1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку трае сегашноста?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Snow-Queen, 25 април 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Сите ние зборуваме за минатото и за плановите во иднината. Но многумина велат треба да се живее во сегашноста. За некои работи е лесно да се определи времетраењето на сегашноста, пример: кога мојот тренер ќе и рече дека јас не треба да мислам на предходниот погодок,зошто тој бил и поминал,таков е каков е го пишува на метата.И дека исто така не треба даразмислувам ниту за следниот,зошто за него има време,незнаеме може ќе се прекине натпреварот од хх причини.И ми вели дека јас треба да мислам за погодокот кој го изработувам/опалувам во овој момент- сегашноста.
  Примерот ми беше,дека за некои работи е лесно да се определи сегашноста, но ва в/нашите животи, колку трае сегашноста?
   
 2. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.172
  Според мене трае вечно, зашто пази секој момент е сега. Сегашен. така да, трае и трае.

  Ја мислам дека постојат само минатото и сегашноста, ама иднината и не толку е загаранитрана. Така да сегашноста е баш кога ти ке одлучиш, ама не и иднината.
  :)
   
 3. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Самата кажа дека ние луѓето постојано зборуваме за минатото и иднината, во право си.Ќе надополнам, ние сме преоптоварени со мисли за минатото и иднината, постојано сме таму со умот, но не сме во сегашноста.Пример, како да мислиш дека некој те повредува, а во моментот/сегашноста всушност никој не те повредува.Умот постојано некои работи ги повторува, без разлика дали се реални или не.Тоа е целата разлика, меѓу минатото, сегашноста и иднината.Минатото треба да се остави, веќе поминало, не може да се промени, а иднината, за неа може да размислува човек, но не и да биде преоптоварен, за да не се разочара потоа од она што тој го очекувал, останува повеќе да биде поприсутен во сегашноста, тука и сега.За траењето на сегашноста, најверојатно тоа зависи и од самиот човек, колку со неа тој е преоптоварен.
   
  На angelche16, Lovely93 и Mrs.Cuper им се допаѓа ова.
 4. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Колку што ќе ја живееш. Викаат живеј го секој момент од денот.
  Значи сегашноста трае цело време само зависи од нас дали сме присутни во неа или сме заглавени во минатото или преоптеретени со иднината.
   
 5. The.dreamer

  The.dreamer Активен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  8
  се пократко и пократко!
   
 6. faye

  faye Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  648
  Цело време :wasntme:
  Штета што ретко кој ужива во сегашноста.
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.120
  Допаѓања:
  76.420
  Пол:
  Женски
  За мене сегашност е овде и сега, местово каде што сум и она што го правам. Денешниот ден е сегашност. Вчера е минато. Утре е веќе иднина.
   
 8. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.370
  Допаѓања:
  9.306
  Пол:
  Женски
  Daa (y)(y)(y)
   
 9. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  2.442
  Пол:
  Женски
  Сегашноста трае еден миг се пред и после тоа е минато и иднина, но сегашност е само овој миг сега.
   
 10. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.419
  Допаѓања:
  54.708
  Пол:
  Женски
  Најмногу може да потврдиме всушност за минатото,односно за неговото времетраење,добро му го знаеме тајмерот и се низ што сме поминале притоа,додека пак сегашноста е овај миг кој го живееме токму сега со секое издишување и вдишување на воздух,а за иднина не можеме ни да помислиме дали ќе доживееме,кој знае,не на секој му предодредиле да ја дочека,затоа уживајте во сегашноста која е всушност само момент кој трае овде и сега:D
   
  На 2212 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  14.690
  Пол:
  Женски
  Сегашноста трае во секој момент.
  Само ретко кој живее за моментот.

  Човекот се кае за тоа што не го направил. Никогаш за тоа што го направил.
  Е сеа многу зависи и од човек до човек. Ситуација до ситуација.
   
  На poi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mesmeric

  Mesmeric Активен член

  Се зачлени на:
  25 јули 2020
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Женски
  Темава е од 2012. Кратко. Кратко трае очигледно. :|
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.