1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често кажувате "БЛАГОДАРАМ"

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cvet957, 22 ноември 2010.

  1. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Благодарам го користам во ситуации кога некуој ми ама нешто помогнато , ми направил некоја услуга :P
     
  2. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Многу често. Почнувајќи од секојдневни чести ситуации па се до битни и навистина големи услуги или помош, или даден совет - е тогаш се заблагодарувам повеќе пати.
    Често пати ме караат другарките и ми викаат - аман мори ти со таа култура :?:

    Па што да правам, навика од детството ми е, така ме научиле - тешко дека сега на овие години ќе се одвикнам од ова.

    Ме нервираат луѓе кога за битни работи не знаат да се заблагодарат или уште полошо, ќе промрморат само - М.
    Епа М и на тебе |(
     
  3. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Секако дека го користам зборот Благодарам често.Се разбира од култура и начинот на кој сум воспитана.Се заблагодарувам за комплимент даден, направена некоја мала или голема услуга и на убав муабет кога ќе си направам со некого или во продавница кога си одам ако ме услужила продавачката како што треба.Од култура не можам а да не речам, меѓутоа гледам луѓево се поретко го користат тој збор.Дали не се навикнати или не се од дома така воспитани незнам ама мене ми смета кога некој не се заблагодарува кога треба.Бон тон!!!
     
  4. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Го користам многу често.
    Секогаш кога некој ќе ми помогне нешто, или ќе ми одговори на нешто знам да кажам благодарам.
    Нема ништо лошо во тоа и сметам дека треба сите да го употребуваат.
     
  5. Tanny

    Tanny Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    401
    го користам зборчето :)) многу пати :rofl:
     
  6. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Треба често да се заблагодаруваме, ама еве јас немам некоја навика да го употребувам. Само кога некој ке ми направи услуга, му се заблагодарувам :(
     
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    секогаш кога ќе увидам дека некоја личност заслужила со односот кон мене тогаш од се срце кажувам благодарам. А за тоа дали лично сама кон себе си искажувам благодарност за тоа што постојам што се будам и легнувам, јадам и пијам не и немам таква навика.
     
  8. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    исто и јас секојдневно го употребувам и баш убаво се чувствувам кога ќе го изговорам.некако како да ја подигнувам моралната свест кај луѓето а посебно кај некои продавачки кои ме услужиле намќоресто :lol:
     
  9. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    многу често се заблагодарувам,а многу ретко го слушам од луѓето во последно време. И начер се заблагодаруам на Господ за се сто имам во животот. Тие што не знаат едно благодарам да кажат, толку им е културата за жал.
     
  10. Desapointed

    Desapointed Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    6
    Го употребувам мн често секојдневно, во секоја ситуација во која треба да се употреби и мислам дека луѓето го ценат тој збор.
     
  11. Dulce

    Dulce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    35
    секогаш кога е потребно да се каже :)
     
  12. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Многу често. Дури и кога не е заслужено кажувањето сепак кажувам!
     
  13. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Па доста често, само шо ја кажувам „Фала“, а не „Благодарам“. И често коа ќе речам фала ми викаат за фала нешо се дава. И наопачки ја им викам. :rofl:
     
  14. ladymilion

    ladymilion Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    27
    Многу често навикната сум така уште од мала :)
     
  15. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Во текот на денот мозеби 100 пати јас сум таква на пример и дома кога јадеме сите заедно на маса ке казам : Мамо ај ако сакас подај ми го лебот.ФАЛА... и други примери безброј незнам така сум навикната и го ценам тоа кога некој го практикува културно ми е и не ми е теско да се заблагодарам па и кога одам кај баба ми и гледам дека зената ми зготвила јадење и гледа да ми угоди на секој мозен начин па како да не и речам благодарам за се а и опсто во град кога излезам тоа е дел од моето секојдневие :talk:
     
  16. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    многу често го употребувам тој збор!
    Благодарам и Извини ми се најчесто употребени зборови :angel:
     
  17. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    ни премалку ни премногу, сосем доволно.
    можеби треба почесто бидејќи у суштина сум многу благодарна личност, за се нешто чувствувам благодарност, но тоа не го искажувам, па давам впечаток на себична и умислена личност.
     
  18. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Многу често дури и за мали работи. Еве пред две минути само што реков. :lol:
     
  19. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Често... тоа прво од дома ме научиле, те молам и благодарам, и навика ми е и за најмала ситница да бидам многу благодарна. и не ги сакам луѓето што не кажуваат благодарам, некако ми се без култура
     
  20. Iceberg

    Iceberg Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    48
    Јас кажувам многу често благодарам......ми се случија тешки работи во животот,па може затоа сега многу повеќе ценам некој ствари....
    Кога најдов работа-реков фала ти Господи,за секој положен испит,за секоја убава работа,за секој убав миг........
    Секогаш кога некој ќе ме услужи му кажувам благодарам со насмевка.....дури и пречесто почнав да го користам овој збор :lol: ,бидејќи порано немав навика да кажувам благодарам ,ни за жива глава :lol:
     
    На mima83 му/ѝ се допаѓа ова.