1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често го чувствувате движењето на бебето во стомакот?

Дискусија во 'Бременост' започната од AleksandraNajdova, 22 април 2010.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Прва бременост ти е? Рано ти е уште а и имало врска постелката. Не се секирај тек после 20та 21ва почнуваат некои да го чувствуваат
     
  2. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски
    Да прва бременост ми е, изгледа сум нестрплива :)
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Не се секирај јас го осетив тогаш ама посѕелката ми е на заден ѕид може и осеќаш нешто уште не знаеш дека е бебето. За две недели ќе почне без гсјле
     
    На Chikitaa, Krofna* и Alishan30 им се допаѓа ова.
  4. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски

    Се надевам и јас, цело време црни мисли низ глава, ама се трудам да им направам off :)
     
  5. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    На кој ѕид ти е постелката?
    Викаат ако е на преден помалку ги чувствуваш.
    Јас сум прва бременост, на заден ѕид постелка, па околу 21 почнаа нежни, а по 25та дури, се баш удари, и не се кај мене кој знае колку често, си мислам мирно е бебето.
    Не мисли на лошо веднаш:hug:
     
    На Krofna* и Brpbrp им се допаѓа ова.
  6. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Јас имам на преден ѕид постелка и првпат го осетив во 19+ некој ден (прва бременост) Па не бев сигурна дали е тоа ама се зареди неколку дена и така сфатив дека е бебе. Па во 20та послабо го осеќав, во 21ва исто, некогаш со денови го немаше, сега сум 22+2 и последниве 2-3 дена го осеќам повеќе пати во денот, нежни удари. Инаку за постелката ја прашав докторката рече нема толку многу врска, секако таа не го прекрива цел стомак, ако е напред. Како што си расте бебе ќе биде поинтензивно. Не се оптеретувај и ти како мене, читав негде дека треба да е над 400грама за поубаво да се осети, така да до 22 недела сигурно ќе го осетиш.
     
    На Krofna* му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски

    На преден ѕид ми е, јас дека со ифв и на све се потресувам
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски

    Фалаа ти, се надевам брзо ќе почне да претка :)
     
    На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Здраво, ај тука да си прашам. Веќе 2 дена ја осеќам бебча како чудно ми мрда во стомакот, како вибрации, како да се тресе. Инаку сум 29та недела. Дали некоја имала ваква ситуација??
     
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.766
    Допаѓања:
    12.882
    И кај мене е исто прашав доктор ми рече дека уште имало место бебето и си се вртело внатре па затоа се осеќале како вибрации кога ќе снемаат простор едвај и ќе мрдаат :)
     
    На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за одговорот:* Баш ми падна чудно, претходно немав забележано вакво движење, сега буквално ми трепери стомакот кога мрда. Нека се вртат додека имаат простор(hollest)
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.766
    Допаѓања:
    12.882
    Мене навечер ми се случува особено кога ќе легнам на страна цел стомак брчи :D ама уште малце после кога ќе се пополни внатре тешко нас :worried: после пак паники зошто не мрда нели клоцаше зашто го нема :rofl: раат ќе сме кога ќе си го гушнеме:inlove:
     
    На BeLLaDona23, Izzy_0504 и Lovebug01 им се допаѓа ова.
  13. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Јас пак со прашања за клоцањево, ама стварно ми е глупаво да се јавувам по доктори и да прашувам за ова :D На контрола сум за 2 недели, тогаш ќе прашам ама до тогаш ме интересира следново: Колку пати во денот би требало да се чувствува во 24 недела? Има ли некое правило?
    Си претпоставувам дека бебка највеќе ја осеќам кога е со нозе долу, пошо кога осеќам погоре ударите се понежни, а постелка ми е на преден ѕид од лева страна.
    Најмногу навечер ја осеќам ама 2-3 пати само така посилно ќе ме удри и после или прекинува или многу се нежни ударите. Преку ден ептееен слабо ја осеќам, а по цел ден како што сум дома лежам. И ептен ретко во движење кога сум била дали еднаш или два пати ја имам осетено. Има денови кога ептееен слабо ја осеќам и си правам филмови дали е се ок. Некои денови се гледа како стомак ми се подигнува кога претка, а некои денови ептен како подлабоко да удира.
    Ја па едвај чекам нон стоп да мрда, мава и да не се мислам:D
    И само читам по интернетов како од 28 недела требало да удира по 10 пати во саат а за овие недели претходно ништо не пишува...Што е нормално?
    А, благо иначе јадам како никогаш досега и не се размрдува секогаш од тоа.
     
