1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често го чувствувате движењето на бебето во стомакот?

Дискусија во 'Бременост' започната од AleksandraNajdova, 22 април 2010.

  1. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Труднички муабети

    http://www.femina.mk/%D1%81%D0%B5%D0%BC ... %B2%D0%BE/
    само што сакав да пишам за истото, ние сме срцка ист термин , се спремаат полека бебушкиве изгледа заземаат позиција за искачање :)
     
    На SimonaTino и loki.c9 им се допаѓа ова.
  2. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Lele i moevo e isto,po cel den manevrira.A velat kakvo e vo stomak,takvo ke bilo i otkako ke se rodi.Sudejki po ova,tesko mene ke bide :!: :lol:
     
    На loki.c9 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Труднички муабети

    Koki I Pepita I jas sum so vas samo moevo nikade go nema ke mrdne koga miruvam samo da me potseti deka e tuka :)
     
    На pepita82, bela-imela и loki.c9 им се допаѓа ова.
  4. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Труднички муабети

    Ох ох значи тешко мене ке биди ако е вакво и ко ке се роди значи салто прај во стомаков цел ми го преврте наопаку рачунајте мене со палто и ми се познава кај со мрда, кај со се превраќа до толку што мрда и клоца силно :lol:
     
  5. lepadama

    lepadama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    157
    Труднички муабети

    Значи тешко и мене ќе биди.
    Досега немам салам спиено од ударите што постојано ги добивам.
     
  6. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Буцето мое денес сабајле икаше веројатно во стомак, затоа што едно добри 5 минути во ист такт удираше. Многу ми е убаво кога мрдка, немам проблеми со спиење и сум приметила дека кога ќе го откријам стомакот посебно се раздвижува. Веројатно дека и станува посветло, кој да знае :rofl:
     
    На Forko, pepita82 и SimonaTino им се допаѓа ова.
  7. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Kako sto se priblizuva krajot,cucka e se poaktivna i poaktivna,abe partal me pravi.Velat obicno pri kraj poslabo mrdale oti im bilo tesno,kaj mene e sprotiven slucaj.
     
    На SimonaTino и Forko им се допаѓа ова.
  8. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Mene Katalince prvoto na kraj mi bese mnogu aktivno mislev ke mi izleze preku stomak,a ova srce sega denski e bubacka a navecer partal me pravi ne mi dava da spijam ,go karam :)
     
    На katalina и Mama25 им се допаѓа ова.
  9. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Simonice i mene isto e i so mene. Ova bebeuskive ko da se dogovorile 3 smena da bidat aktivni uste od sega:) a jas i ti izgleda ke peeme pesni zaedno na Gak sega vidov terminite ni se blisku :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Da peeme vikas? :)
    Jas uste sega bi otisla mnooogu mi e macno veke...Si vikam ajde uste nedela-dve...sekoj den se pomacno I vremevo me utepa,depresija me faka |( :^) :doh:
    Jas 100% navecer ke se porodam,daj boze da se sretneme :) ke imam pridruzni orkestar...lele majko :D
    Ti kako se drzis?
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Aj dusaa me nasmea. I jas bi sakala da se pogodime barem ke si spodeluvame iskustva. I mene mi e macno mi prognoziraa deka ke bide pred termin ama izgleda i batko ke bide kako dada mu ona nesakase da cue za iskacanje i ja nadnosiv. Odvaj cekam da dojde denot da ne mu ja mislam mnogu,pusti misli me utepaa... Me maci samo kako se ke zavrsi ja sum plaslivka nevidena,samo me premisluvaat edni vikaat carski ,edni nemoj glavata mi cadi :swear:
     
  12. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    A mozes da biras kako ke se porodis?So prvoto kako se porodi?
     
