1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често го чувствувате движењето на бебето во стомакот?

Дискусија во 'Бременост' започната од AleksandraNajdova, 22 април 2010.

  1. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    да да Силк :rofl: ке биде весело штом е толку разиграно и во мешето :) од мое искуство :* :* :*
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Моето само на едно место ме клоцка, долниот дел од стомакот и десната страна. Приметив дека кога огладнувам почнува да клоцка :lol: Секој ден мрдка буцето мало :rofl: прекрасно чувство како некој да ме гали од внатре :rofl:
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Синко мој убав на мајка деновиве е многу активен бе бранови прај во стомаков :rofl: :rofl: :rofl: цел стомак ми се мрда ми се превртува изгледа ни е празнично расположен :D
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Кога ќе може друг да го осети клоцањето на бебето??? Јас го осеќам јако но мм или мајка ми кога ќе допрат сеуште не го осеќаат.
     
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Сеуште е рано друг да го осети, после 7,8 месец ќе може да осети друг како клоца :)
     
  6. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    Кај мене мм го осети 21-22 недела како мрда. Сега кога легнуваме обавезно кога ке замрда му ја ставам раката на стомаче за да осети. Чуството е прекрасно
     
  7. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    мојата кукла порано беше поактивна,клоцнуваше почесто ама сега како што расте изгледа и снемува простор за толку акробации и само ја осеќам како се преместува :) Јас си го снимам мешето со камерата од мобилниот :lol: да си имам спомен од овие денови. колку само слатко изгледа кога ми прави бранчиња :$
     
    На Forko и pepita82 им се допаѓа ова.
  8. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    ова бебче ке биде уште попалаво од сестра му :rofl: :rofl: ,не само што силно клоца туку и ако ме гледа некој во мешето мислам дека се приметува како клоца и се преместува еднаш лудува на десна страна а покасно на лева само мм кога ке стави рака престанува :P
     
  9. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    кај нас е друга ситуација :lol: штом мажот ми стави рака кај мене на меше малава полудува :dance: Толку ли бре го сака? а на мене не реагира така :worried: љубоморна сум искрена да бидам |( Ќе биде галениче на тато :) уште од сега му се умилкува :lol:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    овие 3 дена бебушко го нема ни да мрдне ниту да клоцне а јас се навикнав скоро по цел ден клоцаше и тоа како пенали да шутира :) пред два дена бев на контрола му кажав на докторот ,вика се е ок така му дошло да мирува малку ,еве и денес ептен е мирничко ,ви се случува и на вас вака ?
     
  11. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    хахахахахха и јас приметив кога јадам благо е радосно :rofl: се превртува

    Да почесто,ти пишувам зошто сме близу до термините и те пратам,скоро се слично ни се случува...
    Како кичмата ти помина ли? :)
     
  12. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I mene mi se slucuva da pomine cel den a voopsto da ja osetam.A inaku e mnogu hiperaktivna cucka moja, ne pravi razlika den li e, nok li e, kloca,mava,kojznae sto pravi tamu vnatre.Mislam deka e normalno sat pat da si zeme 'sloboden' den :)
     
    На pepita82, SimonaTino и Anouk им се допаѓа ова.
  13. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    кога одмарам не ме боли ништо :) и лесно се чувствувам ама тоа ретко ,пошто поголем дел од денот сум растрчана по дома обврски посебно околу малата и тогаш кичмата не се трпи :sweat: КАТАЛИНА и јас исто се прашував кога одмара ова бебе цел ден се превртуваше а цела нок клоца :) сега е нешто на пауза
     
  14. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Пробај да не креваш тешко и јас имам синче има 2год. и 5 месеци и 15-16кг го кревав цела недела беше болен со температури натаму-наваму обврски по дома(аман веќе) и си го прави своето.Сега го користам секој можен момент да одморам и болките ги нема.Вчера сакав да го кренам само што пробав ме жигна болка во крстот.Па решив седната да го кревам :)
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    2 дена не ја осекам.... :?:
     
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    Ај пробај одмори се опушти се малку да не си премногу активна.
    Обично најубаво се осеќа при одмарање. Инаку моево е активно скоро цел ден. До 23 саатот после го нема нана ;)
     
  17. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    може ја изморив на девојачко :lol: а и напната сум знаеш и сама..па се си влече свое :) фала ти :*битно не е страшно..
     
  18. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    И мојата бебушка 2 дена воопшто не мрдна ,се исплашив , наредниот ден речиси го прележав и вечерта пак се врати малото во акција :D
     
    На SimonaTino и Forko им се допаѓа ова.
  19. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Ja osekam najcesto navecer koga lezam i miruvam i ke pocne da si pretka obicno nekade 3 prsta pod papceto ...mnogu retko preku den samo ako miruvam a taka ja nema nikade dali spie ili pretka nekade pogore pa ne ja osekam :lol: :lol: :lol:


    inaku se izvinuvam mnogu za latinicava no od mob pisuvam bidejki kom.mi otide vo nepovrat pa dodeka da dojdam do nov ke moram od mob da pisuvam....

    Ooooo devojki se izvinuvam eve ja dusata mala pocna da preta sega da me predupredi deka e tuka i preku denot hahha da ne pisuvam deka ja nema preku den ]:)
    :*
     
    На pepita82 и SimonaTino им се допаѓа ова.
  20. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Труднички муабети

    лејдис мене некако ми е чудно клоцањето на бебушот. Од сабајле па еве уште клоца, се превртува дали е тоа нормално и што треба да значи? позз