1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често кажувате "БЛАГОДАРАМ"

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cvet957, 22 ноември 2010.

  1. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    секогаш кажувам благодарам
    секој ден
     
  2. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Постојано кажувам благодарам.
    Кога некој ќе ми сврши некоја работа, како можам да си останам рамнодушна и да речам само океј, како и некои што прават? Тоа ми е многу неблагодарно..

    Му кажувам благодарам во секоја прилика на Господ што сум здрава и жива.

    Исто така, во продавница, секогаш викам благодарам, во кафич некој, во сендвичара... Секаде каде што услужуваат. :)

    Немам навика да викам благодарам кога ќе се разбудам насабајле...
     
  3. LinaMcCalebb

    LinaMcCalebb Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5

    Тоа го правам и јас.... Дури и од дома ме прекоруваат,зашто за се' викам Благодарам.....
    Само на утро не сум во состојба ништо да направам,а камо ли да речам благодарам |-)
     
  4. booba

    booba Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2011
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    226
    Секогаш кога чуствувам благодарност, кажувам благодарам:)
     
  5. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
    Ретко кога кажувам благодарам но многу често велам фала... :rofl: :rofl:

    Навика ми е уште од мала да кажувам фала/благодарам и така сум израсната што мислам ако некому не кажам фала а треба, се чувстувам непријатно..

    Тоа е култура така да не ги разбирам оние кои никогаш не велат благодарам.. Барем од почит ако не од ништо друго... :lol:
     
  6. Star19

    Star19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    70
    И јас секојдневно велам благодарам во комуникацијата со други луѓе кои ме услужиле или ми помогнале. Не велам благодарам што сум здрава и жива, незнам зошто немам навика.
    А многупати сум си размислувала какви сме ние луѓето. Кога ни треба нешто знаеме да кажеме помогни ми Господе, а кога се ќе заврши добро ретко велиме ти благодарам... :|
     
  7. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.372

    Тоа ми е најчесто употребуваниот збор во комуникација :)
     
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Секогаш кога има потреба од тоа. Никогаш не го штедам овој збор го кажувам од срце, кога чувствувам и имам потреба за тоа.
     
  9. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    За некој што ми направил услуга или така нешто така поважно , само кога имам потреба од тоа .
     
  10. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Кога има потреба да му кажам некому благодарам,инаку не.
    Не сум таква личност и кога некој ќе ми се изнаразвика да му речам ’БЛАГОДАРАМ’.
    Го кажувам само ако навистина го мислам тоа ;)
     
  11. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Често кога е зацлужене. Макар и за малецки работи. Видов дека има мн позитевен ефект кога искрено се заблагодаруваш и се трудам да го ценам значењето на овој збор
     
  12. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    многу често,навика ми е да кажувам благодарам,повелете и сл,дали било во продавница,кафич,такси,на работа и слично..дури сум заприметила дека на лугето некогаш тоа им е чудно,а јас не гледам тука ништо чудно,не ми се одзема ништо ако одвојам секунда да кажам фала на касиерката,келнерката што ми вратила кусур,едноставно тоа благодарам ја прави по благопријатна комуникацијата со лугето,и јас сум работник и знам што значи кога муштеријата ке ти се насмевне и ке ти каже благодарам,фала, а што значи кога некој ке ти ги фрли парите и не те ни погледне,небере си му ставила нож на грло за да му ги земеш а не да си го услужила.сега боже мој,секогаш не ни е до насмевка и до заблагодарување нели,човек некогаш има лош ден и не му е до ништо,мегутоа сепак треба да се биде пристоен,зошто тој другиот што стои спроти нас и не услужил не е виновен за нашата нервоза па нему да му истуриме..
    исто така ако некој ми направил услуга не ми е проблем да кажам благодарам,ако некому сум згрешила не ми е проблем да кажам извини,едноставно не сум тешка на зборови како некои..е неможам да делам прегратки и бакнежи на кој ке стигнам како некои.за да прегрнам и бакнам некого треба да ми значи,а на такозвани пријателки и небитни личности не можам..
     
  13. Elika

    Elika Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    46
    Многу често.И кога заслужуваат и кога не заслужуваат.Тоа е така сум научена.. :)
     
  14. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Секогаш, дури и кога не треба
     
  15. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Многу често, а посебно на оние кои го заслужиле.
     
  16. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Ретко...
    бидејќи ретко да се најде некоја личност која го заслужила моето БЛАГОДАРАМ ;)
     
  17. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Зборот благодарам често го слушаат луѓето што го заслужиле. (Од моја страна) :)
     
  18. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Често, доста често. Дали е од учтивост, или од навика се така да си кажувам, не знам.
     
  19. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Не сум од оние носот нагоре и врвам. Кажувам тогаш кога сметам дека е потребно да кажам.
    Сепак, се’ е до воспитувањето и навиките.
     
  20. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Не толку колку фала, но во последно време, си инсистирам самата на себе да го исфрлам од речникот.
    И да го заменам со Благодарам.
    Се заблагодарувам секогаш кога некој ќе ми помогне за нешто,па било кој да е и непознат.
    Еден збор нема можеби да смени многу ако го кажеш или не, едноствано ќе покаже дека си учтива и воспитана личност.