1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често го чувствувате движењето на бебето во стомакот?

Дискусија во 'Бременост' започната од AleksandraNajdova, 22 април 2010.

  1. tufica

    tufica Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    10
    Мамички јас сакам да ве прашам, 8-ми месец сум и бебчево некако воопшто не ми е активно, досега денско време го имам осетено само 5-6 пати, навечер понекогаш, не е секој ден, го прашав докторов мој ми вели нормално е... ама некако мене не ми, како може толку да е мирно...
     
  2. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Tuffica мене докторката која ми ја води бременоста уште порано ми кажа дека минимум 10 пати треба да го осетиш движењето на бебечето.Ако ти е сомнителен докторот (денеска можеш се да очекуваш) немој да се паничиш појди на друг доктор чисто ради мислење и да си бидеч мирна да не те јаде црвот! Поздрав и секое добро :hai:
     
  3. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    14 недели и 6дена, не ми се верува бебушко ме клоцна, толку незно толку пријатно чувство, колку е убаво повторно да се осети :)
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Добро... зарем е можно само јас да не го чувствувам мрдањето на бебето? 21 недела сум веќе... што повеќе ја читам темава се повеќе си мислам дека нешто не е во ред бидејќи не го чувствувам... сите што кажуваат кога го почувствувале прв пат.. сите викаат дека било пред 20 недела... !?!?! Утре сум на контрола... ќе видиме што е како е... ме плаши ова веќе... 14 недела и веќе го чувствуваш?
    Браво.. :clap:
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Ако ти е ова прва бременост, подоцна ќе почувствуваш. Мамичките што имаат веќе родено, затоа што им е познато чувството, многу порано реагираат дека го почувствувале бебето во стомак. Без грижа сигурно дур си спиела мрднало или дур си била сконцентрирана на нешто сосема трето. Трпение спасение :D
     
    На Yassie96 и TheEkaterina им се допаѓа ова.
  6. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Прва бременост ми е да... ме чуди искрено... сите ги чувствуваат... ајде да почувствувам и јас да видам какво е тоа чувство веќе! :lol:
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    сигурно си го почуствувала само незнаеш сеуште дека тоа е бебчо. сигурно ти шетаат пеперутки во мешето, а ти мислиш дека се гасови :) . не се секирај после ќе му викаш доста веќе остави ме да се наспијам :D
     
    На TheEkaterina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Блажено прекрасно чуство,првите мрдања се најубави и се паметат.Затоа подоцна кога ќе почне да качуа на килажа ќе те шине од турбуленции :D
     
    На Yassie96 и TheEkaterina им се допаѓа ова.
  9. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238
    Јас откако влегов во 8ми месец ми стана ептен активно го осеќам како се врти како се мести, како ме клоца ме буди дури и од спиење и само ќе си се насмеам ќе го погалам и на спавање, али чудна работа преку ден мрда али поретко а навечер јас кога треба да спијам тоа мислам фудбал игра :D
     
  10. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337

    Па така кажете веќе... чувствувам нешто како гасови, на различно место од стомакот.. не постојано не секојден ама чувствувам и се думам како е можно да имам гасови кога храната што ми прави гасови ја избегнувам... :D значи најверојатно е бебето? :lol: Јас мислев дека треба да осеќам силен удар на нога, рака.. :$ Не сум знаела.. никој не ми кажал што уствари треба да чувствувам.. :lol:
    Фала ти.. :*
     
    На Miss-HeLL, Mama25, Forko и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Eeee za silni,primetlivi udari e se uste rano :) toa sto go cuvst.kako gasovi ili krkorenje na creva toa se dvizenjata na bebus.Uziva vo bremenosta i ne se grizi za nisto.Ke vidis pri kraj partal ke te pravi so udari :lol:
     
  12. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Бебушка моја ги намали активностите последниве денови ,само кога ке легнам да одморам ке го испакне претпоставувам ноџето и се на исто место над папокот и кога ке ја погалам веднаш го повлекува ,а беше хиперактивна изгледа нема веке толку место за акробации :?: се мислам да го фатам порано патот накај ГАК да ја ѕирнат далеку ми се гледа 12 ти :wasntme:
     
    На dromka и Forko им се допаѓа ова.
  13. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    И мене исто така...да не фатам јас порано патот за на бокс :lol:
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    пепита ти можеш :), а форко почекај си ти уште малку не брзај толку, хахаха, инаку ако ви е шубе зошто не е активно бебето или во тој момент лапнете нешто мн. благо легнете на лева страна и почекајте 10 мин. ако и тогаш не реагира во истата положба од страна на мешко (значи на десната страна) или во близина на папакот притиснете неколку пати нежно со показалецот како да сакате да го буцнете бебчо и опппп реакција ќе видите хахахха. после ќе ви е интересно и ќе го будите нонстоп. секогаш успева но само да го погодите местото :)
     
    На pepita82 и Forko им се допаѓа ова.
  15. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Абе си мрдка не дека не..ама и нив не им одговара времето :) а и тесно станува :lol:
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Моево на благо полудува ,денес се предозирав со колачи и цело време држи такт на исто место над папокот ама битно денса :D значи со благово дефинитивно успевам да го раздвижам
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  17. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    јас се прејадов денеска ептен...слатко,солено,кисело...стомакот ми е тапан :tmi: така да не ја осеќам многу цуцка моја.Ај кога ќе си полегнам сигурно ќе се јави,можеби не и одговара седечка положба :lol:
     
    На Forko и pepita82 им се допаѓа ова.
  18. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Јас пак дечково мал го осеќам постојано. Најмногу кога легнувам да спијам но и преку ден се јавува постојано, со мм се шалиме ќе биде некој фудбалер изгледа :P Дури и смешно ми е, во присуство на луѓе ако се размрда стомакот ми игра де на една, де на друга страна и доста се познава :wasntme:
     
  19. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Ок, како што сфатив од некои девојки тука, најрано може да се почувствуваат движењата на бебето во 16та недела.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.592
    Пол:
    Женски
    да ама ако ти е прво дете може и покасно да го осетиш однсно да не си сигурна дека е тоа.јас почнав да го чувствувам пред неколку дена како нежно дуенје на стомакот како гасови ама на различни места.втора бременост ми е а сега сум на почеток на 16та недела.
     
    На Cliona му/ѝ се допаѓа ова.