1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку учите од туѓите грешки?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од TeaB, 22 март 2012.

 1. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  543
  Ме интересира колку ние луѓето учиме од туѓите грешки и дали ако некој ваш близок згреши одма си го ставате тоа на срце?
  Барав низ форумов и не најдов слична тема. Доколку има, а не сум видела слободно во канта :rofl:
   
 2. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.301
  Пол:
  Женски
  Ги следам и ги гледам туѓите грешки.Ама многу ретко се присетувам на ситуациите кога тие грешеле,па затоа можам да донесам заклучок дека не учам многу многу од туѓите грешки.Во суштина сакав да кажам додека не почувствувам на сопствена кожа,не е истото.Најдобро одржаната лекција може да ми биде од СОПСТВЕНИТЕ ГРЕШКИ.А понекогаш толку многу посакувам да можам да ги увидам на грешките уште на почетокот за да не дојде до нешто посериозно. :tmi:
  Алал да им е на оние кои умеат да учат од ТУЃИТЕ незгоди.
   
 3. K0ST0VA

  K0ST0VA Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  58
  Повеќе се учам од сопствените грешки бидејќи не живеам за другите и не се замарам многу за нив жто сакаат нека си прават. ;) :)
   
 4. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.029
  Јас пак многу учам од грешките на другите и од нивните искуства...мислам дека и тоа е причината поради која ми велат дека сум многу созреана за моите години.
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  не сум човек што учи од туѓи грешки од причини што се е поинаку кога ќе го почуствуваш на своја кожа ;)
   
 6. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  642
  Повеќе учам од свои грешки, а не од туѓите. :)
   
 7. Ulata

  Ulata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  100
  Јас не учам од моите па камолу од туѓите.. :rofl:
   
 8. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Подобро е да се учи од туѓите грешки најмногу, секако покрај сопствените, бидејки говорат за тоа како човек не треба да прави,а е животна лекција која не треба да се занемари.
   
 9. AnGel.fire

  AnGel.fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  222
  Учам од туѓите грешки и тоа многу, многу работи не сум доживеала но знам како треба со нив и многу совети ми барале и сум им помогнала од наученото од другите. Не учам од грешки на било кој, туку од оние кој ми се блиски кои ми раскажувале што доживеале а јас тоа сум си го запамтила исто како да сум го доживеала. Се’ повеќе се трудам да ги користам туѓите искуства во мојот живот.
   
 10. female.3

  female.3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2012
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  37
  искрено не учам од тугите грешки ама многу ми е мило што другите учат од моите грешки и не поминуваат како мене.
   
 11. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  543
  Јас си учам и од мои и од туѓи. Колку пати ќе згреши некој мој близок и одма се ставам на негово место. Си викам сите последици што ќе ги претрпе не сакам и јас. Мислам дека вака ми е подобро.
   
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Туѓите грешки, и искуства ги воочувам, но на своите најубаво се учи.
   
 13. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.208
  Допаѓања:
  2.892
  Пол:
  Женски
  Јас не учам дури ни од моите грешки а не па од туѓите.. Мора нештото да пројде кај мене на технички :) да се напатам убаво, па после да знам за друг пат.. :)
   
 14. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.339
  Допаѓања:
  5.251
  Воопшто не учам. Туѓите грешки не ме интересираат (да може би звучам глупо), но не ме интересира ако некој направи грешка па секој нека си плати за своите долгови. Најубаво учам од сопствените грешки ако се изгорам јас ќе си дувам, ако друг се изгори нека он си дува. Не дувам во туѓо млеко тоа е едно мое горење што повеќе дуваш тоа повеќе се горам, па нека секој си дува сам. Така да секој за себе е моето мото и само така одам напред ;)
   
 15. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Од туѓите грешки никогаш не сум научила нешто туку од моите.
   
 16. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.402
  од туѓите не се учи само од својте,и да ѓи согледаш туѓите грешки кога тогаш ќе ги направиш бидејќи секогаш болката се трпи на своја кожа,па внимаваш да не ја повториш грешката која ти создала болка
   
 17. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  Јас се учам и од своите и од тугите грешки,ама повеке од моите!! :)
   
 18. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.400
  Допаѓања:
  3.926
  Пол:
  Женски
  додека нешто не почувствувам на своја кожа,сто пати да го гледам како пример од другите нема да ми користи,не учам од туѓите грешки
   
 19. badem4e

  badem4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  376
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Од туѓите грешки не учам прво зошто не се замарам со нив а второ кога ќе осетиш на своја кожа е друго.
   
 20. SanjaKirchner

  SanjaKirchner Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  760
  Јас не знам да учам од туѓите грешки, колку и да сакам да видам дека некој направил грешка ПРИМЕР некој кликнал на делете и се се избришало, абе додека јас не кликнам и не видам и не осетам неможам. Просто кажано.
  Додека не осетам на моја кожа не можам да научам. А како што и други феминки пишале, што ме мене интересира кој направил грешка, зошто и.т.н Да ми е некој близок ке дадам совет, ама шо викат старите...„делам совети на сите ама мене кој да ми даде„ :)
  Инат сум си и си терам по мое :D
  Сепак од туѓи грешки не се уче.