1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често го чувствувате движењето на бебето во стомакот?

Дискусија во 'Бременост' започната од AleksandraNajdova, 22 април 2010.

  1. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Ви се случува ли кога се движи бебето да слушате звуци како крцкање (пуцкање) на ракавица.
    Прв пат еве од пред малку два три пати слушам таков звук кога се истегнува?
    41+2
    Дали ептен снема простор за движење па...
    Аман веќе што се не пројде низ оваа моја глава. :(
     
  2. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    Од 31-32 недела слушам така.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Kako go cuvstvuvate bebeto? Mene cuvstvuto najcesto mi e kako neshto da mi vrie vo meseto, kako meurcinja. Povremeno kako po nekoja kloca ama taka koga ke sednam pocnuva pocnuva da "pliva i zuborka". Ne znam kako da opisam. Kako mali duvavme so cevkata vo casa sok ili voda i taka nekako zvukot i vibraciite na toa me potsekja
    20 nedeli polni
     
    На Chuchanov и Maja92@ им се допаѓа ова.
  4. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Јас сум 32+2 а мм сеуште го нема осетено бебето како мрда. Чудна работа е ова, ќе мрда, ќе мава ама а стави мм рака штама. Кутриот му пее, му збори, му раскажува приказни, не бре абер нема. Чим тргне мм рака почнува оро во стомак :D
     
    На MaggyBoy, PurpleMind, 0ли и 3 други им се допаѓа ова.
  5. nadenadia

    nadenadia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    2.236
    Слично и со мм. Дали еднаш, двапати го има послабо осетено. А цело време му ја земам раката да ја ставам, и баш тогаш оп мирно :D
     
    На eta, Maja92@ и 0ли им се допаѓа ова.
  6. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.487
    Допаѓања:
    35.212
    Пол:
    Женски
    Знак со рака му давам на мм да дојде кога мрда и тој со ќутење само полека рака ќе стави и така осеќа. Ако прозбори додека клоца, готово, ќе се смири.
    Ама па ако го нема некое време да мрда, доаѓа мм и кај стомакот му зборува и малиов почнува да претка :D
     
    На eta, Ivyano, Chuchanov и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    2.143
    Јас дека лежам, мм кога ќе легне до мене ако почне да мрда му кажувам ја става раката и не ја тргнува некое време и убаво го чувствува. Дека сега повеќе се чувствува кога е активно, а останатото време спие.
     
    На eta, nadenadia, Ivyano и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Моето е многу активно, маж ми ретко го гледам бидејки е шофер.кога е дома и додека спијам си ја става раката на стомак,му збори на бебето го фали тоа му возврака со мрдење.
     
    На eta, nadenadia, Ivyano и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    I nie sme so ist k'smet. Mm edvaj ceka da go vidi i oseti ama samo shto ke dojde i stavi raka bebus se smiruva, a koga sme sami kako na olimpiski bazen e. Pliva, ne zastanuva
     
    На Chuchanov, Butterfly1107, Isabel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Maja92@

    Maja92@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    959
    Пол:
    Женски
    Да , и кај мене се случува често истово.Кога сме сами мислам стомакот ќе ми го дупне,а стави рака маж ми или мајками го нема :D
    Кога е премногу активно цел стомак ми се изобличува и ќе земам мобилниот да го снимам како да знае бе оп се смирува чекам чекам ништо , ќе го тргнам телефонот после минутка ете ја излегува ноџе газе :D:D :D
     
    На Chuchanov, Butterfly1107, 0ли и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Hahaha lele isto so mobilniot. Si vikam aj barem jas ako mozam da go ulovam ama nikako. Se zezame, oti poladno bese i jas so bluzi i dzemperi ko na severen pol da ziveeme, pa moze koa go otkrivam meseto da go snimam mu studi :D:D
     
    На Chuchanov, Butterfly1107 и Maja92@ им се допаѓа ова.
  12. Mim111

    Mim111 Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2020
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Jas sum 28 nedela.. nekogas e mnogu aktivno no nekogas samo nekolku pati vo denot znae da klocne i toa me zagrizuva..:worried: pred nekoj den citav deka od 28ta nedela ako ne klocnelo vo rok od 2 casa deka trebalo vednas da go kontaktiram ginekologot.. sto mislite vie dali treba da se grizam tolku mnogu?.. Bukvalno za se mi e strav najmala sitnica jas se plasam.. Prva bremenost mi e.. Ako moze da spodelite vashi iskustva..:inlove::inlove:
    Pozdrav mamicki:f::l:
    P.s nova sum na forumov ne znam uste kako se koristi..(facepalm)
     
  13. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Bas me interesira ova so klocanjeto ednas na 2 casa. Ne citam mnogu za da ne se opteretuvam, a i toa sto citam ne sum sretnala.
    Samo znam deka bo 23-24 nedela imam denovi koga ne zastanuva. Ke dremne i ideme nova runda haha a ima denovi koga cel den go nema i prikvecer ke se prijavi samo i tolku
     
    На Среќичка и Mim111 им се допаѓа ова.
  14. Mim111

    Mim111 Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2020
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Jas premnogu citam i se opteretuvam so toa sto citam i se plasam od se.. majka mi i svekrva mi sekogas mi vikaat deka nema potreba od tolku griza i strav deka vo nivno vreme nemalo ni od kade da procitaat i ne znaele nisto pa pak rodile zdravi bebinja.. No jas sum za sve zagrizena, kako sto kazav naj mala sitnica me zagrizuva i ne znam kako da si pomognam so toa pa zatoa rekov da se priklucam na forumov i da vidam za vasi mislenja..:)
     
  15. Ana245

    Ana245 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2018
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Напиј се кока кола и касни нешто благо,ќе се размрда без грижа
     
    На Ivyano и Mim111 им се допаѓа ова.
  16. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Девојки ја сум 18та скоро чувствувам голицкање нежно кркорење на црева ..но колку често чувствувавте вие овој период? Нестрплива сум за повеќе да осеќам и стално гледам да лежам и се концентрирам :D и колку често е нормално? :?: кога ќе почне убаво веќе му е време...
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Јас 17 недела веќе благи удари осеќам. Многу порано во оваа бременост, со првата накај 22 недела осетив. Прв пат кога осетив удар дури се исплашив :lol:
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Па да викаат со втора многу порано се осеќа иако нема правило ... :D јас чекам уште :?:
     
    На Mim111, Fatalnata и Maja92@ им се допаѓа ова.
  19. anitka-fifa

    anitka-fifa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    383
    Здраво
    Јас сум 28+5, пред неколку дена бебето беше мн активно, ми го брануваше цел стомак. Овие 2 дена мн малку го осекам, ке удри еднаш и тоа мн нежно и ке го нема подолго време. И тогаш кога ке удри некако ко мн длабоко да го осекам а не како претходно кога и се приметуваше на стомакот. Јадев и благо и кафе и исто...Има ли простор за паника, што мислите да одам на лекар или да чекам до 20ти , тогаш имам скрининг закажано
     
  20. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    26 napolnivme :) poslendite 2 nedeli imase nekoj red koga ke se razmrda pa miruva. Denes cel den kako grc blag kako da se stega. Malku ke popusti pa pak ke ke osetam kako grc kako da bitka ama ne silno tuku popoleka kako da se istrga . Ne znam kako da objasnam . Normalno e ova ?