1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сте суеверни?

Дискусија во 'Религија' започната од manevska.mila, 4 март 2010.

  1. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
     
  2. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Суеверна сум и тоа како.

     
  3. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Да суеверна сум и тоа многуууууууууууу.
    Си носам маичка на испит која ми носи среќа,станувам на десна ногу,влегувам со десна на испит,чукам во дрво трипати.....и уште многуууууууууу
     
  4. butterfly.mimi

    butterfly.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    102
    Не сум суеверна ама кога ќе видам црна мачка се фаќам за коса и кога некој ќе каже нешто лошо се мрднувам од место.
     
  5. LaLy

    LaLy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    40
    Да суеверна сум и тоа многу,изгледа затоа што сум OCD,па имам многу така мали ритуалчиња.Редовно чукам у дрва за нешто лошо коа ќе стане збор,на тест со десна нога влевам,се фаќам за коса коа ќе видам мртво животно.Ама за црната мачка не се согласувам.Имам дома црна мачка и никогаш не сум била суеверна,дури во Англија ги сметаат за среќа доколку ви го прекршат патот.А инаку не минам под скала,не отварам дома чадор..абе знам дека се глупости и живото е многу подобар без нив ама не можам да се оттарасам :D
     
  6. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Cе молам,чукам во дрво 3 пати и понекогаш не ке можам да спијам и се мијам со вода 3 пати на лице,дека сум фатила на зарек :wasntme:
     
  7. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    малце да кога ке ми го прекине патот црна маЧка Чукнувам 3 пати подалеку од нас :D :D и да се молам
     
  8. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Не се сметам за суеверна. Единствено од некоја навика која ми останала од детството (гледајќи и слушајќи други) како чукање во дрво и поместување од место, влегување со десна нога. Не верувам во несреќа од црни мачки и секогаш прва сум поминувала кога ќе пресече пат, а не сум ни знаела дека суеверието ''налага'' фаќање за коса кога ќе видиш мртво животинче.
     
  9. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    Да сум. Незнам колку и незнам дали е тоа грев или не е добро или слично. Ама ми влијае еден вид психолошки. Може во тоа суеверие нема никаква вистина но ме смирува самата помисла, дека ете штом ке чукнам во дрво нема тоа можеби да ми се случи. :angel: :?:
     
  10. sweetyears

    sweetyears Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    45
    Сум суеверна.Како и сите други тоа општото чукање во дрво,поместување,црна мачка ако помине и ред други работи.Исто така многу често кога нешто сакам и Оче Наш си ја кажувам мислам дека ми помогнало во поголем дел од моите барања или само така јас си имам сфатено. Но како и да е јас верувам во Бог
     
  11. twisterworp

    twisterworp Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    19
    прво да ти појаснам неколку работи зашто гледам дека не знаеш и не се лути што реков вака
    прво:молењето не е суеверие јас се молам постојано и во себе и на глас кога сум сам
    и ГОСПОД ми помага постојано
    второ:суеверијата се пагански работи останати од нашите предци кои јас ги изкоренив и искоренувам
    мораш да бидеш внимателна паганите македонци верувале во суеверија
    јас како христијанин не верувам а причината за молењето е кога ГОСПОД веке слуша се
    нели веке знаеме семокен е се молиме за опроштај на гревовите и за некоја помош
    каква и да е ако човек е свет или има најдено милост кај БОГА ТОЈ му помага а кој згрешил и не се кае кај него пагја чашата со гнев БОЖЈИ
    Давид се молел крал на израел
    Илија се молел пророк БОЖЈИ
    сите се молеле БОЖЈИ луге
    дури и ИСУС се молел и ти тоа најде да го ставиш во суеверие?
    те молам
    поздрав и БОЖЈИ благослов
     
  12. twisterworp

    twisterworp Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    19
    Луѓе паганите сте ли ?
    Не верувајте во овие работи,молете му се на ГОСПОД, овие работи се останати од словените пагани,пред да се покрстат ве молам покајте се и престанете да правите вака и јас имав компулсивност.
    Ама се борам човек дур е жив се бори се и сешто имам видено и ГОСПОД ме извадил од челични раце
    аман.
    Покајте се во името на ИСУС ако право верувате и сигурен сум дека ГОСПОД ќе ви прости и прекинете со паганските работи на нашите предци.
     
  13. Buttterfly

    Buttterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    776
    Се молам често за најразлични нешта :)
    А,за суеверието - паа - можеби :wasntme:

    Секогаш се фаќам за црвено кога поминува болничка кола.
    Кога црна мачка ми помине пат се враќам три чекори назад и фрлам каменче.
    Кога видам мртво животно се фаќам за коса.
    Чукам во дрво трипати.

    Сметам дека тоа се бабини деветини но сепак - навика :)
     
  14. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    5.915
    Малку суеверност , малце навика зависи за што.
    Пред спиење си се молам на иконата во собата.
    Секоја втора недела одам со баба ми во црква да запалам свеќа , и за празници ..
    Кога се ќе излезе во ред нешто за кое сум се молела си помислувам дека Господ ги слушнал моите молитви ..
     
  15. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Мислам дека суеверието е нешто најглупаво...значи луѓе викаат дека да се верува во бог е глупост ама да се верува дека една црна мачка може да ти го уништи животот не е глупост нели??
     
  16. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Суеверна сум , можам да кажам и премногу. Кога ќе видам мртво животно секогаш се фаќам за коса и заб да не ми попаѓаат , имам среќен џемпер , среќно пенкало , среќен молив , среќен ден. Но понекогаш се замислувам и длабоко во себе знам дека мојот успех не се должи на моите среќни предмети, туку на моите постапки и мисли, но пак верувам во тие работи дека ми се среќни, можеби така ми е поубаво да мислам , не знам зошто.
     
  17. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Како прво, суеверност и молење немаат благе везе едно со друго.

    Јас нити сум суеверна, нити се молам зошто немам таква потреба. Не верувам дека ако пројдам под скала ќе ми се случи несреќа, или дека ако видам црна мачка што ми го пресече патот е лош знак. Ама со сигурност знам дека ако се ѕверам во мачката да видам кај ќе иде, ќе ме лупне кола.

    Во молење не верувам, верувам само во позитивно насочени мисли.
     
  18. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    се помалку и помалку, колку повеќе почнав да созрејувам се помалку станував суеверна иако и како помала и зелена и не бев многу.
    особено во магии, клетви не верувам.
     
  19. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Па да речеме дека сум, поточно порано бев а сега веќе некои работи ми се навика па несвесно ги правам, незнам што би издвоила сега, ама ете сум. А за молење се молам, не секој ден ама се молам секогаш кога имам некоја тежина и молењето ме смирува
     
  20. plawa

    plawa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    130
    Само пред испит...