Колку спиете?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од nedzma, 9 јануари 2011.

 1. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема ваква тема, ако има слободно делит.
  Па формуџики колку време спиете, колку часа ви се потребни за убаво да се наспиете и одморите?
  Мене ми се потребни 10-11 часа за убаво да се наспијам и да се одморам, а ако не сум наспана убаво не можам да функционирам цел ден. :)
   
  На love-cat19, Tedi16 и gami им се допаѓа ова.
 2. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  122
  Јас има периоди кога многу малку спијам, а некогаш кома сум по цели денови, како овие денови :lol: .
  Од Нова Година, па наваму јас секој ден спијам до 16-17 часот, а легнувам крај 05-06 сабајле.
  Значи по 10-12 саати спијам. Инаку повеќе сакам да отспивам по 6-8 саати само, ама ќе се одвикнам ајде :).
  Затоа и морам да кажам дека мене некогаш може да ми се доволни 6 саати, а некогаш и 12 ми се малку :lol:.
  И најважно од се, навечер не ми е проблем да седам, ама наутро да станувам :@
   
  На foreverMATH и nedzma им се допаѓа ова.
 3. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.527
  Не повеќе од 8 часа.
  Ретко, освен ако не сум многу уморна, па спијам некаде до 10-тина часа.
  Мразам кога се будам доцна и го пропуштам утрото.
  Не ги сфаќам оние кои спијат до 14h попладне.
  И само се жалат дека се ненаспани и се влечат по дома мрзеливо.
  Животот во спиење им поминува.
   
  На capri, senza.parole, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.719
  Допаѓања:
  53.340
  Пол:
  Женски
  По 5 или 6 часа. Легнувам во дванаесет или еден, а станувам во 6. Сепак има денови кога ужасно ми се спие, па уште во десет навечер легнувам, ако немам некакви обврски.
   
 5. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.911
  И јас како Тренди . И кога сум втора смена во школо , станувам во 8 . Ако станам покасно се мислам дека нешто сум пропуштила :^) :D Најкасно што сум спиела е до 1 . Повеќе не .
   
  На Tedi16 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.740
  не сум спанка(навикната сум да се будам и во 7 часот, обично се будам кога ја слушам мајка ми кога се спрема да оди на работа) а овие неколку дена празнични си поспивам до кај 10 часот, а за навечер седење не ми е проблем, но понекогаш притисокот го кажува последниот збор-бидејки имам низок притисок и сум во кома по цел ден, ама затоа е тука капучиното да ме разбуди и освежи, а и кога сум поспана немам навика да седам дома, ниту преспивам преку ден.
   
  На mizerija му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  454
  И јас исто како тебе,од Нова година па наваму си легнувам 5-6 сабајле а станувам во 15-16 часот :$ а инаку доволни ми се 8 саати за убаво да си се наспијам :)
   
 8. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.407
  Пол:
  Женски
  Спијам колку што ми се спие.
  8 саати ми се доволни, не сакам да си скратувам од сонот, џабе сум го фатила денот ако сум цел ден како ненаспан намќор. Во зависност од периодот, обврските и физичката состојба може да спијам саат или два помалку, ама после организмот ми бара да си надокнадам.
  После исцрпна сесија нормално дека ќе си пуштам некој саат повеќе спиење , кога имам обврски па ќе си скратам.
  Воглавно 8 саати ми се доволни да функционирам цел ден беспрекорно, и со 7 саати сум добра, ама со помалку од 7 саати сон , некаде околу пладне комирам, станувам фотосензитивна и нервозна.
   
