1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку спиете?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од nedzma, 9 јануари 2011.

  1. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.649
    Пол:
    Женски
    Спијам во просек по 7-8 часа и доволно ми е ;)
    Преку ден речиси никогаш не легнувам да спијам, па колку и да сум уморна и ненаспана. Мислам дека се е навика ;)
     
    На Eci15 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Леле МНОГУ! И тоа ова откако дојдов овде. Можеби поради промена на средина едно-друго.
    Порано и 5 часа доволни ми беа. Сега испод 10 часа нема шанси. Мора да се регулира ова некако :x
     
  3. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Од седум до осум ипол часа....ама секогаш ме буди аларм, инаку мислам дека и 13 саати можам да спијам, ама не си го дозволувам тој луксуз :doh: :) и јас никогаш, ама никогаш не легнувам преку ден, затоа што тоа ми е веќе уништен ден, остатокот ќе бидам со главоболка и поспана.... :worried:
     
  4. Biggie

    Biggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    62
    Аааа, јас сум гоолема спанка! 10 часа ми требаат за да се наспијам, а ако сум посебно уморна :tmi: .. Порано си станував рано и се си беше со ред, а сега ништо не се знае. Го мразам ова и мора некако да се порпавам :swear: .
     
  5. ocajna93

    ocajna93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    8
    8 саати..доволно за да се почувствувам наспана и полна со енергија, ма да се случува некогаш тоа да биде и 2-3 саати..зависи од ситуација :)
     
  6. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    5.915
    кога како ...обично кога е учебна година спијам повеќе за викенд а посебно во сабпота ако се вратам покасно дома во петокот ... омиелни денови ми се тие бидејќи работните денови станувам од 9 часот за да стигнам се да направам ..па и да пишам тука :D
     
  7. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Најчесто спијам по 8 часа,но со оглед на тоа дека имам мало детенце кое се буди ноке и наутро станува рано некогаш и помалку.
     
  8. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    до оглед на фактот дека страдам од несоница 5-6 часа можеби и помалку но пак сум одморна и свежа преку целиот ден :$
     
  9. bonbonka17

    bonbonka17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    8
    Uff e mene u nikoj sluchaj ne mi se dovolni 7-8 saati.. toa mi e kao da sum pospala 2 saati :worried:
    Golema spanka sum, nikako da se odviknam..
    Koga neam obvrski vamu tamu uchenje togash spijam po 12- 13 saati...
    [mod-kirilica:3kyc0q0c][/mod-kirilica:3kyc0q0c]
     
  10. ivushh

    ivushh Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    8
    голема спанка сум!! кога не сум на училиштее знам да спијам и до 10 часови или повеќе некогаш хихихи
    а за летен одмор ме нема цел денн!! ужваамм да спијамм
     
  11. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    Гледам од коментариве дека контрирам на сите... Спијам по 2-3 часа кога сум во школо, но често ми се случува и воопшто да не спијам...Се тестирав неколку пати за да видам колку ќе издржам без сон, и најдолго било 38 часа....ама затоа после се изнаспав....16 часа....мајка ми се исплашила па на 5 минути ме проверувала дали сум жива :lol: :D
    а потребни ми се околу 9 часа (во нормални услови) и воопшто немам проблем со станување рано - фала богу :)
     
  12. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Кога сум во школо спијам 7-8 часа, а за викенди по 10-11 :)
     
  13. frutini

    frutini Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    252
    Кога сум на школо спијам од 6-7 чаца а некогаш и помалце. А преку викенди или на одмор по 10-11 часа. Море да ме оставиш би спиела цел ден! хаха Ама секогаш кога спијам помалце од 9 часа се осеќам ко да ме згазил камион! :D :D хахаха
     
  14. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Во текот на неделата спијам 6-7 часа, а за викенд си дозволувам и до 9 часа. Кога морам да стигнам одредени рокови ми се случува да спијам и по само 3,4 часа, ама после поминувањето на роковите отспивам и по 12 часа. :D За мене нема толку влијание бројот на преспани часови, колку што е важно колку квалитетно сум спиела. Ако спијам предолго може да ми се случи да ме боли глава. А, искрено и не обожавам долго спиење, некако се осеќам дека сум можела и нешто поинтересно да направам од само спиење. Понекогаш знам и да подремувам по 15 мин ако сум многу уморна, што јас би рекла спиење на рати :D
     
  15. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Повеќе од што треба :swear:
     
  16. Lady-PinkHeart

    Lady-PinkHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    135
    Со оглед на тоа дека сум без обврски, спијам многу... по 11-12 часа... :worried: Но, не го бива ова... доцна легнувам (да не речам рано наутро) и пола ден го преспивам... И затоа во последно време почнав да си правам аларм, и да спијам максимум 7-8 часа... барем ден да видам малку.. :D
     
  17. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Кога како...знам да спијам и по 10-12 саати и пак да сум недоспана, па истиот ден да си дремнам и на поручек :tmi: ,но си имам и периоди кога неможам око да склопам. Не сум од тие што глава на перница и ги нема, ако си имам некоја мисла или мака оди па заспиј ако можеш, се врткам со саати и оп стигнало утрото. И така додека не ми се реши маката или додека не си се помирам дека нема решение :D
     
  18. Legadema

    Legadema Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    вообичанео спијам по 9-10 часа ама последнава недела како да ме фатил зимски сон, спијам по 13-14 часа кога ке станам сум сонлива, на работа постојано се прозевам ми се спие
    ме фатила спијачката болест
     
  19. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    најубаво ми е кога спијам по 6-7 саати бидејќи после толку време сум свежа,одморена,наспана. Се што е над 8-9 саати не ми годи...колку повеќе спијам толку повеќе ми се спие :?: :?: незнам зашто е така. Во нормални услови спијам токму по 7-8 саати, ама сега неколку месеци дека без обврски спијам и по 12 саати и се будам со зевање :lol: :lol:
     
  20. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Јас сум најголемата спанка во цел универзум, или јас сум жена-Дракула :devil: , зошто по цела ноќ не можам да заспијам штом почне да се разденува одма почнува дремка да ме фаќа и спијам од сабајле до кај 1-2 напладне, но може и да си продолжам и докај 4-5 или така речи цел ден :yawn: .
    Сега дека порано се стемнува неколку пати ми се имаше десено да станам од спиење а надвор веќе е темно и ми треба 15 минути да сфатам кој ден е, колку е часот, утро ли е или вечер и така. Обожавам да спијам, но сепак некогаш кога имам обврски не ми е проблем и по неколку часа само да одморам зашто во такви ситуации времето поминато во спиење го сметам за изгубено :( а кога немам обврски нема зашто да не си поспијам да си се одморам убаво, да си уживкам |-)