1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку трошите за вашиот изглед?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Magnolija, 12 октомври 2011.

  1. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Уффф.. многу само купувам купувам ги наберувам по 3 креми за тело по 3 шампони се дупло да се има. :D Мириси да не зборувам и алишта .Се нешто ми се допаѓа на мене. :D :(
     
  2. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Не многу. Доволно.
    Никогаш не сум барала нешто да купам само бидејќи е најнова мода и е толку скако што сите ќе ми завидуваат. Не заработувам и не барам многу. А и не сум само јас, имам и сестра за кои одат исто многу трошоци за секојдневие а не за изглед.Тоа е плус. Моите никогаш не не оставиле недотерани или да ни недостига некоја неопходна работа, но се со граница на нормала.
    По се изгледа на козметика трошам најмногу. И не во смисла скапи производи, туку повеќе ги има па затоа.Од шминка користам само пудра,маскара,креон,неколку нијанси на кармини,лабело и коректор, и секогаш имам по едно и кога ќе го потрошам да купам ново, а не да имам десет и да седат а едно да користам. Од секакви видови на шампони косата си ја уништив и сега се ставив на минималец и користам најефтина можна варијанта-медицински шампон на Алкалоид кој ми помогна премногу,потоа користам маска за коса, силиконски капки и пена за виткање. Не одам на козметичар за нокти, туку сама ги правам со тоа што купувам лакови со цена до 50ден. и на сите им се допаѓаат. Ем ја користам својата креативност, ем е поефтино. Сама се депилирам со ленти,топол восок или крема и сум задоволна.
    За облека не давам многу пари, и повеќе преферирам да купам повеќе поефтини парчиња што ми се допаѓаат, отколку едно-две за истата цена.За фармерки давам до 1.000 и нешто денари, а зимската облека ми е поскапа. Носам зимска јакна од 5.000ден. и квалитетни Адидас чизми од 4.500-но знам дека вредат и ќе ги носам повеќе години. Се што е за една сезона може да помине и со поефтино а да изгледа добро. Капути, бикини, торби, накит и сл. купувам и сакам но со цена за која сметам дека можам да ја дозволам и да се почастам со уште нешто.
    Чевлите ми се ефтини варијанти, но ги користам максимално и никогаш не изгледаат ефтино.

    Сметам дека не е толку важно дали некој дал премногу или премалку за да излгеда така како што изгледа, се додека е тоа убаво, се чувстува задоволен и им се допаѓа на останатите :)
     
  3. AnimalLover

    AnimalLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    204
    Не трошам многу,доволно колку што ми треба за да бидам средена.На пример:
    Шминки купувам од есенс и голден роуз најчесто ,бидејќи квалитетот и цената ми одговараат.Си порачувам и од орифлејм кога има намаление,заедно со гел за туширање и лосиони за тело и тоа поголеми пакувања.Не правам залихи,купувам кога ќе ми се потроши нешто.
    Маски,пилинзи си правам дома на природна база.
    Не одам на козметичар.Сама се депилирам со депилатор и ми доаѓа многу ефтино и практично.Ноктите и веѓите исто сама си ги средувам.
    На облека не трошам многу.Купувам на намаление и успевам да најдам некое добро парче во пренди и певекс по багателна цена.Се трудам парчињата да бидат вонвременски и универзални.
    Од модни додатоци имам 3 ташни,2 марами, 4 каиши кои ги имам земено само за 130 или 200 денари од теранова и калиопе.Накитот го изработувам сама и имам премногу.
    Чевли имам малку ама квалитетни,кои секогаш ги купувам на намаление и ми се за наредната сезона.
     
  4. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Не трошам многу,се во граници на дозволеното и според можностите.
    Шминка користам од Golden Rouz бидејќи ми е најприкладна,накит си купувам но не многу скап.Сама се депилирам,не одам на козметичар освен ептен за некои посебни пригоди кога веќе морам.Облека кога купувам не гледам да е прескапа и не мора да е бренд туку да ми одговара мене и да ми стои убаво,па тоа можи да е нешто и од 200 денари кога ми се допаѓа и би го носела зошто да не. Кога купувам чевли исто так не купувам прескапи,а некогаш знам да си купам и некои на намаление.
     
    На Aerodromka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Купувам само тоа што ми стои убаво , најмногу давам пари за млека за тело , и високи потпетици , другото е се во умерена количина , плакарот ми е преполн со алишта нема каде да ги ставам веќе,во последно време зачестив и кај козметичарката , нокти , депилации ова , она ...... :lol: :lol:
     
  6. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    И да немам да преживеам за нокти кај Верчето имам :D Мерак ми е да ми ги средува и само вадам изговори дека одам кај неа затоа што немам време сама да ги средам.И мажот ме критикува ама јас во стил на Симо :
    .Лажам пеплосвам, 2 саaти ми ги турпира со трач муабети за свекрвата, де мојата де нејзината непокретна што и подарила колнети римјанки за свадбата :D :D :D .Ми треба муабет и убави нокти, никој нема да ми го скрати тоа НИКОЈ !!! Убивам со нокти, и тоа свежо истурпирани :devil:
    У меѓувреме мразам да се шетам со никнати корења, па си гледам да се исфарбам барем еднаш месечно.
     
