1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сте лидери?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 21 мај 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.110
  Пол:
  Женски
  Дали важите како лидери, организатори, предводници, во друштво, во школо, на работа, или почесто играте според правилата на другите? Колку умеете да влијаете на мислењето на другите, да придобиете доверба кај другите, за тие да го прифатат вашето мислење и да ги следат вашите чекори? Колку луѓето ги прифаќаат вашите идеи?
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.341
  секогаш кога треба да се оди негде,да се организира било пто,нема шанси да седам со скрстени раце и да чекам другите да решат.морам нешто да направам,да смислам,да се оистакнам инаку не сум мирна :D така што, би рекла дека сум во лидери,па и лав сум си во хороскоп ;)
   
 3. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.922
  И јас сум лавица :D И не само што не седам со скрстени раце , него повеќе од лидер сум .Не знам зашто и онака само нервози со ова иде :D
   
 4. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  780
  Јас обично оставам другите да одлучат. Едноставно ме нервираат сите тие расправии и несогласувања. За идеи секогаш сум тука да помогнам а колку се прифатени од другите зависи од ситуацијата :)
   
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.851
  Пол:
  Женски
  Зависи од ситуацијата, дали ме мотивира да се борам. За со друштво, неееее, се тоа само се караат, нека решаваат сами, ако треба ќе помогнам, друго, не фала. За на факс, имам дарба да ги средам колегите, посебно ако треба да се заврши некоја работа во најбрз можен рок. Лидер сум за сопствените обврски, не сакам никој да ми соли памет ни да ми се меша. Така некако е моето лидерство.
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.970
  Допаѓања:
  142.112
  Ај погодете. :rofl:
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.081
  Допаѓања:
  61.922
  Пол:
  Женски
  Тоа допрва треба да се покаже(во мојов случај) :?:
   
 8. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.445
  хахахахаааааааааааааааа...............можам само да замислам.... :rofl:
  а во врска со моите способности како лидер...ќе кажам...јарец сум во хороскоп ;) :rofl: ...типичен....професијата ми е лидер лидер лидееееееееер!!!!!најлидер :rofl: и ако јас не ја водам работата или настанот, тогаш го минирам :@ ...има да го нема...да не се деси :rofl: :rofl: :rofl:
   
 9. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  13
  zavisi do situacijata...za nesto sto vredi da se organizira da lider sum,a za nesto sto mi e pritisok i obvrska dodeka site treba da gi organiziram a ne mi znaci tolku vo zivotot sredbata a drugite ne se zamaraat,nekako labava sum cekam drugite da bidet lideri...zavisi do situacija...a vo vrskata da se osekam kako lider :)
   
 10. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.110
  Пол:
  Женски
  Јас ја отворив темата, па како што е редот и јас да одговорам на неа. :) Се сметам за лидер и во друштво и во школо. Кога се организира нешто и јас како што напиша некој погоре, не можам да седам со скрстени раце и веднаш излегувам со мои идеи кои најчесто се прифатени од другите. Често ми се обраќаат за решавање на некој проблем бидејќи таква сум веднаш ми свети сијаличката со идеја и решение. За во врската можам да кажам дека на почетокот ептен бев водичот, се јас се слушав, што кажев тоа беше. И сега не дека не е така, ама малку и нему му пораснаа роговите и сега сме повеќе изедначени. :)
   
 11. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  73
  Пааааа кога како... Во последно време организирав многу настани но се тоа на крај резултираше со невидени нервози... Тешко е на секого да му погодиш :emo: Затоа во иднина не планирам да се замарам со вакви работи, други нека организираат а јас ќе си одлучам дали тоа ми одговара или не :lol:
   
