам да ти кажам ама за во школо се добри мајками работи како наставничка и зема скоро 24.000
     
  3. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Може некој знае колку земаат асистентиве што се на факултет, баш ме интересира со една другарка се контравме па сакам да знам кој е во право.
     
  4. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    на секој факултет различно, зависи од статус ...помлад ассистент постар пред докторат бла бла...плус зимаат пари од проекти од страна за некои институции што работат ...мноогу е различно
     
  5. poison.ivy

    poison.ivy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    198
    Болдираното исто и за мене се однесува :)

    Што се однесува за последниот пасус, за работењето во македонски фирми, изгледа буквално во секој сектор на пазарот на труд е иста ситуацијата, што е како што кажав навистина жално и без врска, па толку ли македонските бизнисмени да немаат осет да ги мотивираат младите, да ги вработуваат, и да не бегаат на страна?? Уф, кога слушам во сабота се работи, косата ми се крева, па тоа ни во Африка го нема.
     
  6. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Баш ме интересира колку се платени лугето кој работат во лаборатории, не оние кој имаат завршено лаборант виша школа, туку факултет биохемија..амо може некој да ми одговори :wasntme: :)
     
  7. poison.ivy

    poison.ivy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    198
    Тетка ми зема околу 28 000, ама она има магистратура, за другиве со факултет стварно не знам колку се платени, ама мислам дека се околу 20 000. Поздрав.
     
  8. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Дали знаете колку се платени рецепционерите кај нас?
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.200
    Пол:
    Женски
    Зависи каде. Во помалите хотели 10-13.000, а во поголемите и до 20.000 :)
     
    На LadyN му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    девојки ме интересира колку се платени кај нас судиите?
     
  11. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Да ви кажам, незнам колку се платени во Македонија, но да споредам мислам дека ке паднете во несвест!
    Имам роднини во странство, ми имаат кажувано за нивниот стандард висок. Како и да е, една обична чистачка зима скоро 30 000 денари, што е како некоја докторска плата!
    Се шокирав навистина! Иако имаат многу плаќања во странство, животот и заработувачката се многу далеку од нашава напатенка Македониичка :)
     
  12. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Има пари,ама има и работење.
    Конкретно за во Чешка ќе ви кажам. Луѓето работат од сабајле до вечер,секој ден,освен недела.Значи од сабајле до вечер, немаат време дома едно јадење да си направат.А, не само во Чешка и во Германија, Англија е така.
     
  13. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Да стандардот ни е повисок во странство, ама и давачките и животот е многу поскап него во Македонија. Јас сум во Ал Алин( Дубаи) и заработувам одлично во споредба со палтата што ја зимав во Ск. Е сега, од мојата палта јас 40 % треба да платам за кирија, после за комуналии, давачки кон државата и на крај за мене и мојата фамилија ми остануваат некои 30 % . И се би било супер кога една кифла не би била 2, 3, па и 5 евра :( , а да не зборувам за др работи. Се си има свои предности и мани. да работам таму, а да трошам во Ск би било одлично, ама неможе ;)
     
  14. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    неша јас знам луѓе кои работат во Дуаби со платен смештај храна све преку агенцииве и заработуваат одлично во хотелите ти незнам како си отидена таму инаку сите се воодушевени од Дубаи :)
    но сепак стандардот е висок и се штедат на мн.работи за овде да донесат пари
     
  15. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366

    а ти мислиш дека 30 000ден се висока плата за во странство? на запад минималната дозоволена плата е 900 евра, јас кога студирав и работев платата ми беше од 500-700 евра продавачка во продавница ама едвај сврзував крај со крај, кирија. кумуналии, транспорт храна... убаво кажа неса затоа не паѓајте во несвест кога роднините ќе ви кажат колку плата зимаат во споредба со македонските. нивните трошоци се далеку поголеми од вашите така да 500 евра за чистачка во германија или франција е мизерно јас незнам како живвеат со таа плата.
     
  16. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Значи јас во Дубаи не отидов преку никаква агенција, работам како асистент на Универзитет и работното место го најдов со тоа што пратив СВ мое и после едно три години добив одговор лани и отидов. Затоа сама си ја плаќам ќиријата за куќата во којашто живееме .Сите што се дојдени преку агенции им е платено сместувањето, затоашто во принцип работат по хотели, кадешто и спијат. Јас таму не отидов да штедам пари и да донесам ваму, туку отидов да живеам и да уживам.
     
    На Naked Gun му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    па што да решам друго девојко освен блазе тебе тогаш уживај а и имаш одлична работа секоја чест
     
    На nesa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    а колку се платени адвокатите ?
     
  19. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    500 евра плата за во странство е малце помалце од нашиве 5000 тука !!лугеее е е етоа се многу малку пари за во странство!!!! другарка ми у германија е фризерка зима 2500евра плата
     
    На Naked Gun му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mikimiki

    Mikimiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Колку се платени административните асистенти дали знае некој? Или техничките секретарки? Фала на одговорите.