1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често го чувствувате движењето на бебето во стомакот?

Дискусија во 'Бременост' започната од AleksandraNajdova, 22 април 2010.

  1. AleksandraNajdova

    AleksandraNajdova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Бремена сум 27 недели и до пред два дена бебето ми играше фудбал во стомакот! Но овие два дена некако е помирно и не е така активно! Се прашувам зашто е тоа така да не има некој проблем или пак јас се навикнав на таа негова активност и сега ми е необично? Ве поздравувам!!!
     
    На sabatini му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.784
    Допаѓања:
    131.314
    При крајот на бременоста (иако имаш уште доста до крајот :) ) бебето станува помирно, бидејќи има се помалку простор за движење. Ако воопшто не чувствуваш никаква активност не е лошо да отидеш на ехо.
     
    На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45
    Едвај го чекам тој момент, кога јас ќе бидам бремена и ќе го чувствувам тоа движење на бебето. Повеќето ми велат тешко тебе како сакаш така да си бремена, меѓутоа за мене е тоа нешто посебно иако сум сеуште мала 19 год едвај чекам да бидам и јас бремена.
     
  4. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    не си мала :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: и јас на 19 останав бремена и ете сега си имам преубава керкичка :D :D
     
    На TinkerBell2710 и pravnicka-7 им се допаѓа ова.
  5. Sexycat

    Sexycat Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Jas sum 26 nedela nekoash igra fudbal nekogash e mirno pa samo ckam da mrdne ne se pteretuvaj normalno e , idi na pregledi redovno i ne se voznemiruvaj ako podolgo vreme ne go pocustvuvash toa ne cinelo inaku ima majki sto uste vo podocnite meseci gi custvuvale ne sega zatoa opusteno srce!
     
    На Pufce27 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Desi.lala

    Desi.lala Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Нека е жива и здрава, а и ти покрај неа =).. Како ти оди? Студираш работиш.. како се снаоѓаш за чување.. Јас имам 19 и пол и студирам, не сум трудна, но ме интересира како некој на мои години се снашол. Јас искрено уште не се замислувам така, но ОБОЖАВАМ бебиња и деца воопшто. Моментално најголема љубов ми е внука ми. Голем поздрав
     
  7. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Другарка ми е во 37 недела, не знаете какво е чувството кога ја држам за стомакот и го чувствувам бебушот. Сега му е тесно и кога клоца цело ноџе му се познава. Јас сум во еуфорија, а како и е на нејзе, прва бременост и е.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AleksandraNajdova

    AleksandraNajdova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Ona sto pomalku go osekav bebeto traese mnogu kratko. E sega sum 35 nedela i se poznava sekoja negova pozicija , kade mu se race noze , kako se vrti ! Super e cuvstvoto!!! I sakam da gi ohrabram site onie koi se bremeni i studiraat!! jas ja zavrsuvam pretposlednata godina od moite studii po informatika, imam uste dva kol od ovaa godina i nemojte toa d avi bide prepreka ! Pozdrav do site i sekoe dobro
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Јас сум на почеток на 14. недела и мислам дека уште немам почуствувано мрдање на бебето...ИНаку дали ќе осетиме порано или покасно, зависело и од нашата тежина. ПОслабечките, т.е. што немале претходно стомаче, порано осеќале... :)
     
  10. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    јас првпат го почуствував во 5месец и оттогаш почна многу да ме тепа и движи,со текот како што растев повеке мрдаше :D
     
  11. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    машко ли ти е бебчето велат дека машките покасно премрдувале..? јас еве уште малку ќе влезам во 5 месец и сеуште немам почувствувано мрдење на бебенцето а едвај чекам!! какво е тоа чувство се осеќа ли на почетокот кога ќе премрда? можеби јас не осеќам.. :$
     
  12. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Женско испадна :D
     
  13. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    а кој ќе ми каже какво е првото чувство на премрдување се осеќа ли добро дека е мрдање од бебето? јас едвај чекам да почувствувам
     
  14. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Се е индивидуално, и не се замарај со тоа. И ти ќе си го почувствуваш твоето ангелче :) . Инаку на почеток се осеќа како глувче да ти лази во мешето, значи нема удари и помрднување на цел стомак лево десно. Се надевам дека малку ти помогнав.
     
    На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    фала срцко јас вчера сабалје почувствував нешто под папокот ама мн кратко и брзо и си викам дали е можно да е тоа
     
    На bruno.com му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    феминки има ли некоја да ми каже дали првото мрдање на бебето е да осеќаш како чукање на срце во стомакот така кратко нешто
     
  17. Moja

    Moja Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Јас сум 31 недела, го чуствувам бебчето ама не нешто претерано..
    свит воман на почетокот се толку слаби мрдањата што може тоа што си го почустувала да е бебчето :)
     
  18. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    и јас тоа си викам ајде нека е бебцето па у 5 месец веќе влегувам сакам да си го чувствувам...
     
  19. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Да, како некое благо потчукнување, мрдање... ама не се забележува однадвор, тоа подоцна, кога ќе биде поголемко.
     
  20. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    срц фала на одговорот значи и јас сум почнала да го чувствувам моето ангелче :clap: :inlove: :inlove: