1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често кажувате "БЛАГОДАРАМ"

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cvet957, 22 ноември 2010.

 1. cvet957

  cvet957 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  38
  Колкупати често кажувате благодарам за се што ви се случува во животот, па не мора и да ви се случува нешто?Пример кога станувате наутро дали си кажувате благодарам, и ако си кажувате нели чувствувате колку сте исполнети со мир спокој, едноставно се чувтсвувате убаво!!Моето мислење е дека не често, ами постојано треба да се заблагодаруваме за се. :$ :) :inlove:
   
 2. cvet957

  cvet957 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  38
  Не знам дали ме разбравте што сакав да кажам:"Дали на утрото и на денот му кажувате благодарам што сум жива и здрава и што постојам".
   
 3. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.792
  Допаѓања:
  3.261
  Пол:
  Женски
  Кажувам благодарам секогаш кога некој ќе ми помогне. Како што кажа ти, секој ден се заблагодарувам што сум нашла сили и сум успеала да го пребродам предходниот, и кажувам благодарам на моите родители што постојам и што ми даваат основа и причина за живот. Благодарам им кажувам на моите пријателки кои се секогаш тука со мене, и во добро и во зло, кои ме тешат кога ми е најлошо, кои плачат и патат со мене и кои лудуваат и се среќни кога и јас сум среќна. Му се заблагодарувам и на оној кој ме сака, ме сака и со моите мани и недостатоци, ме сака онаква каква што сум, без да сака да ме промени. И се заблагодарувам на светлината, на сонцето, зашто без нив се би било темно. И се заблагодарувам на природата која толку мислела на нас и создала пријатни услови и можности за живот. И се заблагодарувам на техниката, бидејќи да не беше таа сега немаше да бидеме тука, на форумов. Му се заблагодарувам на човековиот разум и логика. Без нив денес светот ќе беше полн со неизлечиви болести и зарази. Им се заблагодарувам на талентираните, слободоумни души кои создале толку многу дела во кои можеме да уживаме, уметнички, литературни, музички. Се заблагодарувам што имам кров над глава и доволно пари за барем скромен живот. Најголемо „Благодарам“ му кажувам на Господ што ми дал можност да го фкусам и искусам животот со сите свои дупки и планини, искачувања и паѓања...
   
  На cvet957 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Искрено, немам навика наутро да си кажувам благодарам што нов ден е пред мене, што сум жива и здрава. Најчесто благодарам го користам кога некој ќе ми помогне, ќе ми заврши услуга, ќе ми поклони нешто :D :D :D
   
  На marich му/ѝ се допаѓа ова.
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.669
  Допаѓања:
  64.955
  Пол:
  Женски
  Јас си кажувам благодарам на секој оброк. Доручек, ручек вечера обавезно. После си кажувам благодарам пред спиење. Кога ќе ја здогледам светлината на денот, ако не кажам благодарам мислам дека цел ден ми е пропаднат :worried: |(
   
  На cvet957 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.661
  Доволно често,побитно е на тој што ќе му го кажам дека му е заслужено!
  Е штета што луѓето се скржави на убави зборови,па затоа јас поретко го добивам,но...

  Живот.
   
 7. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Па често кажувам благодарам, во продавница кога купувам, во кафич кога ќе ме послужат и секако кога некој ќе го заслужи тоа благодарам :)
   
  На angel92 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Сама на себе никогаш не си се заблагодарувам...
  А иначе зборот благодарам секојдневно си го употребувам на некој кој стварно ми завршил некоја услуга,во продавница и ред други работи.Убаво кажа mysterious кај нас луѓето се скржави да го употребуваат зборов. :^)
   
 9. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  3.096
  Во денешнинава, и да му кажиш благодарам на некого, не му значи ништо. Па зашто да се мачиш? Затоа заблагодарувај се сам на себе, што си тука и што постоиш затоа што од другите,нема чаре :)
   
 10. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  155
  многу често се заблагодарувам дури понекогаш и си се критикувам самата себе бидејки никој веке не го цени тоа што си културен спрема него а многу ретко го слушам од луѓето во последно време
   
 11. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.894
  Секогаш кога треба. Значи доволно често.

  А во однос на појаснувањево... секоја вечер пред спиење му се заблагодарувам на Дедо Боже што ми ги чува здрави и живи тие што ги нервирам. :lol:
   
 12. SexyPrincess

  SexyPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  132
  Самата на себе не си кажувам благодарам, а сакам да почнам да се заблагодарувам на Дедо Боже за нов ден, нов почеток, оброј, ручек.... и ке почнам...
  А секогаш знам да кажам благодарам на продавачка, на поклон, на келнер/ка ( а многу се нервирам кога ке ми донесат кафе а нема да ми кажат повелете и џабе си викам благодарам :devil: )
   
 13. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  често го користам,секоја вечер кога се молам се заблагодарувам за денешниот ден потоа во продавница кафич на луге кои ке ми завршат нешто или ке ми дадат кафе сок небитно.и после јадење се заблагодарувам
   
 14. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Многу често, фала за ова фала за она фала, и извини исто, на сите мои блиски а и на тие што не ги познавам, секогаш кога ситуацијата го налага тоа, и кога ќе го почуствувам истото така сум воспитана и фала им на моите за тоа.
   
 15. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.241
  Допаѓања:
  42.972
  Во секоја погодна прилика, едноставно тоа е дел од културата и воспитувањето.
   
 16. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  707
  Навистина често, сепак култура мора да се има. Познавам доста луѓе што не кажуваат фала ама претежно се машки. Многупати ми се случило да ми дадам нешто или да му помогнам на некој мој другар а он ни фала ни ништо само едно океј како да фала не им е во речникот. :!: :^)
   
 17. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Кажувам секогаш кога треба, кога некој ќе го заслужи тоа. Мислам дека е доволно често. :)
   
 18. del-fin

  del-fin Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  20
  секогас кога ке треба.
   
 19. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Многу често.Често сум доведена во ситуации да молам и зато благодарам е неизбежниот збор од моја страна.Во банка,суд ,полиција,факултет,болница секогаш јас нешто имам потреба и се си се заблагодарувам по шалтерите.Многу често знам од преголема благодарност или осетливост кога луѓето ме услужиле да дадам кафе или чоколадо.
   
 20. bornthisway

  bornthisway Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  30
  Доста често велам благодарам, некогаш и се критикувам самата себе затоа што не секој заслужува да му се заблагодариш, но за останатите np ;) А навечер не заспивам без да му се заблагодарам на Дедо Боже за се што ми било пружено во текот на денот... :)