1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често го чувствувате движењето на бебето во стомакот?

Дискусија во 'Бременост' започната од AleksandraNajdova, 22 април 2010.

  1. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Јас сум убедена дека го чувствувам како мрдка :wasntme: А прва бременост ми е, и според пишаното нели би требало да биде многу рано за да чувствувам... :?:
    А и одеднаш ми порасна мешето, и големко ми е според неделите машала, ми почнува дури од под градите...како да се крена наеднаш нагоре, и наеднаш порасна :|
    Не се гледа само ако облечам блуза од маж ми :)
     
  2. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Snosti ko pocna da kloca malovo mu velam na mm,kloca,toj ja stavi rakata na meseto ja podrza edno 5min. I veli e nema sto kloca,pa ja nisto ne osetiv :) Izgleda zasega samo jas mozam da go osetam...odvaj cekam i mm da go oseti toa preubavo cuvstvo.
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    Труднички муабети

    сега за сега ке го осекаш само ти, и сигурно тоа е бебушко, а за некое време ке може и таткои да го осека, не се секирај ;) и јас мислев дека треба секој ден да ја чувствувам исто , така еднаш два дена не ја осекав па бев на лекар, и докторката ми вика не се секирај, тоа си се движи , ама не мора да значи дека секогаш ке го осекаш, тоа е нормално, така да не се секирај :)
    моево кога е активно, секогаш мажево штом ја стави раката тоа како за инает престанува, кутриот тој, :lol: а пак гласот на баба му е тоа е чудо како реагира на него, цел стомак ми се мрда :D
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Katalea

    Katalea Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    200
    Труднички муабети

    Добар ден и од менее... И мене ме нема, си литам секој ден обавезно но се нешто ке излезе и никако да пишам..
    Форко и јас исто така кога бев некаде 16 - 17 недела осекав како нешто ме скокотка на мешето и исто и мене докторот ми вика нема шанси, рано ти е и на психичка база е, но јас си знаев дека нема шанси до тој степен да халуцинирам, беше премногу реално :) Но не се секирај, после некое време ке почнат се посилни и посилни удари, дури и ке се штрекнуваш на моменти.. Најубаво ми е кога ке си легнам на грб со рачињата на меше и тогаш го имам најубавото чувство што може да се замисли, го осекам секое негово движење, вртење, чукање.. Мислам дека станав зависна од тој момент..преубаво е :) Немој да се грижиш ке дојде моментот кога и мажот ти ке го осети, дури и немора да става рака, ке се гледа со голо око.. Јас пред некој ден, бидејки мм не е моментално тука и сеуште нема ни видено, ни осетено :( па ми текна и се снимав со телефон и му пратив видео како се поместува мешето :) Колку само се израдува..
    Поздравче до сите и имајте убав ден :* :*
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  5. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Труднички муабети

    да тоа е чувството како пеперутка да поминува ,набрзина како да ми пролетуваше на средина на стомакот,и така некаде по 16 недела во првата бременост ,а сега од 18 дури почнав да ги чувствувам движењата, а на ехо кога одев толку е немирно и мрда цело време а јас тогаш не осекав, инаку како не пишано правило мм кога да ја стави раката тоа престанува да мрда , дури осми-девети месец кога бев можеше и тој да осети (пишувам повеке искуства од првата бременост ,сега сме уште малечки 22 недела)поздрав :*
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  6. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Последниве денови ретко ја чуствувам да мрда, знам дека не е ништо невообичаено но сепак ме плаши од време на време па ја буцкам за да мрдне. :tmi:
     
  7. ancetupance

    ancetupance Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    164
    Оф леле каков проблем имав јас со тоа. среќа сега во последно време се си доаѓа во нормала. Се почесто го чувствувам како мртка и тоа е навистина неописливо среќен момент со однос на тоа што толку долго време го немаше. Вистина ли е дека движењата се намалуваат драстично после 34 недела????
     
