1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често се самозадоволувате?

Дискусија во 'Секс' започната од suGarBaby, 14 март 2010.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.120
    Допаѓања:
    76.420
    Пол:
    Женски
    Ти само претпоставувај. :)


    Значи, ако некој пише дека е тоа супер, здраво, не барате од него извор и веднаш во тоа верувате. Кога некој ќе пише дека не е здраво, прашина одма.
    Еве уште еден извор и потврда:
    Постојаното премногу често мастурбирање со текот на годините може да резултира со прилив на половите хормони кои можат да предизвикаат губење на меморијата, замор па дури и заматен вид. Кај мажите може да дојде до еректилна дисфункција.

    Немојте после да речете не сте знаеле.
     
    На Најдобрата, Petra777 и RAF Camora им се допаѓа ова.
  2. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Значи вакви глупости само на Фемина може да се прочитаат и никаде на друго место,страшно!!(facepalm)
     
    На WildMk, LiliBoz и Afrodite¥ им се допаѓа ова.
  3. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Каде е изворот? :D

    Наведи некој цитат, дај линк, нешто... :)
     
    На WildMk, ♣ Alba Viduam ♣, blackwave и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.120
    Допаѓања:
    76.420
    Пол:
    Женски
    Два цитати напишав поназад. Инаку, едниот е од, веројатно, Бока, теолог и студент на медицина. Ова што го напишал, го напишал по, се разбира, направени бројни истражувања. Вториот цитат, кој го кажува истото тоа, пишува дека е само од научници, а нема детали од кои. Зарем не ви е доволно што е научно потврдено?

    И пак ќе кажам.
    Ако некој пише дека е тоа супер, здраво, не барате од него извор и веднаш во тоа верувате. Кога некој ќе пише дека не е здраво, прашина одма.
     
    Последна измена: 13 март 2018
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Цитат подразбира да наведеш од каде е изваден текстот (сајт, блог, книга, научен труд) или да оставиш линк до изворот.

    Без овие работи, она што ти го напиша е текст, кој можеби ти, можеби некој друг, го напишал, можеби врз база на факти, можеби врз половични вистини, а можеби е само плод на нечија фантазија. :)
     
    На WildMk, ♣ Alba Viduam ♣, Mishela и 8 други им се допаѓа ова.
  6. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Сирота јас и стотици мои колеги, со години нè учеле погрешни информации за ендокрин и репродуктивен систем, а одговорот бил толку очигледен :?: (facepalm)
     
    На Mishela, blackwave, Tan4ence и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.587
    Допаѓања:
    34.106
    Dali vija znajete deka mastruburacijata je ABortTUS?!111?! Znajate li vija kolku bebcinja otisle jabana?! I plus se umira ot tova... Na edena komsika, e baba i prvata komsivka njena, vnuko od brat e umrel, a drugio mu presusi spermata i sea nemozi deci da ima...

    A, i ako si zemska, ona si ku*va, logicno...Ne mozis da si ja kontroliras, si go baras...Eh, kaj ojde mladinava...

    Иначе не маструбирам нешо многу ау, највише ме пукаат кризи пред да добијам...
     
    На WildMk, Petar80, blackwave и 16 други им се допаѓа ова.
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ако многу често мастурбираш ќе си ги потрошиш сите фоликули и на 30 години ќе влезеш во менопауза, затоа што нели, секое женско се раѓа со фиксен број јајце клетки :D
    А оние што сакаат да забременат, не мора да следат плодни денови, доволно е секој ден да мастурбираат, за да им созрее по една јајце клетка. Така секој ден ќе им биде плоден :)
     
    На WildMk и MagsDestiny им се допаѓа ова.
  9. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Маструбацијата е добра од многу причини , иако нашето контрашко црковно друштво што се прави на тошо и не признава дека и они го таласаат по 4-5 неделно и дека е убаво и здраво , еве некој "science" да се потврди истото .

    Се разбира ако го таласаш по 10 пати на ден ќе има лоши ефекти , АМА
    once a day , keeps the doctor away (girlfriend too)

    https://www.sciencealert.com/is-masturbation-good-for-you-science-answer

     
    На WildMk, Bender Rodriguez, blackwave и 8 други им се допаѓа ова.
  10. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Ај вака сеа, пошто се редактираше:

    Бока who? Презиме, резиме, список на научни трудови - било што со кое ние, како независни читатели, би можеле да го потврдиме неговото искуство на темава, неговата стручност, но пред се’ - неговото постоење. :D

    Патем, не знам дали си свесна колку смешно и контрадикторно звучи „студент на медицина“ и “направени бројни истражувања“ во истата реченица. :D

    Е па, тука е проблемот. Штом не пишува кои се научниците, како го потврдиле тоа, каде го објавиле и сл. мене ме наведува дека сето тоа е најобична измишљотина.

