1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често го чувствувате движењето на бебето во стомакот?

Дискусија во 'Бременост' започната од AleksandraNajdova, 22 април 2010.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Ксни си благо кога нема да го приметуваш, да видиш ама ке те раздрма :)
     
  2. AnEtOoOo

    AnEtOoOo Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Sum primetila nekolku pati koga ke jadam blago se razmrduva sega e dobro jas deka se nauciv na taa negova aktivnost pa mi bese cudno
     
    На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
  3. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Леле колку ми недостигала бременоста :D ве читам и се присетувам во моментите кога мене ми се менуваше обликот на мешко :D мило ми е за вас , со лесно да ви е :*
     
  4. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    348
    Пол:
    Женски
    Ке речете 3ти месец е прерано, но јас пошто почесто мирувам искрено оваа 10та недела во два наврати осетив како пеперутки да леткаат внатре :) кое траеше кратко околу 2 секунди... сигурна сум зашто такво нешто никогаш во животот не ми се случило.
     
  5. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Прекрасна тема, тема и период кој е најзначаен и најпрекрасен во целата бременост.
    Никогаш ама никогаш не замислував дека мрдањето на бебето би било толку уникатно и магично чуство, чуство и благодет на секоја една идна мајка.
    Со голем восхит и нетрпение уживам во едно секое негово невино и наивно движење, мрдање и клоцање. Таа милост и љубов која извира никогаш со ништо нема да може да се измери.
    Кој рекол не згрешил дека мајка е мајка а чедото е чедо. Таа љубов, таа поврзаност и секое едно негово движење ми дава живот, цел еден свет.
     
    На Mari-Ja, tanji4ka..., kavadar4anka и 5 други им се допаѓа ова.
  6. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Јас во оваа бременост многу послабо ги чуствувам движењата за разлика од првата бременост,нека е се во ред со бебусите па ова не битно :)
     
    На kavadar4anka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ani26sa

    Ani26sa Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    zdravo na site jas sum nova na forumov iako cesto ve citam sega odluciv da pisam ,bremena sum so vtoro 29 nedela sum ,prvoto bebce mrdase mnogu malko za razlika od ova koe sto e mnogu aktivno . Edinstveno ne mrda koga spijam se plasam malko da ne mozebi nesto ne e vo red. Celo vreme se mesti i kloca mnogu jako na desnata strana
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Во втората бременост бев воспаничена бидејќи синчето беше помирно во поглед на брат му, јас научена на турбуленции како во првата бременост, па ја поминав вторава со страв и броење на движењата.
     
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Некаде читав дека се броеле ударите. Минатата нед. матичната ми кажа дека тоа е жива глупост , зошто секој случај е индивидуален. Единствено што треба после 28 нед. е да го осетиш да мрдне, не е битно колку пати. Јас кревав паники околу ова прашање. Сега малце помирна сум. Некогаш мрда многу, некогаш ќе го осетам 2,3 пати :)
     
    На ada21 и stevemila им се допаѓа ова.
  10. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.399
    Пол:
    Женски
    Не сум броела ич ама, нити ми напоменале да бројам. А идев на мн гинеколози пошо си имав мака еден период.
     
  11. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Мене ми имаа спомнато во високиве недели да се осети бар некој удар.. А и јас имам читано во многу книги дека од 8-17h барем до 10пати да се почувствува.. Овие моиве 10пати во 1час удираат, и првото и второво... Така са ова не ми е баш репер :)
     
    На Seduction му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Мамички пишав пред некој ден и во темата труднички муабети но сепак немам мира многу мислам на тоа дека сум 20г.н. и нешто скоро накај 21 и бебушко го немам почувствувано. Прегледот ми е закажан дури за 2 недели. По телефон докторот ме охрабри дека веќе треба да го почувствувам дека не е страшно но сепак ве молам споделете искуства се плашам дали е се во ред.
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Можеби така се има поставено и да не го осеќаш иако мрда. Јас од паника така бев итно на лекар и таму бебево мрдаше ехееее, а јас пак и таму ништо не осеќав и дома кога се вратив после пак 2,3 дена не го осеќав. Рече докторот така има фатено положба и затоа не се осеќа :) оди до гинеколог ако сакаш само за да ти е мирна главата... но 100% бебчето е супер само ужива таму длабоко некаде :D
     
    На ana-banana и karibian им се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Моево мрда во циклуси. Сабајле на будење, па околу 4, па пред спиење :)

    Освен 2 пати кога беа јаки удари, се друго е многу понежно. @ana-banana наеднаш ќе почне да тропка, без гајле. Може и си го сетила, ама не си знаела дека е бебе :)
     
    На irenna, fana, ana-banana и 2 други им се допаѓа ова.
  15. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.257
    Допаѓања:
    124.739
    Јас сум 19 недела и баш оваа недела почна да е доста активна,неколку дена постојано си претка,посебно кога сум сама,кога сум во гужва и друштво ја нема.Се сложувам со Кукле можеби не си била свесна дека е бебето.
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    348
    Пол:
    Женски
    Ne se sekiraj, sigurno postelkata ti e na preden zid taka da kaj i da e ke pocnes da go cuvstvuvas mrdanjeto kako blagi grcevi :)
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Да постелката ми е на преден ѕид тоа ми го спомна докторот и на претходните два прегледа, зарем тоа влијае а јас без врска се нервирам? И дали е добра ваква поставеност? И да сакам да отидам ама докторот е на одмор затоа за две недели ќе одам. Ви благодарам мамички што ме охрабривте. Плус имам килограми вишок т.е. сало на мешето дали и тоа влијае?:$
     
    На Ellyy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Тоа што постелката ти е на преден ѕид влијае на тоа да не го многу осеќаш бебето,ама не се грижи за некоја недела убаво ќе си го осеќаш. Исто и салцето на мешето влијае. Нема врска дали е на преден или заден ѕид, се додека не е близу цервиксот, добро е.
     
    На ana-banana и Ellyy им се допаѓа ова.
  19. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Конечно бебе почнав да го осеќам пресреќна сум, чувството е неопишливо скокам од среќа, 21 недела сум.
     
    На eli25, Bebulleee, mal.ecka и 7 други им се допаѓа ова.
  20. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    15+5- Вчера Цел ден преткаше синко, пред тоа го немаше редовно
    Само навечер :inlove::inlove:ќ
     
    На eli25, mal.ecka и karibian им се допаѓа ова.