1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку спиете?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од nedzma, 9 јануари 2011.

  1. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Најчесто спијам од 6/7 саати (значи легнувам 1 или 2 по полноќ, станувам во 7.30), иако за викенд знам да поспијам повеќе.
    Ама затоа секој ден преспивам саат, два, три преку ден. Превртен ќе ми е денот ако немам попладневна дремка, се ќе ми е наопачки.
    Така да во глобала дневно од 8 до 10 часа спијам :)

    Дечко ми стално ме зафркава што ќе речам еј мене досадно ми е ај ќе си легнам :lol:
     
  2. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    Можам да го преспијам и цеееел ден :lol: спијм по 10 до 12 сати а ми се има случено и поке.. :tmi: важно пред 12:00 не сум станата..( другарками ме зафркава,вели- ти дури да станиш јас ручек имам напраено и цела куќа ја имам средено и детето си го имам искапено и внуците на училиште ги имам однесено па дури и еден сон си има манато :lol: ) голема спанка сум :wasntme:
     
  3. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    Mногу спијам :lol: Во зависност од обврските на факултет, во просек спијам по 8-9 часа. Но сега кога сум слободна, а и летото, легнувам доцна,околу 3-4 часот по полноќ и станувам во 2-3 часот попладне. Не можам поинаку, голема спанка сум. Ако не се отспијам толку колку што му треба на мојот организам, не сум јас, цел ден сум мамурна, изморена, некогаш дури и како болна сум. Затоа си го земам сонот редовно :D
     
  4. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Кога сум у школо, за прва смена, легнувам 12-1, станувам 6:30. :yawn:
    За втора смена, легнувам 12-01, станувам 10. :yawn:
    А за распустов, УБИСТВО! Легнувам 4-5 станувам 12-1 па и 2 !

    Несмеам вака да продолжам! :@ :@
     
  5. Cokolatce95

    Cokolatce95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    131

    Daisy, мој човек ! :rofl:
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Оф камо да кажев, доволно. Јас исто како Росоњерче, легнувам во 12, 1 па некогаш и 2 по полноќ а станувам веќе во 7.30 за на работа. Ама потоа си знам како ми е кога ќе ме фати криза околу 3 попладне, па кога ќе почнам да се проѕевам на работа, подготвена да ме дигнат и однесат кај нилските коњи во зоолошка :)

    Не знам дали е доволно, мислам дека не е, затоа што при крај на работната недела сум ужасно многу уморна. На некој магичен начин и ко за инат баш во петок живнувам, и по обичај знам да излезам, да се „уморам“ онака ептен со неколку пијачки и саботата да си ја отспијам барем до 12. По можност.

    Сакам денови кои човек знае да си ги резервира за ништо. За спиење, лежење, одмарање.

    И мразам кога некој од моите познаници си зема за право во такви денови да ме буди и уште кај ќе ме разбуди па уште и по телефон ми вика „Лелееее те разбудив?? Аман бе што направи? Јас сум од 7 саат станата, епа ништо бе, уживај ај друг пат ќе ти кажам.“ Тииит, тиииит, тиииит....спуштено! Агннн :@
    Ама тоа е веќе друга тема :)
     
  7. dan1

    dan1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    32
    Мене ми е навистина многу чудно кога некој ќе рече дека спие до 1, 2 па и 3 саатот не можам да се замислам јас така...јас сум ти ранобудник човече па и сабајле во 4 да легнам мене ме гледаш до 9 обавезно станата :worried: ама затоа па мака немам за да станам за на работа :D само не можам да преспивам на поручек ауууууу тоа никако два дена после тоа глава ќе ме боли :lol: :!: само навистина некогаш ми треба ден за одмор не за да го отспијам туку за да лежам онака филмчиња да си гледам да си посветам себеси внимание ...ееее тоа ми фали :?:
     
  8. Beckyy322

    Beckyy322 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Спијам мноооооооооооооооооооогу, мајка ми постојано ме кара за тоа моето спиење и затоа користам прилика кога таа не е дома да се изнаспијам до 14-15h. :D
     
  9. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Синоќа си легнав во 4часот, а станав пре пред 15мин ... тоа се 15часа па скоро секој ден сум така :D
     
  10. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Анги, ме изнасмеа :D :D :D
    Јас морам да отспијам барем 9 саати.Ако се помалку или ме боли глава или сум нервозна и неспособна за било што.
    Сега кога не сум на факултет ми е милина. Пред 12-1 не сум станата и јас конечно како човек да се наспијам :D
     
  11. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Сакам да спијам, голема спанка сум... али спијам колку што ми дозволуваат обавезите.Некогаш по 6-7 саати, најчесто гледам барем 8, а за викенд си поспивам и до 12. Мана ми е што неможам да преспивам, ако легнам преку ден потоа неможам да станам без три саата сон... и после незнам дали е ден дали е ноќ цела сум буричканици.
     