    И патем, постои разлика помеѓу „научно потврдено“ и „некој некаде напишал дека нештото е научно потврдено, без притоа да приложи некаков доказ за тоа“. И нормално дека второво „научно“ потврдено не ни е доволно, како што би требало и на тебе да не ти биде доволно.

    Ако јас напишам дека е научно потврдено од 1000 научници дека Бог не постои, а притоа не наведам ни кои се нити како го потврдиле тоа, ти ќе ми поверуваш? I didn't think so. :)
     
    На WildMk, ♣ Alba Viduam ♣, Mishela и 13 други им се допаѓа ова.
  11. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Што и да правиш често е заморно ама заморта не е штетна,заморта не е лоша и тој што умре хју хефнер како и да се викаше,како и да се пишува често имал секс и често се самозадоволувал па здрав бил,ништо не му фалело
     
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.120
    Допаѓања:
    76.420
    Пол:
    Женски
    @Yipman2 @Bender Rodriguez и остали. Ако сакате инфо зошто е мастурбирањето лошо, пишете на интернет пребарувач зошто е лошо и ќе најдете одговори. А не како овој @Yipman2 побарал на YouTube зошто е добро. Кој вели е добро? Видео на YouTube, јакиот извор. Инаку, не го видов видеото, се разбира, а ниту од Бендер коментарот ме интересира за да го читам до крај. Моето го кажав. Верувате дека е добро, без сомнение, а ако некој рече лошо дека е, очи ќе му ископате. Ајде чао.
     
    На alexa_dimoska и Vitaly им се допаѓа ова.
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Ова е точно, но дека секојдневно самозадоволување или секс е штетно е некоја нова теорија на заговор :D
    Доктори сите станавме :clap:

    И кој е лимитот за прекумерно мастурбирање? Тоа е исто како истражувањето кое вели дека јадењето кикирики со лушпа предизвикува рак...А колкава количина на лушпи при тоа треба да изедеш? 100кг?

    Едит: А-ха! Значи не само прекумерно, туку било какво мастурбирање било лошо 8-| Ве молам објаснете ми, зашто јас еве не разбирам што различно се случува во организмот кога се работи за секс, за разлика од мастурбација?
     
    На WildMk, Petar80, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @Vitaly Во тема за мастурбација го ставаш Тесла како нормална сексуалност, а човекот се заљубил во гулаб :D
     
    На WildMk, КикиМаус, Mishela и 9 други им се допаѓа ова.
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Јипи барем постирал видео.
    Ти никаков извор.
    Можам да пишам сега јас дека со самозадоволување 5до8 пати дневно се зголемува шансата за рак на матка...и извор? Нема!

    Така да кога научно поткрепувате нешто, ставете линк барем до изворот од каде што сте ги копирале цитатите..

    И не се карајте.. пуштете ги рачињата нека работат..
    Се намалува стресот и желбата за карање...
    ..научно докажано..
     
    На Mishela, blackwave, Alisa22 и 13 други им се допаѓа ова.
  16. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Јас кажав дека ја нарушува концентрацијата. Така сметам. Мислам дека не е штетно бидејќи резултира со исто чувство како и сексот но е бизарно според мене. Но прекумерно сметам дека е штетно дури и до психичко пореметување доаѓа, уствари се што е прекумерно е штетно. Читај машките членови во темите за секс кои се искажуваат дека тоа го прават по 5 пати на ден, дека сексаат секој ден, тоа е сериозен психички проблем. Имам другари кои си кажуваат дека го прават тоа и повеќе пати на ден. Едноставно не мислат на ништо друго освен на тоа, секој втор збор им е секс или оговарање која девојка колкав задник или колкави гради имала, како би ја легнале и слични муабети. А една членка погоре кажа дека ја подобрувало концентрацијата што не е точно. Ја подобрува концентрацијата ама само во таа насока и во ништо друго.
    Јас не го правам тоа од причини што ми изгледа бизарно и сметам дека умот би ми се насочил на друга страна и не би бил способен да извршувам одредени задачи кои бараат остар и чист ум кога би правел такво нешто.
     
  17. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Што и да правиш многу често ја нарушува концентрацијата,ја често се самозадоволувам кога немаме секс со мојот вереник,одам на факултет имам десетки и се по дома работам и работам работа
     
    На star83 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Концентрацијата и самозадоволувањето? Работа и самозадоволувањето?? Незнаев дека овие работи одат заедно
     
  19. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Секој човек е различен, и тие работи не делуваат исто кај сите. Јас се искажав за себе. Наркоманите велат и дрогата прави убаво да се чувствуваме па дали е тоа изговор да пробаме? Незнам каква концентрација барате од човек кој се изјаснува дека 5 пати на ден се самозадоволува. Тоа е сериозен проблем.
     
  20. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Учете од браќата Хрвати :D ok pozzz :drunk:

    [​IMG]
     
    На blackwave, Tan4ence, ***nekoja*** и 11 други им се допаѓа ова.