1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често пеглате?

Дискусија во 'Дом' започната од malinavishna, 25 септември 2010.

  1. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.572
    Пол:
    Женски
    Пеглам секој ден, за сите дома, дури некогаш тетка ми и маж и ми носат нешто да им испеглам (живеат до мене). Многу ми е грдо кога ќе видам некој неиспеглан,како може да си дозволат така да излезат, на женските воопшто не им доликува ама посебно ме нервираат момците што се вадат на тоа дека се машки,па неможат да се испеглаат.
     
  2. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Пеглам некогаш кога ќе видам дека мајка ми ептен нема време,а инаку не го сакам пеглањето и тешко ми оди,посебно некои покомплицирани делови од облеката.На пример мислам дека никогаш нема да научам убаво да испеглам кошула ]:)
     
  3. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Во плакарот не смее блуза да штрчи од редот на другите . Не смее нешто да не е на свое место и да е истуткано . Тоа јас морам да го припазам , а мајка ми е по пеглањето , пицајзла права е :D Јас пеглам само кога јас нешто ќе истуткам , јас сум го изгужвала , јас и ќе го испеглам :) Интересно ми е коа ќе земам да пеглам ама ретко е тоа :)
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Да пеглам баш и не обожавам. Уствари зависи од расположение. Дома пеглам понекогаш кога мајка ми е уморна или има друга работа. А па и таа каква е, кај нас СЕ‘ се пегла: крпи, гаќи, СЕ‘. Уште чорапи и хулахопки што не пегламе :D
    Ама па ептен ми е грдо кога ќе видам непеглан некој, изџвакан што се вели. Грдо. :puke:
     
  5. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Секоја сабота ми е ден за пеглање :D , ама кога ќе го видам купот ми се вришти :devil: . и нормално се пеглам :sweat:
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Уф, што сакам да пеглам... може не сум нормална :wasntme: не знам :wasntme:
    ама си имам искуство, и сега и тоа како добро ми доаѓа :lol: а сакам, затоа што ме опушта, чудо невидено каква сум после пола саат пеглање - опуштена, се ми е рамно, ништо не може да ме изнервира. А во принцип, купувам алишта од материјали што не бараат пеглање, значи од типот „пери-носи“. А мразам да видам изгужвано, било на мене, било на друг. Порано ми беше тешко кошули и машки пантолони (оние на црта) да ги пеглам, ама сега се си знам 8) :lol: :lol: :lol: :lol:
     
  7. katka-slatka

    katka-slatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    47
    Обожавам да пеглам,си пуштам музика,пеам и пеглам. :rock: Знам од многу мала да пеглам,од второ одделение. Ги пеглам сите алишта откако исперени ке се исушат. Ама и пеглата мора да е добра,да сакаш да пеглаш,ако не ти ја бива,влечи,притискај од горе и цел ден и па ништо.
    Инаку пред некое време кај една соседка видов во шише такво со прскалка имаше ставено омекнувач и ги попрскуваше пред да ги пегла. Ем мирисаат поубаво,ем се помеки алиштата и полесно се пегла.
     
  8. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    пеглам бе, ама не професионално :rofl:
    само кога морам да облечам нешто, а е изгужвано и морам да го испеглам :!:
    или кога ќе ме замоли некој од домашниве, да запеглам некое парче облека што сака да го носи, а не е баш вешт со пеглата :lol:
     
  9. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    уште од мала си пеглам, ама еднаш во 4 одд.(бев сама дома а требаше да одам на школо) земав да си испеглам една блуза портокалово со една лепенка на девојче на скерол .. ама јас одма одгоре кога ја пласнав пеглата врз блузата, дел од лепенката (цртежот) се залепи за пеглата :D и одма почна да мириса, ја оставив пеглата, ја ставив блузата на страна и облеков за на школо друга блуза .. после мајка ми ми се смееше дека не сум ја обрнала блузата од другата страна :lol: после тоа еден период ич не си пеглав нешто, се давав на тато, мама, баба .. ама тој период малку траеше :rofl: од 5 одд. пак си почнав и се до ден денес .. е сега кога е некој материјал тежок за пеглање секако дека мајка ми или баба ми ми го пеглат, ама останатото јас самата :!: :)
     
