1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често кажувате "БЛАГОДАРАМ"

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cvet957, 22 ноември 2010.

  1. cvet957

    cvet957 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    38
    Колкупати често кажувате благодарам за се што ви се случува во животот, па не мора и да ви се случува нешто?Пример кога станувате наутро дали си кажувате благодарам, и ако си кажувате нели чувствувате колку сте исполнети со мир спокој, едноставно се чувтсвувате убаво!!Моето мислење е дека не често, ами постојано треба да се заблагодаруваме за се. :$ :) :inlove:
     
  2. cvet957

    cvet957 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    38
    Не знам дали ме разбравте што сакав да кажам:"Дали на утрото и на денот му кажувате благодарам што сум жива и здрава и што постојам".
     
  3. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Кажувам благодарам секогаш кога некој ќе ми помогне. Како што кажа ти, секој ден се заблагодарувам што сум нашла сили и сум успеала да го пребродам предходниот, и кажувам благодарам на моите родители што постојам и што ми даваат основа и причина за живот. Благодарам им кажувам на моите пријателки кои се секогаш тука со мене, и во добро и во зло, кои ме тешат кога ми е најлошо, кои плачат и патат со мене и кои лудуваат и се среќни кога и јас сум среќна. Му се заблагодарувам и на оној кој ме сака, ме сака и со моите мани и недостатоци, ме сака онаква каква што сум, без да сака да ме промени. И се заблагодарувам на светлината, на сонцето, зашто без нив се би било темно. И се заблагодарувам на природата која толку мислела на нас и создала пријатни услови и можности за живот. И се заблагодарувам на техниката, бидејќи да не беше таа сега немаше да бидеме тука, на форумов. Му се заблагодарувам на човековиот разум и логика. Без нив денес светот ќе беше полн со неизлечиви болести и зарази. Им се заблагодарувам на талентираните, слободоумни души кои создале толку многу дела во кои можеме да уживаме, уметнички, литературни, музички. Се заблагодарувам што имам кров над глава и доволно пари за барем скромен живот. Најголемо „Благодарам“ му кажувам на Господ што ми дал можност да го фкусам и искусам животот со сите свои дупки и планини, искачувања и паѓања...
     
    На cvet957 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Искрено, немам навика наутро да си кажувам благодарам што нов ден е пред мене, што сум жива и здрава. Најчесто благодарам го користам кога некој ќе ми помогне, ќе ми заврши услуга, ќе ми поклони нешто :D :D :D
     
    На marich му/ѝ се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Јас си кажувам благодарам на секој оброк. Доручек, ручек вечера обавезно. После си кажувам благодарам пред спиење. Кога ќе ја здогледам светлината на денот, ако не кажам благодарам мислам дека цел ден ми е пропаднат :worried: |(
     
    На cvet957 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Доволно често,побитно е на тој што ќе му го кажам дека му е заслужено!
    Е штета што луѓето се скржави на убави зборови,па затоа јас поретко го добивам,но...

    Живот.
     
  7. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Па често кажувам благодарам, во продавница кога купувам, во кафич кога ќе ме послужат и секако кога некој ќе го заслужи тоа благодарам :)
     
    На angel92 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Сама на себе никогаш не си се заблагодарувам...
    А иначе зборот благодарам секојдневно си го употребувам на некој кој стварно ми завршил некоја услуга,во продавница и ред други работи.Убаво кажа mysterious кај нас луѓето се скржави да го употребуваат зборов. :^)
     
  9. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    3.269
    Во денешнинава, и да му кажиш благодарам на некого, не му значи ништо. Па зашто да се мачиш? Затоа заблагодарувај се сам на себе, што си тука и што постоиш затоа што од другите,нема чаре :)
     
  10. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    многу често се заблагодарувам дури понекогаш и си се критикувам самата себе бидејки никој веке не го цени тоа што си културен спрема него а многу ретко го слушам од луѓето во последно време
     
  11. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Секогаш кога треба. Значи доволно често.

    А во однос на појаснувањево... секоја вечер пред спиење му се заблагодарувам на Дедо Боже што ми ги чува здрави и живи тие што ги нервирам. :lol:
     
  12. SexyPrincess

    SexyPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    132
    Самата на себе не си кажувам благодарам, а сакам да почнам да се заблагодарувам на Дедо Боже за нов ден, нов почеток, оброј, ручек.... и ке почнам...
    А секогаш знам да кажам благодарам на продавачка, на поклон, на келнер/ка ( а многу се нервирам кога ке ми донесат кафе а нема да ми кажат повелете и џабе си викам благодарам :devil: )
     
  13. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    често го користам,секоја вечер кога се молам се заблагодарувам за денешниот ден потоа во продавница кафич на луге кои ке ми завршат нешто или ке ми дадат кафе сок небитно.и после јадење се заблагодарувам
     
  14. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Многу често, фала за ова фала за она фала, и извини исто, на сите мои блиски а и на тие што не ги познавам, секогаш кога ситуацијата го налага тоа, и кога ќе го почуствувам истото така сум воспитана и фала им на моите за тоа.
     
  15. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    43.165
    Во секоја погодна прилика, едноставно тоа е дел од културата и воспитувањето.
     
  16. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Навистина често, сепак култура мора да се има. Познавам доста луѓе што не кажуваат фала ама претежно се машки. Многупати ми се случило да ми дадам нешто или да му помогнам на некој мој другар а он ни фала ни ништо само едно океј како да фала не им е во речникот. :!: :^)
     
  17. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Кажувам секогаш кога треба, кога некој ќе го заслужи тоа. Мислам дека е доволно често. :)
     
  18. del-fin

    del-fin Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    20
    секогас кога ке треба.
     
  19. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Многу често.Често сум доведена во ситуации да молам и зато благодарам е неизбежниот збор од моја страна.Во банка,суд ,полиција,факултет,болница секогаш јас нешто имам потреба и се си се заблагодарувам по шалтерите.Многу често знам од преголема благодарност или осетливост кога луѓето ме услужиле да дадам кафе или чоколадо.
     
  20. bornthisway

    bornthisway Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    30
    Доста често велам благодарам, некогаш и се критикувам самата себе затоа што не секој заслужува да му се заблагодариш, но за останатите np ;) А навечер не заспивам без да му се заблагодарам на Дедо Боже за се што ми било пружено во текот на денот... :)