1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сте суеверни?

Дискусија во 'Религија' започната од manevska.mila, 4 март 2010.

 1. manevska.mila

  manevska.mila Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  20
  Колку сте суеверни и дали се молите?
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.792
  Допаѓања:
  65.502
  Пол:
  Женски
  Прекрстувам прсти кога ќе помине брза помош со придружното не примам баксуз, кога има мртво животно на улица кога поминувам се фаќам за коса и копче падне коса не падне. А поим немам зашто :lol: Ама ете навика. И чукањето во дрво обавезно. За молење се молам стално.
   
 3. manevska.mila

  manevska.mila Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  20
  heheh ova so kopceto mi dojde smesno zs go imav zaboraveno no go znam :)) a da i jas se molam i mnogu mi e ubavo na nekoj nacin si olesnuvam i pomirna sum :))a isto taka veruvam i vo Boga.
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Не сум суеверна,затоа што тоа е потсвесна работа и не е реална,инаку се молам често.
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Можеби сум суеверна ,ама одредени рабти ми останале како навика,пример чукање во дрво,поместување од место кога се збори за нешто лошо,ама мислам дека има оправдување за сето тоа:нели веруваме во Бога,па тогаш мора да веруваме и во останатите натприродни работи,дека тие се случуваат,суеверието е дел од тоа!
   
 6. manevska.mila

  manevska.mila Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  20
  hheheh da :)) POZZ
   
 7. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  јас сум многу суеверна и верувам во такви работи,се молам секоја вечер и ми помага
   
 8. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Не сум многу суеверна,но понекогаш знаам да чукнам во дрво три пати .ВЕРУВАЊЕ.
   
 9. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  крајно сум иреволтирана од реакцијата на една мајка (моја другарка), ја видов со бебенцето и такво мало срце тоа ми се насмевна и јас и викам- Леле види го срце колку е убав! и кога почна таа-- Речи машала!!! бла бла а луѓе тука, резил....ко којзнае што да направив...цела мака да е поголема од што викаше таа детето почна да плаче...па извади крстени води...кибритчиња и незнам...што да ви кажувам повеќе...
  Па, ме интересира што мислите вие за ова?
  Дали верувате дека ако не речеш машала или таму некој си други изрази ( како на примерЧ да го с*рат кучињата!!! :lol: ) дека нешто лошо ке се случи?
  И дека луѓето со сини очи прават да паднеш на зарек!
  Што е всушност ЗАРЕК!!!???
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.015
  Допаѓања:
  198.829
  Пол:
  Женски
  Не знам што е зарек, ама знам дека мајка ми ми велеше да носам гаќи или маица наопаку, против зарек, и да го мијам навечер лицето трипати, исто против зарек, а не сфаќам сеуште зошто... лицето ионака си го мијам секоја вечер без исклучок, ама чисто од хигиенски причини, а гаќи или маици не носам наопаку...

  Знам дека за бебињата особено има такви суеверија, и не можам да се начудам... само имам приметено и јас самата дека ми останало, кога ќе видам некое бебе, и ќе речам, колку е убаво, срце, морам да речам машала, повеќе од навика, отколку што навистина знам кое е значењето на тоа...

  Како и да е, мислам дека другарка ти е премногу опседната со тоа, а ти немој да се нервираш и да си земаш присрце... да знаеш само колку такви работи има, ехеј... и никој не знае зошто така се прави, а сите прават... зборувам општо, за сите тие суеверија што владеат кај нас, особено во врска со бебињата...
   
