1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку се почитува дрес кодот во Македонија?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од girl.23, 4 декември 2011.

  1. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Ако е за така, моја слободна волја е да дојдам по хеланки или тренерки зошто тој ми е стилот де. Не иде баш нели?
     
    На Someonespecial, oblace1, YoungandBeautiful и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Зашо бе? Па кејф ми е во пижама денес... Што има врска? :D
     
    Последна измена: 6 март 2018
    На Justicija, crimson и ivi1987 им се допаѓа ова.
  3. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Па ако и јас конкурирам за иста работа и јас одам во кошула и панталони, а ти се облечеш ко за вечерно искачање и кокетираш со работодавецот... јас или ти ќе бидам оштетена ако ти бидеш вработена? Ќе ти го примети интелектот ли? Заради интелектот ли ќе те вработи? Да речеме, твојот интелект и искуство, не се по ништо поголеми од мојот и, шупрајме тогаш? А, да, те примиле оти повеќе им се вклопуваш во работната атмосфера со миничот, деколтето....јаката шминка ко за вечерно искачање.
    Твојата слободна волја значи и твоја лична одговорност,патем, за твоите постапки и однесување. Не сте ослободени од тоа. Ако има интeлект во неа, очекувам и да и текнало дека сексот продава па, затоа и така отишла на интервју, perhaps.
     
    На Someonespecial, Feminka22, WarriorAngel и 2 други им се допаѓа ова.
  4. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.200
    Пол:
    Женски
    А ти би сакала да работиш за некој кој способноста ја оценува според изгледот? Јас не.
     
    На YoungandBeautiful, Mishela, CaraMia и 2 други им се допаѓа ова.
  5. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Јас никаде не реков такво нешто како болдираново, нема потреба од преувеличување. Ама дека облеката и стилот многу зборува за личноста, зборува. Кај мене ги има во миничи, со длабоко деколте и местење на деколтето кога треба пред некого да се појават во врска со работата. Тоа многу кажува за самата личност, барем според мене.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ич. А девојкава со деколтето и миничот сака за таков да работи?
     
    На Feminka22, ivi1987 и Petra777 им се допаѓа ова.
  7. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Тогаш зошто би плачела за таква фирма каде што менаџментот цени и поттикнува се што си опишала дека тебе ди те деградирало а? Џаст тинкинг:?: и хипотетични прашање донекаде.
     
  8. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Прашањето е што ти бараш така облечена на интервју? Каква фирма, каква работна средина, каков работодавач?
     
    На Feminka22, ivi1987 и Petra777 им се допаѓа ова.
  9. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Правилното нешто што треба да направи работодавецот ако некоја му се појави на интервју во сукњиче и со деколте е да и каже дека тоа не е соодветна облека за на работно место. Не да и се пушта и да ја замара по пораки.
     
    На Feminka22, oblace1, YoungandBeautiful и 10 други им се допаѓа ова.
  10. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Петра е во право. Дрес код мора да се почитува, треба да се работи со памет, а не со минич!
    Ако е така ке улагам у миничи , а не во образование, обуки, курсеви.
    Пред неколку години работев во една фирма и директорот се намурти зошто носиме пантолони и ни рече уште еднаш така да не не види и од наредниот ден да сме ги служеле странките со кафе, а работевме администрација,веднаш дадов отказ и убаво му покажав кај му е местото! Во ред е да ми наложи деловно да се облекувам, но не смее да ми каже са носам сукна и ако ме вработил како администратор тоа ќе работам, за служење по минич нека си вработи кафекуварица! Јас не сум мутава да отидам по патики и тренерки! Убаво го подбрав , ама баш убаво.......
     
    Последна измена: 6 март 2018
    На joy1, Feminka22, ivi1987 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Така се осеќа самоуверено ваљда. Едно правило да "срушиш" соговорник и да го убедиш е да се облечеш онака како што се чувствуваш најмоќно.
    Ова за телефонски важи (може некој помешал) ама ајде. Камишк и подвезици и се е возможно. :emo:
    Ств, има тема за ова?
     
    На zhap4e и ivi1987 им се допаѓа ова.
  12. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.200
    Пол:
    Женски
    Па, очигледно сака штом дошла така. А ако ја вработат заради миничот, тогаш тебе само ти направиле услуга, нели? Оти, тој што вработува врз основ на изглед обично не останува на тоа.

