1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често го чувствувате движењето на бебето во стомакот?

Дискусија во 'Бременост' започната од AleksandraNajdova, 22 април 2010.

 1. AleksandraNajdova

  AleksandraNajdova Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Бремена сум 27 недели и до пред два дена бебето ми играше фудбал во стомакот! Но овие два дена некако е помирно и не е така активно! Се прашувам зашто е тоа така да не има некој проблем или пак јас се навикнав на таа негова активност и сега ми е необично? Ве поздравувам!!!
   
  На sabatini му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.767
  Допаѓања:
  131.012
  При крајот на бременоста (иако имаш уште доста до крајот :) ) бебето станува помирно, бидејќи има се помалку простор за движење. Ако воопшто не чувствуваш никаква активност не е лошо да отидеш на ехо.
   
  На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pain

  Pain Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  45
  Едвај го чекам тој момент, кога јас ќе бидам бремена и ќе го чувствувам тоа движење на бебето. Повеќето ми велат тешко тебе како сакаш така да си бремена, меѓутоа за мене е тоа нешто посебно иако сум сеуште мала 19 год едвај чекам да бидам и јас бремена.
   
 4. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  43
  не си мала :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: и јас на 19 останав бремена и ете сега си имам преубава керкичка :D :D
   
  На TinkerBell2710 и pravnicka-7 им се допаѓа ова.
 5. Sexycat

  Sexycat Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Jas sum 26 nedela nekoash igra fudbal nekogash e mirno pa samo ckam da mrdne ne se pteretuvaj normalno e , idi na pregledi redovno i ne se voznemiruvaj ako podolgo vreme ne go pocustvuvash toa ne cinelo inaku ima majki sto uste vo podocnite meseci gi custvuvale ne sega zatoa opusteno srce!
   
  На Pufce27 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Desi.lala

  Desi.lala Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Нека е жива и здрава, а и ти покрај неа =).. Како ти оди? Студираш работиш.. како се снаоѓаш за чување.. Јас имам 19 и пол и студирам, не сум трудна, но ме интересира како некој на мои години се снашол. Јас искрено уште не се замислувам така, но ОБОЖАВАМ бебиња и деца воопшто. Моментално најголема љубов ми е внука ми. Голем поздрав
   
 7. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.452
  Пол:
  Женски
  Другарка ми е во 37 недела, не знаете какво е чувството кога ја држам за стомакот и го чувствувам бебушот. Сега му е тесно и кога клоца цело ноџе му се познава. Јас сум во еуфорија, а како и е на нејзе, прва бременост и е.
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. AleksandraNajdova

  AleksandraNajdova Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Ona sto pomalku go osekav bebeto traese mnogu kratko. E sega sum 35 nedela i se poznava sekoja negova pozicija , kade mu se race noze , kako se vrti ! Super e cuvstvoto!!! I sakam da gi ohrabram site onie koi se bremeni i studiraat!! jas ja zavrsuvam pretposlednata godina od moite studii po informatika, imam uste dva kol od ovaa godina i nemojte toa d avi bide prepreka ! Pozdrav do site i sekoe dobro
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Јас сум на почеток на 14. недела и мислам дека уште немам почуствувано мрдање на бебето...ИНаку дали ќе осетиме порано или покасно, зависело и од нашата тежина. ПОслабечките, т.е. што немале претходно стомаче, порано осеќале... :)
   
 10. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  јас првпат го почуствував во 5месец и оттогаш почна многу да ме тепа и движи,со текот како што растев повеке мрдаше :D
   
 11. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  машко ли ти е бебчето велат дека машките покасно премрдувале..? јас еве уште малку ќе влезам во 5 месец и сеуште немам почувствувано мрдење на бебенцето а едвај чекам!! какво е тоа чувство се осеќа ли на почетокот кога ќе премрда? можеби јас не осеќам.. :$
   
 12. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Женско испадна :D
   
 13. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  а кој ќе ми каже какво е првото чувство на премрдување се осеќа ли добро дека е мрдање од бебето? јас едвај чекам да почувствувам
   
 14. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  1.223
  Пол:
  Женски
  Се е индивидуално, и не се замарај со тоа. И ти ќе си го почувствуваш твоето ангелче :) . Инаку на почеток се осеќа како глувче да ти лази во мешето, значи нема удари и помрднување на цел стомак лево десно. Се надевам дека малку ти помогнав.
   
  На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  фала срцко јас вчера сабалје почувствував нешто под папокот ама мн кратко и брзо и си викам дали е можно да е тоа
   
  На bruno.com му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  феминки има ли некоја да ми каже дали првото мрдање на бебето е да осеќаш како чукање на срце во стомакот така кратко нешто
   
 17. Moja

  Moja Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Јас сум 31 недела, го чуствувам бебчето ама не нешто претерано..
  свит воман на почетокот се толку слаби мрдањата што може тоа што си го почустувала да е бебчето :)
   
 18. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  и јас тоа си викам ајде нека е бебцето па у 5 месец веќе влегувам сакам да си го чувствувам...
   
 19. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.818
  Да, како некое благо потчукнување, мрдање... ама не се забележува однадвор, тоа подоцна, кога ќе биде поголемко.
   
 20. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  срц фала на одговорот значи и јас сум почнала да го чувствувам моето ангелче :clap: :inlove: :inlove: