1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често пеглате?

Дискусија во 'Дом' започната од malinavishna, 25 септември 2010.

 1. malinavishna

  malinavishna Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  10
  Ај да ве видам за оваа тема како ќе се изјасните?
  КАКО СЕ СПРАВУВАТЕ СО ИСТУТКАНИ АЛИШТА????
  Едит: Насловот е јасен.
  Дали сакате да пеглате или повеќе сакате да купувате гардероба која не се пегла?
  Сметате дека непеглана облека на вас ќе привлече внимание?
  На колку години се научивте да пеглате и започнавте сами да си ја пеглате облеката и останатите материјали?
  Што ви е најтешко да испеглате?
  Женски форум , женска работа зошто да не се дискутира и на оваа тема иако денешново време ги принудува и мажите да се пеглаат сами. :)
   
 2. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Нема баш голема филозофија околу истутканите алишта :) Секако дека ги пегламе.
   
 3. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Едитирав и ќе го скршам мразот.Нека има дискусија.
  Не сакам да пеглам иако не знам уште точно како се прави тоа, по потреба некогаш да , ама секогаш правам рабови :D (од сите домашни обврски оваа ми се гледа најтешка)
  Уште гледам како пегла мајка ми и би требало од неа да научам. :)
  Сега се ми изледа тешко, ама кога зедов кошула да пеглам,не прашувајте за крајниот резултат :D се одкажав на почеток,ама се се учи .
   
 4. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Мразам да пеглам. За мене тоа е најдосадната работа на цел свет... се би правела попрво,само да не пеглам! :)
  Кога ми треба нешто испеглано, ја викам мајка ми или сестра ми. Е сега, се има случено да се зезнам...Земав сама да пеглам една свилена кошула...иииии благо кажано, ја утнав работата :rofl:

  Свилата е дефинитвно најтешка за пеглање! Со другите материјали можам да се справам некако. Голем дел од облеката што ја носам немам потреба да ја пеглам. Ете, на пример никогаш не сум пеглала фармерки :wasntme: Ме чуди коа некој ќе ми каже дека пегла...
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Си купувам работи кои не се пеглаат, ама затоа е тука дечко ми кој за на работа мора да е облечен во кошула, така да пеглам секоја вечер и воопшто не ми е проблем :*
   
 6. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Смрт за пеглањто!!!
  Многу мразам, и сакам друг да ми пегла, ама нема :worried:
   
 7. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  116
  НЕмам ништо против пеглањето и не ми претставува мака, нормално кога треба и е неопходно да се пегла. Инаку мн мн ретко пеглам, скоро ич. Немам потреба да ги пеглам алиштата што ги носам, ептен само некои летни блузички, ама ништо страшно.
  Знам да пеглам и кошули и се. Не ми е задоволство, меѓутоа не ми е ни некаков проблем .
   
 8. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  88
  Немам ништо против пегланјето,цесто пеглам речиси секој ден,особено алиштата на син ми
   
 9. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  па кога не може мама да ме испегла, морам јас :worried: важно се трудам, сега не пеглам убаво како неа :$ ама пак се трудам :lol: ... а инаку мразам да го пеглам еден бел дуксер што го имам |(
   
 10. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  4.110
  Допаѓања:
  5.384
  Пол:
  Женски
  Дали сакате да пеглате или повеќе сакате да купувате гардероба која не се пегла?

  Па, кој не сака да си ја скрати работата? :$
  Сметате дека непеглана облека на вас ќе привлече внимание?

  Епа ако е ептен непеглана... Ако се само две до три црти, што не се приметуваат.. Не.
  На колку години се научивте да пеглате и започнавте сами да си ја пеглате облеката и останатите материјали?

  На.. Па мислам дека беше лани. 15 години :lol: Толку касно зошто имам една огромна лузна на раката од пегла, и одтогаш многу се плашев од пегли...
  Што ви е најтешко да испеглате?

  Свила.. Ликра ..

  П.С. Скоро никогаш не пеглам , само ако сум втора смена во школо, сабајле си пеглам :lol:
   
 11. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
 12. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  girl1985 кај може да се најде ова средство? И се става(раствора) во пеглата или пред пеглањето се прскаат материјалите?
   
 13. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Срцка, го има по маркетите, го земам од Тинекс или Рептил. Инаку не се раствора, директно се прска. Но јас кога ќе дојде некаде на 1/4 си додававам вода и извлекувам максимум хехе.

  Пробај, мислам дека ќе ти се допадне, полесно е пеглањето и остава убава свежина на алиштата.
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 14. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.233
  Допаѓања:
  22.009
  Пол:
  Женски
  Не ми е тешко да пеглам, од мала пеглам сама, знам да испеглам и деликатни материјали убаво, ама најмногу се нервирам кога треба да пеглам кошули, значи некои материјали ептен тешко се пеглаат уффф... :?:
   
 15. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.083
  Пол:
  Женски
  Чудно но пеглањето ме релаксира .Пеглам откако знам за себе :lol: Посериозни опекотини фала богу немам , барем засега.За мене тоа е можеби наједноставната домашна работа , но искрено одбегнувам да пеглам , не за друго одзема многу време . Ставам повеќе омекнувач и облеката пред да ја ставам да се суши добро ја протресувам. Блузите се сушат со долните краеви нагоре зафатени со штипки , така и да останат траги од штипките нема да бидат упадливи :)
   
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.275
  Допаѓања:
  144.507
  Пеглам!И тоа со пареа со миризлива вода!Ме опушта!
  Ги пеглам после сушење,па ги диплам и задолжително уште еднаш пред облекување!Мора да се беспрекорни и на мене и во плакар!
  Само на одмор си допуштам да одам непеглана!А додека мојон како од сушалица,така на себе,си ги пегла! :D Ми доаѓа да го соблечам и да го испеглам со пегла на батерии,ама чекајте прво да ја осмислам,патентирам и создадам,па може и на дело ќе премине таа моја неодолива желба!
   
 17. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  Мразам да пеглам.
  Се' што е поврзано со алиштата - од машината за перење (која не знам да ја вклучувам, знам дека е едно копче, прости ми Господе), до пружање на жица и собирање и на крај пеглање и диплење, сите работи ме нервираат ненормално многу. :devil:

  Најдосадната работа на светот. |(
  Не пеглам ама баш ништо, само она најнеопходното , и само мои работи.
  Попрво би поминала половина ден во кујна, готвејќи. :)
   
  На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.275
  Допаѓања:
  144.507
  Ружице мор,како ќе те мажиме?!Ќути не пишувај вакви работи!Галиба не видел некој маж до сега,особено Хуго,редактирај дур е време! :D
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Дома пегламе се што носиме, но јас пеглам ретко, мразам пеглање. Посебно се нервирам кога пеглам кошули. Незнам што ќе се прави, ама јас немам баш нерви за кошулите а обожавам да ги носам, а и дечко ми :worried: :worried: :worried:
  Кога ќе се омажам ќе си купам пегла од топ шоп онаа што само ги поминуваш алиштата а тие висат закачени :lol:
   
 20. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.360
  Допаѓања:
  63.356
  Пол:
  Женски
  Ух баш си сакам пеглање. Ме релаксира некако, ме смирува кога гледам како се исправуваат алиштата, како се да си доаѓа на место :) Ова, заедно со миењето садови, ми е една од поомилените домашни обврски.