  13. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    pa sega e svrteno nadolu,inaku bese karlicno. Ama maticniot koj mi e vrven vo prognozite da ne go reklamiram koj e se sto miazal do sega pogodil i so prvata bremenost,mi rece mnogu e golemo ke se poragjas 3 dena podobro fakaj vrski i odi na carski. Ama nezna, kako e na gak dali ako e se raboti za pogolema tezina odis direktno na carski ili ne??? Inaku tesko ke mi bide so dve doma ako me operiraat pa i toa me dvoumi :|
     
  14. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Znaci I ti kako mene si carski I sakas prirodno zosto imas srekicka doma,pobrzo Da se oporavis :) isti slucaj!
    Nema vrska tezinata na bebeto,zolvami zabremeni posle carski posle 9 meseci I rodi prirodno bebe od 4,200 :o
    Pa sega vidi :)
     
  15. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Кога најрано треба да се почувствува мрдањето на бебето? Јас ќе влезам веќе 20 недела не чувствувам ништо... :^)
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Искрено и јас до кај 20та недела не го чувствував, плус јас многу ниско ја носев тој период, после ми се крена.
    Кај да е, за недела-2 би требало да почне со салсата во стомак :lol:
     
    На TheEkaterina му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    А кога тоа сега ли сефте или поодамна?
    Јас им се восхитувам на таквите жени свака част на истрајноста,и свеки моја золва ми ја родила 4,500 кг ама 3 дена се пораѓала и тоа не давала ни да ја сецнат :?: Се чудам како не распукала! А најново инфо ми е од викендов кога бев на роденден кај кумовите и свекрвата на кумата која беше присутна изјави дека нејзината мајка е родена 6 кила природно а колку е точно сето тоа незнам :) бино дека останав вака :o ама секој си е приказна за себе.Порано жените биле поактивни,оделе и на нива,нон стоп биле активни а ние денес од кола во канцеларија па дома на тросед :) плус исхранава и загаденоста ни се катастрофа и целите сме ко амеби. Кога се пораѓав со ќерка ми пред три години имаше ромка исто царски несакаше да ја држат ни ден во болница се караше да ја пуштат а 5 дете по ред и беше,жилави се они не се ко нас!
     
  18. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Немам ништо против приказните од старите, ама до сега во 90% од случаите се погодило да си додаваат по некое кило и годинка. Прво од неколку причини: сака да биде херој во твоите очи, сака да те ојача, или сака да ти се пофали колку опасна свекрва имаш. И мене ми кажуваа гачки дека деца на пријатели (на свекорот и свекрвата) на 9 месеци прооделе, на 8 почнале да зборат, за да дознаам после дека вистината е сосема друга.
    Едноставно НЕ СЛУШАЈТЕ никого (верувам дека во тоа време и свекрвите исто не си ги слушале своите свекрви, затоа што живееле во мнооогу поразлични услови од нив), само опуштено создавајте си свои моменти и искуства. Јас престанав да се фалам пред блиски кога ми мрда бебето во стомак, затоа што уз допирите добивам и лаички совети за тоа кога требала да прозбори и да прооди и да мрдне и се кладат уште (да и такви има)!
    Јас уживам и од едно уво влегува од друго си излегува. Си терам по свое и до сега ми е ТОП!
     
    На Mama25, pepita82 и Forko им се допаѓа ова.
  19. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Мешиња читам погоре при крај не се движат толку затоа што немаат простор бебушкиве а и поголеми се нели , додуша и керка ми така при крајот беше ,ама сега ова си го држи истото темпо и ден и нок, само лежи на десната страна и како полумесечинка мислам дека е свиткано ,и цел ден со ноџето претпоставувам прави полукружни движења дури малку ми е језиво кога ке испакне некоја петица или лактето пред малку можев дури и да го опипам мислам дека беше цело раче испакнато !
     
    На Mama25, Afrodita25 и anicka1anicka им се допаѓа ова.
  20. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    И батко веќе два дена ме заплашува,цел викенд ми некако ко успорен снимак.Кога денес на контрола докторката вика нормално било при крај да не мрдаат толку интезивно.Ми олесна малку инаку и мм сум го испаничила,памет за другпат :D