 11. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  не дека си земам при срце...само многу ме навреди тоа демек ете што не реков машала од тоа и се расплакало бебето...а всушност беше од тоа што таа се развика...
  и на што личи тоа да мафташ со кибрити на сред кафич...глупост!
  немам деца...ама кога ке имам милион% сум сигурна дека тоа нема да го правам...мене би ме налутило ако некој ми рече за моето дете- да ти го с*рат кучињата!!
  и фала богу никој лошо не мисли...но тоа машала не е ни македонски збор...баш ме интерисира како не им паѓаат децата на тој Зарекот! по другиве земји?!?!?
  ок, ова јас да си кажам само што мислам...не е темава само за деца...
  тука спаѓа и она помрдни се од местото...
  во некој ироничен контекст и јас го користам...ама навистина ми е глупаво...
   
 12. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Имам навика кога ќе загледам мало бебе, да викам „ Пу, пу да не го урочам “ :) Мислам, така се вика кај нас, за тоа машала не сум чула досега :) Ама мислам дека за исто се мисли, демек да не се урочи детето :)
  Инаку тоа ми е навика , јас не верувам во такви работи, демек зелени очи урочувале, вакви не урочувале, дрн дрн јариња. Во местото каде што живеам има многу бајачки против уроци :))))
   
 13. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  i jas isto koga ke vidam bebence vikam"pu pu da ne mu se uroci",ne za drugo da ne se navredi majkata,kako vo tvojot slucaj :D inaku ne veruvam koj znae kolku vo tie sueverija,ama ete ostanalo od damnina,toa ni e tradicija,adet pa zaso da ne se ispocituva..ali da ne se preteruva so vikas ti vega,pred cel kafic da mavta so kibritcinja :D ama od kaj da znaeme koga ke bideme majki moze i nie ke bideme isti kako nejze,da docekame pa da vidime :P
   
 14. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Добро нормално е така да се вика,не се мисли лошо со тоа.Секој си е различен,а очигледно жената си правела ритуали,мислејки,стравувајки да не и го урочат детето.Незнам за мене искрено тоа со ритуали против уроци ми се глупости,верување во нешто што не постои, е сега ке постои ако веруваш ако не нема да постои,се е до вербата.А мислам кој би мислел лошо за мало дете,кој не сака деца?
   
 15. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  Јас не верувам во такви работи, но сепак викам пу-пу машала, од пуста навика, а не за да не го урочам детето. Тоа е во психата на луѓето и оној кој верува во тоа, длабоко е уверен дека постојат тие уроци и затоа се плашат, но мислам дека ако се каже некој убав збор не значи дека ќе му се случи нешто на детето. Ај кога нас некој ќе ни даде комплимент да не го прифаќаме, да викаме ауу поплукај да не ме урочиш :D
   
 16. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Верувам,не верувам :roll: кај мене таква е работава!Но секогаш велам машала и такви слични работи,повеќе од навика,ми останало тоа од мала,сите викаат, викај и ти :) Ама да ви кажам право сум била урочена многу пати,и ме носеле на бајачка,па никогаш не велам поплукајме или речи машала.И не носам маици и гаќи наопаку :D
   
 17. Lady-Sweet

  Lady-Sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  90
  сум...онака :)
  иначе се молам,нема ништо страшно во тоа ;) и верувам во Бог... ;)
   
  На MileyCyrus1Fan му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.919
  Допаѓања:
  32.535
  Пол:
  Женски
  Не сум суеверна.
   
 19. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  71
  sueverieto e veruvanje oblik na religija,vsusnost ova veruvanje spored biblijata e osudeno od strana na bog bidejki vo isto vreme ne mozes da sluguvas na dvajca bogovi bidejki edniot ke te zasaka a drugiot ke te zamrazi,ili pak uste e kazano od eden izvor ne moze da tece i blaga i solena voda.vsusnost sueverieto e flertuvanje so neprijatelot na bog.jas licno ne sum sueverna,i ne veruvam vo takvi raboti.a sto se odnesuva za molitvata toa e licna komunikacija so bog-i mojot odgovor e da se molam
   
  На MileyCyrus1Fan му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Не сум суеверна.. порано како дете можеби од незнаење сум го повторувала она што го правеле другите деца.. ама сега не... не знам друго што би додала на тоа. :geek: