1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често се самозадоволувате?

Дискусија во 'Секс' започната од suGarBaby, 14 март 2010.

  1. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Се прашувам, грев ли е ако се практицира само еднаш годишно? Чисто да се почастиш, да си дадеш ветер у...леџа за до следната година?
     
    На Јаневски, Bozica1980, blackwave и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    ^
    Не е грев само ако се почастиш на роденденот, а во друг обичен ден и тој еден пат е грев :rofl: ова од сигурни извори ми е :D
     
    На Јаневски, Tetrapak, Hristov и 4 други им се допаѓа ова.
  3. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски

    Грев е да си ја мачиш душата..она да бара а ти да не и даваш;)
     
    На WildMk, the drummer, Nigredo Odor и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Незнам како мене не ми бара душата такви бизарни работи да правам. :?::rofl:
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Незнам и јас..се чудам како издржуваш??

    па дај објасни ни ја техниката :?:
    Оти бе бизарни работи велиш, па и на малите деца им е убаво кога ќе си ги допираат полните органи..убаво им е ама незнаат што е работата..зарем тие чисти душички прават нешто бизарно??
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Не е бизарно,туку си правиш убаво,си правиш арно,самозадоволувањето опушта
     
    На JooonSnooow, Tetrapak, star83 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Не издржувам никако туку не чувствувам потреба за ракоблуд. Едноставно се гадам од тоа нема никаква техника. Поубаво би било и за сите па и за малите деца кога би им покажале за што служи интернетот освен за гледање порничи и еротика.
     
    Последна измена од модератор: 14 март 2018
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Тоа е зависност и не е ништо арно туку само губиме концентрација тоест ја пренасочуваме кон такви работи.
    Ако го прашаш наркоманот дали дрогата чини арно тој секако дека ќе каже дека тоа е убаво.
     
  9. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Малите деца тоа го прават незнаејки ни за порничи, ни за интернет..нагонот ги води, природното, чувството дека допирот таму негде доле им е убав, чуден, занимливо..па затоа и се смешкаат кога го прават тоа.
     
    Последна измена од модератор: 14 март 2018
    На КикиМаус и Petar80 им се допаѓа ова.
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Споредба со зависници не ви ја бива зато што наркоманите внесуваат дрога во тело за да добијат благодет некој..додека со самозадоволувањето ти ја постигнуваш таа благодет без употреба на вештачки средства, значи по природен пат....
     
    На Neophodna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Абе ајде како незнаејќи.. 21 век сме, нема веќе ТВ канал кој не содржи еротика, за интернет да не зборувам, по улиците се промовира сексизам, во некои западни земји им воведуваат книги за хомосексуалност а кутрите деца сеуште не знаат ни зошто служат нивните полови органи.
     
  12. Miss.A.

    Miss.A. Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    2.313
    Пол:
    Женски
    Имам едно мини потпрашање. Дали воопшто им се дига на тие што намерно "апстинираат"?:wasntme:
     
    На Prijatelot, the drummer, Tetrapak и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Не е зависност и неможе да се спореди дрога и самозадоволување,нема логика да се спореди
     
    На the drummer, star83 и baba Rada им се допаѓа ова.
  14. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Тоа е завист, тоа ми беше поентата. Инаку има и природни дроги во вид на храна.. Постои психоделичен мед, 2 лажици од него и кома транс... Какво ЛСД какви бакрачи.
    :rofl: :rofl: Ај ај играјси мајтап ти....
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  15. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Сериозно нормалните процеси што се јавуваат во староста (ослабен/замаглен вид, еректилна дисфункција, замор, губење на меморија...) ги поврзавте со претерано самозадоволување? Доста е, гасете интернет.
     
    Последна измена од модератор: 14 март 2018
    На the drummer, WildMk, Gentlemen и 8 други им се допаѓа ова.
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Урлам!!!!! :rofl::rofl::rofl:

    Извор те молам, зошто мене во моментов ми се оштетија невроните од централниот нервен систем од глупоста на писаниево. Ова го пишувал некој што очигледно е во доживотна апстиненција, даклем, докажува дека ефектот е уствари обратен.
    По логиката на работите, испаѓа дека и секс со партнерот строго под контролирани и планирани услови и чисто за правење деца зошто инаку ќе се пореметат хормонално?
    Збориш за некои патолошки состојби кои немаат врска со просекот, ни па со реалноста.
    Што ако некој нема партнер долго? Знаеш па кои хормонални пореметувања настануваат од долготрајни апстиненции? А што мислиш ти ако му речеш на мозокот свесно не, он нема да даде наредба да лачи хормони кога ќе имаш стимуланс пред себе? Па уште и неупражњет...оф оф...

    Добро е Шелдони, вие имате секс во скафандери.
     
    Последна измена: 14 март 2018
    На kikkki, honest girl, Nigredo Odor и 7 други им се допаѓа ова.
  17. saren_petel

    saren_petel Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Машки
    Не им се дига да бидеш сигурна, затоа апстинираат. Доколку им се дига скале нејќеле мора да ги испразнат ј.....а, инаку ќе ги болат.
     
    На blackwave му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Баба Рада сакаше да каже за малечките деца...1, 2, 3 годишни...
    Здравје, кога ќе бидеш родител ќе го воочиш тој нагон и нема да можеш ништо да смениш :)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ќе ти ја наруши концентрацијата, ако мастурбираш додека ракуваш со тешка машинерија :)
    Искрено, струг и мастурбација, не одат рака под рака.
    Ако пак мислиш дека, доколку мастурбираш или имаш секс, после цел ден си деконцентриран, морам да ти кажам дека такво нешто не е бизарно, туку за честитање. Значи не знам колку добар оргазмот треба да ми биде, па да ме зашемети 12 часа :)

    Искрено, мислам дека имаш малку проблем со својата сексуалност... ама малку само.
    Да ти е бизарно да мастурбираш е исто чудно, колку што би било чудно, да ти е бизарно да јадеш.
    Потреба е и едното и другото. Плус тоа, се ми се чини дека си се гадиш малку и од сопственото тело и го гледаш како нешто со кое се прават погрешни работи.. плежрс оф д флеш.

    Седни си со огледало во раце и убаво разгледај си го половиот орган од сите агли. Прифати го како дел од телото и не се плаши од неговата реакција, исто како што не се плашиш кога ќе ждригнеш или прднеш.

    @Bitter-Sweet и за тебе важи ова погоре, и плус, 'некои портали', претпоставувам македонски или српски, не се никаква референца за научни докази, доколку не е пишуваното во нив, поткрепено со линкови до оригналните истражувања и анализи.

    И не се грижи, нема да си ги 'пореметиш' жлездите, напротив... Докторите го препорачуваат мастурбирањето и сексот, заради добро ментално здравје, релаксација, и ослободување од стрес... Знаеш, при оргазам ти се лачат еден куп хормони во мозокот, кои се природен лек за депресија, анксиозност, фобии итн.

    Немој да заборавиш... огледалото, пуфката и запознавање: 'Јас сум Битер', 'Јас сум Свит' - и станете другарчиња, а не непријатели. Ионака ќе живеете заедно додека не... кхм.. умрете заедно.

    :*


    п.с. многу ми е криво што не сум ја фатила темава кога се развивал муабетов :)

    Едит: Ќе заборавев. Мастурбирам околу 3-4 пати месецот... од прилика
     
    Последна измена: 26 јуни 2018
    На baba Rada, JollyGirl, Amellie13 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Poyraz Karayel

    Poyraz Karayel Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2018
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    890
    Пол:
    Машки
    Скоро секој ден, најчесто во вечерните часови, ме релаксира пред спиење.