1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку се платени различните професии во Македонија?

Дискусија во 'На работното место' започната од nemir, 23 мај 2010.

  1. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    ме интересира доколку некој знае колку се платени луѓето што работат во пошта, на шалтер?
     
  2. bim00

    bim00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    93
    Би требало да земаат до 30 000 максимум, мое мислење мозе не е така :)
     
  3. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Шалтерски работник 30 илјади? Уф тешко. Навистина не знам колку зимаат но претпоставувам 15 до 20 илјади максимум за шалтер.
    Зависи. Адвокатите си зимаат суми по договор, а тој договор често зависи и од името на адвокатот. Адвокат со богато искуство е многу поскап од млад адвокат. Некои адвокати си живеат скромно баш скромно, а некои имаат куќа на Водно, стан во Охрид, викендичка во Маврово, мерцедесче, ауди, деца што им студираат во странство итн. Се зависи колку има работа, колку случаи ќе земе тој месец и се зависи од неговото име кое чини пари. Адвокатот не е платен од друг, туку колку тој ќе си заработи толку ќе има :) Некои адвокати сами работат, а некои во канцеларии со свои 10тина до 20 вработени помошници.
     
  4. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Колку се платени фармацевтите со факултет кои работат во туѓа аптека? А исто така ме интересира и колку се платени ветеринарите ?
     
  5. zara

    zara Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    Дипломиран фармацефт кој работи во туѓа аптека - максимум 18000. И тоа не даваат секаде толку. Зборам за Скопје. За внатрешноста може и помалку да им е плата. За ветеринарите не знам :(
     
  6. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    За ветеринарите не може точно да се каже, постојана плата имаат само оние во ветеринарна болница, не ја знам нивната точна. Инаку оние кои одат на терен зимаат дневници, зависи колку пати ќе ги викнат. Ако имаат сопствена амбуланта исто зависи...
    Мене ме интересира колку зима асистент на приватен факултет, конкретно ФОН?
     
  7. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Ова истово и мене ме интересира :)
     
  8. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Текстилни работници - околу 10 000 максимум, ако е шеф на погон т.е. бригадирка 2-3 000 плус
    Продавач на прехранбени производи - 9000 максимум
    Доктор специјалист 3-40 000 сигурно :)
     
  9. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Текстилните работници земаат различни плати во зависност од тоа во кој крај од Македонија работат. Главно платите се движат од 5 000 до 15 000 (ова поретко). Зависи и тоа дали си на норма или на час (како доаѓа ова второто незнам..), ако си на норма земаш плата онолку колку ќе си заработиш, ако си на час зависи дали часот ти е платен 40,50,60,70 денари и колку часа месечно имаш работено :)
     
  10. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    фармацевт во аптека (сигурен извор ) над 20 000
    незнам од кај ви се тие мизерни информации дека не даваат 18 000 !!!!!! имам веке некаде спомнато овде порано дека сестра ми е фармацевт и работеше неколку години во аптека сега веке не ама има другарки кои работат и платата не им е ни приближно 18 000 (многу повеке некаде и дупло)е сега ако збориме за некој кој нема лиценца и дипломирал пред 5 дена може да зима 15 000 за тоа што и тоа му е бонус без лиценца не ни смее да работи
    е сега ако некој не прави разлика мегу ФАРМАЦЕВТ и фармацевтски техничар тоа е друга работа за тоа што техничарите зимаат по толку од 14 до 18 илијади (во скопје)
     
  11. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски

    Да, конкретно за Скопје ме интересираше колкава е платата на фармацевтите. Јас сум од Битола и кај нас фармацевтите во аптека се платени 18-20 илјади, а фармацевтските техничари околу 10 илјади. Е сега, оние што работат во болничката аптека нормално земаат поголема плата, околу 30 илјади.
     
  12. LGBT

    LGBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    108
    Во Македонија лекари или програмери, колку се платени? За двете професии сакам податоци.
     
  13. zara

    zara Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    На ФОН - 36000 ( најдобар другар ми е асс таму и толку зимаат).