    @ivi1987 сакаш да кажеш дека не си сретнала некого дотеран, среден, кој кога ќе отвори уста ти се лоши? И од друга страна некој кежуал облечен, па дури и во минич и деколте до папок со кој ти е мерак муабет да тераш?
    Премногу генерализирате и површно гледате. Изгледот знае и тоа како да лаже.
     
    Последна измена: 6 март 2018
    На BoaVista, YoungandBeautiful, Mishela и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Имаше една изрека "dress for the job you want, not the job you have".
    Друго, од здолниште соодветно до работа до здолниште за во клуб има разлика, ама и гола да му се појави на работодавецот, тој не треба да и пристапи со такви понуди.
    Трето, тие што не носите здолништа на работа, а носите на секое друго место, од што се плашите? Или и вашите работодавци се такви?
    Четврто, ако не сте таква, зошто ви пречат девојките кои одат на такви интервјуа и добиваат работа на тој начин? За мене тоа е како сосема друг пазар на трудот, еден вид елитна проституција која ниту ме интересира, ниту ми е гајле кој, како и зошто ја добил работата. Единствено знам дека јас не би се ставила во таква позиција никогаш, а ако нејзе и одговара - нека си тера така.
     
    На b.o.n.i, CaraMia и Yowannty им се допаѓа ова.
  14. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Мене изгледот никогаш не ме излажал. Барем во моето опкружување се покажал како точен. И искрено, не ми е баш пријатно и згодно да застанам со некого сред бел ден во минич и длабоко деколте и да правам муабет. Мене ми е непријатно искрено, фрчат гради и нозе на сите страни.
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Човек ако пораснал доволно за да работи сигурно дораснал и во паметот за да знае како треба да се облекува за на интервју и за на работа. Било каде да сретнам некоја со деколте на работно место сигурно оти нема да ми биде секси туку глупа, така да не се расправајте џабе, едноставно е и јасно како ден.
    треба Скромно!
     
    Последна измена: 6 март 2018
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.200
    Пол:
    Женски
    Епа супер тогаш. Само, ако ти не си сретнала не значи дека нема. Јас често се соочувам со оние дотераните чијашто глупост, ограниченост и простоќа не може да ја сокрие ниту една облека.
     
    На YoungandBeautiful, Mishela и CaraMia им се допаѓа ова.
  17. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Работа бара секоја што оди на интервју или нешто друго бара со боринче а?:devil:
    Секој да си ја гледаше и работеше работата подобор ќе беше,ама не ќе гледаме кој како се облекол на интервју и ќе читаме што му пишувало на чело. Претходно работно искуство и cv непознато а и небитно нели? Ако има тема за дрес код и кој како се облекува подбор таму да се прашуваме кој што и каде облекува.:)
     
  18. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Точно, ама правилно е и кандидатката да знае како треба да се облече за на интервју.:) Тоа збориме. Не значи дека тој треба да ја силува.

    Ептем дури. Ама ете, и себе си направила услуга, нели, пошто тргнала во минич и нашла работодавач кој ја “вработил врз основа на изгледот и обично тој не останува на тоа'. :D
    Тука сме со муабетите.:D

    Иначе да, облеката не кажува за личноста и паметот. :) Ама, друго е она ...во минич и облека ко за искачање,друго е да збориме за тоа дека јас сум тип кој понекад се облекува малку андерграунд, пример, има тетоважи, пирс итн. Пошто познавам доволно многу такви личности кои работат доста сериозни работи на кои не одат ама со пирсот,пример, одат со кошули по ракави, коси средени и баш по дрес код облечени. Надвор од таму се..други личности :)
     
    Последна измена од модератор: 6 март 2018
    На crimson, ivi1987 и Petra777 им се допаѓа ова.
  19. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    @DAngel знаеш што е интересна работа? Имам колешка која оди со ултра кратки сукњи, значи буквално на помрднување задникот и излегува (не преувеличувам) и ок е, ако и е така пријатно нека тера, немам ништо против. Ама, истата таа дојде ред мене да ме праша како сум можела да носам широка сукња до под колено, дека ми била селска и како скутале, не сум личела на ништо, како наврена вреќа со компири. Значи нејзиниот минич е ок и замерува што и зборат дека е ту мач таквата должина, ама мојата должина не е ок?
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @ivi1987 баш ти е гајле :D
    Нема ништо поудобно и поженствено од добро искомбинирани миди сукња.
     
    На ivi1987 и CaraMia им се допаѓа ова.