 12. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.212
  Допаѓања:
  41.767
  Со оглед на тоа дека бев претседател на одделение во основно, средно, а на факултет координатор на групата, секако дека сум :rofl: Смешно ми е тоа што никогаш не сум барала да бидам тоа, ама луѓето понекогаш имам чувство дека гравитираат околу мене. Не во егоистична смисла на зборот, туку дека често налетувам на такви кои секогаш ме консултираат, прашуваат, сакаат јас да организирам... Сите 4 години на факултет, за родендени само јас и уште еден мој колега се организираме за купување подароци. Другите чекаат и молчат. За било каква акција и ре-акција за одложување испити,промена на предмети, герилски акции :)сум покревала иницијатива. Не знам дали е тоа лидерство, но како и да е, сметам дека положбата во која некогаш и ненамерно си се ставаме, не е баш едноставна.
  Координатор и лидер на групи сум била на мал милион проекти. Ми доаѓало да им треснам по една на сите што ескивирале, ама ајде оди разбери се. Секогаш ќе има некој што се шлепа, а некој што ќе води.
  Како дупли лав, имам пренагласена потреба за контрола, па дури и кога имам куп обврски, не дозволувам некој да ми се меша во разрешувањето на истите.
  Ме нервира кога ме доживуваат како арогантна, само затоа што ќе спојат лав+ внимание и предрасудите почнуваат :)
  Да се биде лидер, и да се почитува индивидуалецот кој те следи е сепак благородна работа.
   
 13. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.309
  Допаѓања:
  5.761
  Зависи :)
  Ако треба негде да се патува знам да се убацам негде и ако видам дека сите ќутат ќе предложам нешто :) Иначе по дома сум нешто како лидерче,кога ми е досадно за викнед и одма организирам негде да одиме до село ваму таму да мрднеме негде :D
   
 14. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Добро прашањ-Да се сметам за лидер во целост сум организирана,бестрашна,и многу упорна и што е многу битно не потклекнувам на ниту едно машко во поглед на работата и лидерството.Напротив докажувам дека како жена можам да успеам исто колку и нив и погоре од нив.Понекогаш има нешта за кои не вреди да си го трошиш времето и да лидеруваш- за да некоја ужива и се издига на твојот труд и да биде лидер на твојата мака...
   
 15. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  lider? pa mozebi i sum llider.. vo odredeni situacii. vo drustvo sekogas mene me prasuvaat za idei ili za bilo kakov sovet/mislenje (sekogas sum on-line i znam da smislam otkaceni idei za malku vreme :lol: ).. doma da, i toa kako :D , najmalata sum pa sekogas mojata zelba za niv bese naredba ]:) .. a vo vrska, ponekogas jas a ponekogas toj...
   
 16. SashaFierce

  SashaFierce Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Моите соученици од школо ме научиле како најпаметна и најспособна. :D Да. Во секоја група сум лидер и тоа воопшто не ми смета. Учениците се потпираат на мене иако тоа значи скоро јас ја завршувам работата али си давам јас обврски и на другите деца и ме слушаат :rock: Некогаш се обидувам да ја препуштам работата на другите ученици по препорака на наставниците али едноставно не можам да гледам како лошо ја изработуваат и тотално се неорганицирани!
  Тотално себиси се гледам како лидер, а можеби и некој ден како газдарица. :)
   
 17. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.806
  Не сакам да сум лидер, ама некогаш несвесно се наметнувам и ме слушаат другите. Дури некогаш кога ќе треба да се прави нешто групно, ме бараат да ги организирам и претставувам, а јас тоа баш и не го сакам :?:
   
 18. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  Да, ама сега не сакам да се фалам каков лидер сум. :lol:
  Прочитав малку погоре дека форумџиката ги организирала на училиште и во тоа сум се пронашла целосно. :)
  А и мораат да ме слушаат бидејќи ретко знаат како целосно се да испланираат. Само некогаш ми идат и преку глава, а тоа ме нервира премногу :envy:
   
 19. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  1.067
  Допаѓања:
  731
  јас и лидер :^) -два различни поими :!:
  никогаш не сум се обидела а не ни планирам да се најдам во улога на лидер...неможам да организирам нешто бидејќи ке треба да очекувам секакви реакции од останатите а тоа не го поднесувам,не трпам некој да ми дава критики за нешто и да кажува дека можи подобро да направи нешто од мене
  сите ме знаат како мирна и мила девојка која никогаш не можеш да ја видиш како се кара со некој поради организирање на забава,излет и сл.
  но иако не сум лидер во друштвото многу брзо ке спријателувам со луѓето и никогаш не ме забораваат :$
   
 20. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  697
  јас не сум од оние што можеш да ги сретнеш во групи,еден играч сум,останувам по страна,посматрам ,премногу сум несаинтересирана за било што за да бидам лидер,а можеби и малку неодговорна,молчалива,плашлива :wasntme: :$ ..Али кога нешто станува збор за мене и многу ме интересира е тогаш богами сум ко детектив :D ..МИСТЕРИЈА !