  7. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Најмногу трошам за:
    -кондури,балетанки,чизми,сандалки..
    -сјаеви
    (облека секој втор ден купувам)по нешо така ситничко
    -фустанчиња
    -фармерки(на секои 2 месеца) :^)
    -блузички вакви,блузички такви.
    -туники
    -марами
     
  8. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    Па скоро сите пари за тоа ги трошам, нема за што друго.. :)
     
  9. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Кога ме финансираа моите бев далеку поскромна и со многу помали трошоци отколку сега. Некои велат дека кога ќе почнеш да работиш ги цениш повеќе парите и да внимаваш на што ги трошиш, ама ете јас не спаѓам во таа категорија на луѓе - трошам додека има.

    Најмногу пари одат на гардероба.
    Плакарите не само што ми се преполни, си земав спејс бег за да ги вакумирам и да не ми фаќаат место оние што не ги носам во моментот и ги префрлив кај моите за мене да не ми сметаат.
    [​IMG]

    Второ на што многу трошам е накит: ланчиња, саати, алки, прстени, обетки, наочари...
    Зависник сум од убав накит и не штедам кога станува збор за ова. Според мене и наједноставната комбинација може да изгледа преубаво и уникатно со добро парче накит.
    [​IMG]

    Трето се ташните, ги имам безброј, секакви модели и бои за секоја комбинација.
    Порано секој месец земав по една, среќа сега малце намалив, немам потреба веќе од толку многу. Голем дел од нив не се никогаш искористени.
    [​IMG]

    Никогаш немам и доволно чевли па и тука не кратам кога станува збор за купување.
    Работата е што тешко си наоѓам соодветни, во спротивно сигурно и тука ќе летаа многу пари.
    [​IMG]

    На козметика трошам најмалку пари.
    Не купувам различни препарати за една иста намена и чекам прво нешто да се потроши за да купам ново. Порано складирав од се по две работи да се има, ама видов дека тоа е крајно неисплатливо и многу од тоа фрлив па решив да купувам според потребите. Не одам во козметички салони, освен за депилација, не трошам пари за третмани, нокти, коса и слично.
    [​IMG]

    Ете така, ви кажав сега колкав расипник сум и не се гордеам со тоа. Имам и други трошоци ама не е темава за да ги пишам и нив. Сликиве што ги поставив не се мои - да не дојде до некоја забуна, само ве забављам додека ги читате моите глупости.
    :emo:
     
    На eloves, crazylady, marama и 3 други им се допаѓа ова.
  10. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Дома можам да продавам облека... :D :D :D нешто на што најмногу трошам е изгледот...
     
  11. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Кога одам на шопинг јас целосно се подновувам така та околу 5000 илјади минимун...^^
     
  12. Roxanne

    Roxanne Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    120
    Се трудам да трошам што помалку. Облека тешко наоѓам, или е широко или кратко. :D Па ретко купувам, повеќе дома шијам и преправам, а она што ќе го купам знае да ми трае со години а ако нешто не е по стил знам да го преправам :) . Патики купувам кога ќе ми се искинат старите, на секои 2 години, а истото важи и за чевлите за секој ден. Имам неколку пара убави чевли и штикли, кои не се за секој ден. Ама ги чувам ненормално моите работи. Од патики не сум купила ништо над 900 денари :D
    Од козметика купувам по еден коректор на секои неколку месеца, подлога за лице ретко користам па и таа ми трае прилично многу, маскара и друго купувам од ефтините. За нега најскапо нешто ми е кремот за лице (имам осетлива кожа). Ми трае месец дена може и повеќе.
     
  13. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Хмм не сум рачунала а и нејкам :D не сакам да трошам многу пари за облека те не робувам на тоа што поскапо поубаво кај мене обратно , ама па затоа купувам многу , единстевно за обувки многу пари ми одат не можам да одолеам на добра штикла ]:) а и да козметиката ми е многу голем трошок ама за неа не жалам :)
     
  14. The.king

    The.king Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2013
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    138
    трошам колку што ми е потребно но највеќе за гардероба и обувки[​IMG] :rofl: :rofl:[​IMG] :rofl: :D :rofl: :D
     
  15. EleonoraLovato

    EleonoraLovato Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    676
    све оди на облека, козметика и добри патики :)
     
  16. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Трошам колку што ми е потребно
     
  17. l0vE...-love

    l0vE...-love Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    колку ќе ми дадат мама и тато
    :lol: :D :D
     
    На glittergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Milky.Way

    Milky.Way Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Зависи. За облека не трошам многу и секогаш гледам да поминам поефтино, но за козметика посебно, за лице НЕ ШТЕДАМ.
     
  19. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.015
    Пол:
    Женски
    Зависи колку пари ми остануваат за трошење. Сакам да трошам за шминка и облека, али не ми е на прво место:)
     
  20. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.987
    Допаѓања:
    4.847
    Пол:
    Женски
    Многу пари вложувам во изглед. Ама ме прави среќна и ми влијае на самодовербата и кога можам да си дозволам, зошто да не ?
     
    На mssuniquee и FreeToGo им се допаѓа ова.