1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често се бањате?

Дискусија во 'Тело' започната од Pepelaska25, 7 август 2014.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Преку лето секој ден туширање некогаш и двапати и косата ја мијам секојдневно во лето зошто се потам и мрсна ми е после секако. :D
    Во зимо секој ден туширање, а косата 2-3 неделно миење. :)
    Не можам да си замислам не истуширана да си легнам. :puke:
    Одвратно е ко старцине 80% што мирисаат на мишки да мирисам во 21 век бре.
    И парфеми и се користам, ама пак вода си е вода. :nod:
     
  2. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Ова стана модерно да се пропагира природен мирис на телото.Не можам да поверувам што читам,некој да ме убедува дека не треба да се капам,дека е сосема нормално да замирисувам,дека не треба да користам парфеми за да не мирисам исто како другите.Мене ова ширење на природна миризба на телото ми делува како некој фетиш.
    Се туширам секојдневно без исклучок.Ако некогаш и прерипам комплетно туширање делови од телото обавезно ги мијам.Коса на 2-3 дена.И ми паѓа мака кога ќе видам некој да мириса на пот а ги има сите услови.Според мене еден од првите впечатоци кој човек ги стекнува за друг е уредноста и мирисот.И не е доволно само да се тушираш битно е да редовно да ја переш носената гардероба.И како тоа истуширани облекуваат веќе носена и испотени алишта.Џабе што се туширале и не ни морале да го прават тоа,да ствараат трошоци :D .
    Личен избор е дали некој ќе користи гелови за туширање,млеко за тело,ама сапун ,вода,шампон и паста за заби се основата на хигиената.И точка.Други мачканици се по избор,можност и воља.
    Парфеми и дезодоранс исто користам секојдневно.Немам пари за оригинали ама има и солидни копии.
    Инаку редовно ги мирисам моиве и буквално ги малтретирам ако осетам непријатен мирис.
     
    На sugarlips, Doozy, eliesaab и 9 други им се допаѓа ова.
  3. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Јас сум повеќе опседната со чиста облека, машината стално ми врти. За туширање, летно време секојден, често и повеќе пати во денот, а во зима знам и да прескокнам некој ден. Не сум засмрдела од еден ден небањање, а и не знам зошто веднаш мешате природен телесен мирис со пот и смрдење. Јас пример не сакам секс веднаш откако сопругот ќе излезе од туш. Колку и да мириса добро гелот за туширање или парфемот, мене сета таа хемија ме одбива (за секс). Не да мириса на испотено и застарено ама барем да го осетам него. Само јас, не тој што седи до него или сите околу него, тоа е веќе претерано.
     
    На Pepelaska25 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Фала богу некој конечно да ме свати што сакав да кажам, и да разграничи пот од природен мирис на телто. Сите сакајки да се направат чистотници само копираа еден ист одговор, лето секој ден, зимоска 2-3 пати неделно. Иако сум сигурна дека тешко кој може да си дозволи зимно време туширање секој ден или секој втор ден. Ајде летоска и ќе стоплиш вода на сонце, ама зимно време секој член од семејството ако се тушира на 2 дена струјомерот ќе полуди. Можеби со Бридге, за многу работи не се сложувам но на оваа тема ја кажа суштината. И, само незнам каде прочитавте дека некој после туширање обекува веќе носени алишта, и незнам зошто мешате миење на интима, со секојдневно туширање? Само да се навратам на актериите, не заборавајте дека има добри и лоши бактерии, и не сите бактерии се штетни за организмот. На пример со употребата на хемикалии при интимна хигиена сакајки вагината да ни мириса на парфем а не на вагина, ги уништуваме добрите батерии кои ја бранат вагината од лошите бактерии се дведуваме во ситуација на чести инфекции.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.956
    Абе Пепелашке, "да не пукнеш"<--(ја мрзам фразава иначе,ама ај пригодна е овде) ме изнасмеа. Стално водата на твојата воденица си ја носиш. Речи ние немаме пари да уклучуваме секој ден бојлер , така ни чини , и тачка.Не туку се самоубедувај и клади дека и другите се сиромашни до толку што штедат на бојлер. Знам полно фамилии во мк што бојлерот нон-стоп им е уклучен,го исклучуваат кога влегуваат да се тушираат.Или уклучуваат на ефтина.Туширањето и минутка две може да трае.Овде нас на гас ни е централно грење па ниту има бојлер во купатилото.Значи не сакаш да се тушираш често-пеки.Не се лажи сама дека сите така прават ко тебе,ама тука глумат.
    Вагината како вагина ,не верувам дека некоја ја мие одвнатре,како на гинеколог што брца прсти за преглед.Она што се мие е вулвата,надворешен полов орган,тука дека лактобацилите ке ги упропастиш со туш,тешко.Плус има пх неутрални гелови,чак и со кисел пх.За феромони и телесен природен мирис е друг муабет,и при секс секако ќе го почувствуваш вкусот и мирисот на партнерот.Ваљда ^_^ .
    И крај тука,ок ,во право си,кип ап д гуд џоб,и не уклучувај бојлер ,штеди за хмммм..што и да ти е побитно..
     
