1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сте полни со самодоверба?

Дискусија во 'Сингл' започната од anichka94, 17 јули 2012.

 1. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  7.045
  можеби и има веќе ваква тема..
  но ме интересира каква личност сте вие
  дали имате храброст да го направите првиот чекор
  Колку често прва му пишувате на машко
  колку често прва му се јавувате.му викате да излезете (се разбира кога се работи за почетна фаза)
  Дали сте упорни и колку се трудидите да му се пикнете под кожа ?
  Лично јас не можам никако да му пишам на машко прва, ни да му се јавам, ниту пак да му речам да излеземе...мислам дека така ке добие впечаток дека сум напалена курва или ке му станам одбивна
  знам дека ништо не губам едноставно се плашам да не бидам одбиена
  како да си ја зголемам самодовербата ?
   
 2. sm1zla

  sm1zla Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  730
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  исто и ја..Ја нз..Мене гордоста не ми дава ја прва да пишам или да ме јавам аа тоа да не праиме муабет за да го питам дали сака да искочиме..Нз луѓе ја загубив самодовербата..Па кажувајте шо да правам..?? :(
   
  На ..Queen..1998 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Cloee

  Cloee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  35
  Истo и јас :worried: Премногу размислувам,што е многу лошо :doh: .Еве пример никогаш на машко прва му немам пишано.Ете од страв си мислам,а што ако не ми врати ке испадне глупо,дека ја му се пуштам...Или па ако има некој во близина што ми се свиѓа(дури некогаш и коа нема :x ),се укочувам,не можам да зборам,и ако отворам уста ко гласот чуден ми е некако тивко зборам,ко несигурна во себе,што уствари и така е. :(
   
  На ..Queen..1998 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.293
  Пол:
  Женски
  Девојки се што треба да направите е да се опуштите, и да не размислувате за тоа дали можеби ќе испадните глупави или незнам што друго. Еве јас ќе се земам за пример, јас да не му пишев на мојот сегашен дечко дали сака да излеземе јас мислам сеуште ќе чекав тој да ме покани :D . Инаку слободно ако има некое машко што ви се свиѓа пишете му, немора веднаш да го каните да излезе со вас, туку почнете општи муабети, за тоа што го интересира, што прави во слободно време и полека полека прашајте го дали сака да одите на кафе, ако речи не голема работа, не е тој единстевното машко на светов мислам :D Така да немате од што да се срамите или па да немате самодоверба :*
   
  На Summerlover, bojanalove и SimonLimon им се допаѓа ова.
 5. Stoimenovska

  Stoimenovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  2.182
  Кратко и јасно:

  МНОГУ.
   
 6. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.121
  Допаѓања:
  76.431
  Пол:
  Женски
  Јас сум празна. :D
  Никогаш прва ни сум пристапила ниту пак тоа некогаш ќе биде. Секогаш си викам Ај седи си мирна, не се глупирај, тој тебе ќе те сакал... да му се допаѓаше самиот ќе ти пријдеше.
  И тука завршува се, уште непочнато. :D
   
  На ..Queen..1998, LittlePinky, buuuce28 и 4 други им се допаѓа ова.
 7. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.991
  Допаѓања:
  4.800
  Пол:
  Женски
  Ако ми дошло да се зафркавам зш да не пишам прва ? и јас сакам да се насмеам некогаш, инаку сериозно со некоја намера нема шанси. Не поради нешто друго туку човек што не ме забалежува нема шанси да го забалежам, збиен распоред од обврски и мисли така што треба ептен пред мене да застане па, да го приметам, инаку тешко.
   
 8. ***nekoja***

  ***nekoja*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2015
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  873
  Пол:
  Женски
  исто никогаш не сум пишала прва или пак да викнам да излеземе тоа никогаш причината е таа исто како ти што кажа.....
   
 9. EminemsGirl

  EminemsGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2016
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  1.163
  Пол:
  Женски
  Доволно сум горделива , упорна и со голема самодоверба и ич не ми е страв или срам да му пишам некому ама само додека стварно ме интересира, ако не врака мени исто доџе затоа кога тој ке ми пишува следува мала одмазда и јас нема да му вратам :)

  Но повекето не се замарам сега не ми се баш интересни ахаха.

