Колку често пеглате?

Дискусија во 'Дом' започната од malinavishna, 25 септември 2010.

  1. malinavishna

    malinavishna Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    11
    Ај да ве видам за оваа тема како ќе се изјасните?
    КАКО СЕ СПРАВУВАТЕ СО ИСТУТКАНИ АЛИШТА????
    Едит: Насловот е јасен.
    Дали сакате да пеглате или повеќе сакате да купувате гардероба која не се пегла?
    Сметате дека непеглана облека на вас ќе привлече внимание?
    На колку години се научивте да пеглате и започнавте сами да си ја пеглате облеката и останатите материјали?
    Што ви е најтешко да испеглате?
    Женски форум , женска работа зошто да не се дискутира и на оваа тема иако денешново време ги принудува и мажите да се пеглаат сами. :)
     
  2. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Нема баш голема филозофија околу истутканите алишта :) Секако дека ги пегламе.
     
  3. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Едитирав и ќе го скршам мразот.Нека има дискусија.
    Не сакам да пеглам иако не знам уште точно како се прави тоа, по потреба некогаш да , ама секогаш правам рабови :D (од сите домашни обврски оваа ми се гледа најтешка)
    Уште гледам како пегла мајка ми и би требало од неа да научам. :)
    Сега се ми изледа тешко, ама кога зедов кошула да пеглам,не прашувајте за крајниот резултат :D се одкажав на почеток,ама се се учи .
     
  4. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Мразам да пеглам. За мене тоа е најдосадната работа на цел свет... се би правела попрво,само да не пеглам! :)
    Кога ми треба нешто испеглано, ја викам мајка ми или сестра ми. Е сега, се има случено да се зезнам...Земав сама да пеглам една свилена кошула...иииии благо кажано, ја утнав работата :rofl:

    Свилата е дефинитвно најтешка за пеглање! Со другите материјали можам да се справам некако. Голем дел од облеката што ја носам немам потреба да ја пеглам. Ете, на пример никогаш не сум пеглала фармерки :wasntme: Ме чуди коа некој ќе ми каже дека пегла...
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Си купувам работи кои не се пеглаат, ама затоа е тука дечко ми кој за на работа мора да е облечен во кошула, така да пеглам секоја вечер и воопшто не ми е проблем :*
     
  6. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Смрт за пеглањто!!!
    Многу мразам, и сакам друг да ми пегла, ама нема :worried:
     
  7. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    119
    НЕмам ништо против пеглањето и не ми претставува мака, нормално кога треба и е неопходно да се пегла. Инаку мн мн ретко пеглам, скоро ич. Немам потреба да ги пеглам алиштата што ги носам, ептен само некои летни блузички, ама ништо страшно.
    Знам да пеглам и кошули и се. Не ми е задоволство, меѓутоа не ми е ни некаков проблем .
     
  8. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Немам ништо против пегланјето,цесто пеглам речиси секој ден,особено алиштата на син ми
     
  9. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    па кога не може мама да ме испегла, морам јас :worried: важно се трудам, сега не пеглам убаво како неа :$ ама пак се трудам :lol: ... а инаку мразам да го пеглам еден бел дуксер што го имам |(
     
  10. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.270
    Допаѓања:
    5.758
    Пол:
    Женски
    Дали сакате да пеглате или повеќе сакате да купувате гардероба која не се пегла?

    Па, кој не сака да си ја скрати работата? :$
    Сметате дека непеглана облека на вас ќе привлече внимание?

    Епа ако е ептен непеглана... Ако се само две до три црти, што не се приметуваат.. Не.
    На колку години се научивте да пеглате и започнавте сами да си ја пеглате облеката и останатите материјали?

    На.. Па мислам дека беше лани. 15 години :lol: Толку касно зошто имам една огромна лузна на раката од пегла, и одтогаш многу се плашев од пегли...
    Што ви е најтешко да испеглате?

    Свила.. Ликра ..

    П.С. Скоро никогаш не пеглам , само ако сум втора смена во школо, сабајле си пеглам :lol:
     
  11. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.122
  12. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    girl1985 кај може да се најде ова средство? И се става(раствора) во пеглата или пред пеглањето се прскаат материјалите?
     
  13. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.122
    Срцка, го има по маркетите, го земам од Тинекс или Рептил. Инаку не се раствора, директно се прска. Но јас кога ќе дојде некаде на 1/4 си додававам вода и извлекувам максимум хехе.

    Пробај, мислам дека ќе ти се допадне, полесно е пеглањето и остава убава свежина на алиштата.
     
    На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
  14. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.628
    Допаѓања:
    23.482
    Пол:
    Женски
    Не ми е тешко да пеглам, од мала пеглам сама, знам да испеглам и деликатни материјали убаво, ама најмногу се нервирам кога треба да пеглам кошули, значи некои материјали ептен тешко се пеглаат уффф... :?:
     
  15. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.088
    Пол:
    Женски
    Чудно но пеглањето ме релаксира .Пеглам откако знам за себе :lol: Посериозни опекотини фала богу немам , барем засега.За мене тоа е можеби наједноставната домашна работа , но искрено одбегнувам да пеглам , не за друго одзема многу време . Ставам повеќе омекнувач и облеката пред да ја ставам да се суши добро ја протресувам. Блузите се сушат со долните краеви нагоре зафатени со штипки , така и да останат траги од штипките нема да бидат упадливи :)
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.895
    Допаѓања:
    152.891
    Пеглам!И тоа со пареа со миризлива вода!Ме опушта!
    Ги пеглам после сушење,па ги диплам и задолжително уште еднаш пред облекување!Мора да се беспрекорни и на мене и во плакар!
    Само на одмор си допуштам да одам непеглана!А додека мојон како од сушалица,така на себе,си ги пегла! :D Ми доаѓа да го соблечам и да го испеглам со пегла на батерии,ама чекајте прво да ја осмислам,патентирам и создадам,па може и на дело ќе премине таа моја неодолива желба!
     
  17. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.599
    Мразам да пеглам.
    Се' што е поврзано со алиштата - од машината за перење (која не знам да ја вклучувам, знам дека е едно копче, прости ми Господе), до пружање на жица и собирање и на крај пеглање и диплење, сите работи ме нервираат ненормално многу. :devil:

    Најдосадната работа на светот. |(
    Не пеглам ама баш ништо, само она најнеопходното , и само мои работи.
    Попрво би поминала половина ден во кујна, готвејќи. :)
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.895
    Допаѓања:
    152.891
    Ружице мор,како ќе те мажиме?!Ќути не пишувај вакви работи!Галиба не видел некој маж до сега,особено Хуго,редактирај дур е време! :D
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Дома пегламе се што носиме, но јас пеглам ретко, мразам пеглање. Посебно се нервирам кога пеглам кошули. Незнам што ќе се прави, ама јас немам баш нерви за кошулите а обожавам да ги носам, а и дечко ми :worried: :worried: :worried:
    Кога ќе се омажам ќе си купам пегла од топ шоп онаа што само ги поминуваш алиштата а тие висат закачени :lol:
     
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.942
    Допаѓања:
    66.120
    Пол:
    Женски
    Ух баш си сакам пеглање. Ме релаксира некако, ме смирува кога гледам како се исправуваат алиштата, како се да си доаѓа на место :) Ова, заедно со миењето садови, ми е една од поомилените домашни обврски.