  12. UnknownGirl

    UnknownGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    6
    Кога сум слободна можам да спијам и повеќе од 12 часа но тоа ретко се случува и само тогаш се чувствувам максимално наспана и одморена. Но, обично спијам околу 10-11 часа во зависност од обврските :) Се случува некогаш и многу малку време да спијам но тогаш цел ден ми е онака...како да кажам.....напорен.
     
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Поголема спанка од мене, амин.. Буквално можам да го преспијам цел ден и пак да се осеќам недоспиена, заникаде сум, знам! :D А во просек што знам, сигурно 6-7 саати
     
  14. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Па вака
    -Мислам дека повеке од 11 часа неможам да спијам.
    -Обично ми е доволно 9-10 за убаво по кејф да си се наспијам
    Не сум некоја голема спанка, немам спиено после 11 ипол..морам да се разбудам, преспивањето на цел ден ми е како коцкање а и не ми е убаво, бидејки колку повеке спиеш, толку повеке ти се спие ;)
    Но иако викаат дека 8 саати се доволни да човек добро се наспие, сепак не ми е баш тоа веродостојно..
    :)
     
  15. martincencee

    martincencee Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    75
    Преку ден ич не спијам колку и да сум уморна,освен кога сум болна нешто.Навечер обично касно многу легнувам и касно и станувам.Негде околу 10 саата спиење мислам дека ми е идеално,ни помалку ни повеќе!По обичај или мн малце спијам ради колокфиумска или кога сум слободна претерувам 12 саата спиење.Значи од крајност во крајност одам!
     
  16. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    значи коа спијам спијам како труп хехе легнувам накај 5 6 и знам да окапам со спиење и до 4 5 зависи :tmi:
    али кога мора да станам рано а неможам да заспијам боље иц не ни легнувам
     
  17. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Кога сум прва смена можам да спијам и само 3 часа, а нашколо да функционирам беспрекорно дури и лекции да раскажувам, можам да спијам до 10-11 часа максимум, најкасно што сум станала е 14 часот ама ако сум легнала во 5 ама ова многу ретко ми се случува, три пати во едно лето ;)
    Нормално спиење ми е по 7-8-9 часа, ако не сум наспиена убаво ама цел ден не можам да функционирам како што треба, ако имам многу малку спиено крај 22 одма ми се соспива.
    А, ако станам покасно од што сум планирала или сум спиела повеќе од што треба наспана сум ама се чудам колку бргу ми летнал денот и ми е без врска , најубаво ми е чувството кога ќе станам наутро и гледам тогаш денот се буди, и поубаво се организира времето кога ќе станеш порано.
    И така распишувана, заборавив сосема на време, и во име на погорниов муабет, се гасам, и си ветувам дека ќе се потрудам да го слушнам алармот и да станам колку што можам порано, вака можам да си го уништам утре, а не сакам.
     
  18. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Спијам |-) во просек по 7-8 часа и сосема ми се доволни да се разбудам одморена и спремна за новиот ден.А и ранобудник си сум,ги обозавам утрата па станувам обично од 6-8часот наутро,кога и да сум заспала претходниот ден.Утрата,како еден од омилените периоди од денот(покрај самракот) не сакам да ги пропуштам,малку сум оф топик.
     
  19. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Кога сме на училиште спијам по 4-5 часа, толку ми требаат за да можам да функционирам нормално. :D
    А кога сме на распуст, тоа е сосема друга приказна. :rofl: Легнувам во девет наутро, а станувам во шест попладне, додека пак има случаеви и кога воопшто не спијам.
    Стојам на тоа дека од спиење нема спомени. ;)
     
  20. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    рано станувам во работни денови а во викенди максимум до 9 можам да спијам , но не повеќе од тоа, освен кога сум на свадба, нова година или слично