    имам веке некаде спомнато овде порано дека сестра ми е фармацевт и работеше неколку години во аптека сега веке не ама има другарки кои работат и платата не им е ни приближно 18 000 (многу повеке некаде и дупло)е сега ако збориме за некој кој нема лиценца и дипломирал пред 5 дена може да зима 15 000 за тоа што и тоа му е бонус без лиценца не ни смее да работи

    А за фармацефт да се надополнам. Во Скопје можеме да зборуваме за конкретни аптеки! Најплатени се во Еурофарм каде што почетник магистер фармацефт зима 18 000. Техничарите 15 000. Во Еурофарм во Веро зимаат повеќе но немаат слободен ден. Можеби од тука ти се забуните. Но после 4-5 години работа и зависнот од позицијата, можеби си шеф на аптека или смена расте платата но не од типот wow него за некои 3-4000. А и сами знаете дека како што расте стажот расте и самата плата па тука настануваат забуните. Ако збориме за некој штотуку завршени толку е. Во другите аптеки во Скопје толку е платат од 13 до 16-17 000 на магистри фармацефти. Малку е за трудот што се вложува при студирањето и се случува парадоксот техничар со стаж 20 години да зема многу поголема плата од фармацефтот, но да нема забуни тоа е само поради стажот...Рајна-војвода, само ќе ти кажам - арно ќе беше да земаа ,дури и дупло, но не е така. Не можеш да тврдиш дека газда/рица на аптека ќе дава на фармацефт вработен 36 000 ако неговата работа е само да продава лекови, доколку има некој друга функција во аптеката можеби! Се случува често да газдите се вработени на друго место па им треба фармацефт на чие име ќе се води аптеката, ќе биде директор па соодветно си го плаќа. А и ако е така немаше сите фамацефти да побегнат по Црна Гора и да бараат работа како претставници па на крај ако нема каде во аптека. Пошто факторот магистер фармацефт седи до мене ајде да дискутираме за конкретни аптеки каде што зимаат дупло и каде што работата што ја извршуваат е внес на фактури, издавање на рецепти правење месечни сметки...
     
    На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
  14. macush1

    macush1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    vaka...kolku odprilika(a ako znate i tochna cifra) se plateni:
    DOKTORI/MEDICINSKI SESTRI,
    ADVOKATI,
    BANKARI
    po moznost ako nekoj e od Tetovo da kaze a ako nema neka kaze i nekoj shto e od drug grad :)
    mi treba odgovorov za da ne se zafrknam so rabota na kraj za da znam na koj fakultet da odam
    PISHETE :)
    [mod-kirilica:3rc8q5oh][/mod-kirilica:3rc8q5oh]
     
  15. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Се зависи каде се вработени. Во државните болници/амбуланти значи обичен лекар, без специјализација зема плата околу 15.000, а ако има специјализација, па работно искуство е тогаш му се зголемува платата. Се зависи што е. За програмерите ( и јас сум еден од нив) исто зависи во која фирма работиш и што. Ако си во приватна фирма( пак ќе напоменам различно не плаќаат) околу 25000 е минимум, а ако се вработиш во банка на одржување на системи, или кај мобилниве оператори е тогаш од 60.000 нагоре.
     
  16. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Лекари специјалисти се повеќе платени. Специјалист педијатар на Клиника (како што ми се пожали |( ) порано земал 38 000, па затоа и напуштил.
    Мед. сестри (повторно, на Клиника, не знам дали има разлика од амбуланти и сл) имаат над 20 000, зависи од стажот.
    Мед. сестри во Филип Втори беа најплатени, сега не знам како е, откако се отвори Систина (како клиничка болница). Логично, и лекарите во овие институции се меѓу најплатените.
     
    На macush1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Конкретно во Еурофарм аптеките во Битола фармацевтите земааат 18 000 плата. Толку земаат и во останатите аптеки во Битола, до 20 000 максимум. Во Зегин им е најниска платата, им даваат само 15 000 на фармацевтите :@ , затоа сите бегаат од таму. Ама мене едно не ми е јасно: ако беше вистина што спомна погоре една форумџика дека во Скопје земаат и до 36 000 плата по аптеките, како може во друг град да земаат дупло пониска плата, а се работи за истите аптеки ( пример Еурофарм и Зегин - ги има и во Скопје и во Битола ).
     
  18. Ruza.Ruzica

    Ruza.Ruzica Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    24
    Ме интересира колку месечно заработува дипломиран стоматолог кој работи во туѓа ординација значи не своја?Отприлика...
     
  19. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Колку се платени козметичарите? :?:
     
  20. LGBT

    LGBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    108
    А да не знае некој за лекарите во странство?