  Гордоста моја мислам дека ке ме уништи :^)
   
  На S_997 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  10.447
  Пол:
  Женски
  Еднаш ми се има десено да му пишам на дечково што ми се свиѓа и тоа чисто за да го прашам нешто професионално и не го развив разговоров пошто ептен срам ми беше..и кога и да го видам глупост некоја кажувам и се понашам ка чудак тежок, пример последниов пат дојде до мене и проба да ми направи муабет а јас толку се успаничев што му реков само да? и си ја брцнав главата во телефонот и виде не виде си замина, и мислам дека од тогаш се откажа (facepalm):headbang:
   
 11. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.582
  Пол:
  Женски
  Полна сум со самодоверба се додека не почнам да симнувам делови од гардеробата..колку повеќе слеквам. толку повеќе ми опаѓа самодовербата:(
   
  На one_girl и Petra777 им се допаѓа ова.
 12. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки
  Задоволително. Ок си е.
   
 13. Sashko1992

  Sashko1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2016
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  1.523
  Пол:
  Машки
  Ич не сум полн со самодоверба.
   
 14. Oscar Lady

  Oscar Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2015
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Имам. Можеби и премногу. :)
   
 15. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки

  Билдај ја момче. Што е проблем? Млад си .. нема смисла да немаш ич самодоверба.
   
  На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sashko1992

  Sashko1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2016
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  1.523
  Пол:
  Машки
  Па нема некој проблем, само што премногу сум самокритичен, ама таков сум за се во животот, не само во врска со мојот изглед.
  Ама ако за некоја сум ептен заинтересиран, знам прв да и пријдам, да и пишам и да и се јавам да излеземе, впрочем тоа и го правев со претходните девојки со кои сум бил.
  А лоша особина ми е што не сум многу наметлив и упорен, лесно се откажувам ако не видам во брзо време позитивна реакција од другата страна.
   
  Последна измена: 22 септември 2016
  На Maca_<3 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.121
  Допаѓања:
  76.431
  Пол:
  Женски
  Ист си како мене само во машка верзија. :D
   
  На Sashko1992 и Maca_<3 им се допаѓа ова.
 18. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  16.150
  Немам самодоверба, морам да поработам на неа, не знам како ама морам.
   
  На Sashko1992 и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
 19. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.047
  Пол:
  Женски
  Кога сум сигурна во себе преполна сум со самодоверба.
  И кога не сум си терам така ама со сомнеж.
  Самокритична сум понекогш , ама ретко да го изнесам пред други.
  Без самодоверба мислам секој човек би бил само газен.
   
  На crazylady, MilaP, Blondie.18 и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  5.806
  Пол:
  Машки
  Само на кратко да нафрлам али како што забележав во некои коментари треба да се направи разлика повеѓу:

  1. Confidence
  2. Self-esteem
  3. Courage

  Пишете на гугл речник знае подобро да ви објасни :D

  Али што се однесува дали јас имам самодоверба за пристап до девојка .. па да имам, затоа што долго време го праам тоа и сум прошол низ доста ситуации така да веќе е рутина и имам самодоверба, т.е. секогаш знам дека ќе успеам ( колку и да звучи ... ) :D

  На пример:
  Кога би мѕ рекле на ;Мајкл Фелпс да исплива 1км ... он има самодоверба да го направи тоа, цел живот го прави тоа и е еден од најдобрите пливачи ..
  Но за мене да испливам 1км е тешко .. и ми треба доста храброст да го направам тоа.


  Али ако си почеток ти треба Courage .. а self-esteem нема никаква врска со confidence.


  Така да за самодоверба решение е да се направи тоа ... мора да се почне од некаде. Али треба храброст првиот пат. После како проаѓа време со искуство и поголемата способност скил сет, за соочување со предизвикот доаѓа самодовербата :D

  Епа драги момци и девојки ,,, во акција :D
   
  Последна измена: 24 септември 2016
  На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.