Колку се платени различните професии во Македонија?

Дискусија во 'На работното место' започната од nemir, 23 мај 2010.

 1. vaterpro

  vaterpro Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Машки
  Kolku se plateni bankarite I redovnite profesori na fakultet?
   
 2. Mimmi39

  Mimmi39 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.230
  Допаѓања:
  2.824
  Пол:
  Женски
  Редовен професор на факултет зема 32 000 ден плата од министерство + додаток од сопствени средства (различен за различни универзитети). Се заедно, од 35 000 до 60 000 (може некои и повеќе).
   
  На eliesaab, cresa-jagoda и vaterpro им се допаѓа ова.
 3. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.097
  Допаѓања:
  850
  Колку земаат плата медицинските сестри во Систина?
   
 4. Izabelcee

  Izabelcee Активен член

  Се зачлени на:
  2 август 2018
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Мее интересира женскиве дистрибутерки пример еве во сара фешан колку се платени и какво им е работното време?
   
  На DanceT му/ѝ се допаѓа ова.
 5. anaspace

  anaspace Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Дали знае некој колку се платите во Марбет обложувалници и дали се редовни со плата, какви услови нудат во однс на слободни денови? Поздрав
   
 6. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  5.530
  Повеќето се осигурани во фирма во Бугарија. На мој братучед му беше итно и се правеше операција во Шведска и тоа плати отпосле кога му стигна сметката во Бугарија. Не знам колку, ама со негов камион зема 3000 евра плата и сигурно нема да работи 5 години за да плати лекување.

  За друго се сложувам дека не е убава оваа работа за јадење и спиење со месеци, најдобро е пресели се таму каде што возиш и барем ќе си спиеш дома.
  Не е лошо за оние што имаат поблиски тури и се враќаат на една недела, после една недела дома и така.
   
 7. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  538
  Допаѓања:
  760
  Пол:
  Женски
  Ќе ве молам за одговор кој знае - плата во хотел во Ск? На рецепција. Фала
   
 8. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.433
  Допаѓања:
  29.391
  Пол:
  Женски
  Редовните универзитетски професори земаат од 30.000 ден. до 40.000 ден. во зависност од титулата доцент или доктор на науки.
  За банкарските работници не знам.
   
  На vaterpro му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  2.323
  Пол:
  Женски
  Зависи за во која Систина прашуваш. Систина Офталмологија се слаби со плати, почнуваш од 12 па работиш години и години за да дојдеш до 19,20 и нешо.
  Аџибадем Систина имаат повисоки плати, 24,5 одприлика, можеби и повеќе. Ако грешам, нека ме исправи некој.
   
 10. Ева33

  Ева33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  915
  Пол:
  Женски
  Во зависност од банката, земаат од 20 000 па нагоре.
  Најплатени се мислам НЛБ (околу 30 000 земаат)
   
  На eliesaab и vaterpro им се допаѓа ова.
 11. Boy Mkd

  Boy Mkd Активен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2019
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Машки
  Од тоа што иам слушнато не зимаат баш многу максимум 14.500 , слободен ден имаш еден и тоа од пон до пет како и во сите останати кладилници, бидејки Марбет ти е послаба од Моцарт, Копачка и Спорт Лајф .. ти препорачувам Моцарт или Спорт Лајф бидејки повеќе даваат.
  Иначе јас работам во Моцарт , ако те интересира плата пиши ..
   
 12. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.909
  Допаѓања:
  29.082
  Пол:
  Женски
  Исто и во систина нефроплус се многу слаби со плати, стартна 12.000ден
  Покачување после една година, што не мора и да значи
   
 13. truffles

  truffles Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2017
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  115
  Пол:
  Женски
  Ах, до пред некое време кога вака ќе прочитав за медицинските сестри и доктори дека зимаат толку мали плати немаше да верувам. Но од прва рака - 12000 денари за доктор стоматолог во приватна ординација во Скопје, исто толку правник со правосуден во адвокатска канцеларија во скопје, другарка и другар.
   
  На Spidy и Miss666 им се допаѓа ова.
 14. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.614
  Допаѓања:
  6.689
  Зависи и на кој факултет се професори, колку часови имаат, колку студенти, колку трудови пишуваат. Има професори на економски во Скопје што се со над 1000 евра плата.
   
  На eliesaab, Mimmi39 и poenta им се допаѓа ова.
 15. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  538
  Допаѓања:
  760
  Пол:
  Женски
  Зависи колку искуство имаат.
   
  На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
 16. truffles

  truffles Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2017
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  115
  Пол:
  Женски
  5-6 години и двајцата. Платата е срамота и за 3 месеца да се.
   
  На eliesaab, tina2018 и Miss666 им се допаѓа ова.
 17. Forca

  Forca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  568
  Пол:
  Машки
  Точно е за правниците, за стоматолозите незнам вистина како е, јас пред да започнам самостојно да работам исто бев на повеќе интервјуа за работа како правник со положен правосуден испит, и се' беше ок, до моментот кога ме прашуваа колку сметам дека треба да бидам платен?
  Им одговарав од прва 24000 ден. тие само се насмевнаа и ми рекоа: ,,Се' додека имаш колеги кои ќе прифатат да работат за 12000 ден. ние тебе нема да те вработиме, затоа што за 24000 ден. ќе вработиме 2ца правници со положен правосуден испит."
  Така што додека самите ние прифаќаме да работиме за 12000 ден. повисока плата ќе дочекаме на кукуво лето.
  Јас не прифатив туку веднаш започнав самостојно да работам иако знаејќи дека на почеток ќе заработувам многу помалку од тие 12000 ден. плата, но тогаш ќе работев лично за себе, а не здравје да оставам некому за 200 евра, и на крај да излезеше дека за џабе да ми беше тоа што сум учел факултет, и за џабе потрошени пари за образование, џабе вложен труд, и нерви, за да работодавачот да ми дава плата неполни 200 евра.
  Затоа одбрав приватно - самостојно, и тоа ми е до сега најдобрата одлука што сум ја донел во живот. :)
   
  На elimkd, Stark, Amelia и 9 други им се допаѓа ова.
 18. темјанушка

  темјанушка Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  1.355
  Дали некој е запознаен како се движат платите во Рамстор во администрација :)
   
 19. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.962
  Допаѓања:
  3.692
  Пол:
  Женски
  Доставувач во ДелКо?
  Услови, плата...
  На ниво Ск е огласот
   
 20. Elena-123

  Elena-123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2013
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  301
  Колку изнесува плата на матичен лекар?