  10. Street.chic

    Street.chic Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    24
    Обожавам да пеглам....Ја пеглам сета моја облека, исто и од брат ми... Еднаш неделно собирам се и пеглам :) ... Тато дури ми купи и преса за пеглање... :rofl: :lol:
     
  11. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Пегам , но најмногу мразам , леле по досадна работа нема од пеглањето, макар што пеглам само за маж ми и за мене ми е многу досадно. Инаку со машината за сушење немам многу за пеглање, не се згужвуваат алиштата, но сепак треба да се поминат. Инаку никогаш немам куп алишта за пеглање после секоја машини си пеглам. А дали некој може да препорача добра пегла бидејќи сакам да си купам нова пегла?
     
  12. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Можам да речам дека доста често пеглам, многу мразам кога ќе видам некој со неиспеглана облека, како од машина да излегол :lol: Порано многу сакав да пеглам, дома на сите им пеглав, јас бев задолжена за пеглањето :D но во последно време некако ме мрзи да пеглам :)
     
  13. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Пеглам што се мора. Значи не пеглам пешкири, гаќи и слично. Обично пеглам одма кога ќе се исушат алиштата, затоа што тогаш ги нема многу. Ако ми се соберат повеќе работи почнувам да се нервирам. Најчесто пеглам кога сум уморна од умствена работа.
     
  14. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Не сум некој фанатик за пеглање, попрво би измила садови, би перела или би чистела купатило - само рацеве да ми се во вода :D
    Мразам кога ќе видам некој, што вика баба ми "Како крави да му ја џвакале облеката" :lol:
    Пеглам се освен чорапи и фармерки. За кошули сум станала експерт, ама првиот пат кога пеглав, мислам осмо одделение бев, ми требаше пола саат. Татко ми стоеше до мене и паѓаше од смеење, а јас :sweat:
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Во принцип сакам да си чистам низ дома, да мијам садови, да смукам, да си средувам затоа што сум педантерија невидена, ама пеглањето ми е смрт! Немам проблеми околу алишта што лесно се пеглаат, ама имам неколку кошули за кои ми требаат по 3 саати за да ги испеглам! Е тогаш веќе сафра ме фаќа! Затоа внимавам кога купувам алишта особено кошули, па затоа последнава кошулка што си ја земав воопшто не ни и треба пеглање. Не знам што материјал е, ама ми одговара :D
    Исто ме нервира кога ќе ја пеглам униформата на татко ми (оние бели мантили, пантолони и слично) зошто и тие се од некој зезнат материјал па се потам жива додека му ги стокмам како што треба.
    Сестра ми сама си пегла, исто и мајка ми, така што за среќа најчесто само моите алишта си ги пеглам.
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Јас постојано пеглам. Пред секое облекување, било да е за пеглање или не јас обавезно го минам со пегла :lol: . Незнам така имам навика, сестра ми пегломанка ме вика, бидејќи стварно претерувам, ама што да правам :lol:
     
  17. SuperGirl2010

    SuperGirl2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Не сакам да пеглам! али понекогаш кога се мора.. се мора! :worried: Најчесто давам на некој друг да ми испегла, било да е мајка ми или другарка вадејќи се со изговорот дека “не знам“ да пеглам и може да ја “залепам“ облеката :lol:
     
  18. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    362
    Ретко,ептен,некад на искачање само кога ќе видам дека уствари нешто сум стуткала и трчам ко будала да уклучам пегла,да запеглам набрзина и да не каснам :D
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.038
    Пол:
    Женски
    пеглам 1 во неделата , не чекам да ми се соберат многу алишта зашто потоа ме мрзи.. :$ :*
     
  20. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Порано пеглав 3-4 пати во неделата. Мажулето е во костум на работа, јас во униформа на работа, затоа морав често да пеглам. Ама сега, јас не одам на работа, а маженцето го пегла свекрвата 8)