1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сте суеверни?

Дискусија во 'Религија' започната од manevska.mila, 4 март 2010.

  1. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Суеверија

    Јас пак имам слушнато дека луѓе не само со зелени, туку и со мешана боја на очи не смее да гледаат бебиња во очи. Не знам дали ги плашело, несреќа, урок или што...важно постои такво нешто.

    Не верувам во суеверија нешто особено многу, но тоа со бебињата ме има подзамислено не од причина што ми е верно, туку како и Vega, страв ми е мајката да не ме испердаши. :D
     
  2. LostInThePast

    LostInThePast Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    56
    Суеверна сум,многу.
    Кога ќе се исплашам од нешто,обавезно морам да си ги "цуцнам" ушите и си потплукнам во градите.
    Се прекрстувам кога ќе видам како носат мртовец во црква или на гробишта,потчукнување во дрво и поместување од место кога се збори за лошо,да се вратам три чекори назад и да плукнам во земја кога ќе видам црна мачка како ми го пресекува патот,кога рика магаре се фаќам за коса и друго :)
     
  3. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Се молам...

    А во врска со суеверието паа можеби, ете останале навики,
    поместување од место, поплукување во гради, чукање во дрво.....
     
  4. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Понекогаш сум суеверна, кога станува збор за црни мачки, кога треба да се чукне во дрво или да се поместам од место. :)
     
  5. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Можеби и повеќе од потребното :( :(
     
  6. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.214
    Пол:
    Женски
    Кога ќе помине црна мачка покрај мене, потсвесно си мислам леле ќе ми се деси нешто грдо ама за среќа тоа чувство ме држи неколку минути :lol: или пак ако каже некој лошо, веднаш пу пу пу или чукам во дрво..тие навики ми останале од кога бев дете и некои сеуште не може да се искоренат..
    Едит: не сум премногу суеверна, но верувам во суеверие..на скала од 1 до 10 ќе типувам на шест :D :D
     
  7. tonicka

    tonicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    13
    Суеверија

    Ne sum sueverna no mm e sueveren i za dvajcata :D Ne mi se veruva covece eden den trgnuvame da odime na kafe kaj edna drugarka i covekot odednas izleze od kola i mi vika,ti odi sama jas ke sedam doma.Abe sto ti stana mu vikam.Komsikata ,onaa baksuzon mi go presece patot,ic ne izleguvam denes od doma. :D :D
     
  8. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Суеверија

    Јас по обичај си викам машала и ќе се обидам да го објаснам овој збоп- тоа е турски збор Mashallah и значи нешто како напредно ( па и уште да напредува) така нешто слично!
     
  9. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Суеверија

    За суеверија да не почнам да ги редам сите што ми ги имаат кажувано.
    Тоа со бебињата јас од навика си викам Пу, пу, да не го урочам. Порано додека баба ми беше жива, против уроци демек ми велеше Да те се*ат кокошките.
    Како помала често ми облекуваа гаќи, маици на опаку против уроци било.
    Потоа едно така да го наречам суеверие да не се гледаш навечер во огледало. Знае некој за ова да го пообјасни?
     
  10. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Суеверија

    Го знам ова со огледалото ко демек не чинело навечер да се гледаш, ти ја зима убавината. :lol:
     
  11. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Суеверија

    за суеверие..јас знам само дека оние кој се роден на ист денн на пример близнаци..не можат да присуствуваат на венчавањето во црква на другиот или ако се родени на ист ден..за пример брачед ми и брачеда ми..кој се родени на ист ден само 2 години разлика..и брачед ми не бече в црква кај брачеда ми
    -.-..исто сега брачеда ми ќе прај свадба и таја е близначка...и баш го прашавме попот дали да присуствува на венчавање..тој рече..дека сето то е глупост..хД..и јас истото мислење го имам!.
     
  12. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Суеверија

    леле иссто како кај мене ,кога бев мала се живо ми облекуваа наопаку,мислев дека така се носат гаќите и маиците а оно да ти биде против уроци.
    Е сега тоа за огледалото ијас го имам слушнато демек ако се огледуваш ноќе „ќе ја загубиш убавината“(е како ,хаха)

    А она за урокливи очи-луѓе (децата) кои биле одбивани од доење ,па повторно ставани на града за „само малку да цицнат“колку да се смират да не плачат кога ќе пркнат урочувале.
    Е сега има тука поглед во нос-сопствен(си го погледнуваш носот за да не урочиш некој),потоа
    Гасење на кибритчиња во вода и миење на „урочениот“ со истаата вода и ред други тракатанции.

    Не сум „многу суеверна„ама знам да си ги измијам децата со крстена вода кога ќе одиме кај една моја пријателка.Ај што има зелени очи,ај што и се како на зејтин(убави очи)ама и многу им се чуди на децата
    „леле колку сте големи,убави и дрн-дрн,
     
  13. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Суеверија

    не сум суеверна, како помала бев но секогаш сум била скептична околку вистинитоста на истите, но денес ич не верувам нити ги приваќам уште и се смеам на нив.

    знам неколку и тоа она најопшто познатото носење облека наопаку, 40 дена не смеело новороденче да се изнесува надвор, да не се сечат нокти навечер, 7 години биел малерот од скршено огледало.... други незнам.
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Знам да чукнам 3 пати во дрво дали е навика или суеверство...???? И она ,, пу пу :D подалеку било,, како и гризнување за јазик и мрднување од место :) . А тоа црна мачка-пресечување пат.... не верувам.
    Не сум премногу али сепак ДА, затоа што си имам факт. Секогаш ама секогаааш кога ќе видам пајак како се симнува со мрежата надолу дома, ми доаѓаат гости и уште еден факт - секогаш кога ме чеша лева рака земам пари.
     
    На R.Merano му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Ни најмалку не сум суеверна, не чукам на дрво, не се загрижувам кога ќе помине црна мачка, не верувам во тоа... :|
     
    На Lady-Ciklama му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MilanoGirl

    MilanoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    152
    Суеверна сум, ама зависи за што .. значи делумно. Практикувам работи од типот чукање во дрво, а тоа дека црната мачка носи несреќа не верувам. Или дека ако помине црна мачка пред тебе, треба да застанеш па да почекаш некој друг да помине после тебе. Тоа не сум го правела никогаш, а знам луѓе кои го прават. Што ако се најдеш на некое пусто место и ти помине црна мачка ? Ќе си дремеш таму дур не дојде некој :^)
    Најмалку верувам во тоа дека бројот 13 сам по себе носи лоша среќа. Мене напротив, тој број, ми е среќен :D Воопшто не ми е баксузен :D Можеби е до мене, ама еве веќе 2 години по ред ми носи добра среќа :)
     
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Воопшто не сум суеверна, не верувам во ни една од тие глупости. Ех колку огледала имам скршено годинава, би требало да ми биде најнесреќна, а таа е најдобра до сега.
     
  18. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    хахаххаха само малку и тоа пред испит хаххахахаха :lol: :lol: :lol:
     
  19. Lady-Ciklama

    Lady-Ciklama Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Кога бев помала многу бев суеверна и ја слушав баба ми (таа е најсуеверен човек што го познавам)! Абе живи глупости! Се е психа :D Како оди напред светов, за некоја година нема никакви суеверни работи ни да се спомнуваат... Порано немале што да прават нашите прадедовци, прабаби... немале нет, тв, телефони :angel: па морало некако да го поминуваат времето xD
     
  20. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    не бев но поради некои работи што ми се случија во минатото почнав да станувам суеверна ;)