  8. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.443
    Допаѓања:
    34.263
    Пол:
    Женски
    Па ке нема многу место да прета бебето во мешето , како расте се помалце место ;)
     
  9. Katalea

    Katalea Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    200
    И јас имам слушнато дека во последниот месец поретко се чувствува, дека дури може да се случи и цел ден воопшто да не се почувствува, ако бебето си најде некоја погодна положба. Дури имав и една пријателка која дента била на преглед и и кажале дека се е во ред, а потоа цел ден не го почувствувала и наредниот ден пак отишла со страв што се случува и зашто не мрда.. Докторот и објаснил дека тоа е нормално, дека нема доволно простор и затоа е тоа така.. Значи да не се плашиме доколку се најдеме во ваква ситуација :) Инаку, овие денови бебево постојано мрда. Ме утепа, срце мое :) Но ако, само да си го осекам, убавко ми е и ме радува :) Понекогаш се прашувам дали ова мое бебе спие некогаш.. Срце мало немирко :)
     
  10. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    и јас така мислев некој период, дали ова бебе спие некогаш :D но во последно време само навечер осеќам како се поместува и толку го нема нешто да се размрда како што знаеше да збесне, изгледа нема многу место за мрдање
     
  11. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    И моево последниов месец кога го нема, го нема по пола ден, ама кога ќе реши да мрда мислиш некој го брка внатре, цел стомак знае да ми го изобличи :D
    И пуста мајкина грижа, ако го нема подолго време се секирам зошто го нема и почнувам да си го галам и буцкам стомакот за да мрдне, ако почне многу да мрда се плашам дека нешто не му е во ред :worried:
    Кога ќе се роди ако многу плаче може ќе викам, што убаво му беше во стомак, сега јас не му погодувам :D
    Следната година ова време, ќе се смеам на ова што сум го напишала, ама тоа е :D
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  12. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    И моево немирно бебе веќе е посмирено. Знае што вика Мицика да се разбесне па да ми го преврти стомакот,ама знае и да си нана цел ден. Во секој случај веќе движењата не се такви како што беа претходно, сега повеќе како да бутка на некој дел, де со ноџе, де со газе...Како притисок ми прави, и дури ме подзаболува некогаш. Уште малце па ќе ни мрдкаат во креветчиња...
     
  13. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Јас мислам дека и моето почнав да го чувствувам како ми мрдка, како струја да ми поминува во стомакот :rofl: кога ке каснам нешто благичко, мислам дека почнува да претка :inlove: ќе го видам на 02ри, едвај чекам, ми рекоа да каснам чоколатце и тогаш за да се размрдало на ехо :lol:
     
  14. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Вчера бев кај матичната на преглед, и го видов бебушко (веројатно машко :D ), се отепа правење актобации. И сигурна сум дека го чувствувам веќе, при поголеми движења...Во текот на прегледот одеќав како се превртува и точно во тој миг гледав на мониторот дека прави салто :)
    Докторката се насмеа и рече : Лелее колку ти е мрдливо бебето! :) Мрдливо тоа на мама.. :lol:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  15. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    исто како и Мицика размислувам деновиве ако не мрда си викам леле што му е на бебушко ??? кога ке се расклоца мислам внатре фудбал игра си викам нешто не му одговара? посебно кога ке легнам цел стомак ми рипка :lol: можеби се радува мама кога одмара :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  16. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Мешиња :) сабајлево и украдов на керка ми една чоколада од пакетчето :lol: ми се услади и цела ја изедпв :P тоа многу ретко ми се случува , и бебушко не прстана цело претпладне да мрда :wasntme: можеби му дојде и на него убаво од чоколатцево :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    сигурно ке да е од благото, јас имам читано дека од благо, кафе и црн сок бебињато мн мрдале во мешко ;)
    е сега јас мислев дека во последните недели бебушко помалку ке мрда, и помалку ке го осекам, ама моево обратно по цело време мрда, цел стомак ми го превртува, дури на моменти е болно, ама изглда не му се седи веке таму внатре :)
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    хехе Љубичица или не му се седи внатре или ке си биде палавко :rofl: керками како што си правеше акробации во стомак сега и по дома ми прави тројни салта :D :D
     
  19. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    хехехе ке видиме како ке биде, ама нависитна во последниве дена толку многу ми мрда, клоца :D се зафркава мажево цела сум била модринки по стомакот од ударите :lol:
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Леле и моево многу мрда. Не се смирува ни во овие последни недели. Изгледа нема да има спиење ни откако ќе се родат,исто како и сега...јас со недели веќе неспијам од овие нејзини удирања. Ајде,само нека биде весело..... :dance: :dance: :party: :party: , другото ќе го издржиме.
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.