    На Youknow и lunicka им се допаѓа ова.
  6. fashion.girl.13

    fashion.girl.13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    па зимно време два пати неделно а летно време секогаш кога ќе осетам дека сум се замирисала :rofl: ...а косата два пати неделно
     
  7. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^^
    А ти си заминала од Македонија и си заборавила што е сиромаштија и штедење. Јас пак паметам дека не постоеше моја другарка или пријателка чија мајка не пререкуваше за пречесто уклучен бојлер. Секојдневно туширање беше луксуз. Добро, сега можеби не е така, но небитно, постојат опции греење на шишиња на сонце или топлење вода на шпорет зимно време. Каква и да е причината, тоа си е лична ствар, и не гледам причина за чудење како што прочитав изненадени како тоа некој не се тушира секој ден, па веројатно е подвижна смрдеа. Зависи многу кој што работи, каква му е динамиката во секојдневието, јас имам стално топла вода, но ако го поминам цел ден дома во пиџами а е зима и претходен ден сум се бањала, нема да влезам пак под туш затоа што не чувствувам потреба. Малку глупаво ми е што објаснувам колку и зошто се туширам, ниту пак би прашала лично некој за ова. Некој може се истуширал денеска па пак да мириса лошо оти брзо се поти пример.
    Парфеми не користам за преку ден, само антиперспирант, чиста облека и некоја блага тоалетна вода, не сакам кога се движам да оставам трагови позади мене затоа што и сама не сакам да чувствувам туѓи мириси, барем не на работно место.Не поврзувам свежина и чистота со парфем, за мене тој има друга намена, чистотата се гледа во облека, нокти, коса, заби, кожа. Сигурно нема да се наведнувам и мирисам препони за да одредам кој колку држи до хигиена.
     
    На Traveler$ и Pepelaska25 им се допаѓа ова.
  8. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    Само за празници, инаку ќе ми се истенчи кожава :D
     
  9. Cookie.22

    Cookie.22 Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    14
    Се туширам секој ден а косата на секој 2 дена :)
     
  10. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    Секоја престапна година :D
     
    На luci22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. chicaboom3

    chicaboom3 Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    2 до 3 пати неделно, а туширање секојдневно
     
  12. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Секој втор ден :)
     
  13. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
    Се бањав секој 2 ден но бидејќи сега почваме да одеме на тренинг и сме секоја ден се бањам секоја ден :)
     
  14. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    2-3 пати неделно :)
     
  15. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    еднаш годишно, само на Велигден.. со јаИце црвено :)
     
    На Tikvice, Youknow и makedonkamak им се допаѓа ова.
  16. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    Не се бањам секој ден од причина што не се уморувам, се туширам 2 пати во неделата и пред да излавам преку денот инаку кога не одам никаде напоменав 2 пати до 3 пати во неделата (преку лето). Инаку мене бањањето ми е туширање :lol:
     
  17. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    летно време скоро секој 2 ден а зимно време 2 до 3 пати неделно :)
     
  18. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Секој ден :)
     
  19. goddess1337

    goddess1337 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    на 2-3 дена :)
     
  20. bombona23

    bombona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2014
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.817
    Секој ден, зошто прашуваш? :D