  14. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.602
    Пол:
    Женски
    Мене за 28ма ми кажаа минимум еднаш во 4 саати. И да е само како бранче или мала вибрација, битно да се осети. Со тоа што во 28ма се поинтензивни ударите, значи за 24та е минимум ова (по моја претпоставка). Твоето сигурно си мрдка, ама некогаш не го осеќаш, зависно од позицијата како е наместенко.
    Легни на лево или на грб, така би требало да го осетиш.
    Ако ти е ептен шубе, не си стварај стресови, оди кај матичната на ехо - 30 сек е доволно да си слушнеш срценце и да видиш дека е се ок.
     
    На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Јас кога ја прашав докторката ми рече важно да го осетиш ни колку ни кога. Вика да не е 24ч да не го осеќаш ич инаку не се замарај. Тогаш бев како тебе со недели еве сега 29та сум и ќе видиш која разлика е во удирање движење сега дури и навечер не можам да заспијам поготово ако касно вечерам од толку што вибрации ми се прават се тркала врти :D јас не мерам 1волку толку удари ако кажат докториве ќе почнам ама никој не ми спомнал. Не сакам да се оптоварам затоа што ќе ме окупира. Тука е удира се врти и доволно ми е тоа :hug::l:
     
    На NovusOrdoSeclorum и Lovebug01 им се допаѓа ова.
  16. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.602
    Пол:
    Женски
    Јас 31ва терам, детево ме раскости од клоцање.. пред 2-3 недели пишував тука дека има денови кога скоро о да ме го осеќам и кога го прсшав докторот ми го кажа ова со 1 удар на 4 саати.. во секој случај од тогаш се акивираше и сега не запира.. дури потскокнувам од болка некогаш..
    Инаку веќе е свртен надоле со главчето, па со нозете клоца во ребра, во желудник, кај стигне.. многу често и се трти - цел стомак се извитоперува :D
    А јас уживам и се радувам на секој негов покрет :inlove:
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    @Milkiway @Izzy_0504 Вие понапред сте ехее :) Сигурно и преку 1кг тежи во тие недели, мене апликацијата ми вика околу 600гр дека е, која разлика е тоа..
    Изглеа јас си имам некои мушички у глава, по цел ден како што сум дома и само тоа пратам и читам. Секој ден го осеќам ама некој ден повеќе некој ден помалце. Некогаш се клоцки некогаш само вибрации. Не знам може имам преголеми очекувања за овие недели партал да ме прави нон стоп да не прекинува :muscle: Плус моме е моево, може и нежничко си е :lol: Си ја галам, и зборувам, музика и пуштам, ама може рано е за да врати.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.602
    Пол:
    Женски
    Рано е, мало е бебе, нема сила толку силно да клоца :)
    Моево е веќе 1,6 или 1,7 кг, човек цел :D плус машко, силен на мајка :inlove:
     
    На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Даа епа баш и мене докторкава ми рече кога бев како тебе дека е мало 500-600 гр и рано е и стварно кога дојдовме 1кг веќе е друг муабет :lol:
     
    На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Кај мене па друг проблем. Јас се молам да е малце по смирен. Преку ден си тропка. Ама навечер журка прави. И имам болки и крварење наутро ако се разлумпувал цела ноќ. Стомакот ми го поткрева со ударите. Вчера станав со болки во желудник и ребро. Набуткал се во едно ќоше он да се шири. Немам многу место во мојот случај па страв ми е да не излезе што се вика. А уште не сум ни 7ми. Утре инекција незнам која по ред. Задутре ќе полниме недела откако сме мирни. Уште 12 недели нека издржи па може и од надвор да ме мачи колку сака.
     
    На Lovebug01, Izzy_0504 и K7M10J им се допаѓа ова.