1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често се бањате?

Дискусија во 'Тело' започната од Pepelaska25, 7 август 2014.

  1. I I

    I I Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2016
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    625
    Пол:
    Машки
    Три пати неделно во зима, секој втор ден во лето.
     
  2. Згодно Момче

    Згодно Момче Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    4.979
    Недела? E тоа е егејското!
    На иста линија сме, јас чекам да дојди 22:00 кога почнува ефтина тарифна струја, уклучувам бољер (преку прекидачот НЕ ПРЕКУ термостатот на бољерот, бидејки и во Stand By позиција лед сијаличката тоест диадоата ми троши струја 5 wats) до 30c температурата на водата. експресно се туширам со минимум користење на сапунот, шампон Head and Shoulders? 130 денари е скап е, со сапун комплет.

    Туширање секој 3 ден, а stick под мишки секои 3 саата
    God bless THIS! Amin!
    [​IMG]
     
    Последна измена: 29 јануари 2017
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  3. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.437
    Допаѓања:
    1.449
    Не сте многу јаки кога ќе кажете дека се туширате секој ден, особено не преку зима. Just saying. Не е страшно ако напишете дека е поретко.
    Ова е (до некаде) добро напишано (некои делови кои не се релевантни ги тргнав од цитатот),
    А еве и објаснување зошто претходниот цитат е изваден од контекст заради некои кои им е срам од самите нив.

    Најинтересно ми е кога ќе прочитам дека „косата не треба да се мие секој ден зошто не е здраво“, а токму тоа го правите на кожата на телото. Кожата која ја имате на главата и онаа која ја имате на телото е иста.

    Бањање, туширање и миење е различно, а и за секој поединечно е различно. Не значи дека ако некој еднаш неделно се бања, дека и повторно во неделата не се тушира или секој ден не ги мие критичните делови. Не скокајте веднаш со муабети за „пот, смрдеа“ и слично.

    Многу од навиките кои прераснуваат кај нас доаѓаат од една од нациите со најнизок имунитет и со најмногу болести - америка. Но, овде повеќето не знаат (дури сум изненадена за овој факт) дека имаме и поразлична клима. Клима во калифорнија каде што немаат зима и клима во македонија - не е исто. Исто така, клима во њу јорк и клима во македонија повторно не е исто зошто пак стандардот и условите се различни. Таму имаат греење секаде во домот додека кај нас повеќето од домовите немаат ниту добра изолација, ниту затоплување во бањата.
    Сето ова мораше да го напишам за да дојдам до поентата - имунитетот е толку намален што по неколку месеци не држи обична настинка која во нормални услови се лечи со чај и мед. Туширање, излегување на студено. Прашајте го секој спортист и ќе ви го одговори истото - не е добро да се излегува веднаш по туширање, особено не на студено. Ниту пак е добро толку често туширање во студени простории. Нагласив спортист зошто тие мораат да се тушираат секој ден, но имаат осет за тоа како треба да го прават тоа.

    Туку, не ги знаете состојбите во студентските домови, затоа велите дека се туширате секој ден. И ако ги знаете или престојувате во дел од нив - сигурна сум дека не се туширате во такви услови и на толку ладно секој ден.
     
    На sunflowerlover, theunforgiven и Kitty23 им се допаѓа ова.
  4. IvanovaAnce

    IvanovaAnce Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2017
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Три пати неделно во зима,додека пак во лето секој ден.
     
    На sunflowerlover и Tamatam им се допаѓа ова.
  5. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    велигден, божиќ и митровден и некогаш ако испадне некоја слава измеѓу или свадба на близок роднина инаку на подалечни не арч е.
    Меѓу другото секое утро, чат пат по враќање од работа и практикувам по секс (ако има можности и околности)
     
    На Принцезичка1, Brinetka, Ana Marija 1 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Во летниот период практикувам да се туширам секојдневно, ретко еден ден да прескокнам ако сум ептен во некои гужви. Зимно време на 3 дена се туширам. По природа не се потам дури и кога е најтопло и иако поради тоа не ни морам секојдневно да се туширам, сепак ми е преубаво, се опуштам и по излегувањето од под нуш сум како нова :). Инаку косата не ја мијам толку често, само два пати во неделата.
     
    На OmniaVanitas и Petar80 им се допаѓа ова.
  7. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Не е здраво да ја миете косата секој ден? Еве јас вежбам секој ден, се потам премногу посебно во лето. Што е поздраво, да ја мијам косата секој ден или да ја оставам потта на неа?

    Луѓе, секојдневно се возиме по автобуси, сите знеме колку лошо мириса несреден човек. Освестете се, посебно во лето, ве молам :hug:
     
  8. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Секој ден.. Се дешава да утнам понекогаш ако ептен не сум во можност. Летно време посебно спијам во купатило. :rofl:
     
  9. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    Летно време секој ден, ретко некогаш да прескокнам.
     
  10. Osamena devojka

    Osamena devojka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2018
    Пораки:
    438
    Допаѓања:
    3.411
    Пол:
    Женски
  11. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Секој ден, не можам да заспијам ако не сум бањата.
     
  12. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Leto po dva tri pati vo den
    Zima sekoj den tusiranje,sekoj vtor den kosa
    Potrebite na sekoe telo e razlicno,sekoja koza e razlicna :)
     
  13. littlegirl_

    littlegirl_ Нов член

    Се зачлени на:
    20 јули 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    секој ден, секое годишно време
     
  14. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    Еднаш неделно, штедам, само на ефтина струја:rofl:
     
  15. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Секој ден во лето, а во зима 4 5 пати во неделата
     
  16. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Еднаш неделно.
     
  17. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Се туширам двапати во денот, наутро и пред легнување. По потреба и измеѓу.
    Нема штета од чистота, може да има штета само од нехигиена. Плус не знам како некои трпат да одат така,со изговор дека кожата ќе им се исушела.

    И секој ден ја мијам косата, па еве уште ми стои на глава. И побујна од кога било. :) Не сфаќам зошто и косата да не се мие секој ден, не е поразлична кожата на главата од останатите делови.
     
    На lovestoneddd и hermosa им се допаѓа ова.
  18. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    За туширање ако правиме муабет, секој ден по два-три пати во лето, а во зима само пред спиење со жешка вода..
    За бањање на 2-3 дена ( миење коса,пилинг на тело и стапала и сите други процедури за нега) Порано се бањав целосно секој ден.. сега не можам . Негата на косата ми одзема премногу време..
     
  19. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    Секој ден.
     
    На hermosa и sjdgo им се допаѓа ова.
  20. fantastic girl

    fantastic girl Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Секој ден во лето и 3 пати неделно во зима.