1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често пеглате?

Дискусија во 'Дом' започната од malinavishna, 25 септември 2010.

  1. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.609
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Peglam po potreba,neposredno pred da go oblecam parceto obleka.Toa se najcesto kosuli,pantaloni,nekoe bluzice.Dolen ves i postelnina ne peglam.Peglanjeto ne mi omilen 'sport' ;)
     
  2. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.470
    Пол:
    Женски
    Пеглам кога има потреба од тоа и толку. Не ме мрзи ама не ми претставува па и некое задоволство.

    Кога треба да облечам нешто (што и да е и за било каде) го пеглам и го облекувам. Вадење од жица и пеглање на секое можно парче облека ми е тотално непотребно, само губење време и чиста глупост. Па уште и гаќи и чорапи кога ќе ми кажат дека пеглаат ме фаќа смеа. Мислам најискрено без навреда ама зошто пеглате гаќи и чорапи? Мене барем гаќите никогаш не ми се гужвани, нит па чорапите. Мислам дека тоа е само губење време. Демек ако не ги испеглам сите алишта до последно непеглана одам. Алиштата и така кога ќе ги здиплам во плакар ќе се изгужваат и пак пред да ги облечам ќе треба да ги пеглам, освен ако немате плакари колку цела соба па секое парче облека да ви стои на посебна закачалка. Така ќе сфатам. Барем во мојот плакар колку и да ја местам облеката пак алиштата се изместуваат и се гужваат само од тоа што се здиплени, треба да ги замрзнам па да стојат под конец. Не знам, пак ќе кажам пеглам кога е потребно, за џабе губење време и дремење цел ден со пеглата во рака за да пеглам чорапи дефинитивно не.
     
  3. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.416
    Пол:
    Женски
    Кога имам вишок време и кога ми е досадно и помагам на мама по дома, најчесто ми дава да пеглам.
    Сепак не се случува тоа толку често, дали два пати неделно.

    А и кога треба да излезам, доколку нешто не ми е испеглано сама си го пеглам па дури и си ги перам сама алиштата, мерак ми е на рака да перам.
     
  4. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.812
    Допаѓања:
    39.360
    Rетко,приметувам дека за себе купувам облека најчесто која не се пегла,а кошули ретко носам.Униформата за работа,да.Сопругот сам си пегла,а за облеката на керката се менуваме :$ Ова звучи екстремно знам,ама пеглањето ми е најодвратна обврска ever
     
  5. SmileOnMyFace

    SmileOnMyFace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Многу не сум по овие работи, но кога треба да носам некоја облека а таа е изгужвана се служам со пеглата.Пред некој месец по често кога си ја пеглав маицата по физичко :) сега нешто поретко го правам тоа
     
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Последно време поретко :tmi: и малце ме нервира ова работа :D
     
  7. ivchee.ivche

    ivchee.ivche Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Па скоро ич. Ќе ги изгорам алиштата,не за друго ;)
     
  8. Kristinche23

    Kristinche23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    4
    скоро секој ден ...
     
  9. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    61.155
    Една од моите омилени домашни работи!!! :)
    Знам дека повеќето жени мразат да пеглаат, но јас навистина се релаксирам додека пеглам, некако ме смирува и опушта!!! Иначе, пеглам еднаш неделно и тоа со часови додека не испеглам до последно крпче. :)
     
  10. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Гаќи се пеглаат за подобра дезинфекција. Така сум слушнала и навика ми е да и мавам пегла на гаќите :D а чорапи не , и не гледам потреба за тоа .

    Инаку и јас пеглам по потреба.. Не можам да замислам да пеглам купишта алишта со саати :|
    Често ми се случува и да имам нешто планирано за носење па да го баталам ако треба да се пегла. :$

    Не знам како на некој може да му биде релаксирачко ова, посебно летно време .... Ќе готвам , перам , чистам што треба само не ме терајте да пеглам. :D
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.027
    Пол:
    Женски
    Не многу често, пеглам само кога мора. Ако ми затреба нешто ќе го испеглам, за да не одам изгужвана :lol:
     
  12. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Мн често ! :D
    Нејќу гужвана да одам :rofl:
     
  13. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Повеќето од моите работи не се пеглаат. Инаку пеглам кога ми треба нешто или кога мајка ми неможе да стигне за да и помогнам знам и јас да испеглам нешто.
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.635
    Допаѓања:
    321.597
    Пол:
    Женски
    Секој втор ден..т.с секогаш кога ке соберам алишта од сушење тоа што е за пеглање оди настрана. И обично чекам понавечер да залади,пеглам ,диплам и мирна глава
     
  15. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.217
    Допаѓања:
    13.072
    Пол:
    Женски
    Пеглам само кога треба да одам на важна прилика, слава, роденден и сл.
    Инаку дневната облека и таа за на училиште не се за пеглање, па не ги ни пеглам. :)
     
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.750
    Допаѓања:
    80.961
    Пол:
    Женски
    Доволен доказ дека сум се усовршила во пеглањето до степенот „исто како мама“, е тоа што откако ќе ги испеглам кошулите и панталоните на татко ми, мајка ми не влегува во собата како фурија за детално да го прегледа секој раб и да ми држи лекција како се пегла. :lol:

    Во последно време не сакам на жештиниве да се оптеретува таа и да се грбави над даската за пеглање, па оваа задача јас со задоволство ја извршувам. Плус, од платата ја почестив со нова пегла на пареа и ми прави мерак додека пеглам.
    И алиштата средени и мајка ми среќна и задоволна. :D
     
  17. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    Кога имам потреба , кога некаде треба да излезам..
    Сакам да пеглам..а и се зајакнува грбот :)
     
  18. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Многу ретко се случува да земам да пеглам 1 кошула или маица. Обично одма штом се исперат алиштата сите наеднаш и мирна глава.
     
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.430
    Допаѓања:
    78.057
    Пол:
    Женски
    Пеглам тогаш кога има потреба, односно кога треба да облечам нешто а видам дека е стуткано.
     
  20. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.908
    Пол:
    Женски
    Of tie peglanja,obicno kako vadam od masina direkt pod pegla.Prethodno se ebavav koga treba nekade da odam ili odi msm na mm pa doprva trcav da peglam pa ke se ispotam,vaka naednas i pos so saka neka nosi raat si sedam na femina :D
     
    На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.