  На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  623
  Доволни ми се 8 часа сон за да функционирам нормално! Па така најчесто и спијам, легнувам отприлика во 2 а станувам во 10 и се чувствувам наспиено и подоготвена сум за секојдневието! Понекогаш (најчесто викенди) знам да си допуштам и повеќе часови за спиење (максимум 10 часа) а повеќе од 10 часа можам да отспијам само во исклучителни ситуации (кога денот ми бил екстра напорен, кога не сум спиела претходните денови и сл)
   
 10. Latinna

  Latinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  107
  Па зависи,кога-како.
  Ако вечерта сум била излезена до касно сабајлето цело го пропуштам.Значи ако легнам во 5 сабајле станувам во 1 и нешто.Ама ова не е секој ден.Нормално станувам 9-10.
  Мајка ми мрази кога спијам до 1-2 и некогаш знае да ми ги крене ролетните одеднаш а да се разбудам :lol:.
  (спијам веднаш до прозорот)
   
  На Tedi16 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.177
  Пол:
  Женски
  Потребни ми се 10 - 11 часа за да се наспијам и одморам доволно,во спротивно не функционирам,не дека не ми е проблем и помалку време да спијам,меѓутоа ако не се наспијам доволно,цел ден ми е безвезе.
   
  На Tedi16 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.924
  недоволно.
   
 13. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.394
  Допаѓања:
  70.597
  Пол:
  Женски
  Најмалку спијам 7, а најмногу 12 часа. Но, колку и да спијам, не ми е доволно.
   
 14. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  492
  Вообичаено околу 6 часа, зошто немам многу време за спиење. А после испитна сесија или кога сум на одмор и знам дека немам никакви обврски, знам да спијам и по 12-13 саати. Имам приметено дека баш тогаш кога ќе се утепам од спиење, некако ептен се успивам и не можам да се расонам! Цел ден ми е тапа, па избегнувам да спијам толку. 8 часа, па и 6 ми се доволни за да можам да го поминам цел ден во обврски, а ако ептен ми се спие - мавам едно ness и се претворам во машина! :lol:
   
 15. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  661
  Леле и јас луѓе :$ Најкасно до 1 и тогаш цел ден ми се чинеше дека сум го изгубила,заспана бев целата |-) :| Посебно не ги разбирам луѓето што на лето спијат по цел ден..а ни тие на зима пак (многу долги деновите на зима,па ајде ќе ги преспијам цели :^) ) И јас си станувам кај 8 и пол,9 :) Штом поминат 8 часа јас станата сум.Тоа ми е доволно и немам навика по цел ден да се легачам по кревети.
   
 16. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  498
  Не сум голема спанка. Преку недела си легнувам после 1 часот, некогаш и многу покасно и станувам во 7 и 30. За викенд кога не сум на работа си поспивам до кај 11, да го надополнам недостатокот на сон од целата недела. Инаку немам проблем со функционирањето, една јако турско кафе и денот може да започне.
   
 17. Queen.S

  Queen.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  375
  Значи за спиење пропуштам многу работи знам! Ама кога ми се спие бе :^)
  Спијам најмалку 12 часа....значи до 15 16 часа таман ми се...ама човек бре без работа што да прави ќе спие!!
  Си легнувам касно а станувам 5 6 попладне.... :$ Еве сега се пореметив малце па почнав да станувам у 12 до 1 максимум...ама пак досадно ми е! Боље да си спијам!! :!:
   
 18. thatsmysecret

  thatsmysecret Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  214
  Не сум по спиењето. Преку недела обично си легнувам 12-1.
  А станувам 8-9.

  И јас не ги разбирам оние што спијат до 4-5. Мене до 12 ми е премногу а не па да доручкувам кога сите ручале. :D Тогаш цел ден ми е изгубен и пропуштен.
  Кој рано рани, две среќи граби ;)
   
 19. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.836
  Пол:
  Женски
  И повеќе од доволно :D Спанка сум по природа, меѓутоа за да се наспијам практикувам да си легнам порано да не ми отиде денот :) Сепак, од спиење нема спомени, нели?! :wasntme:
   
 20. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.719
  Допаѓања:
  53.340
  Пол:
  Женски
  Хехе, моето мото Кате, од спиење нема спомени :) Ама нема ни од неспиење, кога си нервозна до даска, па ти иде да искршиш се околу тебе. Затоа златна средина. Од многу спиење мене глава ме боли и денот пак ми пропаѓа.
   
  На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.