1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често пеглате?

Дискусија во 'Дом' започната од malinavishna, 25 септември 2010.

  1. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Многу сакам да пеглам,а пеглам обично во недела на ефтина струја.Сите ми признават од другарките дека убаво пеглам како ги пеглам кошулите како од продавница.Пеглам постелини,веш,се задоволство ми е ама не ме терај да чистам.Мајка ми вика себична си и безобразна на твоите алишта најмногу посветуваш внимание убаво испрани,испеглани наредени,а за другото по дома не е толку важно.
     
  2. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    не сакам ич да пеглам посебно летно време кога е топло ама што да се прави не сакам да излезам цела изгужвана понекогаш ми се случува да заборавам па пред излегување си пеглам набрзина а кога имам време ја средувам целата облека и тогаш сум си на раат.
     
  3. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    Значи нешто што најмногу мрзам е пеглање,токму поради тоа пеглам по потреба,а најчесто мајка ми пегла :lol: :lol: .Додека можам не го правам тоа,е кога ке морам ке пеглам.
     
  4. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.984
    Допаѓања:
    4.839
    Пол:
    Женски
    пеглам секогаш кога и треба помош на мама,па греота е :angel:
     
  5. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Како ми се погоди темава ,само што завршив со пеглање :) Искрено пеглам затоа што морам ,бидејки сум и мајка и сопруга ,со таа разлика што некогаш ми оди многу брзо и лесно,а некогаш едвај. Би била многу срекна кога би имало некоја фирма која за малку пари би го правела тоа наместо мене (на пример за 100-200 денари да ми испеглаат 10тина маици или кошули)
     
  6. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Вчера пеглав и сега имам лузна...што ми требаше да ја фаќам пеглата :?:
     
  7. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Порано многу мразев да пеглам :@ Кога тоа пеглата не ни чинела дома :rofl: Сега си имаме нова пегла и пеејќи си пеглам,посебно пред телевизор и не примеќам кога купот го нема.
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Пеглам и јас, што ќе правам :) ама во глобала ме мрзи да пеглам. Преферирам да веднаш откако ќе ги извадам алиштата од машина за сушење убаво ги исправам и здиплам и како пеглани се (оваа ми е финта во зима кога сушам во сушара за разлика од лето кога за 30 мин алиштата се суви од јакото сонце).
    Пеглам се што се пегла со исклучок на постелнини што не се пеглаат :) , бањарки (некој и тоа пегла), чорапи :) .... :D
     
  9. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Скоро никогаш ...незнам да пеглам, а и нејќам... :(
     
  10. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Забележувам дека полека ја усовршувам техниката пеглање алишта :P Иначе врска немав,повеќе ги изгужвував отколку што ги пеглев :tmi: ! Но кога се мора и е неизбежно се разбира дека ќе се научи човек! :| Така да пеглам одвреме-навреме кога ми треба некое кошулче или маичка кои мајка ми не ми ги испеглала! Но сеуште не сум го прифатила пеглањето како обврска! Пеглам само мои алишта кога морам!
     
  11. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Само кога навистина морам! Ова ми е една од омразените домаќински активности признавам, :nod: .
    А замислете само пеглаш некоја километарски долга завеса, таман си ја испеглала од едната страна, почнуваш од другата, па гледаш пегланото се згужвало :@ . Абе Сизифовски труд.
    Признавам не сум толку лоша сум научила финти како да испеглам да не се познаваат видливо линии од пегланото - што мене ме нервира кога ќе го забележам кај некои, ама ја избегнувам оваа активност колку што се може нормално, има материјали што се прав удав, ама пак потоа вреди целиот потрошен труд :) .
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  12. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Само кога нешто стварно ми треба, а мајка ми не е дома :D
     
  13. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.014
    Допаѓања:
    5.917
    Јас сакам ама мајка ми вели дека тоа е нејзина обврска и задача а јас треба да учам , имало врме кога ќе се занимавам со пеглање и сите домашни работи , дури и ќе ми се здосадело :) јас па и на покрив ќе се качам за да не учам :D
     
  14. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Па можам да кажам дека многу често пеглам. Ја мразам таа домашна обврска, спора и досадна.
    Најчесто пеглам долната облека.
    После секое перење покрај работите кои неопходно е да бидат испеглани ги пеглам и гаќичките.
    Веројатно за да се уништат бактериите со пеглањето (ако ги има), не знам. Мајка ми го правеше тоа, сега и јас.
    Што во превод му доаѓа дека после секоја пуштена машина следува пеглање. :|
     
  15. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Пеглање = медитација :)
    Куп алишта, дaска , спрејче со вода и саат и пол слободно време.
    Си го пуштам мозоков на чудни локации да ми шетка и се внесувам во проблемот "Како да не се познаваат рабови на ракавите" ( мразам раб на ракав )... тешка дилема, исто како квантна физика, бара многу мозгање .
    Ама затоа кога се е испеглано, па фино подредено по боја... па уште кога ќе ги мириснам алиштата... горда на своето дело, како дете да сум родила. :D
    Па си го прибирам мозоков назад, и се враќам во реалност.
    Ех, лесно ли е да си женско, луда женска глава....
    П.С. Мислам дека нема друг човек што пегла чорапи, ако има нека се јави , да не се чувствувам како издродче. :)
     
    На FridaKahlo му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Верувај дека има.. Баба ми и крпи пегла :D
    Таа сите алишта ги пегла, таква е цел живот. Мајка ми слична на неа, тешки педантерии.
    Јас за по некои работи си кикснувам. Не сакам да бидам таков фанатик, не ми е нормално :D
     
  17. sangvik

    sangvik Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Купувам гардероба која најчесто се пегла, поради тоа што не ми е битно во моментот дали се пегла или не се пегла, туку побитно ми е дали е убава и да ми стои. Иначе не ми е некоја омилена работа пглањето баш, поготово летно време, но кога не знаев да го ценам трудот на мака ми :D и кога ми викаше да не ги гужвам алиштата ја не ја слушав и престана да ме пегла со зборовите „ Од денес ја веќе не те пеглам!!!!Како знаеш сама пеглај се!!!!!!!!!!!!!!!!!! Епа сеа сама си се пеглам и почнав негде од 18 год. Нормално незнаев да пеглам како што треба до пред 1 година се додека татко ми ме научи да пеглам :$ До тогаш сум идела пеглана али не добро пеглана и дали сум привлекувала внимание незнам. Ма да ако ја видам ептен истуткана облека на некој што се приметува од километар не би ми се допаднало баш. Најтешко ми е да си ги пеглам кошулите :) Што се однесува до мажите може да се пглаат сами еве татко ми понекогаш се пегла сам па и мене ме научи. Така да зашто да не :)
     
  18. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    Пеглањето е една од домашните обврски која ја завршувам со леснотија. Посебно ако е есен, зима. Ама во лето - смрт ми е да пеглам. Иако во последно време мајка ми повеќе се грижи за тоа бидејќи нели јас сум на факултет и учам :) Но, знам да ја изненадам и да и помогнам доста често.
     
  19. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    Си ги пеглам моите работи секако, но само пред облекување и само она на што најочајно му треба пеглање :) . И не знам зошто ама не можам да ги разберам луѓето што пеглаат после перење и тоа СЕ - од чорапи и гаќи до шарпи и шамивчиња и фармерки и ПИЖАМИ ааааааааааааааа
     
  20. kumalisa

    kumalisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    74
    аа и ја се пеглам шо е мое :D кога ми треба. а пред некој ден му пеглав на брат ми одело и кошула... се остаив цело попладне ццкање пошо не е од овие гласичните туку некој друг материјал али душата ми излезе...