1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често го чувствувате движењето на бебето во стомакот?

Дискусија во 'Бременост' започната од AleksandraNajdova, 22 април 2010.

  1. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    :) И време ви е. Некаде од 18 недела, или од половина бременост веќе може да се почувствува како преткаат. Прво како пеперутки да чувствуваш, како мало треперење, потчукунување... а потоа се посилно и почесто, цели борби ќе имате :)
    Уживајте :inlove:
     
    На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    а кога најчесто го чувствувате ? јас највеќе навечер приметив кога одмарам или на сабалје ако се разбудам и така си полежам во креветот
     
  3. Moja

    Moja Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    и јас повеќе го чуствувам кога одмарам.. додека се движиме си ги прави потребните движења и нечуствуваме :)
     
  4. micakraf

    micakraf Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    јас сега сум 18 недела феинки и уште не сум осетила ..чудно е тоа или не :)) сакам да го осетам веке
     
  5. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    и јас бев така загрижена не се секирај еве сега сум во 22 недела влезена и сега почнав најдобро да го осеќам и знам дека тоа се движењата на бебето а порано беа само мали затреперувања дури на почетокот не знаев дека е бебето ама бидејќи поќесто го осеќав тоа треперење сватив дека е бебето.. ќе премрдда и твоето ќе видиш уште малку прекрасно е
     
  6. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    Па многу често, затоа што е доста активно , уште во 21 недела кога бев за да го дознаам полот, докторот ми рече дека е доста активно бебе...најмногу го осеќам на сабајле и навечер кога одмарам, еве и сега моментално ме шутка :D :D :D
     
  7. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    моето поцнав да го чувствувам некаде 16 недела :inlove: сега сум 20 и се разбира движенјата се поинтензивни,и мене на преглед ми рекоа дека е многу активно бебне едвај го измерија :lol:
     
  8. Dra-San

    Dra-San Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво, јас прв пат пишувам, нова сум тука и баш ми е мило дека баш на оваа тема ке напишам некој збор.
    Јас сум веќе 18 недела, првата клоца ја добив во 16 недела. Баш како пеперутка, сега веќе појако, но многу слатко :$ и моето е палавко и затоа не можеме да го видиме што е, последниот пат ги имаше стиснато ноџенцата :( можеби се срами
     
  9. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Моево бебе во 32 недела е доста активно. Денеска цел ден го осеќам дека си мрда,ама најактивно убедливо е навечер околу 22-23 часот кога си легнувам. Како јас ќе легнам, така тоа си прави журка,имам чувство дека цела вечер вози точак или орбитрек :D
    Некогаш денски не го чувствувам многу, најверојатно бидејќи сум во движење, ама навечер си надокнадува да можам полесно да спијам :)
     
  10. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас еве во 31 недела сум и го осеќам секој ден се повеќе моето бебенце, по цел ден скоро, рита, клоца, се врти, којзнае што прави внатре,си велам зар ова мое немирно бебче не спие никогаш? :lol: Навечер кога си легнувам ептен, преку ден исто, кога седам и глеам тв исто си клоца, кога се будам насабалје го осеќам, ма важно мене ептен ми се допаѓа кога ја ставам раката и го осеќам толку силно :$ се топам едноставно, најубаво чувство е за мајката, дефинитивно, да даде Господ сите да осетат вакво нешто, неописливо е :inlove:
     
  11. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas sum 18 nedela i se uste go nemam pocuvstvuvano moeto angelce.Mnogu sum nestrpliva da pocnam da gi prepoznavam negovite dvizenja...
     
  12. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    јас само што влегов во 19 недела и дури сега почувствував онака убаво, нежно движење како да ме гали, а претходно малку се загрижив,ама еве сега по 3-4 пати на ден мрцка по малку :inlove: :*
     
  13. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    мото бебче денес цело време лудува :D ме изненадува другите денови понежно се движеше :lol:
     
  14. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Skoro sekoj den go cuvstvuvam kako si mrtka vo meseto :) vo posledno vreme e mn.aktivno,taka sto na posledniot pregled doktorot edvaj go premeri.I racinjata i nozinjata se non stop u akcija,kloca,mava :rofl:
     
  15. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    и ние сме многу размрдани :rock: клоца како да игра фудбал внатре :) мм вика може има час по физичко :D
     
  16. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Моево цел ден и цела ноќ мрда, јас око немам склопено со месеци :lol: . Спијам по два саати на ден. Сега кога бев на вежбите на ГАК, ни рекоа нешто како по максимум 10 пати дневно дека требало да мрда, ама најверојатно тоа од 9-ти месец. Јас потпрашав ,,максимално...???,, Ми рекоа,да, повеќе не било пожелно. Што им значеше ова незнам, ама моево неможе да престане да мрда, а не па максимум 10 пати.
     
  17. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Јас едвај чекам да го осетам мрдкањето. Докторот ми кажа да не се секирам дека дури по 19та недела убаво се чувствува и да не слушам жени што тврдат дека го почувствувале мрдањето пред тоа, затоа што или им е втора бременост или ги измешале неделите :rofl: Искрено , кога ќе каснам чоколатце ми мртка нешто во стомакот, ама уште не можам да утврдам дали ми се цревцата или буце се размрдало :)
     
  18. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Max. 10 pati dnevno?! Eeee ova sega me zamisli,pa moevo dodeka sum jas vo dvizenje i toa barabar so mene.Jas mislam deka e poarno da bide aktivno,otkolku da spie non stop i da ne se dvizi.
     
  19. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    И јас така мислам, ама они тресат некои глупости. Демек кога ќе влезеш во 9-ти веќе местото му било тесно на бебето и помалку мрдало.Колку повеќе се засилувало мрдањето, толку поблиску било породувањето и затоа требало да се внимава. Јас не планирам да внимавам и да бројам движења, мислам дека секое бебе е различно активно и тука нема правила.
     
  20. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    На другарка ми и рекле да ги брои движењата :wasntme: мене докторот не ми спомнал такво нешто ,керка ми ми го превртуваше стомакот мислам, и еве ја и сега хиперактивна е како во стомак што беше , еве сега и другово бебушко почнува да прави акробации :D и баш ми е супер ,одвај чекам и повеке да клоца па тоа е добар знак и немам намера да бројам движења ,значи и ова докториве кога ке измислат некоја глупост :x па и не се сите бебиња исти
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.