1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често пеглате?

Дискусија во 'Дом' започната од malinavishna, 25 септември 2010.

  1. BeautyS

    BeautyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    11
    многу ретко ..кога нема каде морам..се ќе работам ама пеглање не (ќе пеам ама не пеглам :D )
     
  2. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Темава сега ја гледам, ама ме погодува и тоа многу :)
    Ако нешто мразам во мојот живот тоа е пеглање, па кога купувам облека гледам да биде нешто што помалку се тутка, и мразам купишта од алишта кои треба да се испеглаат, обично пеглам кога ќе ми дојде јајцето на г.зот :lol:
     
  3. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Секој божји ден, не важам за личност: испери, исуши, испеглај .. него кога ќе ми треба си пеглам, дали коса, дали облека..затоа во 5 работи без кои не можам ја ставам и пеглата, дел е од мене :)
     
  4. myst

    myst Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    36
    По потреба пеглам.Ако планирам да облечам нешто а треба да се пегла ќе го испеглам пред да го облечам. Не ги пеглам алиштата па да ги редам во плакар. Од сушење само ги здиплувам и ги редам, а пеглањето како што кажав пред да се облече нештото.
     
  5. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Пеглам кога морам,а инаку ми е многу мачна работа на мајка ми секогаш и викам било што ќе ти помогнам само не ми давај да пеглам хехе.Не дека е толку тешка работа ама е многу досадна.
     
  6. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Пеглам по потреба, ама воопшто не ми пречи пеглањето. Напротив. Си го користам тоа време за медитирање. Сега како прооде ќерка ми тоа стана права акробација, таа се плетка околу мене, јас пробувам да пеглам :) , па пеглам по малку работи, ама почесто. Мене најмногу ме нервира што немам доволно простор во плакарите, па да си испеглам се и да закачам на закачалки.
     
  7. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Перам обично сабота и недела а пеглам кога ќе се исушат.Ми стана навика да испеглам се и да наредам така да во текот на неделата не пеглам.Е сега имам некои неквалитетни работи кои од самото стоење т.е висење се гужваат и тие мора да ги препеглам :devil: И некако поубаво ми кога ќе ги испеглам и здиплам зашто само така умеам :D ,ако се непеглани нема преглед и се ми е некако измешано.Најмногу мразам да пеглам панталони на ивица :tmi:
     
  8. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    секогаш кога има многу алишта, а бидејќи има многу 2-3 пати во неделата.
     
  9. rak11

    rak11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    77
    пеглам кога ке исперам,не оставам неопеглано нисто,ме нервира,сакам кога се ми е средено :D
     
  10. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Пеглам секогаш кога морам.
    Пеглам се што е истуткано и никогаш не облекувам непеглана облека, макар тоа да се и гаќи.
    Се научив да пеглам на некои си 12-13 години...
    Најтешки за пеглање ми се креветските чаршави бидејки се многу големи и тешки се за пеглање на штицата...
     
  11. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Ич, немам пегла во Шведска, а тука нешто и не се замараат дал се или не се..
     
  12. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Јас си пеглам некогаш кога треба да излезам а облеката ми е згужвана па морам :D
     
  13. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Ако нешто мразам тоа е пеглање алишта |( Па затоа пеглам само кога морам кога имам потреба да си испеглам нешто.
     
  14. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Скроро секој ден.
    Облеката во плакарот ми е здиплена, но сепак се гужва на некои делови и неможам да замислам да излезам од дома со изгужвана облека. :)
     
  15. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Мразам пеглање... не пеглам и сум многу против.
    Тотално губење на време. Катастрофа. :rofl:
     
  16. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    17.812
    Пол:
    Женски
    Еднаш неделно сите алишта што ги собирам на купче а тоа купче станува алармантно кон крајот на седмицата па пред да почнам да пуштам нови машини за перење сакам се да ми е испеглано и ставено во шкафовите.Неможам да замислам да им се изгужвани алиштата на моите деца или сопруг или постелнината а вешот им го пеглав додека беа помалечки синовите а сега повеќе не.Пеглањето ме опушта :)
     
  17. svetlana977

    svetlana977 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    12
    Не пеглам секој ден , но како собирам алишта така и веднаш ги пеглам , значи 3-4 пати во неделата .Се што е во шкаф сакам да ми е испрано и испеглано, не сакам наутро да трчам да пеглам, дали е испеглано или не , дали ме мрзи или не , па што ќе се облече , земаш од шкаф и облакаш.Порано пеглав и постелнина сега веќе не , бел веш не пеглам ,си ги редам убаво во машина ,малку поотпразна ја оставам, омекнувач и не им треба пеглање , а остало се , непеглано не ни го ставам во шкаф.Се навикнав така, си направив еден ред и ми одговара така,и сопругот и децата знаат , што е во шкаф им е скоцкано за носење.
     
    На evangelina.ina му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Пеглам најчесто 2 пати во неделата или зависи кога и колку ќе ми се собират алишта за пеглање, ги собирам на едно место чекам да се собират повеќе и пеглам, бидејќи скоро секој ден пуштам машина така и се собираат алишта се повеќе за пеглање.
     
  19. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    17.812
    Пол:
    Женски
    Со идентичен ред функционирам и јас дома па секој си знае што има на располагање во шкафот,многу успешно се ескивираат пубертетлиските бубачки на синот ;) нема место за коментари во стилот : Немам што да облечам ,пеглај ми ја сината блуза :lol:
     
  20. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Не пеглам :) мама ми пегла се и убаво си ги диплам алиштата за да не ми се изгужваат. Само некогаш ако сум сама дома и ми треба нешто ако е изгужано ќе си го запеглам нормално :D :D