Колку често го чувствувате движењето на бебето во стомакот?

Дискусија во 'Бременост' започната од AleksandraNajdova, 22 април 2010.

 1. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  747
  Пол:
  Женски
  @sneshko ти реков да не се грижиш и јас бев излудена дур да почне, а сега по 5-6 пати на ден го осеќам некогаш и повеќе. А чувството е најубаво плус ме смирува ептен, ние сме 23+ ама бебе е нежно, незнам од која недела се осеќаат силни удари.
   
  На fana, stevemila, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. sneshko

  sneshko Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2017
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  146
  Пол:
  Женски
  И јас чувствам нежни движења , од синоќе ништо не сум почуствувала веројатно бебушот се успал :)
  Инаку сме 20+3 едвај чекам да почне силно да удира и татичко да може да почувствува :D
   
  На fana, ana-banana, Melinda85 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Troi

  Troi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  759
  Пол:
  Женски
  Обично мрцка 3-пати на ден или барем јас така ја осеќам: наутро кога ќе се разбудам, некаде кај осум вечерта и доцна навечер 11-12 (ноќна птица како нас :lol:).
   
  На AnonimnaDevojka, sneshko, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  7.996
  Допаѓања:
  46.988
  Пол:
  Женски
  @sneshko @ana-banana јaс сум 28+ и се oсеќa приличнo силнo. И тaтo јa oсети aмa се гледa и преку меше гo пoткревa мешетo кo ке претни:inlove:
   
  На ana-banana, Troi и sneshko им се допаѓа ова.
 5. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  6.091
  Пол:
  Женски
  Јас почнав да го осеќам од 19,20недела ниско под папокот. Ама да ве прашам дали е можно еве денес и вчера осеќам како да клоца надолу на моменти, буквално накај вагината, дури мислам како воздух да ми влегува/излегува. 22ра недела сум и не сум сигурна дали е тоа од клоцањето. Имала ли некоја вакво искуство?
   
 6. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.468
  Допаѓања:
  3.550
  Пол:
  Женски
  Истото и мене ми се случува а 30та недела сум. Во понеделник сум на преглед и ќе прашам.
   
 7. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.358
  Допаѓања:
  20.685
  Пол:
  Женски
  Нормално е да
   
  На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  747
  Пол:
  Женски
  До пред 2-3 дена го чувствував често (немам броено ама доволно си мислев), ама еве веќе 2-3 дена шутира премногу често и некако силно. И татичко ја става раката на меше и се радува. Но дали е нормално синоќа дури почувствува силна болка ниско во препони кога ме клоцна многу јако?
   
 9. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.904
  Допаѓања:
  6.291
  Пол:
  Женски
  22 недела. Чуствувам можеби еднаш на ден или скоро ни еднаш.
  Имам доста страни од форумот прочитано, така да не се грижам. Знам дека кога ќе започнат со мрдењето, нема крај, така да, има време кога да бидат повеќе активни :lol:
   
  На duffi, Ano, Melinda85 и 3 други им се допаѓа ова.
 10. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.301
  Допаѓања:
  66.259
  Пол:
  Женски
  Да.. и јас имам болка доле и баш сакав да прашам во труднички :( абе така ме боли особено десно кај јајник доле, штипе, корне.. се вртам лево десно право за да помине таа болка... кај мене е карлично завртено, а сум 35+
   
 11. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.002
  Допаѓања:
  106.600
  Мојво во циклуси се антивира. Сабајле се дружиме со будење, до кај 12 цел стомак скока, па момата спие и од 5 натаму ете ја одморена се јавува пак :)
   
  На RedRevolution, Momichka, Ano и 4 други им се допаѓа ова.
 12. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  7.996
  Допаѓања:
  46.988
  Пол:
  Женски
  Многу силно бебе.. Цело време се превртува и е многу активно деноноќно. Имам чуство дека ќе го дупни мешето:lol:

  Хмммм паметно бебе. Уште не родено има распоред кога спие кога е будно:inlove:
   
  Последна измена: 26 септември 2017
  На RedRevolution, Momichka, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.002
  Допаѓања:
  106.600
  Така се тешам и јас :rofl:
   
  На duffi, Ano, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. hanny

  hanny Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  58
  Ние бебуле прв пат на допир го осетивме во 18та недела а предходно јас го осекав онака нежно како мрдка од тогаш навака сме активни особено наутро и приквечер започнуваат лудориите а усте ако каснам чоколадце јухууу радости хихихи сега сме скоро 22 ра
   
  На RedRevolution и Bebulleee им се допаѓа ова.
 15. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  4.890
  Пол:
  Женски
  Мешиња, колку го осеќавте бебе во 27-28 недела? Некако не е многу активно, ми се чини пред 2-3 недели растураше, сеа се потсмири, 3-4 пати дневно ќе направи бранови по една минута и толку. На благо реагира. Но... нели би требало почесто да се движи??? :?:
   
 16. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.358
  Допаѓања:
  20.685
  Пол:
  Женски
  Колку време така? - Јас сум скоро 26 го осеќам секој ден убаво. Е некогаш кога мн е активно наредниот ден спие и само ќе ме поздрави и толку
   
  На Leo_29 и mal.ecka им се допаѓа ова.
 17. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  4.890
  Пол:
  Женски
  Па последниве 2-3 недели. А баш кога бев на контрола ја шутна палката од ехото, и цел муабет ми пропадна во вода. (facepalm) На прегледот имав и два лакуни, до сега немаше, па и тоа ме мисли, да не нема доток убав. Дидимери и хемостаза се ок. За сега ми рекоа само пратење на две недели. Ама пусто, не ми излегува од глава. Инаку и јас го осеќам секој ден, по 3-4 пати ама мн малце, дали е така свртено, којзнае. Па и благо каснувам кога ќе ме фати фрка.... го проверувам. Ќе шутне два пати и пак го нема. Дали е мрзле или млитаво или па само е мирно незнам. :whew:
   
 18. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.358
  Допаѓања:
  20.685
  Пол:
  Женски
  Ви требало да е во ред. Одмара неможе секогаш да е активно.. Кога си на контрола?
   
  На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  4.890
  Пол:
  Женски
  Па треба следната недела, на две недели. Се мислам бар за во петок да закажам. Ме копка....
   
 20. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.358
  Допаѓања:
  20.685
  Пол:
  Женски
  Ако не почни да си клоцка деновиве закажи. Незнам што да те посветувам :/
   
  На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.